10 квітня 2026 року м. Київ справа №320/48530/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справи
за позовом ОСОБА_1
до 1)
ІНФОРМАЦІЯ_1
2)
ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
І. Зміст позовних вимог
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідач 2), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку на підставі довідки №7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі довідки №7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 ;
- визнати протиправним взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 скасувати запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на військових облік в статусі військовозобов'язаного.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача вказує, що згідно з довідкою військово-лікарської комісії № 7/713 від 20.02.2023 (за формою згідно з додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України) на підставі статті 61А графи ІІ Розкладу хвороб ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, інформацію про що внесено до військового квитка серії НОМЕР_1 (аркуш 26).
Однак в електронному військово-обліковому документі, сформованому на основі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) за допомогою застосунку «Резерв+», відсутні відомості про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення з військового обліку.
Позивач неодноразово звертався до відповідача 1 із проханням виконати покладені на нього обов'язки та завершити процедуру виключення позивача з військового обліку шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо визнання позивача непридатним та виключення його з військового обліку, однак відповідач свої обов'язки не виконав, вчинивши протиправну бездіяльність, що порушує права позивача.
Як наслідок, позивача було автоматично взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_10 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932.
Зауважує, що застосування щодо позивача положень Постанови № 932, як до особи, яка на військовому обліку не перебуває, стало можливим виключно через не завершення відповідачем 1 процедури виключення позивача з військового обліку шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо визнання позивача непридатним та виключення його з військового обліку.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить суд відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що. згідно з абзацом першим пункту 22.1 глави 22 розділу II Положення про ВЛК, дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК). Книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії. В зв'язку з тим, що в ІНФОРМАЦІЯ_11 було, у певний момент часу, виявлено відсутність певних книг протоколів військово-лікарської комісії, а, отже і відсутність правових підстав на видачу довідок військово-лікарської комісії з висновками про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_12 було прийнято рішення про поновлення на військовому обліку тих осіб, довідки яких не можуть бути підтверджені протоколом військово-лікарської комісії, із можливістю перепройти медичний огляд і отримати нову довідку згідно чинного протоколу. Відповідне рішення було оформлене Наказом №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово- лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів», витяг з якого додається. Відповідно до пунктів 3 та 4 згаданого Наказу №287 було встановлено наступне: « 3. У зв'язку з відсутністю книг протоколів з питань медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024року, висновки ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, винесені у вищевказаний період, вважати недійсними. 4. Військовозобов'язаних, які були виключені з військового обліку рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_13 в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024 року поновити на військовому обліку, офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку на підставі довідки ВЛК, без свідоцтвапро хворобу, поновити на військовому обліку, облікові, послужні та алфавітні картки повернути до попередніх картотек, внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Таким чином, через відсутність книг протоколів ВЛК за вказані періоди, а відтак і неможливість здійснити перевірку правових підстав для видачі довідок військово-лікарської комісії з висновками про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ІНФОРМАЦІЯ_14 не зміг би внести інформацію про непридатність Позивача до військової служби та виключення з військового обліку навіть і у тому випадку, якби Позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Відповідач 2 правом на подання відзиву на позовну заяву у відповідності до приписів статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористався та не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
ІІІ. Заяв (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
17.10.2025 до суду від відповідача-1 надійшла заява про продовження процесуального строку.
11.10.2025 до суду від відповідача-1 надійшла заява про дистанційне ознайомлення з матеріалами справи.
25.11.2025 до суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву.
03.12.2025 до суду від позивача надійшла заява про повідомлення про результати розгляду справи.
26.12.2025 до суду від позивача надійшла заява про прискорення розгляду справи.
Інших заяв чи клопотань по суті справи учасниками справи до суду не подано.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно частини другої статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини другої статті 262 КАС України наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені відповідні обставини.
20 лютого 2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , було взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У подальшому згідно з довідкою військово-лікарської комісії № 7/713 від 20.02.2023 (за формою згідно з додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України), виданою ОСОБА_1 , 20 лютого 2023 року ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 проведено медичний огляд та на підставі статті 61А графи ІІ Розкладу хвороб визнано ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
До військово-облікового документа позивача, а саме військового квитка серії НОМЕР_1 (аркуш 26), було внесено запис про те, що ОСОБА_1 знятий з військового обліку з 20.02.2023 року, що закріплено печаткою та особистим підписом уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 .
