13 квітня 2026 року Справа № 280/1679/26 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., перевіривши матеріали адміністративної справи
за позовом - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Політичної партії «ПОРЯДОК» (49130, м. Дніпро, Донецьке шосе, буд. 123, кв. 134; код ЄДРПОУ 40123769)
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
Широківська сільська територіальна виборча комісія Запорізького району Запорізької області (вул. Центральна, буд. 2, с. Широке, Запорізький район, Запорізька область, 70413; код ЄДРПОУ 43799737),
Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області (вул. Розенталь, 7, м. Запоріжжя, 69089; код ЄДРПОУ 26013402),
Запорізька регіональна обласна партійна організація Політичної партії «Порядок» (вул.Фанатська, 25, м. Запоріжжя, 69069; код ЄДРПОУ 43743134)
про визнання протиправним та скасування рішення, -
16.03.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Політичної партії «ПОРЯДОК» (далі по тексту - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Широківська сільська територіальна виборча комісія Запорізького району Запорізької області (далі - третя особа 1), Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області (третя особа 2), Запорізька регіональна обласна партійна організація Політичної партії «Порядок» (далі - третя особа 3), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Вищої Ради Партії Політичної партії «Порядок» від 24 лютого 2026 року № 2/2026 «Про відкликання депутата Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_1 за народною ініціативою».
20.03.2026 ухвалою суду позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення - залишено без руху.
06.04.2026 за вх. №18305 представником позивача подано до суду уточнену позовну заяву.
Крім того, представником позивача заявлено клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Стосовно заявленого клопотання слід зазначити про таке.
За правилами статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Зазначений спір згідно зі статтею 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства і відповідно до частини 2 статті 20 КАС України підсудний окружним адміністративним судам.
Адміністративний позов подано з додержанням вимог статей 122, 160-161 КАС України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження, залишення без розгляду чи передачі за підсудністю не встановлено, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає відкриттю.
Статтею 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
В статтях 12, 257 КАС України визначено категорії справ, що обов'язково розглядаються в загальному позовному провадженні, однак, з аналізу положень вказаних статей, судом вбачається, що предмет розгляду даної справи, до них не відноситься.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно частини 1 статті 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до частин 1,2 статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Крім того, суд зазначає, що визначена судом форма позовного провадження не обмежує учасників справи у можливості надавати письмові пояснення та докази на підтвердження позовних вимог чи їх заперечень.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суддя не вбачає необхідності розглядати справу за правилами загального позовного провадження, а тому в задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження слід відмовити.
Відповідно до приписів статей 12, 257, 262 КАС України та з урахуванням характеру спірних правовідносин, предмету доказування та складу учасників, а також інших обставин, які мають значення для вирішення даної справи, суд дійшов висновку про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 331 грн 20 коп., згідно квитанції № 8407-4579-4750-7663 від 26.02.2026.
Керуючись статтями 12, 160-162, 171, 248, 257, 260-262 та 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
1. У задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.
2. Відкрити провадження в адміністративній справі № 280/1679/26.
3. Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
4. Справа буде розглянута протягом 60 днів з дня відкриття провадження у справі.
5. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам ст. 162 КАС України, разом із усіма письмовими та електронними доказами (які можливо доставити до суду), висновками експертів і заявами свідків на його обґрунтування, а також заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
6. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
7. Встановити відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
8. Встановити третім особам п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання суду пояснень щодо позову та відзиву, який має відповідати вимогам ст. 162 КАС України, разом із усіма письмовими та електронними доказами (які можливо доставити до суду), висновками експертів і заявами свідків на його обґрунтування, а також заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. Копія письмових пояснень та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду.
9. Запропонувати учасникам справи надати у суду: докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, додаткові докази або пояснення; всі наявні в них документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі; довіреності на представників; документи про правовий статус сторін, належним чином засвідчені копії документів у справу.
10. Копію ухвали направити відповідачу. Відповідачу та третім особам направити копії позовної заяви з додатками.
11.Всі документи надавати суду в паперовому та електронному вигляді.
12.Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається http://adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Суддя Р.В.Сацький