Справа № 201/15421/25
Провадження № 2/201/2255/2026
08 квітня 2026 року Соборний районний суд
міста Дніпра
у складі: головуючого судді - Федоріщева С.С.,
при секретарі - Максимовій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради 03 грудня 2025 року звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача посилається на те, що 20 червня 2022 відповідачка звернулась до позивача із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та заявою надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. На підставі наданих документів 21 червня 2022 року відповідачці було призначена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2022 року у розмірі 2 000,00 грн. щомісячно. Під час проведення перевірки позивачем виявлено, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, що у відповідачки з 09 лютого 2021 року, на праві приватної власності (згідно договору купівлі-продажу) знаходиться квартира за адресою: АДРЕСА_1 ; загальною площею 78,1 кв.м., житловою площею 55,9 кв.м. Оскільки відповідачка не повідомила позивача про вищевказані обставини квартири, рішеннями позивача від 21 березня 2025 року відповідачці припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 квітня 2025 року та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги за період з 01 вересня 2023 року по 31 березня 2025 у розмірі 38 000,00 грн. Такими чином, відповідачці з державного бюджету була надміру перерахована сума державної допомоги в розмірі 38 000,00 грн. Відповідачці надсилався лист про добровільне повернення переплачених бюджетних коштів, який нею був проігнорований, за цих підстав позивач просить в судовому порядку стягнути з відповідачки надміру нараховані кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 38 000,00 грн., а також судові витрати по справі.
14 січня 2026 року від представниці відповідачки до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому остання просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування поданого відзиву представниця відповідачки зазначила, що станом на момент подання заяви про призначення їй допомоги 20 червня 2022 року Порядком не було передбачено такої підстави для неотримання/припинення допомоги як наявність у внутрішньо переміщеної особи житла. При цьому, на отримувачів допомоги і вказаною постановою не було покладено обов'язку надати органу, що здійснює виплату допомоги, уточнені відомості, оскільки ОСОБА_1 є пенсіонеркою та виплата допомоги їй продовжувалась автоматично. Порядком передбачена відповідальність особи, що звертається із заявою про призначення допомоги, за достовірність інформації, що зазначається нею у заяві, наданої для отримання допомоги, проте доказів подання недостовірних відомостей, або умисного перекручування інформації з боку ОСОБА_1 не надано. На той час коли вона подавала заяву, вимог щодо підтвердження факту наявності/ відсутності житла на підконтрольній території не ставилося. Позивач не навів якихось переконливих аргументів про неможливість своєчасної перевірки інформації відносно відповідачки, загальновідомим є факт коли доступ до Державних реєстрів було обмежено з 19 грудня 2024 року по 20 січня 2025 року, в той час як у позивача виник обов'язок перевірити відповідні відомості з 01 вересня 2023 року й він мав таку можливість після внесення відповідних змін до Постанови № 332 і зобов'язаний проводити верифікацію систематично. Таким чином, саме на працівників УСЗН покладається обов'язок роз'яснити необхідність надання якихось додаткових документів для отримання чи підстав для припинення виплат. Серед матеріалів справи відсутні будь-які докази того, що до проведення верифікації працівники УСЗН повідомляли відповідачку надавати додаткові документи та відомості, які не подавалися разом із заявою про призначення виплат. Враховуючи, що сума допомоги на проживання ВПО, що її просить стягнути позивач, була виплачена ним добровільно й не встановлено доказів недобросовісності з боку відповідача як набувача такої допомоги, позов задоволенню не підлягає.
19 січня 2026 року від представниці позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій остання заперечувала проти обставин, викладених у відзиві на позовну заяву та підтримала заявлені позовні вимоги.
23 січня 2026 року від представниці відповідачки до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких остання заперечувала проти обставин, викладених у відповіді на відзив та підтримала викладене у відзиві.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 грудня 2025 року указана позовна заява передана для розгляду судді Федоріщеву С.С.
Ухвалою судді від 04 грудня 2025 року відкрито провадження у вищевказаній цивільній справі.
Ухвалою судді від 04 березня 2026 року було відмовлено у задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 про передачу за підсудністю даної цивільної справи.
Представниця позивача надала до суду заяву, у якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представниця відповідачки надала суду заяву з проханням розглядати справу без її участі та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки стороною позивача не доведена недобросовісна поведінка відповідачки.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Фактичні обставини встановленні судом. Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного представником позивача, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Судом встановлено, що 20 червня 2022 року ОСОБА_1 звернулась до Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та заяву надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
На підставі наданих документів 21 червня 2022 року ОСОБА_1 рішенням Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 21 червня 2022 року було призначена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 червня 2022 року у розмірі 2 000,00 грн. щомісячно.
З метою посилення адресності виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, із урахуванням їхнього фінансово-майнового стану, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 11 липня 2023 року № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», якою було затверджено нову редакцію Порядку № 332.
