Провадження № 3/484/499/26
Справа № 484/1327/26
13.04.2026 м. Первомайськ
Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Шикеря І.А., за участю секретаря судових засідань - Туркалової І.В., прокурора - Рибачук М.Б., особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли до суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Первомайськ Миколаївської області, медичної сестри КНП «Первомайської центральної районної лікарні» Первомайської міської ради, яка займала посаду члена дублюючого складу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , заміжньої, на утриманні неповнолітніх дітей не має, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 28.05.2009 Первомайським РВ УМВС України в Миколаївській області, проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
До суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 06.03.2026 року № 153 (справа № 484/1327/26, провадження № 3/484/499/26), та №154 (справа № 484/1333/26, провадження № 3/484/503/26) за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи членом дублюючого складу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією, відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2024 рік, чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , будучи членом дублюючого складу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 та будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушила вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим скоїла адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала повністю, ніяких фактичних обставин, викладених у протоколі, не заперечувала.
Прокурор в судовому засіданні протоколи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримала. Вважає, що вина особи підтверджується відповідними письмовими доказами, просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні зазначених правопорушень та накласти на неї адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , висновок прокурора, дослідивши письмові докази, приходжу до наступного.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне об'єднати вищевказані справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в одне провадження і надати об'єднаним справам номер провадження 3/484/499/26.
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до наказу №5/1-л від 01.01.2025 «Про організацію роботи військово-лікарської комісії для медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_3 на базі КНП «Первомайська ЦРЛ» затверджено склад дублюючої комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 до списку якої увійшла сестра медична КНП «Первомайської центральної районної лікарні» Первомайської міської ради - ОСОБА_1 .
В подальшому відповідно до наказу № 2-Л від 02.01.2026 створено нову військово-лікарську комісію в списку якої була відсутня ОСОБА_1 .
Таким чином, будучи членом дублюючого складу ВЛК - ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 «Про запобігання корупції».
Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) - декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у тому числі які залучені до роботи на правах членів).
Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Так, Національним агентством з питань запобігання корупції визначено, що особам які включені до складу позаштатних постійно діючих ВЛК у період з 01.01.2025 по 31.03.2025 необхідно подати декларацію «кандидата на посаду» за 2024 рік - до призначення, а також щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2024 рік до 31.03.2025 включно.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи включеною до дублюючого складу ВЛК з 01.01.2025 зобов'язана подати «щорічну» декларацію за 2024 рік у термін до 31.03.2025.
Крім того, Національним агентством з питань запобігання корупції визначено, що особам особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням повноважень голови або члена ВЛК в період з 01.01.2026 по 31.03.2026 включно, і при цьому вони не є суб'єктами декларування за іншою посадою/статусом (наприклад, не є керівником лікарні), зобов'язані подати щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2025 рік та декларацію при звільненні.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи виключеною з дублюючого складу комісії з 02.01.2026 зобов'язана подати декларацію типу «при звільненні» у термін до 01.02.2026 (включно).
За результатами огляду веб-сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», встановлено, що ОСОБА_1 , будучи зобов'язаною подати декларацію «щорічну» за 2024 рік не пізніше 31.03.2025 та декларацію типу «при звільнені» у термін до 01.02.2026, подала їх лише 02.03.2026.
З матеріалів справи та наданих в судовому засіданні пояснень ОСОБА_1 , встановлено, що вона належним чином була ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», будь-яких доказів пропуску строку подачі «щорічної» декларації за 2024 та декларації «при звільненні» за 2026 рік з поважних причин в судовому засіданні не здобуто.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколами про вчинення адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією № 153 від 06.03.2026 та №154 від 06.03.2026, поясненнями ОСОБА_1 під час складення протоколів; рапортами оперуповноваженого ОСОБА_2 , скріншотами Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; запитом Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про надання інформації та копій документів Філії «Районний медичний центр» КНП «ПЦМБЛ», листом Філії «Районний медичний центр» КНП «ПЦМБЛ» від 25.02.2026 про надання копій підтверджуючих документів; копією положення про позаштатну постійно діючу ВЛК для медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_3 на базі Філії «Районний медичний центр» КНП «ПЦМБЛ»; копіями наказів КНП «Первомайська ЦРЛ» Первомайської міської ради; копіями наказів Філії «Районний медичний центр» КНП «ПЦМБЛ»; копіями наказів КНП «ПЦМБЛ»; копіями листів Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.04.2024 та 22.04.2024, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та особистими поясненнями в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Будь-яких доказів на підтвердження поважності несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 суду не надала.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст.172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», достовірно знаючи про зобов'язання своєчасного подання «щорічної» декларації за 2024 та декларації «при звільнені» за 2026 рік, несвоєчасно подала їх 02.03.2026, без поважних причин, тобто вчинила правопорушення, передбачені ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
При призначенні покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, те, що ОСОБА_1 вперше притягається до адміністративної відповідальності, свою вину визнає, та відсутність обставин, що відповідно до 35 КУпАП обтяжують відповідальність, конкретні обставини справи та вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню, відповідно до ст.36 КУпАП, в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави в розмірі сімдесяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Крім того, відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, в сумі 665 грн 60 коп.
Керуючись ст. 33, 36, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст. 284 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», суд, -
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 провадження №3/484/499/26 та №3/484/503/26 в одне провадження і надати номер провадження №3/484/499/26.
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі сімдесяти п'яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, в сумі 1275 (одна тисяча двісті сімдесят п'ять) грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір, в сумі 665 грн 60 коп.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. В порядку примусового виконання, відповідно до ст.308 КУпАП, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові.
Суддя: І.А. ШИКЕРЯ