ЄУН: 336/12220/25
Провадження №: 2/336/1195/2026
10 квітня 2026 року місто Запоріжжя
Шевченківський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Турчинського Максима Ігоровича, за участі секретаря судового засідання Єршової Алли Олексіївни,
у присутності:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
відповідача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - адвоката Цмокаленко Оксани,
розглянувши в порядку загального позовного провадження цивільну справу:
за позовом: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз»
до ОСОБА_2
про стягнення вартості необлікованого природного газу, -
Короткий зміст позовних вимог та заперечень
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулось до суду з позовом до відповідача про стягнення вартості не облікованого природного газу.
В обґрунтування позову зазначено, що 13.02.2025 представниками АТ «Запоріжгаз» було проведено перевірку режиму газоспоживання на об'єкті споживача, який розташований за адресою: м.Запоріжжя, вул.Анашкіна Олександра,62. За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення № ЗП 11878 від 13.02.2025 року, в якому встановлено порушення «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, лічильника газу), а саме пошкодження вихідного патрубку». Зазначений лічильник газу було демонтовано, опломбовано та направлено на експертизу, про що 13.02.2025р. складено протокол. Сам акт про порушення та протокол про демонтаж і направлення лічильника на проведення експертизи споживачем не було підписано через його відмову.
В подальшому, 19.02.2025р. проведено експертизу ЗВТ та складено Акт №0043, за яким відповідно встановлено: виявлене несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких здійснюється необліковане використання природнього газу, та комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення зазначеного акту про порушення та здійснено донарахування вартості об'єму необлікованого природного газу у розмірі 23352,06 гривень
Зазначену вартість необлікованого газу позивач простить стягнути з відповідача у примусовому порядку через відмову сплачувати зазначену вартість відповідачем у добровільному (позасудовому) порядку.
Рух справи
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 23.12.2025р. відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання. Підготовче засідання відкладалось.
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Запоріжжя від 09.03.2026р. закрите підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з урахуванням уточнень, на адресу суду надіслав відповідь на відзив на позовну заяву, просить суд задовольнити позовні вимоги, стягнувши суму боргу з відповідача.
Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, на адресу суду представником відповідача - направлений відзив на позовну заяву, в якій зазначено про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву.
Встановлені судом фактичні обставини по справі та правовідносини сторін
Взаємовідносини між оператором ГРМ та споживачем щодо розподілу природного газу, підстави проведення донарахування об'ємів природного газу та їх вартості, врегульовано спеціальними актами законодавства - Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року №2494.
У відповідності до вказаних приписів законодавства з 01 липня 2015р., Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює виключно діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Відповідно за вказаним, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газорозподільних систем AT «Запоріжгаз» серед, суб'єктів ринку природного газу, кваліфікується як Оператор газорозподільної системи.
У відповідності до п.1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзацом 2 пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначено, що споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
У відповідності до п.3 гл.3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641,642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Статтею 1 Кодексу газорозподільних систем визначено, що побутовий споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Отже, відповідач ОСОБА_3 є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки зазначений об'єкт перебуває у власності особи.
13.02.2025 представниками АТ «Запоріжгаз» було проведено перевірку режиму газопостачання на об'єкті споживача за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «Запоріжгаз» було складено акт про порушення №ЗП 11878 від 13.02.2025р., в якому встановлено порушення «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу) - Розділ ХІ Глава 2 п.1 п.п.3 Кодексу газорозподільних систем, - видиме пошкодження вихідного патрубка.
Цієї ж дати, представниками АТ «Запоріжгаз» складений протокол №000022 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, відповідно до якого, - ЗВТ поміщений до пакету, пакет опломбований пломбою для доставки в АТ «Запоріжгаз», та споживач ОСОБА_3 запрошується для проведення експертизи ЗВТ.
Як свідчать матеріалами справи (підтверджено в судовому засіданні відповідачем) зазначені документи, а саме Акт про порушення та Протокол демонтажу з боку споживача ОСОБА_2 не були підписані, в самому Акті про порушення будь-яких зауважень чи пропозицій споживач не вчинив.
Відповідно до Акту №0054 експертизи лічильника газу, - комісією, склад якої затверджений наказом Оператора ГРМ - АТ «Запоріжгаз» №Но193-1223 від 11.12.2023р., без участі споживача було проведено експертизу засобу вимірювальної техніки
та/або пломби, за результатом якої встановлено порушення цілісності конструктивного елементу вихідного патрубку ЗВТ та зроблений висновок «виявлено несанкціоноване втручання в ЗВТ прихованими заходами внаслідок яких не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, частково чи повного демонтажу ЗВТ чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ: пошкодження конструктивних елементів вихідного патрубку лічильника - в вихідному патрубку лічильника наявний сторонній отвір ( не передбачений заводом-виробником ЗВТ), внаслідок чого об'єм газу, що проходить через лічильник не обліковується або обліковується частково (не в повному обсязі). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природнього газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фотофіксація. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник упаковано в пакет, опломбовано пломбою №R43911994.»
