Рішення від 10.04.2026 по справі 638/26320/25

Справа № 638/26320/25

Провадження № 2-а/638/84/26

РІШЕННЯ

Іменем України

10 квітня 2026 року м. Харків

Шевченківський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Агапова Р.О.,

за участю секретаря Суслової К.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження у залі суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду міста Харкова з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову №1089_/П від 27.10.2025.

Того ж дня позивач звернувся до суду із заявою про забезпечення позову.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Харкова від 30.12.2025 заяву про забезпечення позову задоволено.

Ухвалою Шевченківського районного суду міста Харкова від 16.01.2026 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд.

В обґрунтування зазначив, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за довідкою ВПО за адресою: АДРЕСА_2 , та перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

14.02.2024 року позивач пройшов військово-лікарську комісію та відповідно до довідки - визнаний придатним. 22 жовтня 2025 року , у зв'язку зі зміною місця проживання, став на облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 .

ОСОБА_1 має відстрочку (тип відстрочки: бронювання). Востаннє його було заброньовано роботодавцем строком до 06.11.2026 (про що свідчить Резерв+). А отже ОСОБА_1 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

26 жовтня 2025 року Позивач разом з дружиною їхали в м. Ізюм до батьків.

По дорозі ОСОБА_1 було затримано поліцією, які повідомили, що він знаходиться в розшуку за порушення правил військового обліку, та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_5 було встановлено, що особа має відстрочку (а саме заброньований), а тому його випустили з приміщення РТЦК. Протокол про притягнення до адміністративної відповідальності - не складався.

27.10.2025 Позивачу зателефонували з ІНФОРМАЦІЯ_2 та викликали до них. Мети такої явки не повідомили.

Під час візиту, ОСОБА_1 повідомили, що відносно нього буде відкрито справу про адміністративне правопорушення у зв'язку з тим, що він не став на облік в семиденний строк за новим місцем проживанням.

Позивач повідомив, що він стоїть на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , пред'явив військовий квиток, а тому притягнути його за це правопорушення - неможливо.

Також вказав, що знаходився в приміщенні ТЦК декілька годин, а представники ТЦК відповіли, що на разі питання щодо притягнення його до адміністративної відповідальності не вирішено . Йому необхідно з ' явитись в інший день.

Більше того, Позивач виявив у своєму застосунку Резерв+, що ІНФОРМАЦІЯ_6 знову поставив його на облік до свого РТЦК.

Але, у зв'язку з роботою, ОСОБА_1 не міг більше залишатись в місті Ізюм та чекати, змушений був поїхати. Був впевнений, що справу буде закрито та його повідомлять.

Жодних повідомлень ОСОБА_1 так і не отримував.

15 грудня 2025 року позивач отримав повідомлення про блокування його рахунків. Взагалі не розуміючи, з чим це може бути пов'язано.

Звернувшись до банку, позивач дізнався, що: 15.12.2025, що старшим державним виконавцем Ізюмського відділу державної виконавчої служби в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Дунь Юлією Юріївною накладено арешт на грошові кошти/електронні гроші, що містяться на відкритих рахунках в межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору/основної винагороди приватного виконавця, витрат виконавчого провадження, штрафів, яка становить 37 703 грн.

17.12.2025 позивач звернувся до старшого державного виконавця Дунь Юлії Юріївни та попросив надіслати йому копію постанови ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказаною постановою на ОСОБА_1 накладено штраф у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

ОСОБА_1 зазначає, що наведені у постанові обставини не відповідають дійсності, оскільки, станом на дату її винесення, позивач стояв на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , пред'явив військовий квиток, а тому притягнути його за це правопорушення - не можливо. Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не взято до уваги дану обставину.

Також вказав, що у його присутності протокол не складався, про місце і час розгляду справи його не повідомляли, оскаржувана постанова за адресою його місця проживання не надходила, а тому підстави для притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, відсутні.

Позивач вважає, що дана постанова є протиправною та не законною, складеною з порушенням всіх законних процедур та такою що підлягає скасуванню, зважаючи на наступне.

