Ухвала від 09.04.2026 по справі 320/10002/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

09 квітня 2026 року м. Київ № 320/10002/26

Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Національної Гвардії України про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної Гвардії України, в якому просять суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Національної гвардії України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням виплатою грошової допомоги та компенсаційних сум, яким одноразову грошову допомогу призначено без урахування прав доньок - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , - як законних спадкоємців загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , 1974 року народження;

- зобов'язати Головне управління Національної гвардії України повторно розглянути заяви з доданими документами про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , як членам сім'ї загиблого військовослужбовця - ОСОБА_3 , 1974 року народження, та здійснити перерозподіл одноразової грошової допомоги у рівних частках згідно вимог пп. 1-3 п. 2 ст.16 цього Закону № 2011- XІ з урахуванням раніше сплачених сум.

Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених КАС України.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статті 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Положеннями абзацу 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) визначено, що судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі: 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно частини сьомої статті 6 Закону України «Про судовий збір», у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» від 03.12.2025 №4695-IX встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3328,00 грн.

Як вбачається з прохальної частини позову, позивачами у позовній заяві заявлено одну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, при зверненні до суду з даним адміністративним позовом необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 1331,20 грн. кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом за вимоги немайнового характеру.

При цьому, згідно частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Недотримання цієї вимоги позбавляє суд можливості належним чином визначити предмет і підстави позову, а тому з'ясувати межі судового розгляду та забезпечити ефективний захист прав, свобод чи інтересів позивача.

Водночас судом встановлено, що позовні вимоги сформульовані загально та без належної конкретизації фактичних обставин, що унеможливлює з'ясування предмета спору.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач просить протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Національної гвардії України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням виплатою грошової допомоги та компенсаційних сум, яким одноразову грошову допомогу призначено без урахування прав доньок - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , та ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , - як законних спадкоємців загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , 1974 року народження. Водночас у позовній заяві не вказано реквізитів рішення, зокрема його номер та дата, що свідчить про невизначеність предмету спору.

Крім того, в порушення вимог частини 7 статті 161 КАС України, до позовної заяви про визнання індивідуального акта протиправним не додано оспорюване рішення, а у разі відсутності такого документа у позивачів - клопотання про їх витребування.

Згідно частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом десяти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 2 статті 169 КАС України визначено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Недоліки позовної заяви мають бути усунені шляхом подання до суду:

- уточненої позовної заяви (у кількості примірників, відповідно до кількості учасників справи та один для суду), яка відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, зазначивши в прохальній частині позову реквізити спірного наказу, зокрема його номер та дату;

- оспорюване рішення, а у разі його відсутності у позивачів - клопотання про їх витребування;

- оригіналу документа про сплату судового збору за заявлені позовні вимоги кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 залишити без руху.

2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

3. Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення ним у встановлений судом спосіб і строк недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, позовну заяву буде повернуто відповідно до вимог пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

4. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Колеснікова І.С.