Рішення від 24.03.2026 по справі 910/261/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24.03.2026Справа № 910/261/26

Суддя Мудрий С.М., розглянувши справу

за позовом Акціонерного товариства "Енергетична компанія України"

до Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"

про стягнення 23 760 000, 00 грн

При секретарю судового засідання: Карашевич В.В.

Представники сторін:

від позивача: Ліневич Людмила Василівна - представник за довіреністю №052/2026 від 26.02.2025;

від відповідача: Гарматін Кирило Володимирович - представник у порядку самопредставництва;

ВСТАНОВИВ:

У січні 2026 року Акціонерне товариство "Енергетична компанія України" (далі - ЕКУ) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (далі - Енергоатом) 23 760 000, 00 грн безпідставно набутих коштів, які були перераховані Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична біржа" (далі - ТОВ "УЕБ") згідно рішення Біржового комітету, оформленого Протоколом №2028 від 29.09.2025, у зв'язку з неналежним виконанням Позивачем умов Договору купівлі-продажу електричної енергії №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ЕКУ належним чином виконувало умови Договору купівлі-продажу електричної енергії №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025, а тому гарантійний внесок у розмірі 23 760 000,00 грн був отриманий та збережений Енергоатомом без достатньої правової підстави;

- у діях ЕКУ відсутня вина у розумінні статті 614 ЦК України, оскільки реєстрація обсягів електричної енергії, що відповідають розрахунковим періодам Торгового дня (Доби постачання), не відбулася у зв'язку зі збоєм у роботі електронної платформи ОСП;

- Біржовий комітет не мав повноважень для перерахування гарантійного платежу, перебравши на себе повноваження суду;

- перерахована спірна сума коштів за своєю правовою природою є штрафом, а згідно підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупинено нарахування та стягнення штрафних, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 17.02.2026. Встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи.

30.01.2026 через систему "Електронний суд" Енергоатом подав клопотання про залучення ТОВ "УЕБ" у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Відповідача.

У той же день Енергоатом також подав відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову, виходячи того, що гарантійний платіж було перераховано ТОВ "УЕБ" на підставі рішення Біржового комітету, оформленого Протоколом №2028 від 29.09.2025, у відповідності до пункту 4.4. Договору №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025, пункту 15 Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №499 (далі - Порядок №499) та підпункту 12.11.4. пункту 12.11. Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії та товарній біржі - ТОВ "УЕБ" (далі - Регламент) у зв'язку з порушенням ЕКУ положень розділу 3 Договору №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025 в частині реєстрації обсягів електричної енергії, що відповідають розрахунковим періодам Торгового дня (Доби постачання), на електронній платформі ОСП;

- рішення Біржового комітету, оформленого Протоколом №2028 від 29.09.2025, є чинним та не скасовано;

- положення підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 не поширюються на спірні правовідносини, оскільки спірна сума коштів є гарантійним платежем, а не штрафною санкцією.

04.02.2026 через систему "Електронний суд" (зареєстровано судом 05.02.2026) ЕКУ подало відповідь на відзив, в якій не погодилося із запереченнями Відповідача, з підстав вказаних у позові, додатково зазначивши, що акти купівлі-продажу електричної енергії №955, №956 (за вересень 2025 року) були підписані уповноваженими представникам сторін, без жодних претензії та/або зауважень, що свідчить про належне виконання ЕКУ умов Договору №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025.

06.02.2026 через систему "Електронний суд" Енергоатом подав заперечення на відповідь на відзив, в якій не погодилося із запереченнями Відповідача, з підстав вказаних відзиві, додатково зазначивши, що підписання сторонами актів купівлі продажу електричної енергії не спростовує факту невиконання Позивачем зобов'язань в частині здійснення реєстрації договірних обсягів купівлі-продажу електричної енергії на електричній платформі ОСП.

Протокольним ухвалами Господарського суду міста Києва від 17.02.2026 відмовлено у задоволенні клопотання Відповідача про залучення третьої особи, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.03.2026.

16.03.2026 через систему "Електронний суд" (зареєстровано судом 17.03.2026) ЕКУ подало додаткові пояснення у справі.

17.03.2026 у судовому засіданні представниця ЕКУ підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник Енергоатому заперечив проти позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позову.

17.03.2026 у судовому засіданні суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення у даній справі на 24.03.2026 об 11:45 год.

24.03.2026 у судовому засіданні на підставі статті 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги ЕКУ обґрунтованими.

08.05.2025 між Енергоатомом (за текстом договору - Продавець) та ЕКУ (за текстом договору - Покупець) було укладено Договір купівлі-продажу електричної енергії №65-150-SD-25-01422, за змістом якого:

- пункт 2.1.: за цим Договором Продавець зобов'язаний продати електричну енергію Покупцю, а Покупець зобов'язаний купити (прийняти та оплатити) електричну енергію в обсягах та за ціною, що визначаються за результатами електронного аукціону, на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та на умовах, що визначені у цьому Договорі.

Купівля-продаж електричної енергії за цим Договором здійснюється в Об'єднаній енергетичній системі України (ОЕС України);

- пункт 2.2.: Обсяги електричної енергії, що продаються і купуються за цим Договором, є договірними зобов'язаннями щодо відпуску Продавцем та відбору Покупцем електричної енергії, та можуть бути перепродані Покупцем з урахуванням обмежень, встановлених Законом України "Про ринок електричної енергії";

- пункт 3.1.: Періодом постачання електричної енергії є календарні дати з першого календарного дня по останній календарний день такого періоду (далі - Період постачання), що зазначаються у Додатковій угоді для Періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону.

У Додатковій угоді для Періоду постачання зазначаються години, в які буде здійснюватися відпуск/відбір електричної енергії, для кожного Торгового дня (Доби постачання) у Періоді постачання.