У позовній заяві позивач зазначає, що після завантаження застосунку «Резерв+» та введення своїх персональних даних в електронному кабінеті виявив, що в електронному військово-обліковому документі, сформованому на основі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) за допомогою застосунку «Резерв+», відсутні відомості про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення з військового обліку.
30.04.2025 позивач звернувся з заявою до відповідача 1 з вимогою внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо визнання його непридатним та виключення його з військового обліку, що підтверджується копіями звернень та доказами їх направлень, наявними в матеріалах справи
Дану заяву позивачем було направлено засобами поштового зв'язку. Відповідно до трекінгу поштового відправлення лист позивача було отримано одержувачем 01.05.2025 року.
Крім того, позивачем в електронній формі на адресу електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_6 було направлено заяву про внесення його актуальних облікових даних у реєстр Оберіг від 30.06.2025 року, заяву на внесення достовірних даних у реєстр Оберіг від 01.07.2025 року, заяву на внесення достовірних даних у реєстр Оберіг від 30.07.2025 року До даних заяв було додано: документи про освіту (диплом), документи про місце проживання (довідки ОСББ «Паркленд Куб» та паспорта громадянина України з адресою реєстрації) та посвідчення волонтера.
Однак відповідачем 1 відповідь на вказані заяви не надано, необхідні відомості до Реєстру не внесено.
11.08.2025 представником позивача направлено адвокатський запит до Міністерства оборони України із проханням повідомити, зокрема, чи вносилась у встановленому порядку до Реєстру інформація про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , з військового обліку згідно з довідкою ВЛК № 7/713 від 20.02.2023, у зв'язку із чим та на якій правовій підставі така інформація не була внесена до Реєстру, повідомити на якій правовій підставі позивача було знято з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_15 , якщо його не було виключено з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби, повідомити, чи перебуває станом на сьогоднішній день позивач на військовому обліку відповідно до наявної у Реєстрі актуальної офіційної інформації та у якому статусі, повідомити, ким та на якій правовій підставі позивача було взято на військовий облік після визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
У відповідь представнику позивача було направлено лист ІНФОРМАЦІЯ_16 № 3559/ВхЗВГ (без зазначеної дати), у якому вказано, що: «За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, гр. ОСОБА_1 перебуваєте на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 (автоматичне взяття на облік на основі відомостей з ЄДДР згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 року № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів»). На підставі вище викладеного, для актуалізації інформації про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, рекомендую гр. ОСОБА_1 прибути до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, для внесення змін до їх облікових даних, при собі необхідно мати документи, що посвідчують особу, військово-облікові документи».
Також згідно позовної заяви, після чергового оновлення застосунку «Резерв+» позивач виявив, що згідно з відомостями з електронного військово-облікового документа, він, ОСОБА_1 , нібито перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 як військовозобов'язаний (номер в реєстрі Оберіг: 280520251458450707150).
Представником позивача на адресу електронної пошти було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_17 з проханням повідомити правову підставу взяття позивача на військовий облік після визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з довідкою ВЛК № 7/713 від 20.02.2023, а також вимогою виключити позивача із військового обліку, забезпечити видалення інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про постановку (взяття) на військовий облік та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення позивача з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно з довідкою ВЛК № 7/713 від 20.02.2023. До запиту додано, зокрема, копію довідки ВЛК № 7/713 від 20.02.2023.
У листі-відповіді № ЩТ/1656 від 18.09.2025 відповідачем 2 повідомлено, що в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932 ОСОБА_1 , автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_10 , відповідно до даних Реєстру ОСОБА_1 є військовозобов'язаним.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно Закону № 1951-VIII відомостей про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
Частина друга статті 19 Конституція України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.
У подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.
Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (Закон № 2232-XII) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
У розумінні частини 3 статті 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 7 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
За визначенням, наведеним у частині 1 статті 2 Закону № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби громадянами України здійснюється у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом (частина 2 статті 2 Закону № 2232-ХІІ).
Згідно з частинами 3 і 4 статті 2 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Частиною 9 статті 1 Закону № 2232-XII, серед іншого, визначено, що стосується військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Приписами статті 37 Закону № 2232-ХІІ визначено підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього.
