Ухвала від 08.04.2026 по справі 490/10910/25

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

490/10910/25

нп 1-кс/490/1537/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Херсон, військовослужбовця, раніше не судимого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

29.09.2022 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження № 22022230000000434 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 4 ст. 111-1 КК України.

08.04.2026 року ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , являючись громадянином України, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, та порядок утворення органів виконавчої влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, перебуваючи на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території м. Херсону Херсонської області, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року, діючи з прямим умислом, з ідеологічних та корисливих мотивів, вирішив добровільно зайняти керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, зокрема в окупаційній адміністрації російської федерації - Департаменті агропромислового комплексу Херсонської області.

З метою реалізації свого злочинного умислу громадянин України ОСОБА_4 , діючи умисно, з ідеологічних та корисливих мотивів, у невстановлений досудовим слідством час, але не пізніше липня 2022 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Херсону Херсонської області, прийняв пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням представників окупаційної влади та добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території м. Херсона, зокрема в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме заступника начальника інспекції Держнагляду Департаменту агропромислового комплексу Херсонської області.

Також встановлено, що з метою реалізації на території Херсонської області функцій з проведення політики та нормативно-правового регулювання у сфері агропромислового комплексу, харчової та переробної промисловості постановою т.зв. Ради міністрів - Уряду ВЦА Херсонської області від 26.08.2022 № 13-пп Департамент агропромислового комплексу Херсонської області реорганізовано у Міністерство сільського господарства та рибальства Херсонської області, яке 22.12.2022 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб на території рф, як юридичну особу держави-агресора за номером 1229500007550, із зазначенням юридичної адреси: Херсонська область, м. Херсон, сел. Надднепрянське, УкрНДІЗЗ, яке фактично здійснювало свою діяльність за адресою: Херсонська область, м. Херсон, вул. Філатова, 29, у приміщенні Адміністративного суду Херсонської області.

Утворене за вказаних вище обставин Міністерство сільського господарства та рибальства Херсонської області є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території м. Херсона, та, згідно із п. 6 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - окупаційною адміністрацією російської федерації.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, громадянин України ОСОБА_4 , діючи з ідеологічних та корисливих мотивів, перебуваючи на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації території м. Херсону Херсонської області, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше вересня 2022 року, після реорганізації Департаменту агропромислового комплексу Херсонської області у так зване Міністерство сільського господарства і рибальства Херсонської області, прийняв пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням представників окупаційної влади та добровільно зайняв посаду начальника відділу комплексного розвитку сільських територій та водних ресурсів Міністерства сільського господарства та рибальства Херсонської області, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб.

В обґрунтування клопотання вказав, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, є ризики того, що підозрюваний може переховуватись від органу досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Запобігти вказаним ризикам не зможе обрання більш м'якого запобіжного заходу.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник заперечували проти задоволення клопотання, посилаючись на недоведеність ризиків. Просили обрати ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке відноситься до категорії тяжких злочинів та за вчинення якого передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження: протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , яка пояснила, що під час окупації м. Херсон, вона працювала бухгалтером у незаконно створеному органі влади Департаменті агропромислового комплексу, у подальшому - міністерстві сільського господарства та риболовства. В цьому ж незаконному органі працював на посаді заступника начальника інспекції, після перереєстрації - начальником відділу розвитку території водних ресурсів ОСОБА_4 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який пояснив, що під час окупації м. Херсон він працевлаштувався до незаконного створеного органу влади - міністерстві сільського господарства та риболовства головним спеціалістом. В цьому ж міністерстві також працював ОСОБА_4 на посаді начальника відділу розвитку територій;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 23.01.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_8 впізнав ОСОБА_4 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка пояснила, що під час окупації м. Херсон вона працевлаштувалась до т.зв. міністерства сільського господарства, куди її запросив ОСОБА_10 . В цьому ж міністерстві працював син ОСОБА_10 - ОСОБА_11 , але вона не знає на якій посаді;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 17.01.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_9 впізнала ОСОБА_4 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_12 , яка пояснила, що під час окупації м. Херсон вона працевлаштувалась до т.зв. міністерства сільського господарства на посаду начальника відділу діловодства. В цьому ж міністерстві працював ОСОБА_4 , вона вважала якімось головним спеціалістом;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.01.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 впізнала ОСОБА_4 ;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 , яка пояснила, що вона працювала охоронцем будівлі за адресою: АДРЕСА_2 , де під час окупації був створений незаконний орган влади - департамент сільського господарства. В цьому ж департаменті працював ОСОБА_4 , спочатку, як вона вважала, юристом, а потім він пішов на підвищення та зайняв посада начальника якогось з відділів;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.12.2023, відповідно до якого свідок ОСОБА_13 впізнала ОСОБА_4 ;

- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 21.01.2026, відповідно до якого в приміщенні Херсонського міського суду з матеріалів кримінального провадження №22022230000000331 від 22.08.2022 (судовий номер 766/10084/24 1-кп/766/731/25) вилучено документи, що підтверджують діяльність ОСОБА_4 в незаконному органі влади, спочатку в Департаменті агропромислового комплексу на посаді заступника начальника інспекції Держнадзору Херсонського району, далі в Міністерстві сільського господарства та риболовства на посаді начальника відділу комплексного розвитку сільських територій та водних ресурсів;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

З урахуванням викладеного, тяжкості покарання, яке загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винним в інкримінованому правопорушенні, беручи до уваги обставини його вчинення, а також особу підозрюваного, вважаю доведеною наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме того, що підозрюваний може переховуватись від органу досудового розслідування та суду; незаконно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

За такого, оскільки на теперішній час існують три ризики, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, їх існування в сукупності дозволяє дійти висновку про те, що застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, не є достатнім для їх запобігання.

Згідно вимог ч. 5 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього. Розмір застави щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" від 03.12.2025 року № 4695-IХ, з 1 січня 2026 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3328 гривні.

За такого, беручи до уваги обставини вчиненого кримінального правопорушення, майновий стан підозрюваного, що на даний час є військовослужбовцем, а також існування трьох ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, приходжу до висновку, що застава у розмірі 133 120 (сто тридцять три тисячі сто двадцять) гривень є достатньою для забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та не буде завідомо непомірною для нього.

У разі внесення вказаної застави на підозрюваного ОСОБА_4 покладаються наступні обов'язки: прибувати за всіма викликами слідчого, прокурора та суду; не відлучатися з м. Херсон без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, місця роботи, зміну контактних даних; утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Одночасно ОСОБА_4 роз'яснюються вимоги ч. 8 ст. 182 КПК України, згідно з якою у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

За такого, клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 183, 193, 194, 196, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити частково.

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 06 червня 2026 року.

Звільнити ОСОБА_4 з-під варти у разі внесення застави у розмірі 133 120 (сто тридцять три тисячі сто двадцять) гривень.

У разі звільнення ОСОБА_4 під заставу, покласти на нього на строк до 06 червня 2026 року наступні обов'язки:

- прибувати за всіма викликами слідчого, прокурора та суду;

- не відлучатися з м. Херсон без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання, місця роботи, зміну контактних даних;

- утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.

Повний текст ухвали оголошено 10 квітня 2026 року об 11 год. 20 хв.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_14