- пункт 3.2.: Обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим Договором, у Періоді постачання визначається за результатами проведеного електронного аукціону, на підставі відповідного аукціонного свідоцтва, та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання;

- пункт 3.3.: Відпуск/відбір електричної енергії у Періоді постачання здійснюється згідно з графіком відпуску/відбору електричної енергії, що зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання;

- пункт 3.4. Кожна Сторона самостійно здійснює до 10:00 за 2 (два) дні до кожного Торгового дня (Доби постачання) реєстрацію обсягів електричної енергії, що відповідають розрахунковим періодам Торгового дня (Доби постачання), на електронній платформі ОСП.

Право власності та ризик втрати електричної енергії переходить від Продавця до Покупця після закриття воріт для реєстрації ДД (10:00 за 1 (один) день до Торгового дня (Доби постачання, Д-1)) на електронній платформі ОСП;

- пункт 3.5.: Підставою для фізичного відпуску/відбору електричної енергії у Торговий день (Добу постачання) за цим Договором є отримання Сторонами від ОСП автоматичного повідомлення на електронній платформі про те, що зареєстрований ДД є дійсним.

Якщо будь-яка із Сторін не здійснила реєстрацію обсягів електричної енергії, або реєстрація договірних обсягів була відхилена/зупинена АР/ОСП на електронній платформі ОСП, купівля-продаж цих обсягів припиняється.

Обсяг електричної енергії, продаж якого Продавцем було припинено внаслідок невиконання Покупцем пункту 3.4 цього Договору, може бути реалізований Продавцем на власний розсуд на інших сегментах ринку без будь-якого повернення (компенсації) Покупцю грошових коштів, отриманих Продавцем при такому продажі;

- пункт 3.6.: Про припинення продажу електричної енергії Продавець повідомляє Покупця електронним повідомленням з накладенням КЕП керівника (уповноваженої особи).

У повідомленні, що направляється Продавцем Покупцю, має бути зазначено обсяг електричної енергії, продаж якого припиняється, та тимчасовий графік відпуску/відбору електричної енергії, інші необхідні відомості;

- пункт 4.1.: Купівля-продаж електричної енергії здійснюється за ціною, яка визначається за результатами проведеного аукціону, на підставі відповідного аукціонного свідоцтва та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання.

Купівля-продаж електричної енергії за цим Договором здійснюється з урахуванням акцизного податку та податку на додану вартість відповідно до вимог чинного законодавства України;

- пункт 4.2.: Вартість електричної енергії визначається як арифметичний добуток обсягу електричної енергії на ціну за 1 (один) МВт год, та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання;

- пункт 4.3.: Оплата за електричну енергію здійснюється у формі попередньої оплати. Покупець оплачує вартість електричної енергії у строки та у розмірі, визначені умовами Додаткової угоди для Періоду постачання;

- пункт 4.4.: Сума гарантійного внеску, внесена Покупцем для участі в аукціоні, після його фактичного надходження від Організатора аукціону на банківський рахунок Продавця, зараховується Продавцем як оплата електричної енергії за цим Договором у порядку, визначеному у Додатковій угоді для Періоду постачання. Продавець письмово повідомляє Покупця про надходження гарантійного внеску від Організатора аукціону.

Покупець у порядку, визначеному у Додатковій угоді для Періоду постачання, додатково забезпечує перерахування Продавцю суми податку на додану вартість за ставкою 20 (двадцять) відсотків від вартості електричної енергії, яка дорівнює сплаченому гарантійному внеску.

У разі невиконання/неналежного виконання Покупцем зобов'язань за цим Договором, визначених у пункті 12.11.2 Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на товарній біржі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична біржа" із змінами (далі - Регламент), Організатор аукціону перераховує гарантійний внесок, передбачений пунктом 9.2.2 Регламенту, на рахунок Продавця.

Сторони погоджуються з тим, що гарантійний внесок, передбачений пунктом 9.2.2 Регламенту, спрямований на забезпечення виконання зобов'язань, не зараховується в якості оплати за електричну енергію та не є штрафною санкцією згідно з цим Договором та чинним законодавством.

- пункт 4.10.: Після закінчення кожного Розрахункового місяця у Періоді постачання Сторони підписують Акт купівлі-продажу електричної енергії.

Продавець не пізніше 3 (третього) робочого дня після закінчення Розрахункового місяця, у якому відбулася купівля-продаж електричної енергії, надсилає Покупцю з накладенням електронного кваліфікованого підпису Акт купівлі-продажу електричної енергії;

- пункт 4.11.: Покупець на наступний робочий день після отримання Акту купівлі-продажу електричної енергії зобов'язаний підписати його з накладенням електронного кваліфікованого підпису та направити Продавцю;

- пункт 4.12.: Продавець протягом 7 (семи) робочих днів після закінчення Розрахункового місяця надсилає Покупцю два оригінальних примірники, підписаних із своєї сторони. Акта купівлі-продажу електричної енергії поштою або передає через свого уповноваженого представника;

- пункт 4.13.: Протягом 3 (трьох) робочих днів після отримання оригінальних примірників Акта купівлі-продажу електричної енергії Покупець підписує їх та повертає один екземпляр Продавцю поштою або через уповноваженого представника;

- пункт 5.1.: Продавець має право призупинити продаж електричної енергії Покупцю та звільняється від виконання зобов'язань за цим Договором на час призупинення у разі настання та на період дії будь-якої із таких обставин:

5.1.1. Якщо Покупець порушив строк оплати будь-якого платежу за цим Договором.

5.1.2. У разі наявності заборгованості у Покупця перед Продавцем за цим Договором.

5.1.3. Якщо Покупець набув статусу "Дефолтний";

- пункт 5.2.: У разі призупинення Продавцем продажу електричної енергії Покупцю, Продавець звільняється від обов'язку, визначеного пунктом 3.4 цього Договору, щодо реєстрації договірного обсягу купівлі-продажу електричної енергії, продаж якого було призупинено Продавцем.