Відповідно до частини 1 4 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час мобілізації, взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років: які відповідно до статті 14 цього Закону взяті на військовий облік; які є призовниками, що прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку; які припинили альтернативну (невійськову) службу достроково і відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" підлягають взяттю на військовий облік призовників; які відраховані із закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та не пройшли базову загальновійськову підготовку; жінки, які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням на базову військову службу;
2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу;
3) на військовий облік резервістів: які зараховані до військового оперативного резерву; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання.
Громадянам України, взятим на військовий облік, роз'яснюються права та обов'язки, правила військового обліку та відповідальність за порушення цих правил.
Взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, які належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.
У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
За положенням частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час прийняття спірного наказу, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
За положенням частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час виключення позивача з обліку, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: 1) призвані чи прийняті на військову службу; 2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; 3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) припинили громадянство України; 6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; 8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
За положенням частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII в редакції станом на час мобілізації, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, підстава для виключення особу з військового обліку, як визнання такої особи непридатними до військової служби, не змінилась.
За змістом пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі по тексту - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 11 Положення № 154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Відповідно до абзацу 7 пункту 12 Положення №154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження.
Відповідно до абзацу 7 пункту 15 Положення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний організовувати ведення персонально-якісного обліку (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) призовників, військовозобов'язаних та резервістів. При цьому, відповідно до частини 1 статті 34 Закону про військовий обов'язок, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до абзацу 18 пункту 15 Положення про ТЦК, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний здійснювати контроль за правомірністю видачі громадянам військово-облікових документів, посвідчень та інших документів.
Отже, обов'язки щодо обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п. 30 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921, в редакції на час виключення позивача з обліку, у разі зняття (виключення) призовників і військовозобов'язаних із військового обліку виконавчими органами сільських, селищних та міських рад у картках первинного обліку ставляться відповідні відмітки.
Відповідно до п. 56 Порядку № 921, в редакції на час виключення позивача з обліку, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників і військовозобов'язаних, які проживають (перебувають) на відповідній території, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників і військовозобов'язаних про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на воєнний час, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників і військовозобов'язаних та персональних даних, які містяться в них; інформують щороку до 1 січня відповідні районні держадміністрації або міські ради та вносять на їх розгляд пропозиції щодо поліпшення стану військового обліку на відповідній території; згідно з планами, затвердженими відповідними районними держадміністраціями або міськими радами, здійснюють контроль на відповідній території за станом військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях (крім СБУ); здійснюють взяття на військовий облік військовозобов'язаних - жінок на підставі списків із закладів освіти; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів; надсилають запити до органів, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб, з метою встановлення місцезнаходження призовників і військовозобов'язаних (додаток 11); ведуть провадження у справах про адміністративні правопорушення стосовно осіб, відповідальних за ведення військового обліку в державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, призовників і військовозобов'язаних, які порушують правила військового обліку; повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку, призову на строкову військову службу, на військову службу за мобілізацією або від проходження навчальних (перевірочних) зборів (додаток 12); звертаються до органів Національної поліції для розшуку, затримання та доставки до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки громадян, які ухиляються від виконання військового обов'язку (додаток 13); виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до покладених обов'язків.
Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних ведеться районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки шляхом обліку персональних та службових даних призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку.
Виключення з військового обліку осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (які пропали безвісти) або засуджені до позбавлення волі, здійснюється без їх особистої присутності.
Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки.
У разі відсутності у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки беруть їх на військовий облік, знімають або виключають з нього лише після відновлення зазначених документів.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до п. 22 Порядку №1487, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України Про військовий обов'язок і військову службу.
Під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.
Відповідно пп.8 п.1 додатку 2 до Порядку №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 20.02.2023 було взято на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що зроблена відмітка у його військовому квитку серії НОМЕР_1 (аркуш 26).
У подальшому згідно з довідкою військово-лікарської комісії № 7/713 від 20.02.2023 (за формою згідно з додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України), виданою ОСОБА_1 , проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 20 лютого 2023 року та на підставі статті 61А графи ІІ Розкладу хвороб визнано ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Отже, станом на 20.02.2023 на підставі довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 № 7/713 від 20.02.2023 позивача виключено ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку військовозобов'язаних, що останнім не заперечується.
