Рішення від 13.04.2026 по справі 320/12519/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2026 року м. Київ справа №320/12519/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Антимонопольного комітету України, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», про визнання протиправним і скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» (далі також - КП «Теплопостачання міста Одеси», позивач, Замовник) до Антимонопольного комітету України (далі також - АМКУ, відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 03 лютого 2025 року № 1546-р/пк-пз (далі також - оскаржуване рішення).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про дотримання ним порядку проведення процедури закупівлі та, відповідно, безпідставність протилежних висновків відповідача.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06 травня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Крім того, вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» (далі також - ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», третя особа).

Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване рішення прийняте відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на обставини, викладені в наданому суду відзиві.

Третьою особою не надано письмових пояснень чи інших заяв по суті справи, з яких можливо встановити її ставлення до заявлених позовних вимог.

Позивачем та відповідачем подані заяви із запереченнями проти розгляду даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

При цьому, згідно з частиною 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи (частина 6 статті 262 КАС України).

Суд зазначає, що ухвалою про відкриття провадження у цій справі сторонам була надана можливість повною мірою скористатися своїми процесуальними правами, у тому числі, але не виключно, надати суду відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення, пояснення з приводу заявлених позовних вимог, а також докази, які заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.

Крім того, кожен з учасників справи має право безпосередньо знайомитися з її матеріалами, зокрема з аргументами іншої сторони, та реагувати на ці аргументи відповідно до вимог КАС України.

Бажання сторони у справі викласти під час публічних слухань свої аргументи, які висловлені нею в письмових та додаткових поясненнях, не зумовлюють необхідність призначення до розгляду справи з викликом її учасників.

Враховуючи предмет і підстави позову, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні заяв представників позивача та відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, оскільки спірні правовідносини та предмет доказування у даній справі не вимагають його проведення для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

09 грудня 2024 року КП «Теплопостачання міста Одеси» в електронній системі закупівель було оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі «Паливо» за кодом CPV за ДК 021:2015: 09130000-9 - Нафта і дистиляти, очікуваною вартістю 14 807 166, 67 грн без ПДВ (далі також - Закупівлі), ідентифікатор закупівлі UA-2024-12-09-017655-a та розміщено на сайті Уповноваженого органу prozorro.gov.ua Тендерну документацію з додатками.

Предметом Закупівлі були визначені бензин А-95 (талони) у кількості 50 000 літрів та дизельне паливо (талони) у кількості 270 000 літрів, які мають поставлятися партіями протягом дії договору, укладеного з переможцем конкурсу за відповідними заявками Замовника.

13 грудня 2024 року ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» (далі також - Скаржник) подано скаргу до Комісії Антимонопольного комітету України щодо деяких умов Тендерної документації даної Закупівлі.

За результатами розгляду вказаної скарги Комісією АМКУ прийняла рішення від 23 грудня 2024 року №20435-р/пк-пз про часткове задоволення скарги, яким зобов'язано КП «Теплопостачання міста Одеси» внести зміни до Тендерної документації за процедурою закупівлі «Паливо», з метою усунення порушень, зазначених у мотивувальній частині цього рішення.

У мотивувальній частині вказаного рішення Комісія АМКУ зазначила, що дії Замовника в частині встановлення у ТД вимог: « 1. Щодо смарт-карток» 2. Щодо WEB додатку та «Особистого кабінету», порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону».

21 січня 2025 року Замовником в електронній системі закупівель опубліковано відповідні зміни до Тендерної документації, відповідно до яких з ТД виключались усі позиції, зазначені як у скарзі ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» від 13 грудня 2024 року, так і в рішенні Комісії АМК від 23 грудня 2024 року щодо смарт-карток та бланків-дозволів.

При цьому, щодо WEB додатку та «Особистого кабінету» КП «Теплопостачання міста Одеси» в електронній системі закупівель було опубліковано заперечення на скаргу ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ», у якому Замовником обґрунтовано зазначено, що «вимога щодо наявності у учасника особистого кабінету та/або електронного Web додатку це вимога до Учасника, а не дизельного палива чи бензину».

ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» через електронну систему закупівель до органу оскарження була подана скарга від 23 січня 2025 року № UA-2024-12-09-017655-a.b2 (далі також - Скарга) щодо порушення позивачем порядку проведення процедури закупівлі за предметом «Паливо» оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2024-12-09-017655-a (далі також - Процедура закупівлі).

Скаржник повідомляв про порушення Замовником порядку проведення Процедури закупівлі та просив, зокрема, зобов'язати Замовника внести зміни до Документації.