- пункт 5.3.: Про призупинення продажу електричної енергії Продавець повідомляє Покупця електронним повідомленням з накладенням КЕП керівника (уповноваженої особи). Неотримання Покупцем електронного листа від Продавця не впливає на право Продавця на призупинення продажу електричної енергії;

У повідомленні, що направляється Продавцем Покупцю, має бути зазначено обсяг електричної енергії, продаж якого призупиняється Покупцю, та тимчасовий графік відпуску/відбору електричної енергії, інші необхідні відомості.

- пункт 5.4.: У разі призупинення продажу електричної енергії Продавець звільняється від будь-якої відповідальності та обов'язку щодо сплати Покупцю штрафних санкцій, відшкодування витрат збитків, понесених Покупцем (прямо або опосередковано) у зв'язку з призупиненням продажу Продавцем електричної енергії;

- пункт 5.5.: Продавець поновлює продаж електричної енергії та виконує свої обов'язки, визначені пунктом 3.4 цього Договору, після усунення/припинення чинності обставин, що зумовили таке призупинення продажу електричної енергії.

Додатковими угодами №3 від 26.08.2025 та №4 від 27.08.2025 сторони погодили, що загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається, у період постачання електричної енергії з 01.09.2025 по 30.09.2025 становить 79 200 МВт год (7 200 МВт год - згідно Додаткової угоди №3 від 26.08.2025 та 7 200 МВт год - згідно Додаткової угоди №4 від 27.08.2025).

За твердженнями Позивача, починаючи з Доби постачання 05.09.2025 під час подання повідомлення про реєстрацію обсягів купівлі-продажу електричної енергії за Договором виник збій в роботі системи Market Management System (MMS) щодо коректного завантаження обсягів купівлі-продажу електричної енергії, реєстрація відбувалась з помилками на які Позивач не мав можливості вплинути, зокрема: (А94) з повідомленням: "Система не може опрацювати документ", (А42) ("Невірне кількісне значення [Точність]").

ЕКУ було проведено службове розслідування, за результатами якого 19.12.2025 складено Акт дослідження технічних причин некоректного завантаження даних, за висновками якого: процес завантаження даних на зовнішню платформу був ініційований та виконаний; виявлені проблеми пов'язані з некоректною обробкою даних на етапі синхронізації та прийняття файлів; основними факторами виникнення інциденту стали: - технічні особливості та затримки синхронізації Microsoft SharePoint/OneDrive; - нестабільність веб-сесій платформи під час передачі файлів; - технічні обмеження та збої у роботі зовнішньої платформи; Ознак помилкових дій або бездіяльності співробітників у ході дослідження не встановлено.

Однак у зв'язку з відсутністю реєстрації договірних обсягів купівлі-продажу електричної енергії Енергоатомом було направлено листи про припинення купівлі-продажу електричної енергії, у відповідь на які ЕКУ повідомляло листів Енергоатом про збої в роботі системи MMS щодо подання повідомлення про реєстрацію обсягів купівлі-продажу електричної енергії в періоді постачання - вересень 2025 та з проханням не вважати не здійсненням реєстрації обсягів електричної енергії на електронній платформі ОСП для Торгового дня (Доби постачання) з 05.09.2025 по 26.09.2025 (за виключенням 11.09.2025 та 25.09.2025 - в ці дні система MMS зареєструвала обсяги купівлі - продажу коректно).

Відповідач листом від 09.09.2025 № 50-3015/02-вих звернувся до НЕК "Укренерго" з проханням надати підтвердження щодо здійснення Позивачем реєстрації договірних обсягів купівлі-продажу електричної енергії у період з 05.09.2025 по 10.09.2025.

У своїй відповіді НЕК "Укренерго" (лист від 15.09.2025 №01/56085) повідомило про те, що для періоду з 05.09.2025 по 10.09.2025 обсяги електричної енергії, подані на реєстрацію Енергоатом для кожного Торгового дня (Доби постачання), дорівнюють 2 640 МВт год, тоді як обсяги електричної енергії, подані на реєстрацію ЕКУ для кожного Торгового дня (Доби постачання), дорівнюють 2 400 МВт год.

Також у вказаному листі зазначено: оскільки подані обсяги на електронній платформі MARKET MANAGEMENT SYSTEM (MMS) зі сторони Продавця та Покупця були неоднаковими, їх реєстрація на підставі підпункту 2.2.7 Розділу ІІ Правил ринку була відхилена.

Зі змісту скріншотів з електронної платформи ОСП (MMS), які відображають дані, що були подані Продавцем та Покупцем для реєстрації обсягів електричної енергії за ДУ № 3 та ДУ № 4 до Договору для Торгових днів (Діб постачання) з 01.09.2025 по 30.09.2025 випливає:

- Позивач у поданому повідомленні для реєстрації договірного обсягу купівлі-продажу електричної енергії зазначив погодинний обсяг у розмірі 100 МВт год, тоді як Відповідач зазначив погодинний обсяг у розмірі 110 МВт год.

- для Торгових днів (Діб постачання) з 01.09.2025 по 04.09.2025, 11.09.2025, 25.09.2025 обома сторонами було подано на електричну платформу ОСП однакові погодинні обсяги купівлі-продажу електричної енергії у розмірі 110 МВт год.

Енергоатом звернувся до ТОВ "УЕБ" із заявою №50-3137/02 від 19.09.2025 з проханням перерахувати сплачений Позивачем гарантійний внесок для забезпечення виконання зобов'язання за Договором на рахунок Відповідача.