Як наслідок, до військового квитка позивача серії НОМЕР_1 було внесено відповідний запис.
Матеріали справи не містять інших доказів щодо виключення з військового облік.
Тобто позивач є непридатним до військової служби на підставі статті 61А графи ІІ Розкладу хвороб з виключенням з військового обліку.
Відповідно до Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби, затвердженого Додатком 1 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, до статті 61А включено: артрози та інші ураження суглобів М15-М19, М22-М25 (поліартроз, коксартроз, гонартроз, інші артрози, ураження надколінка, внутрішньосуглобові ураження коліна та інших суглобів); хвороби м'яких тканин М60-М79 (хвороби та ураження м'язів, синовіальної оболонки та сухожилків, бурсопатії, ентезопатії, ураження плеча); остеопатії і хондропатії М80-М94 (остеопороз кісток з патологічним або без патологічного перелому, остеомаляція у дорослих, уповільнене зрощення перелому, стресові переломи, фіброзна дисплазія кісток, остеомієліт, остеонекроз, хвороба Педжета, юнацькі остеохондрози кісток (крім хребта), інші остеохондропатії та ураження хряща) зі значними та помірними порушеннями функцій.
Громадяни за статтею 61А - непридатні до військової служби.
Наявність у позивача відповідних хвороб та медичних діагнозів підтверджується не лише довідкою ВЛК, а й низкою медичної документації, зокрема, консультаційним висновком лікаря ревматолога від 22.04.2025, висновком МРТ від 13.05.2025, консультаційним висновком спеціаліста ОСОБА_2 від 23.05.2025, наявними в матеріалах справи.
Відповідач 1 у поданому до суду відзиві на позовну заяву зазначав, що Наказом від 21.08.2024 №287 «Про поновлення на обліку військовозобов'язаних, які визнані військово- лікарськими комісіями ІНФОРМАЦІЯ_1 непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з порушенням вимог керівних документів», витяг з якого додається. Відповідно до пунктів 3 та 4 згаданого Наказу №287 було встановлено наступне:
« 3. У зв'язку з відсутністю книг протоколів з питань медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024року, висновки ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, винесені у вищевказаний період, вважати недійсними.
4. Військовозобов'язаних, які були виключені з військового обліку рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_13 в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024 року поновити на військовому обліку, офіцерів запасу, які були виключені з військового обліку на підставі довідки ВЛК, без свідоцтвапро хворобу, поновити на військовому обліку, облікові, послужні та алфавітні картки повернути до попередніх картотек, внести зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Таким чином, через відсутність книг протоколів ВЛК за вказані періоди, а відтак і неможливість здійснити перевірку правових підстав для видачі довідок військово-лікарської комісії з висновками про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, ІНФОРМАЦІЯ_14 не зміг би внести інформацію про непридатність Позивача до військової служби та виключення з військового обліку навіть і у тому випадку, якби Позивач перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 .
Виключення з військового обліку військовозобов'язаних відбувається відповідно до частини 6 статті 37 Закону № 2232-XII, відповідно до якої виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, серед іншого, визнані непридатними до військової служби.
Непридатність до військової служби, яка є підставою для виключення військовозобов'язаного з військового обліку, встановлюється за результатами проведення медичного огляду. Відповідно до частини 13 статті 2 Закону 2232-XII, порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.
Процедура проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначена Положенням № 402.
Згідно підпункту 22.1 глави 22 розділу II Положення № 402 дані про тих, хто пройшов медичний огляд (прізвище, ім'я та по батькові, рік народження, військове звання, військова частина, місяць та рік призову на військову службу тощо), діагноз та постанова ВЛК про ступінь придатності до військової служби та про причинний зв'язок записуються в Книгу протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).
