13 квітня 2026 року м. Київ справа №320/35189/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Горобцової Я.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «КВОРУМ - НАФТА» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «КВОРУМ - НАФТА» до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 31.10.2023 №2399/Ж10/31-00-04-04-03-25.
Ухвалою суду від 27.08.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
В обґрунтування позовних вимог позивач наголошує на відсутності обставин вчинення ним порушення вимог податкового законодавства.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені в акті перевірки та наданому суду відзиві.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, Головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств обігу пального та подібними продуктами управління податкового адміністрування підприємств у галузі оптової, роздрібної торгівлі та обігу пального Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Фещук Марією Юріївною було проведено камеральну перевірку щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» за січень, лютий, березень, квітень, травень та червень 2023 року.
Результати проведеної камеральної перевірки оформлено актом від 31.08.2023 №2117/Ж5/31-00-04-04-03-20/32938047.
Згідно акту перевірки, в результаті проведення камеральної перевірки встановлено порушення ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 розділу II, п. 203.1 ст. 203 розділу V Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за січень, лютий, березень, квітень, травень та червень 2023 року.
На підставі акту перевірки, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.10.2023 №2399/Ж10/31-00-04-04-03-25, яким на підставі п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 6 120,00 грн.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Як вбачається з матеріалів справи, в розрахунку податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій до податкового повідомлення-рішення від 31.10.2023 №2399/Ж10/31-00-04-04-03-25 в якості підстав для застосування штрафної санкції в розмірі 1 020 грн за кожне несвоєчасне подання декларації контролюючим органом було зазначено, що порушення п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України протягом року вчинено не вперше в частині несвоєчасного подання звітності про що контролюючим органом складено акт від 26.07.2023 №1739/Ж5/31-00-04-04-03/32938047 та податкове повідомлення-рішення від 29.09.2023 №2191/Ж10/31-00-04-04-03-25.
Проте, рішенням Державної податкової служби України від 21.12.2023 №37624/6/99-00-06-03-01-06 було скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.09.2023 №2191/Ж10/31-00-04-04-03-25, прийняте на підставі акту від 26.07.2023 №1739/Ж5/31- 00-04-04-03/32938047.
Таким чином, відсутні підстави вважати, що до ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» протягом року було застосовано штраф за таке порушення, а також відсутні підстави для застосування штрафу у розмірі, передбаченого для порушення, яке вчинено повторно.
Крім того, пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Відповідно до п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, Міністерством фінансів України було розроблено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який затверджено наказом Мінфіну від 29.07.2022 № 225 (далі - Порядок №225).
У зв'язку з неможливістю виконати свій податковий обов'язок, зокрема, щодо подання податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні періоди починаючі з червня 2022 та подальші податкові періоди, а також уточнені декларації з податку на додану вартість, ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» було подано до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заяву від 30.09.2022 №565 про відсутність можливості виконання платником податків податкового обов'язку разом з переліком документів та інформації, передбачених Порядком №225, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок.
Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків 21.12.2022 було прийнято рішення №9433 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку.
Відповідно до п. 2 розділу III Порядку №225, рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.
ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» не погодилось з рішенням контролюючого органу від 21.12.2022 №9433 та оскаржило останнє в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 06.09.2023 №26149/6/99-00-06-02-01-06 скасовано рішення Центрального МУ ДПС по роботі з ВПП від 21.12.2022 №9433 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку та зобов'язано Центральне МУ ДПС по роботі з ВПП вжити заходи щодо винесення рішення про неможливість своєчасного виконання ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» податкових обов'язків згідно поданої заяви.
Так, Державною податковою службою України, за результатами розгляду скарги встановлено, що виробничі потужності ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» розташовані на окупованих територіях та територіях активних бойових дій, затверджених Порядком №309, що унеможливлює ведення ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» господарської діяльності та своєчасного виконання своїх податкових обов'язків.
Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків було прийнято рішення від 19.10.2023 №10871/6/31-00-04-04-03-06 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, а саме:
- реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування починаючи з 24.02.2022 по червень 2022 в частині, що стосується зруйнованого та пошкодженого майна в наслідок бойових дій збройними формуваннями Російської Федерації;
- подачі податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 1 півріччя 2022 в частині, що стосується зруйнованого та пошкодженого майна в наслідок бойових дій збройними формуваннями рф, та щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, а саме:
- можливості реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування починаючи з червня 2022 та подальші податкові періоди;
- можливості реєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування починаючи з 24.02.2022 по вересень 2022 та подальші податкові періоди;
- можливості подачі податкових декларацій з податку на додану вартість за звітні періоди починаючи з червня 2022 та подальші податкові періоди;
- можливості сплачувати податки та збори за всі звітні періоди, гранична дата виконання яких припадає на період дії воєнного стану.
Таким чином, на підставі п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та у зв'язку з неможливістю своєчасного виконання свого податкового обов'язку щодо подання податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» за січень, лютий, березень, квітень, травень та червень 2023 року, ТОВ «КВОРУМ-НАФТА» звільняється від передбаченої п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України відповідальності.
Зазначене вище в сукупності свідчить про обґрунтованість доводів позивача про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення.
Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 КАС України, не було доведено правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення.
Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422, 40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «КВОРУМ - НАФТА» (01104, місто Київ, вулиця Болсуновська, будинок 13-15, офіс 630; код ЄДРПОУ 32938047) до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (02068, місто Київ, вулиця Кошиця, будинок 3; код ЄДРПОУ ВП 44082145) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 31.10.2023 №2399/Ж10/31-00-04-04-03-25.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь товариства з обмеженою відповідальністю «КВОРУМ - НАФТА» понесені останнім судові витрати у розмірі 2 422, 40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.