За результатом розгляду заяви Відповідача Рішенням Біржового комітету, оформленого Протоколом №2028 від 29.09.2025 (питання 12), у зв'язку з неналежним виконанням ЕКУ умов Договору купівлі-продажу електричної енергії №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025, керуючись підпунктом 12.11.4. Регламенту, вирішено розблокувати, списати з Загального рахунку ЕКУ та перерахувати гарантійний внесок в загальному розмірі 23 760 000,00 грн на користь Енергоатому.

Факт перерахування Відповідачу спірних коштів підтверджується Актом звіряння взаємних розрахунків між ЕКУ ТА ТОВ "УЕБ", підписаний останнім, а також визнається сторонами у заявах по суті справи.

У зв'язку з безпідставним набуттям Енергоатомом коштів у розмірі 23 760 000,00 грн, ЕКУ звернулося з даним позовом до суду.

1. Статтею 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до статей 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідності до статті 509 ЦК України, статті 173 ГК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

За положеннями абзацу 1 частини 1 статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії" (абзац 2 частини 1 статті 275 ГК України).

Відповідно до частин 2, 3 статті 275 ГК України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим нормативно-правовим актом.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії".

Обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (частина 3 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії").

За положеннями частини 1 статті 4 означеного закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема двосторонній договір купівлі-продажу електричної енергії (двосторонній договір).

Даючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами у справі, вбачається, що укладений між сторонами Договір №65-150-SD-25-01422 від 08.05.2025 за своєю правовою природою є договором енергопостачання, а саме договором купівлі-продажу електричної енергії.

2. За твердженнями Позивача, обсяги електричної енергії не були зареєстровані у зв'язку із проблемами у роботі електронної платформи MMS, у зв'язку з чим вина останнього у порушенні зобов'язань за Договором відсутня.

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії" купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами здійснюють виробники, електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, трейдери, гарантований покупець, оператори установок зберігання енергії та споживачі.

За положеннями частини 3 статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії" відповідний двосторонній договір має встановлювати, зокрема, обсяг електричної енергії та графіки погодинного обсягу купівлі-продажу електричної енергії (пункт 3); порядок повідомлення про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за укладеним двостороннім договором.

У відповідності до приписів абзацу 2 частини 4 статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії" сторони двостороннього договору відповідно до правил ринку інформують про договірні обсяги купівлі-продажу електричної енергії за укладеним договором. Таке повідомлення є підставою для внесення зазначених обсягів до добових графіків електричної енергії відповідних учасників ринку відповідно до правил ринку.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307 (у редакції постанови НКРЕКП від 24.06.2019 №1168) затверджено Правила ринку.

Порядок здійснення купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами унормовано у розділі 2 Правил ринку, а саме:

Усі учасники ринку мають право брати участь на РДД (ринок двосторонніх договорів) за умови, що вони дотримуються цих Правил та вимог Закону про ринок (пункт 2.1.2).

ДД повинні бути зареєстровані ОСП (оператором системи передачі - НЕК "Укренерго") за процедурою реєстрації, визначеною у главі 2.2 цього розділу (пункт 2.1.3).

Реєстраційні дані щодо ДД, які подаються ОСП учасниками ринку, можуть бути змінені або відкликані учасниками ринку необмежену кількість разів до закриття воріт для реєстрації ДД. Для реєстрації ДД контрагент такого учасника ринку за ДД також зобов'язаний внести відповідні зміни до закриття воріт. Після реєстрації обома учасниками ринку ДД ОСП надає відповідне повідомлення (пункт 2.1.4).

Обсяги електричної енергії на кожний розрахунковий період, що включаються у ДД, є предметом домовленостей між учасником ринку, який продає електричну енергію, та учасником ринку, який купує електричну енергію (пункт 2.1.5).

Періоди постачання для щодобової реєстрації ОСП ДД повинні бути погодинними для кожного розрахункового періоду торгового дня (день d). Розрахунковий період починається з 00:00 торгового дня (пункт 2.1.6).

Обсяги електричної енергії, що купуються і продаються за ДД, є договірними зобов'язаннями щодо відпуску/відбору електричної енергії (пункт 2.1.7).

ОСП здійснює управління електронною платформою, на якій учасники ринку, які здійснювали торгівлю електричною енергією на двосторонній основі, реєструють відповідні обсяги електричної енергії для всіх розрахункових періодів кожного торгового дня (пункт 2.2.1).

Закриття воріт для реєстрації обсягів електричної енергії за ДД, що відповідають розрахунковим періодам торгового дня, на електронній платформі відбувається о 10:00 за один день до торгового дня (d-1).

У випадку технічної необхідності або за наявністю обставин, що унеможливлюють здійснення ОСП реєстрації ДД, закриття воріт для реєстрації обсягів електричної енергії за ДД, що відповідають розрахунковим періодам торгового дня, на електронній платформі може бути перенесено ОСП не пізніше 19:00 за один день до торгового дня (d-1).

У разі перенесення часу закриття воріт для реєстрації обсягів електричної енергії за ДД ОСП до 10:00 оприлюднює відповідне повідомлення на власному вебсайті (пункт 2.2.2).

Реєстрація ДД включає 24 рядки (23 рядки для переходу на літній час і 25 рядків для переходу на зимовий час) із зазначенням обсягів електричної енергії на розрахунковий період торгового дня та таку інформацію, зокрема добовий договірний обсяг (МВт год).

Обсяг електричної енергії виражається у МВт год з точністю до шести знаків після коми (пункт 2.2.4).

Учасник ринку, який продає електричну енергію, та учасник ринку, який купує електричну енергію, повинні подати повідомлення про реєстрацію ДД із зазначенням обсягів електричної енергії, що рівні між собою. Учасники ринку можуть відкликати або змінювати свої зареєстровані ДД до закриття воріт реєстрації ДД (пункт 2.2.5).