Рішенням Комісії від 27 січня 2025 року №117-р/пк-пз Скарга була прийнята до розгляду та зобов'язано Замовника надати пояснення по суті Скарги.

30 січня 2025 року Замовником в електронній системі закупівель опубліковано додаткові зміни до Тендерної документації, згідно з якими паливні талони замість QR-КОДу можуть також містити і ШТРИХ-КОД.

За наслідками розгляду скарги, Комісія АМКУ прийняла рішення від 03 лютого 2025 року № 1546-р/пк-пз, яким було зобов'язано позивача внести зміни до тендерної документації за процедурою закупівлі «Паливо», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № UA-2024-12-09-017655-a, з метою усунення порушень, зазначених у мотивувальній частині цього рішення.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України (тут і далі нормативно-правові акти наведені у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі» (далі також - Закон №922-VIII).

Відповідно до частини 4 статті 7 Закону №922-VIII, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

За правилами частини 1 статті 18 Закону №922-VIII, Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав і законних інтересів осіб, пов'язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює Комісію (комісії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та здійснює інші повноваження, визначені цим Законом та Законом України «Про Антимонопольний комітет України». Рішення Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель ухвалюються від імені Антимонопольного комітету України.

Згідно із частиною 16 статті 18 Закону №922-VIII, орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на підставі інформації, розміщеної в електронній системі закупівель станом на момент подання скарги, та інформації, одержаної за скаргою.

Орган оскарження має право залучати для отримання консультацій та експертних висновків представників державних органів (за погодженням з керівниками державних органів), експертів і спеціалістів, які не можуть бути пов'язаними особами та володіють спеціальними знаннями, необхідними для професійного та неупередженого розгляду скарги.

Суб'єкт оскарження та замовник можуть надавати висновки експертів і спеціалістів, які володіють спеціальними знаннями.

Висновки представників державних органів, експертів та спеціалістів оприлюднюються в електронній системі закупівель та долучаються до матеріалів справи про розгляд скарги.

Для розгляду скарг орган оскарження має право запитувати і отримувати в електронному вигляді у замовників, учасників процедури закупівлі, контролюючих органів, Уповноваженого органу, інших осіб відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель. Порядок організації формування таких запитів та отримання інформації через електронну систему закупівель визначається Регламентом роботи Комісії з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Замовники, учасники процедури закупівлі, контролюючі органи, Уповноважений орган, інші особи протягом трьох робочих днів з дня отримання запиту органу оскарження, але не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги, повинні подати до органу оскарження шляхом оприлюднення в електронній системі закупівель відповідні інформацію, документи та матеріали щодо проведення процедур закупівель.

Інформація, документи та інші матеріали, які суб'єкт оскарження та/або замовник вважають необхідними долучити до розгляду скарги, повинні бути подані не пізніше ніж за три робочі дні до дати розгляду скарги Комісією з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель через електронну систему закупівель. Зазначена інформація, документи та матеріали подаються в електронному вигляді з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що вважається таким відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», шляхом заповнення електронних форм з окремими полями.

У разі порушення суб'єктом оскарження, замовником строків та порядку подання інформації, передбачених цією частиною, така інформація може бути не врахована органом оскарження під час розгляду такої скарги.

Відповідно до частини 18 статті 18 Закону №922-VIII, за результатами розгляду скарги орган оскарження має право прийняти рішення:

1) про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про процедури закупівлі, передбаченої цим Законом);

2) про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов'язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз'яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.

Системний аналіз наведених норм дає підстави стверджувати, що одним із основних завдань Антимонопольного комітету України, є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, що реалізується шляхом здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі запобіганню, виявленню і припиненню порушень законодавства у такій сфері, останній має право вживати заходів щодо порушників цього законодавства.

Суд зазначає, що діяльність комісії АМКУ, у першу чергу спрямована на захист інтересів учасників публічних закупівель та чесної конкуренції під час їх проведення, оскільки за допомогою рішень, які вона приймає, відбувається своєрідне регулювання відносин, що складаються під час проведення процедур закупівлі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2023 р. № 471) затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (діла також - Особливості № 1178).

Згідно із пунктом 24 Особливостей № 1178, Замовник самостійно та безоплатно через авторизований електронний майданчик оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 11 червня 2020 р. № 1082, та цих особливостей оголошення про проведення відкритих торгів та тендерну документацію на закупівлю товарів, послуг не пізніше ніж за сім днів, на закупівлю робіт не пізніше ніж за 14 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій

Пунктом 28 Особливостей № 1178 встановлено, що тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

У тендерній документації зазначаються:

один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;

підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.

Згідно із пунктом 59 Особливостей № 1178 скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.