Пунктом 1 Постанови № 709 встановлено, що з 1 серпня 2023 року виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога), які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 20 березня 2022 року № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» продовжується автоматично на один шестимісячний період.
Згідно вищезазначеного, виплату допомоги відповідачці було подовжено автоматично на один шестимісячний період з 01 серпня 2023 року по 31 січня 2024 року у розмірі 2 000,00 грн. щомісячно.
Відповідачці, як особі, у якої у січні 2024 року закінчився шестимісячний період отримання допомоги, продовжено автоматично виплату допомоги з 01 лютого 2024 року на один місяць без додаткового звернення згідно Постанови КМУ від 26 січня 2024 № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб».
Пунктом 13 Порядку № 332 встановлено, що особам, які мають право на виплату допомоги відповідно до постанови КМУ від 11 липня 2023 р. № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», та особам/сім?ям, які є отримувачами допомоги відповідно до цього Порядку, та особам, які отримували допомогу та відмовилися від неї та/або яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб, у разі повернення осіб до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, та повторного взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб її виплата може бути продовжена ще на один шестимісячний період за умови їх відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1, 13-1 -13-4 цього Порядку.
Згідно п. 13-1 Порядку №332 (в редакції від 01 березня 2024 року) виплата допомоги продовжується на другий шестимісячний період автоматично: особам, які втратили працездатність, зокрема які досягли пенсійного віку, визначеного частиною першою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують пенсію, розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги; особам з інвалідністю І чи ІІ групи, дитині з інвалідністю віком до 18 років, дитині, хворій на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально; дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім?ях, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.
Відповідачка є особою, яка досягла пенсійного віку та розмір пенсії якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Виплату допомоги відповідачці подовжено автоматично на центральному рівні на наступні шестимісячні періоди у розмірі 2 000,00 грн. щомісячно по березень 2025 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2024 року № 989 «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» пункт 13 Порядку № 332 доповнено абзацами наступного змісту:
«Виплата допомоги уповноваженим особам/отримувачам, які мали право на її виплату відповідно до пунктів 13-1, 13-2 і 13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) цього Порядку, продовжується автоматично на один шестимісячний період без додаткового звернення.
Протягом місяця з дати продовження виплати допомоги орган соціального захисту населення проводить перевірку щодо таких уповноважених осіб/отримувачів на відповідність критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) цього Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1 цього Порядку.»
За результатами проведення вибіркової перевірки отримувачів допомоги, згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, що у відповідачки з 09 лютого 2021 року, на праві приватної власності (згідно договору купівлі-продажу) знаходиться квартира за адресою: АДРЕСА_1 ; загальною площею 78,1 кв.м., житловою площею 55,9 кв.м.
Оскільки відповідачка не повідомила позивача про вищевказані обставини квартири, рішеннями позивача від 21 березня 2025 року відповідачці припинено виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 квітня 2025 року та встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги за період з 01 вересня 2023 року по 31 березня 2025 у розмірі 38 000,00 грн.
Листами Центрального управління соціального захисту населення ДМР від 14 квітня 2024 року відповідачку було повідомлено про необхідність повернення надміру виплачених коштів по виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період 01 вересня 2023 року по 31 березня 2025 року у розмірі 38 000,00 грн, які їй необхідно повернути на рахунок управління.
Механізм призначення та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам регулюється Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 № 332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», зі змінами.
Відповідно до підпункту 5 п. 7 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 01 серпня 2023 р., якщо внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень).
Згідно з пунктом 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.
Відповідно до пункту 9 Порядку уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 29 Порядку у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Положеннями ст.ст.1212, 1215 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , в період отримання нею державної допомоги, не повідомляла Управління про придбання квартири 09 лютого 2021, що є підставою для стягнення безпідставно набутих відповідачкою коштів.
Оскільки на час розгляду справи сума надміру перерахованої державної допомоги у розмірі 38 000,00 грн. відповідачкою до бюджету не повернута, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та вважає за доцільне стягнути з ОСОБА_1 на користь Центрального управління соціального захисту населення ДМР суму незаконно отриманої державної допомоги у розмірі 38 000,00 грн.
При цьому, відповідно до ст.141 ЦПК України суд вважає за необхідне вирішити питання про розподіл судових витрат, оскільки позов задоволено в повному обсязі, то з відповідача на користь позивача слід стягнути 3 028,00 грн. судового збору.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76-80, 259, 263, 264, 273, 280, 282, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру нарахованих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788347) надміру нараховану суму допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 38 000,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Центрального управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 42788347) судовий збір у розмірі 3 028,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Позивач: Центральне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, код ЄДРПОУ 42788347, м. Дніпро, вул. Левка Лук'яненка, буд. 39/41.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .
Суддя С.С. Федоріщев