Учасник ринку, який продає електричну енергію, та учасник ринку, який купує електричну енергію, які подали повідомлення для реєстрації обсягів купівлі - продажу електричної енергії на двосторонній основі, що рівні між собою, отримують від ОСП автоматичне повідомлення на електронній платформі про те, що зареєстрований ДД є дійсним (пункт 2.2.6).

Учасники ринку, які подали повідомлення для реєстрації неоднакових обсягів електричної енергії, отримують від ОСП автоматичне повідомлення на електронній платформі про те, що надані повідомлення про реєстрацію є недійсними із зазначенням причини відхилення. Після повідомлення учасників ринку реєстрація неоднакових обсягів відміняється (пункт 2.2.7).

О 10:00 d-1 учасники ринку отримують від системи управління ринком інформацію про прийняття та/або відхилення всіх поданих учасником ринку повідомлень про реєстрацію ДД (пункт 2.2.8).

Як було раніше зазначено судом, згідно пункту 3.1. Договору періодом постачання електричної енергії є календарні дати з першого календарного дня по останній календарний день такого періоду (далі - Період постачання), що зазначаються у Додатковій угоді для Періоду постачання за результатами проведеного електронного аукціону. У Додатковій угоді для Періоду постачання зазначаються години, в які буде здійснюватися відпуск/відбір електричної енергії, для кожного Торгового дня (Доби постачання) у Періоді постачання.

Відповідно до пункту 3.2. Договору обсяг електричної енергії, що купується та продається за цим Договором, у Періоді постачання визначається за результатами проведеного електронного аукціону, на підставі відповідного аукціонного свідоцтва, та зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання.

Відпуск/відбір електричної енергії у Періоді постачання здійснюється згідно з графіком відпуску/відбору електричної енергії, що зазначається у Додатковій угоді для Періоду постачання (пункт 3.3. Договору).

За умовами пункту 3.4. Договору кожна Сторона самостійно здійснює до 10:00 за 2 (два) дні до кожного Торгового дня (Доби постачання) реєстрацію обсягів електричної енергії, що відповідають розрахунковим періодам Торгового дня (Доби постачання), на електронній платформі ОСП. Право власності та ризик втрати електричної енергії переходить від Продавця до Покупця після закриття воріт для реєстрації ДД (10:00 за 1 (один) день до Торгового дня (Доби постачання, Д-1) на електронній платформі ОСП.

Пунктом 3.5. Договору передбачено, що підставою для фізичного відпуску/відбору електричної енергії у Торговий день (Добу постачання) за цим Договором є отримання Сторонами від ОСП автоматичного повідомлення на електронній платформі про те, що зареєстрований ДД є дійсним. Якщо будь-яка із Сторін не здійснила реєстрацію обсягів електричної енергії, або реєстрація договірних обсягів була відхилена/зупинена АР/ОСП на електронній платформі ОСП, купівля-продаж цих обсягів припиняється. Обсяг електричної енергії, продаж якого Продавцем було припинено внаслідок невиконання Покупцем пункту 3.4 цього Договору, може бути реалізований Продавцем на власний розсуд на інших сегментах ринку без будь-якого повернення (компенсації) Покупцю грошових коштів, отриманих Продавцем при такому продажі.

Судом також встановлено, що Додатковими угодами №3 від 26.08.2025 та №4 від 27.08.2025 сторони погодили, що загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається, у період постачання електричної енергії з 01.09.2025 по 30.09.2025 становить 79200 МВт год (7 200 МВт год - згідно Додаткової угоди №3 від 26.08.2025 та 7 200 МВт год - згідно Додаткової угоди №4 від 27.08.2025).

Виходячи із зазначеного, у спірний період постачання (вересень 2025 року) загальний обсяг електричної енергії, що купується та продається, становив 79 200 МВт год, а добовий обсяг мав становити - 2 640 МВт год.

Зі змісту листа НЕК "Укренерго" від 15.09.2025 №01/56085 та скріншотів з електронної платформи MMS випливає, що Позивачем та Відповідачем подавалися різні добові договірні обсягу електричної енергії: з 05.09.2025 по 10.09.2025 ЕКУ подавало показники 2 400 МВт год, 2 402,4 МВт год, 2 400,3 МВт год, а Енергоатом - 2 640 МВт год.

Зі змісту скріншотів з електронної платформи MMS також випливає, що обсяги електричної енергії, подані Позивачем, не були завантажені у зв'язку з помилками: (А94) з повідомленням: "Система не може опрацювати документ", (А42) ("Невірне кількісне значення [Точність]).

Таким чином, реєстрація добових обсягів на електронній платформі MMS була відхилена через поданням Позивачем обсягів електричної енергії, які не відповідають договірним обсягам - 2 640 МВт год. У зв'язку з цим, суд відхиляє доводи ЕКУ про несправність/перебої у роботі електронної платформи MMS як причини нереєстрації обсягів електричної енергії.

3. В обґрунтування позовних вимог ЕКУ вказує, що Біржовий комітет не мав повноважень на розблокування та перерахування гарантійного платежу.

Порядок проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №499 (далі - Порядок №499).

Згідно з пунктом 19 Порядку №499 Покупець зобов'язаний, зокрема, перераховувати організатору аукціону гарантійні внески на умовах та в порядку, визначених цим Порядком та регламентом аукціону; виконувати вимоги цього Порядку та регламенту аукціону.

У пункті 15 Порядку №499 унормовано, що організатор аукціону з метою зниження ризиків невиконання зобов'язань учасниками аукціону (продавцем та покупцями) має право здійснювати також інші заходи відповідно до регламенту аукціону.

З метою здійснення моніторингу за проведенням аукціонів щодо дотримання учасниками аукціону та організатором аукціону регламенту аукціону, а також з метою виявлення та запобігання проявам недобросовісної конкуренції і забезпечення відповідності порядку організації та проведення аукціонів вимогам ринку електричної енергії Міненерго утворює аукціонний комітет з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами на аукціонах (далі - аукціонний комітет) (пункт 6 Порядку №499).