Після закінчення встановленого для подання скарг строку, передбаченого абзацом першим цього пункту, скарги можуть подаватися лише щодо змін до тендерної документації, внесених замовником, протягом п'яти днів з моменту оприлюднення таких змін на веб-порталі Уповноваженого органу, але не пізніше ніж за три дні до дати, встановленої для подання тендерних пропозицій, яка була встановлена під час внесення таких змін.

Відповідно до приписів пункту 60 Особливостей № 1178 якщо до органу оскарження було подано скаргу (скарги) щодо оскарження положень тендерної документації, за результатами якої (яких) органом оскарження було прийнято одне чи кілька рішень по суті, після закінчення строку, встановленого для подання скарг, не підлягають оскарженню ті положення тендерної документації, щодо яких скаргу (скарги) до закінчення цього строку суб'єктами не було подано.

Положеннями статті 5 Закону №922-VIII визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:

добросовісна конкуренція серед учасників;

максимальна економія, ефективність та пропорційність;

відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;

недискримінація учасників та рівне ставлення до них;

об 'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;

запобігання корупційним діям і зловживанням.

Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах.

Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.

Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників.

Матеріалами справи встановлено, що відповідачем розглянуто скаргу ТОВ «УКРНАФТА-ПОСТАЧ» (Код ЄДРПОУ: 43012009) від 13 грудня 2024 року № UA-2024-12-09- 017655-а.с1 та за результатами розгляду зазначеної скарги прийняте рішення від 23 грудня 2024 року № 20435-р/пк-пз, відповідно до якого зобов'язано Замовника внести зміни, а саме:

«Додаток 1.1 Документації містить інформацію про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Відповідно до додатку 1.1 Документації Замовник закуповує Бензин А-95 та Дизельне паливо.

Технічні, якісні та інші вимоги до предмету закупівлі:

Особистий кабінет.

Особистий кабінет, це електронний Web додаток з режимом роботи 24/7, який надає доступ Покупцю до об'ємів палива за який був здійснений розрахунок з Постачальником. Даний додаток дозволяє керувати об'ємами палива, розподілювати його між паливними

смарт - картками, формувати статистичні звіти по витратам, місцям використання (отоварення) бланків дозволів, карти усіх АЗС Учасника тощо, що підтверджується відповідними скринами такого ресурсу із наданням посилання увсесвітній мережі. Особистий кабінет повинен мати окремий розділ який містить елементи керування бланк- дозволи талонами блокування та розблокування доступу до них тощо.

Відпуск Товару Замовнику здійснюється цілодобово по довірчим документам (смарт-картки) на в кожній області України за виключенням окупованих територій.

Таблиця № 3 Перелік документів, які повинен надати учасник для підтвердження іншим вимогам встановленим чинним законодавством, нормативним документам, зокрема:

2. Інші вимоги:

2.3. У разі пропозиції до використання АЗС залучених на підставі ,відмінній від прямої власності, такий Учасник процедури закупівлі повинен надати в складі пропозиції документальне підтвердження права користування автозаправними станціями відповідної мережі:

- гарантійний лист від власника та/або орендаря та/або оператора(ліцензіата)залучених АЗС, орендованих АЗС, із переліку, зазначеному у відповідній довідці, адресований Учаснику, про гарантування заправок автотранспорту за довірчими документами (смарт-картками) встановленого зразка на АЗС із КЕП підписанта такого листа виданий протягом 2024 року. Такий лист повинен відображати гарантію відпуску палива Замовнику цих торгів протягом терміну не менше терміну дії договору.

Додаток 2.4 Документації містить цінову пропозицію на закупівлю Бензину А-95 (талони), дизельного палива (талони), Код ДК 021:2015:09130000-9: Нафта і дистиляти.

Також відповідно до інформації, розміщеної на веб-порталі Уповноваженого органу, Замовником розміщено файл «З проект договору.docx», в якому міститься проект договору, відповідно до якого, зокрема:

1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ

1.1. Постачальник зобов'язується поставити Замовнику бензин А-95 (талони), дизельне паливо (талони) (далі-Товар), зазначений в цьому Договорі (Код ДК 021:2015:09130000-9: Нафта і дистиляти), а Замовник - в порядку та на умовах, вказаних у цьому Договорі. Постачальник зобов'язується забезпечити збереження придбаного Замовником у Постачальника Товару, а Замовник зобов'язується своєчасно отримати Товар зі зберігання згідно умов вказаних у цьому Договорі.

Наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства економіки України «Про затвердження Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» від 20.05.2008 № 281/171/578/155 встановлено наступне визначення поняттю «талон»:

Талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Враховуючи наведене, вищезазначені умови Документації не узгоджуються з вимогами чинного законодавства в цій частині.