Крім того, діагноз та постанови ВЛК записуються:
а) на військовослужбовців - у медичну книжку, за необхідності - у довідку ВЛК;
б) на кандидатів на навчання у ВВНЗ, з числа осіб:
цивільної молоді - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ, Картку медичного огляду того, хто вступає до ВВНЗ, який здійснює підготовку льотного складу (додаток 20);
військовослужбовців - у Картку медичного огляду кандидата на навчання у ВВНЗ та в медичну книжку;
в) на військовозобов'язаних, резервістів - у Картку обстеження та медичного огляду, а зміст постанови комісії, крім того, - у військовий квиток та облікову картку. У випадку діагностування у військовозобов'язаного, резервіста хвороби, зумовленої ВІЛ, діагноз та стаття Розкладу хвороб до військового квитка та облікової картки не записуються. На офіцерів запасу, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, а також на військовозобов'язаних, резервістів, які знаходяться на зборах та визнані непридатними до подальшого проходження зборів, складається Свідоцтво про хворобу;
г) на кандидатів на військову службу за контрактом, військовослужбовців, які залучаються до участі у МО, - у Картку амбулаторного обстеження та медичного огляду, у довідку ВЛК та в медичну книжку;
ґ) на членів сімей військовослужбовців - у довідку ВЛК або Свідоцтво про хворобу;
д) на працівників Збройних Сил України - у довідку ВЛК, а тих, які працюють з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, - у медичну картку амбулаторного хворого або медичну книжку.
Відповідно до абзацу першого пункту 22.2 глави 22 розділу II Положення №402 книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.
Правилами пункту 22.5 глави 22 розділу II Положення № 402 визначено, що про ВЛК Свідоцтво про хворобу у воєнний час складається:
на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК. У воєнний час довідка на контроль у штатну ВЛК не направляється.
Відповідно до підпункту б) пункту 22.6 глави 22 розділу II Положення № 402 свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню: у воєнний час: на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону.
Відповідно до п. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:
"Придатний до військової служби";
"Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)";
"Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку";
Обмежено придатний до військової служби.
Отже, вирішення питання про ступінь придатності особи до військової служби належить до виключної компетенції військово-лікарських комісій. Саме ВЛК приймає постанову про придатність, обмежену придатність чи непридатність до військової служби, а також про виключення з військового обліку за станом здоров'я.
Згідно з положеннями пункту 2.3.1 , 2.3.4 глави 2 розділу І Положення у редакції на час прийняття спірного наказу,
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
ЦВЛК має право, зокрема: розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Згідно з положеннями пункту 2.4.5 глави 2 розділу І Положення у редакції на час прийняття спірного наказу, ВЛК регіону має право, зокрема: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
Згідно з положеннями пункту 3.4 глави 2 розділу І Положення у редакції на час прийняття спірного наказу, у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я, ніж той, в якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої оскаржується.
Згідно з положеннями пункту 20.2 глави 2 розділу І Положення, Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.
Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.
Так, виявлені відповідачем 1 порушення, допущені при виконанні своїх безпосередніх функцій, зокрема, відсутність книг протоколів з питань медичного огляду військовозобов'язаних військово-лікарською комісією в період з 14.09.2021 по 10.02.2022, з 22.08.2022 по 03.11.2022, з 04.11.2022 по 29.03.2023 та з 18.12.2023 по 05.02.2024, не можна ставити у провину позивачу та таким чином порушувати його права та не може бути у відповідності до Положення підставою для скасування висновків військово-лікарської комісії.
Також, суд звертає увагу, що зазначені вище норми Положення №402 та інші положення законодавства, не наділяють жодними повноваженнями відповідача, безпосередньо його керівника, щодо відміни або скасування висновків військово-лікарської комісії про непридатність осіб до військової служби з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних, зокрема, у зв'язку з відсутністю Книги протоколів засідань ВЛК (ЛЛК).
Наказ від 21.08.2024 №287 є організаційно-розпорядчим актом відповідача як органу військового управління і сам по собі не може змінювати чи скасовувати медичний висновок, прийнятий компетентним органом, хоча і в помилковій формі, та втілений у відповідному записі до військово-облікового документа позивача.
Повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, визначені, зокрема, Порядком № 1487, полягають в організації військового обліку, веденні відповідної документації, внесенні відомостей до Реєстру, але не включають повноважень щодо самостійної зміни постанов ВЛК та їх наслідків для статусу особи.