На думку позивача, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

ОСОБА_1 був відсутній при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП, однак постанову було складено.

Також позивач вказав, що не повідомлявся ІНФОРМАЦІЯ_6 про розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Зазначив, що жодним чином не доведено те, що розгляд справи відбувся у відповідності до вимог КУпАП. ОСОБА_1 копію постанови від ІНФОРМАЦІЯ_5 не отримував. Підпис особи яка притягується до адміністративної відповідальності на постанові відсутній. Про постанову ІНФОРМАЦІЯ_5 позивач дізнався лише тоді, коли отримав повідомлення від банку про арешт його коштів та з постанов старшого державного виконавця Ізюмського ВДВС в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Відповідачем належним чином не задокументовано та не доведено належними і допустимими доказами факт порушення позивачем Правил військового обліку. Сама постанова без обґрунтування її доказами не дає підстав для висновку про скоєння адміністративного правопорушення.

Тобто рішення суб'єкта владних повноважень про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП є необґрунтованим та неправомірним.

Таким чином, рішення про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності підлягає скасуванню, провадження у справі про адміністративне правопорушення закриттю.

Враховуючи вищевикладене, на думку позивача, постанова №1089_/П від 27.10.2025 року винесена з суттєвими порушеннями як матеріального так і процесуального законодавства, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутись до суду з позовом про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

10.02.2026 від відповідача надійшов відзив на позов, де зазначено наступне.

27.10.2025 року працівниками Національної поліції України було доставлено (супроводжено) громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , після перевірки документів та наявної інформації в ТЦК, цього ж дня було виявлено, що він з 07.03.2025р. був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 як внутрішньо переміщена особа. Але ОСОБА_1 не став в семиденний строк з дати взяття його на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.

Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 7 частини 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзацу 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих положень Закону 3633, абзацу 2 частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Оскільки громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення , передбачене частиною 3 статті 210 КУпАП, начальник ІНФОРМАЦІЯ_5 виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення № 1089/п від 27.10.2025р.

На підставі викладеного, згідно зі ст. 162 КАСУ відповідач просить у позовних вимогах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 , відмовити у повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі. Позов підтримала в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, про день та час слухання справи повідомлений своєчасно та належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №1089_/П від 27.10.2025 накладено на позивача штраф у розмірі 17000грн.

У постанові зазначено, що ОСОБА_1 , після прибуття до нового місця проживання отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, однак в семиденний строк не став на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_5 , чим порушив ч.4 ст.37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно копії довідки переселенця №1602-5003625809 позивача, яка міститься в матеріалах справи, фактичним місцем проживання/перебування останнього є наступна адреса: АДРЕСА_2 . Дата видачі довідки - 07.03.2025.

Згідно відмітки ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 взято на облік 22.10.2025.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормативно-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, є Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 (далі за текстом - Закон № 2232-XII).

За приписами частин першої-третьої статті 1 Закону № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини першої-п'ятої статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний. Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За правилами частин першої п'ятої статті 34 Закону №2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Персонально-якісний облік військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України покладається на Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України. Ведення персонально-якісного обліку військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України покладається на відповідний підрозділ розвідувальних органів України. Персонально-первинний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх проживання. Ведення персонально-первинного обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад. Персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону № 2232-XII призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

За ч. 4 ст. 37 Закону № 2232-XII у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом - Порядок № 1487). Він визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління, військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності, а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Пунктом 19 Порядку №1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.

У Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зазначено: « 1. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; … 7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік».

Відповідно до п.5 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (надалі - «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.

Як вже зазналось, згідно відмітки ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 взято на облік 22.10.2025.

Таким чином позивач порушив вимоги ч. 3 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а також п.23, п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, а саме: після прибуття до нового місця проживання став на військовий облік в семиденний строк, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 19, 90, 139, 243, 245, 250, 286 КАС України, ст. ст. 103, 108, 481,489, 494, 531 МК України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів, з дня його проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Суддя Р.О. Агапов