Відповідно до абзацу 3 пункту 4.4. Договору у разі невиконання/неналежного виконання Покупцем зобов'язань за цим Договором, визначених у пункті 12.11.2 Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на товарній біржі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична біржа" із змінами (далі - Регламент), Організатор аукціону перераховує гарантійний внесок, передбачений пунктом 9.2.2 Регламенту, на рахунок Продавця.

Відповідно до пункту 12.11.4. Регламенту (у редакції, чинній на момент розблокування та перерахування спірної суми) у разі надходження до Організатора аукціону, передбаченої пп. 12.11.1. Регламенту, заяви та доданих до неї, передбачених пп. 12.11.3., матеріалів Організатор аукціону розглядає отримане звернення та, не пізніше ніж за 5 (п'ять) робочих днів за рішенням Біржового комітету відповідно до Правил Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична біржа" приймає одне з наступних рішень, про що повідомляє заявника:

- розблокувати, списати з Загального рахунку та перерахувати гарантійний внесок, передбачений пп. 9.2.2. Регламенту, переможця аукціону на банківський рахунок заявника;

- відмовити у розгляді такої заяви у зв'язку з відсутністю документа(-ів) передбаченого (-их) пп. 12.11.3. Регламенту та/або у зв'язку з відсутністю інформації, що дає змогу однозначно встановити факт невиконання/неналежного виконання зобов'язань за двостороннім договором купівлі-продажу електричної енергії переможцем аукціону передбачений пп. 12.11.2.

Як було раніше встановлено судом, Енергоатом звернувся до ТОВ "УЕБ" із заявою №50-3137/02 від 19.09.2025 з проханням перерахувати сплачений Позивачем гарантійний внесок для забезпечення виконання зобов'язання за Договором на рахунок Відповідача.

Отже, у разі невиконання/неналежного виконання зобов'язань за Договором, визначених у пункті 12.11.2. Регламенту, Організатор аукціону (ТОВ "УЕБ") мав повноваження на підставі рішення Біржового комітету на перерахування гарантійного платежу Енергоатому (Заявнику).

4. Також, заперечуючи проти позову, ЕКУ вказує, що спірна сума коштів за своєю правовою природою є штрафом, стягнення якого на період дії воєнного стану зупинено.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, строк якого продовжувався Указами Президента України; №259/2022 від 14.03.2022, №133/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, №573/2022 від 12.08.2022, №757/2022 від 07.11.2022, №58/2023 від 06.02.2023, №254/2023 від 01.05.2023, 451/2023 від 26.07.2023.

Крім цього, 25.02.2022 НКРЕКП прийнято Постанову №332, відповідно до преамбули якої відповідно до законів України "Про ринок електричної енергії", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", ураховуючи Протокол наради щодо обговорення заходів стабілізації учасників ринку електричної енергії під час особливого періоду з метою забезпечення операційної безпеки функціонування основної частини ОЕС України від 25.02.2022, НКРЕКП постановила:

- на період дії особливого періоду Оператору системи передачі (який виконує функцію Адміністратора розрахунків) не застосовувати до виробників електричної енергії, які надають послуги на балансуючому ринку електричної енергії, заходи, передбачені пунктом 1.7.5 глави 1.7 розділу І Правил ринку, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №307. Виробники електричної енергії, які надають послуги на балансуючому ринку електричної енергії, набувають статусу "Дефолтний" при тривалості статусу "Переддефолтний" більше семи робочих днів (пункт 1);

- оператору системи передачі (у ролі Адміністратора розрахунків) та Оператору ринку забезпечити щоденне спостереження за ринком електричної енергії з метою виявлення ознак маніпулювання (у тому числі у частині виникнення значних обсягів негативних небалансів), про результати такого спостереження щоденно інформувати Міністерство енергетики України та Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою НКРЕКП від 27.02.2022 №333 Постанову №332 доповнено пунктами 3-5, зокрема пунктом 5 рекомендовано учасникам ринку електричної енергії на період дії особливого періоду зупинити нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії".

Надалі до Постанови НКРЕКП №332 вносились зміни та доповнення, зокрема, постановою від 26.04.2022 №413 пункти 1-12 змінено пунктом 1, зміст якого змінено та доповнено підпунктом 16, відповідно до якого на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування надано настанови - зупинено нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії.

У пункті 8.13.9 постанови Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 у справі №911/1359/22 зазначав про те, що постанова №332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022) прийнята НКРЕКП (Регулятором) в межах своїх повноважень, а тому її положення, у тому числі, підпункт 16 пункту 1, відповідно до якого на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії, є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності.

Об'єднана палата дійшла висновку про те, що рішення Регулятора щодо порядку застосування норм про відповідальність учасників на ринку електроенергії не суперечить нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України про відповідальність у договірних відносинах з огляду на те, що Регулятор в силу Закону наділений повноваженнями унормовувати договірні відносини суб'єктів господарювання, що проводять свою діяльність у сфері енергетики, у тому числі в частині відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії.

Такі рішення Регулятора не скасовують встановлену нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України відповідальність за порушення договірних зобов'язань для учасників ринку електроенергії, та не встановлюють мораторію для застосування цієї відповідальності, позаяк Регулятор, який наділений повноваженнями нормативного регулювання договірних відносин на ринку електроенергії, з метою забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду, в межах наданих йому Законом повноважень тимчасово зупинив нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії.

Норми постанови від 25.02.2022 №332 (у редакції від 27.02.2022 №333, у редакції від 26.04.2022) прийняті Регулятором в межах своїх повноважень.