Суд зауважує що у разі наявності порушень при оформленні документів ВЛК, усунення таких порушень має здійснюватися у спеціальному порядку, визначеному Положенням про ВЛК, а не шляхом прийняття внутрішнього адміністративного акта територіального центру. При цьому, матеріали справи не свідчать, що відповідачем 1 проводилось службове розслідування з вказаного питання, в межах якого не запитувались у позивача будь які медичні документи на підставі яких він був визнаний не придатним до військової служби з подальшим зверненням відповідача до уповноваженого органу або суду з питання оскарження висновку ВЛК.
Таким чином, до моменту належного перегляду чи скасування довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 № 7/713 від 20.02.2023 в передбаченому законом порядку така довідка, а також здійснений на її підставі запис у військово обліковому документі позивача є чинними та обов'язковими до виконання для відповідача як органу військового управління та органу ведення Реєстру.
Оскільки медичний огляд позивача було проведено компетентним органом, за результатом огляду цим органом позивача визнано непридатним позивача до військової служби з виключенням його з військового обліку, що відповідачем не оспорюється, а відомості про оформлений ВЛК документ внесено до паперового військово-облікового документа, суд вважає, що позивач мав законні очікування стосовно того, що посадовими особами відповідача буде внесено інформацію про виключення його з військового обліку до Реєстру.
Однак судом встановлено, що позивач скориставшись додатком "Резерв +" для оновлення своїх даних та перевірки свого військово-облікового статусу через вказаний додаток, виявив, що станом на дату подання позовної заяви не міститься відомостей про виключення з військового обліку та позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_10 як військовозобов?язаний (номер в реєстрі: 280520251458450707150).
Разом з тим, згідно з даними електронної системи «Оберіг», сформований позивачем електронний військово-обліковий документ станом на 19.06.2025.
При цьому позивач не проживає на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій організовує та веде військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_4 .
У листі-відповіді № ЩТ/1656 від 18.09.2025 відповідачем 2 підтверджено, що позивач автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_10 в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932. Водночас облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_4 не складалися.
Натомість, як підтверджується наявними в матеріалах справи довідками, виданими Головою правління ОСББ «Паркленд Куб» за вих. № 3/1-5 від 03.10.2024 року та вих. № 3/3-18 від 1.07.2025 року ОСОБА_1 з 20 листопада 2022 року проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що знаходиться у Солом'янському районі міста Києва.
А відтак саме ІНФОРМАЦІЯ_3 організовує та веде військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, де постійно проживає позивач.
Саме у зв'язку із цим, з урахуванням того, що місцем реєстрації позивача є адреса АДРЕСА_2 , яке є окупованою територією, позивача було взято на військовий облік 20.02.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У подальшому саме ІНФОРМАЦІЯ_3 знято позивача з військового обліку з 20.02.2023 року у зв'язку із непридатністю останнього до військової служби, однак не внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо визнання позивача непридатним та виключення його з військового обліку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач неодноразово звертався до відповідача 1 з метою приведення у відповідність відомостей, що містяться у Реєстрі, з урахуванням наявних у нього військово-облікових документів. Втім заяви задоволені не були.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Положеннями Порядку № 559 визначена можливість звернутися у паперовій формі для уточнення військово-облікових даних, внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку.
Відповідно до пункту 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Положення про районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджуються керівниками відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Завдання та функції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки визначені пунктом 8 Положення № 154.
Відповідно до пункту 8 Положення №154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого, ведуть військовий облік […], військовозобов'язаних […]; оформлюють та видають військово-облікові документи […], військовозобов'язаним […].
Оскільки позивач перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_13 , суд дійшов висновку, що саме відповідач 1 є відповідальним за внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку. Адже обов'язок дотримання процедури виключення особи з військового обліку покладено на посадових осіб районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, саме ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язаний був внести відомості про позивача, а саме про те, що останній, виключений з військового обліку у зв'язку з тим, що він визнаний непридатним до військової служби військово-лікарською комісією та знятий з військового обліку з відміткою «виключено» в Реєстр.
Однак всупереч приписам закону відповідач 1 не дотримався конкретних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, зокрема своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку в частині внесення відомостей до Реєстру.
Суд приходить до висновку, що така бездіяльність відповідача 1 щодо невнесення відомостей до Реєстру про визнання позивача непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку на підставі довідки № 7/713 від 20.02.2023 № 41 від 24.02.2023 року військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_13 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 , є протиправною.
Суд зазначає, що невнесення відомостей у Реєстр про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності.