Крім того, вимоги Документації щодо способу постачання товару (за талонами / смарт-картками) не узгоджуються між собою.

За таких умов, взяти участь у Процедурі закупівлі зможуть лише ті суб'єкти господарювання, які можуть надати Замовнику саме смарт-картки, що є дискримінаційними по відношенню до інших суб'єктів господарювання, зокрема, Скаржника.

Національним стандартом для палива не передбачено обов'язок наявності WEB додатку та «Особистого кабінету».

За таких умов, прийняти участь у Процедурі закупівлі зможуть лише ті учасники, які запропонують забезпечення Замовника WEB-додатком з доступом до «Особистого кабінету» з режимом роботи 24/7, який надає доступ покупцю до об'ємів палива, за який був здійснений розрахунок з постачальником, та який дозволяє керувати об'ємами палива, розподіляти його між паливними смарт - картками, формувати статистичні звіти по витратам, місцям використання (отоварення) бланків дозволів, карти усіх АЗС учасника тощо, а також з окремим розділом, який містить елементи керування бланків-дозвілів талонів, блокування та розблокування доступу до них тощо, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів господарювання, у тому числі, Скаржника.

Враховуючи вище викладене, Замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до Документації в цій частині».

Відповідно до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу Замовник 21 січня 2025 року вніс зміни до Документації та виклав Документацію в новій редакції:

Додаток 1.1 Документації містить інформацію про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Відповідно до додатку 1.1 Документації Замовник закуповує Бензин А-95 та Дизельне паливо.

Технічні, якісні та інші вимоги до предмету закупівлі:

Визначення термінів.

** Талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому. Талони повинні відображатися/формуватися у особистому кабінеті Web додатку*** з режимом роботи 24/7, одноразового використання, містить QR-код, який дозволяє здійснити ідентифікацію Замовника та провести заправку транспортного засобу нафтопродуктами (далі - талон)

*** Особистий кабінет Web додатку надає Замовнику доступ до придбаного об'єму палива та дозволяє керувати цім об'ємом палива, розділювати його, формувати талони різної фіксованої кількості певного найменування і марки палива, складати статистичні звіти по витратам, місцям використання та повинен мати окремий розділ, який містить елементи керування талонами, блокування та/або розблокування, продовження строку дії талонів тощо (далі-функціонал Web додатку).

Таблиця № 3 Перелік документів, які повинен надати учасник для підтвердження іншим вимогам встановленим чинним законодавством, нормативним документам, зокрема:

2. Інші вимоги:

2.1. На підтвердження наявності у Учасника Особистого кабінету Web додатку надати скрини із посилання усесвітній мережі та скрини щодо функціоналу Web додатку.

Відповідно до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу Замовник 30.01.2025 вніс зміни до Документації та виклав Документацію в новій редакції:

Додаток 1.1 Документації містить інформацію про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі.

Відповідно до додатку 1.1 Документації Замовник закуповує Бензин А-95 та Дизельне паливо.

Технічні, якісні та інші вимоги до предмету закупівлі:

Визначення термінів.

**Талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому. Талони повинні відображатися/формуватися у особистому кабінеті Web додатку*** з

режимом роботи 24/7, одноразового використання, містить QR-КОД або ШТРИХ-КОД, який дозволяє здійснити ідентифікацію Замовника та провести заправку транспортного засобу нафтопродуктами (далі - талон)

*** Особистий кабінет Web додатку надає Замовнику доступ до придбаного об'єму палива та дозволяє керувати цім об'ємом палива, розділювати його, формувати талони різної фіксованої кількості певного найменування і марки палива, складати статистичні звіти по витратам, місцям використання та повинен мати окремий розділ, який містить елементи керування талонами, блокування та/або розблокування, продовження строку дії талонів тощо (далі-функціонал Web додатку).

Таблиця № 3 Перелік документів, які повинен надати учасник для підтвердження іншим вимогам встановленим чинним законодавством, нормативним документам, зокрема:

2. Інші вимоги:

2.4. На підтвердження наявності у Учасника Особистого кабінету Web додатку надати скрини із посилання усесвітній мережі та скрини щодо функціоналу Web додатку.

Наказом Міністерства палива та енергетики України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства економіки України «Про затвердження Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» від 20.05.2008 № 281/171/578/155 встановлено наступне визначення поняттю «талон»:

Талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.