За фактом складення Акту про порушення, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «Запоріжгаз», оформленого протоколом №401 від 18.03.2025р, - було прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ЗП 11878 від 13.02.2025р.
На підставі зазначеного Акту про порушення позивачем було здійснено розрахунок вартості необлікованого природного газу здійснено за період часу з 13.02.2024 року по 12.02.2025 року у розмірі 23352,06 грн.
Також, при вирішенні цивільного спору, судом були досліджено Акт №011102 від 06.10.2016р. про монтаж засобу вимірювальної техніки, відповідно до якого засіб вимірювальної техніки було опломбовано 06.10.2016р. на вулиці з встановленням відповідних пломб за участі споживача ОСОБА_2 , а також наступні письмові докази: довідка про непридатність від 19.02.2025р. №ЗП 2-0905-25, складена представником ДП «Дніпропетровський регіональний Державний Науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації», протокол повірки 0054 від 19.02.2025 лічильника газу.
Застосовані судом норми права та висновку суду
Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України, за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу є, зокрема, несанкціонований відбір природного газу.
Згідно з п.4 гл.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.
Несанкціоноване втручання в роботу засобу вимірювальної техніки (ЗВТ)/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.
Відповідно до п.1 гл.2 розд.ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника газу.
За приписами п.п. 1-2 глави 5 розділу Х Кодексу ГРС комерційний вузол обліку (комерційний ВОГ) та його складові мають бути опломбовані пломбами з тавром відповідного органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, та пломбами заводу-виробника.
Місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.
Оператор ГРМ під час введення комерційного ВОГ в експлуатацію або під час його експлуатації має право встановлювати власні охоронні пломби на елементах та складових комерційного ВОГ, а також на запірній арматурі обвідних ліній, фланцевих з'єднаннях перед комерційним ВОГ та після нього, а також на інших пристроях і місцях для унеможливлення несанкціонованого втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з п.5 гл.5 розділу X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
Відповідно до п.4 гл.6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Таким чином, суд констатує, що саме споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ, у туму числі за збереження і цілісність пломб.
Згідно з п.1 гл.9 розд.Х Кодексу газорозподільних систем суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Пунктом 1 гл.10 розд.Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до п. 1-3 гл. 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно з п.п.5,6 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.
Згідно з п.п. 2, 4, 5, 8 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони).
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
За приписами п.11 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Суд констатує, що матеріалами справи підтверджено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, наслідком несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ був наявний позаштатний режим роботи ЗВТ, внаслідок чого споживачу була нарахована вартість необлікованого об'єму та обсягу природного газу. Розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості на заявлену суму проведений АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» з дотриманням норм чинного Кодексу ГРС.
Натомість, факт несанкціонованого втручання, розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу споживачем не спростовано, контррозрахунку не надано, як і сам факт порушення не було спростовано відповідачем у належний процесуальний спосіб на підставі засобів доказування.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язок вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний (п.81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13-ц).
Суд, зберігаючи неупередженість та гарантуючи учасникам судового провадження дієвість принципів диспозитивності, змагальності, серед іншого, повноти дослідження усіх обставин по справі, дійшов за наявними доказами у справі висновку про обґрунтованість заявлених вимог та безпідставність (недоведеність) заперечень відповідача.
Доводи, викладенні у відзиві на позовну заяву щодо відсутності усіх складових частин правопорушення (несанкціонованого втручання), а саме наявність неправомірного діяння, наявність шкоди та причинного зв'язку та вини споживача спростовуються висновками Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2026р. у справі № 542/881/19, за наслідками розгляду якої були зроблені висновки щодо застосування норм права, а саме: «Оператор ГРМ після виявлення втручання в ЗВТ / лічильник газу та після низки проведених ним процедурних питань, передбачених безпосередньо Кодексом ГРС, зокрема і тим, що у споживача відповідно до умов типового договору та Кодексу ГРС є обов'язок щодо належного користування ЗВТ / лічильником газу і його збереження, має право нарахувати останньому заборгованість відповідно до того втручання, яке відбулося ним чи іншою особою та за той період часу, що прямо передбачений Кодексом ГРС. Викривлення даних обліку газу, передумовою для якого є несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу / ЗВТ, після проведення всіх процедурних питань доведення цього Оператором ГРМ є підставою для нарахування споживачу необлікованого спожитого газу за той період та відповідно до того втручання яке відбулося».
Зазначені висновки суду застосовані судом першої інстанції при вирішенні зазначеного цивільного спору.
У відповідності зі ст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а тому з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2422,40 гривень.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-82, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_2 про стягнення вартості необлікованого природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» вартість донарахованого необлікованого об'єму природного газу за актом про порушення №ЗП11878 від 13.02.2025р. у розмірі 23352,06 гривень та судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2422,40 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи відповідно до п.4 ч.5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», ЄДРПОУ:03345716, адреса місцезнаходження: 69035 м.Запоріжжя вул.Заводська,7;
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя Шевченківського районного суду м.Запоріжжя Максим ТУРЧИНСЬКИЙ
10.04.26