Так, в пункті 3.1 Рішення Конституційного Суду України від 29.06.2010 у справі №1-25/2010 зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями.
Тобто, обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Право позивача на виконання відносно нього встановлених законом гарантій, а саме не внесення відомостей до Реєстру про виключення позивача з військового обліку, тобто не належне (електронне, документальне) оформлення такого виключення не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за здійснення процедури виключення осіб з військового обліку.
З огляду на наведе, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд доходить до висновку про задоволення позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_7 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі довідки №7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 .
Щодо вимог позивача про визнання протиправним взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 скасувати запис у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про взяття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на військових облік в статусі військовозобов'язаного, суд зазначає таке.
Як було зазначено вище, ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язаний був внести відомості про позивача, а саме про те, що останній, виключений з військового обліку у зв'язку з тим, що він визнаний непридатним до військової служби військово-лікарською комісією та знятий з військового обліку з відміткою «виключено» в Реєстр. Однак всупереч приписам закону відповідач 1 не дотримався конкретних вимог щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, зокрема своєю протиправною бездіяльністю не завершив процедуру виключення позивача з військового обліку в частині внесення відомостей до Реєстру.
При цьому, у листі-відповіді № ЩТ/1656 від 18.09.2025 відповідачем 2 підтверджено, що позивач автоматично, рішенням вищого штабу, взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_10 в ході реалізації Постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 932. Водночас облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_4 не складалися.
Суд зазначає, що згідно з положеннями Порядку № 1487, відповідальними за організацію та забезпечення зберігання облікової документації військовозобов'язаних, персональних даних, які в них містяться, збереження підтвердних документів, що стали підставою для виключення з військового обліку військовозобов'язаних, а також своєчасне внесення даних про військовозобов'язаного, у тому числі й про виключення з військового обліку із зазначенням підстав, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є саме територіальні центри комплектування та соціальної підтримки громадян. При цьому, у разі неможливості звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадян за місцем реєстрації, коригування даних здійснюється за місцем фактичного перебування.
Матеріалами справи також встановлено що ОСОБА_1 з 20 листопада 2022 року проживає за адресою: АДРЕСА_1 , що знаходиться у Солом'янському районі міста Києва.
Оскільки матеріалами справи підтверджено, що станом на час звернення до суду, тимчасове місце проживання позивача є АДРЕСА_1 , що знаходиться у Солом'янському районі міста Києва, а тому саме ІНФОРМАЦІЯ_7 , в даному випадку, є відповідальним за організацію та забезпечення, ведення та наповнення інформацією Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».
Суд зауважує, що тягар настання несприятливих наслідків через невиконання (не належне виконання) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки своїх обов'язків, у тому числі й щодо своєчасного внесення даних про військовозобов'язаного до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не може покладатися на позивача та створювати для нього додаткових обов'язків щодо повторного постановлення на військовий облік військовозобов'язаного за відсутності законодавчо визначених для цього підстав та проходження військово-лікарської комісії з метою підтвердження раніше встановленої непридатності до військової служби за станом здоров'я.
Таким чином, задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку на підставі довідки №7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі довідки №7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 , в даному випадку буде належним способом відновлення порушеного права повивача, за захистом якого він звернувся до суду.
З огляду на зазначене, вимоги позивача зверненні до відповідача 2 до задоволення не підлягають.
Згідно з частиною першою статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Суд наголошує, що відповідно до частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому відповідачем 1 не надано суду жодних доказів на підтвердження дотримання процедури виключення позивача з військового обліку шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації щодо визнання позивача непридатним та виключення його з військового обліку, щодо неможливості надання таких доказів, або ж фактів, що заперечують викладені позивачем позовні вимоги.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
VІ. Судові витрати.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду із цим позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2422, 40 грн.
З огляду на задоволення позову та враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення на користь позивача судового збору, сплаченого за подання позовної заяви у розмірі 1211, 20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.
Керуючись статтями 139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та про виключення його з військового обліку на підставі довідки № 7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку у зв'язку із непридатністю до військової служби на підставі довідки № 7/713 від 20.02.2023 року військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 відповідно до запису у військовому квитку серії НОМЕР_1 .
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати на оплату судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Жук Р.В.