Враховуючи наведене, Комісія встановила, що вищезазначені умови Документації не узгоджуються з вимогами чинного законодавства в цій частині, оскільки взяти участь у Процедурі закупівлі зможуть лише ті суб'єкти господарювання, які можуть надати Замовнику талони, що містять QR-КОД або ШТРИХКОД, що є дискримінаційним по відношенню до інших суб'єктів господарювання, зокрема, Скаржника.

Крім того, відповідно до пункту 29 Особливостей № 1178, у разі проведення відкритих торгів згідно з цими особливостями для закупівлі твердого палива, бензину, дизельного пального, природного газу, газу скрапленого для автомобільного транспорту, газу скрапленого для комунально-побутового споживання та промислових цілей, електричної енергії положення пунктів 1 і 2 частини другої статті 16 Закону замовником не застосовуються.

У разі здійснення закупівель, визначених абзацом першим цього пункту, замовники не можуть установлювати вимоги до предмета закупівлі, що не передбачені відповідним національним стандартом (за наявності національного стандарту для відповідного предмета закупівлі).

Комісія встановила, що національним стандартом для палива не передбачено обов'язок наявності WEB додатку та «Особистого кабінету».

Таким чином, оскаржуваним рішенням встановлено, що за таких умов, взяти участь у процедурі закупівлі зможуть лише ті суб'єкти господарювання, які:

- можуть надати Замовнику талони, що містять QR-КОД або ШТРИХ-КОД:

- запропонують забезпечення Замовника WEB-додатком з доступом до «Особистого кабінету» з режимом роботи 24/7, який падає доступ покупцю придбаного об'єму палива та дозволяє керувати цім об'ємом палива, розділювати його, формувати талони різної фіксованої кількості певного найменування і марки палива, складати статистичні звіти по витратам, місцям використання та повинен мати окремий розділ, який містить елементи керування талонами, блокування та/або розблокування, продовження строку дії талонів тощо.

Тобто, оскаржуваним рішенням встановлено факт не виконання рішення Комісії АМКУ від 23 грудня 2024 року №20435-р/пк-пз.

За правилами частини 22 статті 18 Закону № 922-VIII, рішення органу оскарження набирають чинності з дня їх прийняття та є обов'язковими для виконання замовниками, особами, яких вони стосуються.

Якщо рішення органу оскарження, прийняте за результатами розгляду органу оскарження, не було оскаржене до суду, таке рішення має бути виконано не пізніше 30 днів з дня його прийняття органом оскарження.

Доказів оскарження рішення від 23 грудня 2024 року №20435-р/пк-пз чи його повного виконання матеріали справи не містять, а відтак позивачем допущено порушення частини 22 статті 18 Закону № 922-VIII.

При вирішенні даної справи, судом враховано, що 30 січня 2025 року Замовником в електронній системі закупівель опубліковано додаткові зміни до Тендерної документації, згідно з якими паливні талони замість QR-КОДу можуть також містити і ШТРИХ-КОД.

24 березня 2025 року Південним офісом Держаудитслужби оприлюднено наказ №60 про початок моніторингу певної кількості процедур закупівель, зокрема, Закупівлі UA-2024-12-09-017655-a.

31 березня 2025 року заступником начальника Південного офісу Держаудитслужби було затверджено та оприлюднено в електронній системі закупівель Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-12-09-017655-a, в якому зазначено про наявність порушень частини 22 статті 18 Закону України «Про публічні закупівлі», який був предметом судового розгляду.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27 листопада 2025 року у справі № 420/11099/25 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 червня 2025 року скасовано; прийнято по справі нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову КП «Теплопостачання міста Одеси» до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку - відмовлено (https://reyestr.court.gov.ua/Review/132140648).

Судом апеляційної інстанції було встановлено, зокрема наступне: «… наявність обґрунтованих заперечень позивача, висловлених ним до прийняття рішення від 23 грудня 2024 року не є достатньою підставою вважати таке рішення виконаним у повному обсязі, оскільки під час його прийняття відповідні заперечень позивача були враховані та їм було надано належну оцінка.

Отже, у разі незгоди із рішенням Комісії АМК від 23 грудня 2024 року за №20435-р/пк-пз, КП «ТМО» повинно було оскаржити його до суду.

Враховуючи те, що доказів оскарження рішення Комісії АМК від 23 грудня 2024 року за №20435-р/пк-пз матеріали справи не містять, а апеляційним судом встановлено наявність факту невиконання такого рішення у повному обсязі, то судова колегія вважає, що КП «ТМО» допущено порушення ч.22 ст.18 Закону №922…».

Згідно із частиною 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Виходячи з наведеного у сукупності, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.

Відповідно до статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:

1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваного рішення на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, дійшов висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки воно відповідає наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.