Таким чином, хоча постанова НКРЕКП №332 від 25.02.2022 має нижчу юридичну силу порівняно з Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України, втім її норми є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності на ринку електроенергії, зокрема, які уклали між собою двосторонні договори відповідно до статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії", що також обумовлено положеннями статті 179 Господарського кодексу України, яка встановлює нормативне обмеження вільного розсуду сторін господарського договору при визначенні його умов у разі укладання типового договору.

У вказаній постанові об'єднана палата констатувала правомірність застосування судами приписів Постанови №332 як таких, що мають обов'язковий характер для учасників ринку електричної енергії та погодилася з висновками судів попередніх інстанцій щодо обов'язковості застосування учасниками ринку електроенергії у цьому аспекті саме норм постанов НКРЕКП, відповідно до яких на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії.

Об'єднана палата також виходила з того, що Регулятор визначив модель поведінки як зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії, та вказав чітко визначений період, а саме на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування, а не скасував нарахування та стягнення штрафних санкцій або увільнив від їх нарахування або стягнення.

У вказаній постанові об'єднана палата дійшла висновку про відсутність підстав для відступу від правового висновку, викладеного у постанові від 26.07.2023 у справі №922/1948/22 з урахуванням уточнення такого змісту:

- підпункт 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП №332 має обов'язковий характер як норма щодо правового регулювання договірних відносин учасників ринку електроенергії щодо відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії;

- зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії є обов'язковим з урахуванням імперативного характеру підпункту 16 пункту 1 Постанови НКРЕКП №332.

За положеннями статті 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

У відповідності до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.

Так, у рішенні Біржового комітету та в Акті звірки взаємних розрахунків за період з 01.07.2025 по 30.09.2025 зазначено, про перерахування гарантійного платежу у розмірі 23760000,00 грн як штрафу.

Однак суд вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки призначення платежу не може надавати/встановлювати чи змінювати правову природу забезпечення виконання зобов'язань.

Відповідно до пункту 9.2. Регламенту (у редакції, чинній на момент укладення договору) в залежності від виду забезпечення зобов'язань учасника аукціону, передбаченого п. 9.1. цього Регламенту, гарантійний внесок обліковується ПП БЕТС як:

9.2.1. гарантійний внесок для забезпечення укладення за результатом аукціону двостороннього договору купівлі-продажу електричної енергії, розмір якого становить: - не більше 20 (двадцяти) відсотків вартості обсягу електричної енергії, яка визначається як добуток із застосуванням стартової ціни, визначеної в заявці на організацію та проведення аукціону - для покупця, що має намір взяти участь в аукціоні; - для продавця, на якого не поширюються вимоги пункту 6 частини другої статті 66 Закону України "Про ринок електричної енергії" та/або Положення та/або Порядку (в частині пункту 40 або 49) у відповідності до абзацу третього п. 9.1. Регламенту;

9.2.2. гарантійний внесок для забезпечення виконання зобов'язань за двостороннім договором купівлі-продажу електричної енергії, розмір якого становить: - 5 (п'ять) відсотків вартості обсягу електричної енергії, яка визначається як добуток із застосуванням стартової ціни, визначеної в заявці на організацію та проведення аукціону - для покупця, що має намір взяти участь в аукціоні.

Більше того, суд звертає увагу, що в абзаці 4 пункту 4.4. Договору прямо зазначено, що гарантійний внесок, передбачений пунктом 9.2.2 Регламенту, спрямований на забезпечення виконання зобов'язань, не зараховується в якості оплати за електричну енергію та не є штрафною санкцією згідно з цим Договором та чинним законодавством.

Отже, спірна сума коштів за своєю правовою природою не є штрафом, а тому на спірні правовідносини не поширює свою дію положення постанови НКРЕКП №332 від 25.02.2022 (з урахуванням змін, внесених постановою НКРЕКП від 26.04.2022 №413).

5. Щодо наявності підстав для розблокування та перерахування гарантійного платежу.

Як було раніше вказано судом, як випливає з абзацу 3 пункту 4.4. Договору та пункту 12.11.4. Регламенту правовою підставою для перерахування гарантійного платежу. Передбаченого пунктом 9.2.2. Регламенту (спірної суми коштів), є невиконання/неналежне виконання Покупцем зобов'язань за Договором, визначених у пункті 12.11.2. Регламент.

Згідно з пунктом 12.11.2. Регламенту до невиконання/неналежного виконання зобов'язань за двостороннім договором купівлі-продажу електричної енергії переможцем аукціону, в розумінні пункту 12.11. Регламенту належить виключно:

1) відсутність факту здійснення переможцем аукціону подачі повідомлення про реєстрацію обсягів купівлі-продажу електричної енергії за двостороннім договором на електронній платформі оператора системи передачі, відповідно до Правил ринку, щонайменше тричі протягом періоду дії такого договору;

2) відсутність факту здійснення переможцем аукціону оплати електричної енергії придбаної за результатами аукціону відповідно до умов укладеного договору;

3) повідомлення переможцем аукціону іншої сторони укладеного за результатами аукціону договору, про дострокове його розірвання.

У своїй заяві №50-3137/02 від 19.09.2025 до ТОВ "УЕБ" Енергоатом вказував про порушення ЕКУ зобов'язань за Договором - не здійснив подачу повідомлення про реєстрацію обсягів купівлі-продажу електричної енергії за Договором на електронній платформі оператора системи передачі (подані обсяги на електронній платформі відхилені оператором системи передачі), відповідно до Правил ринку, щонайменше тричі протягом періоду дії такого Договору.

Оскільки вищезазначена заява Відповідача була задоволена Біржовим комітетом, а спірна сума коштів перерахована Відповідачу, тому під невиконанням/неналежним виконанням умов Договору визначено пункт 1) пункту 12.11.2. Регламенту: відсутність факту здійснення переможцем аукціону подачі повідомлення про реєстрацію обсягів купівлі-продажу електричної енергії за двостороннім договором на електронній платформі оператора системи передачі, відповідно до Правил ринку, щонайменше тричі протягом періоду дії такого договору.

