Постанова від 13.04.2026 по справі 484/1336/26

Провадження № 3/484/505/26

Справа № 484/1336/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.04.2026 м. Первомайськ

Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Шикеря І.А., за участю секретаря судових засідань - Туркалової І.В., прокурора - Рибачук М.Б., особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли до суду від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Сіверськ Донецької області, лікаря-лаборанта КНП «Первомайської центральної районної лікарні» Первомайської міської ради, який займав посаду заступника голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , одруженого, має на утриманні одну неповнолітню дитину, паспорт № НОМЕР_1 виданий 10.09.2024 (орган видачі 4814), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , а зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи заступником голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , та будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, відповідно до п.п. «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону, а саме щодо несвоєчасного подання без поважних на те причин, декларації типу «щорічна» за 2024 рік, чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнав повністю, ніяких фактичних обставин, викладених у протоколі, не заперечував.

Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримала. Вважає, що вина особи підтверджується відповідними письмовими доказами, просила визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні зазначеного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП .

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , висновок прокурора, дослідивши письмові докази, приходжу до наступного висновку.

Згідно ч.1 ст.172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до наказу №5/1-Л від 01.01.2025 «Про організацію роботи військово - лікарської комісії для медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_3 на базі КНП «Первомайська ЦРЛ», затверджено склад комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 до списку якої увійшов як лікар-лаборант КНП «Первомайської центральної районної лікарні» Первомайської міської ради - ОСОБА_1 .

Таким чином, будучи заступником голови військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 - ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) - декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у тому числі які залучені до роботи на правах членів).

Так, Національним агентством з питань запобігання корупції визначено, що особам, які включені до складу позаштатних постійно діючих ВЛК, у період з 01.01.2025 по 31.03.2025 необхідно подати декларацію «кандидата на посаду» за 2024 рік - до призначення, а також щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2024 рік до 31.03.2025 включно.

З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 будучи включеним до складу військово-лікарської комісії, як заступник голови з 01.01.2025 зобов'язаний подати «щорічну» декларацію за 2024 рік у термін до 31.03.2025.

Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу «щорічна» за 2024 рік подав лише 02.03.2026, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій.

Відповідно до наказу № 5-л від 01.01.2025, затверджено план заходів щодо запобігання і протидії корупції в КНП «Первомайська ЦРЛ» на 2025 рік, згідно якого юрисконсульт та начальник відділу кадрів КНП «Первомайська ЦРЛ» забезпечує попередження осіб, які претендують на зайняття посад про вимоги, спеціальні обмеження та заборони встановлені ЗУ «Про запобігання корупції».

Відповідно постанови великої палати Верховного суду від 24.01.2021 у справі № 800/30/17(990/1/1328/18), суд встановив, що вжиття конструкції «повинна була дізнатися» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строків.

Поважними можуть бути визнані лише ті обставини, які були об'єктивно непереборними, тобто не залежали від волевиявлення особи, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.

Так, з моменту включення ОСОБА_1 до складу військово-лікарської комісії (01.01.2025) до кінцевого терміну подачі щорічної декларації за 2024 рік - 31.03.2025, останній мав достатньо часу для збору всієї необхідної інформації, щоб подати декларацію у встановлений законом термін.

Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції, де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в якому чітко вказано, часткові перебої в роботі реєстру спостерігалися 16.01.2025 (з 10 год. 48 хв. по 12 год. 00 хв.), у період (з 01 год. 41 хв. по 10 год. 28 хв.) - 20.01.2025, 26.02.2025 (з 01 год. 10 хв. по 01 год. 12 хв. та з 02 год. 19 хв. по 03 год. 27 хв.), у період (з 15 год. 03 хв. по 15 год. 10 хв.) 07.03.2025, 10.03.2025 (з 12 год. 38 хв. по 13 год. 02 хв.), 12.03.2025 (з 15 год. 01 хв. по 15 год. 17 хв. та з 16 год. 15 хв. по 16 год. 18 хв.). Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 01.01.2025 по 01.04.2025. не зафіксовано.

В дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації Реєстр працював в належному режимі.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №156 від 06.03.2026, скріншотами Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, листом КНП «Первомайська центральна районна лікарня» ПМР з додатками до нього та особистими поясненнями в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Будь-яких доказів на підтвердження поважності несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 суду не надав.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «ґ» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне - 02.03.2026, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «щорічної» за 2024 рік.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушника, його особу, майновий стан.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 визнав свою вину, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір, в сумі 665 грн 60 коп.

Керуючись ч. 1 ст. 172-6 , ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу, в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір, в сумі 665 грн 60 коп.

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. В порядку примусового виконання, відповідно до ст.308 КУпАП, з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові.

Суддя: І.А. ШИКЕРЯ