Як зазначено у Правилах ринку: учасник ринку, який продає електричну енергію, та учасник ринку, який купує електричну енергію, повинні подати повідомлення про реєстрацію ДД із зазначенням обсягів електричної енергії, що рівні між собою. Учасники ринку можуть відкликати або змінювати свої зареєстровані ДД до закриття воріт реєстрації ДД (пункт 2.2.5.)

Учасник ринку, який продає електричну енергію, та учасник ринку, який купує електричну енергію, які подали повідомлення для реєстрації обсягів купівлі-продажу електричної енергії на двосторонній основі, що рівні між собою, отримують від ОСП автоматичне повідомлення на електронній платформі про те, що зареєстрований ДД є дійсним (пункт 2.2.6.).

Учасники ринку, які подали повідомлення для реєстрації неоднакових обсягів електричної енергії, отримують від ОСП автоматичне повідомлення на електронній платформі про те, що надані повідомлення про реєстрацію є недійсними із зазначенням причини відхилення. Після повідомлення учасників ринку реєстрація неоднакових обсягів відміняється (пункт 2.2.7).

Якщо будь-яка із Сторін не здійснила реєстрацію обсягів електричної енергії, або реєстрація договірних обсягів була відхилена/зупинена АР/ОСП на електронній платформі ОСП, купівля-продаж цих обсягів припиняється (абзац 2 пункту 3.5. Договору).

Таким чином, виходячи із зазначеного, суд дійшов висновку про те, що під невиконанням/неналежним виконанням зобов'язань за Договором у пункті 1) пункту 12.11.2. Регламенту розуміється саме відсутність факту подання повідомлення про реєстрацію обсягів купівлі-продажу електричної енергії, а не подання повідомлення для реєстрації різних (неоднакових) обсягів електричної енергії чи відсутність повідомлення на електронній платформі про те, що зареєстрований ДД є дійсними чи відхилення реєстрації обсягів електричної енергії.

Таким чином, подання різних (неоднакових) обсягів електричної енергії у розумінні пункту 1) пункту 12.11.2. Регламенту не вважається невиконанням/неналежним виконанням умов Договору.

Разом із цим, Позивачем здійснювалася подача повідомлень про реєстрацію обсягів електричної енергії, проте, як раніше було встановлено судом, реєстрація добових обсягів на електронній платформі MMS була відхилена через поданням Позивачем обсягів електричної енергії, які не відповідають договірним обсягам.

Про інші обставини невиконання/неналежного виконання умов Договору Відповідачем не стверджувалося та не входить до предмета доказування даної справи.

Отже, рішення Біржового комітету, оформленого Протоколом №2028 від 29.09.2025, в частині розблокування та перерахування спірного гарантійного платежу (питання 12), не відповідає положенням Регламенту.

6. Заперечуючи проти позовних вимог, Енергоатом вказував, що правовою підставою отримання спірної суми коштів було рішення Біржового комітету, яке є дійсним та не оскаржене у судовому прядку.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За змістом статті 1212 ЦК України безпідставно набутим є майно, набуте особою або збережене нею в себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.

Положення цієї глави (тобто глави 83 ЦК України) застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи. Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Загальна умова частини 1 статті 1212 ЦК України звужує застосування інституту безпідставного збагачення у зобов'язальних (договірних) відносинах, бо отримане однією зі сторін у зобов'язанні підлягає поверненню іншій стороні на підставі цієї статті тільки за наявності ознаки безпідставності такого виконання.

Набуття однією зі сторін зобов'язання майна за рахунок іншої сторони в порядку виконання договірного зобов'язання не вважається безпідставним.

Тобто в разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, статтю 1212 ЦК України можна застосовувати тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Таким чином, договірний характер правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень статті 1212 ЦК України.

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03.06.2015 №6-100цс15, постановах Верховного Суду України від 25.02.2015 №3-11гс15 та від 24.09.2014 №6-122цс14 та підтримана Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у постанові від 17.08.2021 у справі №913/371/20.

Виключенням є випадки, коли майно безпідставно набуте у зв'язку з зобов'язанням (правочином), але не відповідно до його умов.

Предметом регулювання інституту безпідставного набуття чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 17.08.2021 у справі №913/371/20, є актуальною та не відступлено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 07.02.2024 у справі №910/3831/22.

Таким чином, розблокування та перерахування ТОВ "УЕБ" на підставі рішення Біржового комітету з особового рахунку Позивача на користь Відповідача грошових коштів в сумі 23 760 000,00 грн відбулось не на виконання Договору, Регламенту та поза межами домовленостей, передбачених вказаним правочином, тобто є безпідставно набутими та збереженими коштами, а тому мають бути повернені Позивачу.

При цьому, на переконання суду, комітету у даному випадку, визнання недійсним рішення Біржового не вимагається та не є ефективним способом захисту, оскільки воно було реалізоване шляхом перерахування спірної суми коштів, а тому його скасування/визнання недійсним не призведе до поновлення прав ЕКУ.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1-3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 ГПК України).

Отже, позов ЕКУ підлягає задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір згідно статті 129 ГПК України та з урахуванням положень частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" покладається на Відповідача.

Керуючись статтями 129, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" (01032, місто Київ, вулиця Назарівська, будинок 3, ідентифікаційний код 24584661) на користь Акціонерного товариства "Енергетична компанія України" (04070, місто Київ, вулиця Іллінська, будинок 8; ідентифікаційний код 32984271) 23 760 000 (двадцять три мільйони сімсот шістдесят тисяч) грн 00 коп. безпідставно отриманих коштів та 285 120 (двісті вісімдесят п'ять тисяч сто двадцять) грн 00 коп. судового збору.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частин 1, 2 статті 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 13.04.2026.

СуддяСергій МУДРИЙ