07.04.2026 м. Івано-ФранківськСправа № 909/143/26
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О. В., секретар судового засідання Поп'юк Я. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом керівника Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
до відповідача - ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ - ПІДПРИЄМЦЯ КУЧЕРА ТАРАСА ВОЛОДИМИРОВИЧА
про стягнення 280 358,11 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за період з 01.01.2020 до 28.11.2022,
за участю прокурора Гоголя В. В.,
представниці Івано-Франківської міської ради Куриляк С. І.,
відповідач не з'явився,
ухвалив таке рішення.
1. Предмет позову.
1.1. Керівник Окружної прокуратури міста Івано-Франківська звернувся з позовом в інтересах держави в особі Івано-Франківської міської ради до Фізичної особи - підприємця Кучера Тараса Володимировича про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 280 358,11 грн за період з 01.01.2020 до 28.11.2022 за користування земельною ділянкою площею 0,2000 га з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121, що розташована за адресою: вул. Горбачевського, м. Івано-Франківськ.
2. Вирішення процесуальних питань під час розгляду справи.
2.1. Форма судочинства.
2.2. Згідно з ухвалою від 10.02.2026 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. За клопотанням прокурора розгляд справи призначено в судовому засіданні з повідомленням сторін.
2.3. Повідомлення відповідача про розгляд справи.
Згідно з ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч. 4 ст. 120 цього Кодексу. За приписами ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Оскільки відповідач не мав електронного кабінету, ухвала про відкриття провадження у справі та всі інші процесуальні документи надсилались за його місцезнаходженням, яке вказане у позовній заяві і визначене у витязі з ЄДРЮОФОПГФ від 10.02.2026. Надсилання ухвал підтверджується відтиском штампу вихідної кореспонденції на їх звороті та сформованим списком розсилки.
Як передбачено в п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
На адресу суду повернулося поштове відправлення R067102407994, направлене за належною адресою відповідача, із відміткою органу поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".
Здійснюючи аналіз ст. 242 ГПК України, а також п. 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою КМУ від 05.03.2009 № 270, КГС ВС сформулював висновок про те, що у разі направлення судом ухвали про вчинення відповідної процесуальної дії або судового рішення рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на закінчення строку зберігання поштового відправлення, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі (постанови КГС ВС від 13.01.2020 у справі № 910/22873/17, від 14.08.2020 у справі № 909/2584/19, від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20, від 20.07.2021 у справі № 916/1178/20, від 17.10.2023 у справі № 910/2635/23).
В постанові КГС від 19.11.2024 у справі № 758/1436/21 зазначено, що Верховний Суд звертає увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника (такий висновок міститься у постанові ВП ВС від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 та постановах ВС від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 21.01.2021 у справі № 910/16249/19, від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 19.05.2021 у справі № 910/16033/20, від 07.02.2024 у справі № 904/853/23).
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 ЗУ "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та оприлюднюються в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Отже, відповідач належним чином повідомлявся про розгляд цієї справи.
2.4. Подання заяв по суті справи.
В ухвалі про відкриття провадження від 10.02.2026 було встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову, - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали. Відповідач у встановлений строк відзив не подав.
А тому згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України суд вирішує спір за наявними матеріалами справи.
3. Зміст заяв по суті спору.
3.1. Позовна заява від 05.02.2026 № 09.50-69-675вих-26 (вх. № 1026/26).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є власником об'єкта нерухомого майна - незавершеного будівництва багатоквартирного житлового будинку, готовністю 3 %, яке знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121, загальною площею 0,2000 га, за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Горбачевського. Між позивачем та відповідачем 22.05.2012 був укладений договір оренди вказаної ділянки № 113, термін дії якого закінчився. Вказує, що відповідач після закінчення строку дії договору оренди продовжує використовувати земельну ділянку без правовстановлюючих документів, що призвело до неотримання доходу від орендної плати за землю у розмірі 280 358,11 грн. Позовні вимоги обґрунтовує приписами ст. 79-1, 120, 124, 125, 126, 206 ЗК України, ст. 1212-1214 ЦК України, ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру".
3.2. Письмові пояснення Івано-Франківської міської ради від 13.02.2026 (вх. № 2683/26).
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою АДРЕСА_1 розміщено незавершене будівництво багатоквартирного житлового будинку, яке належить відповідачу. Власником земельної ділянки (кадастровий номер 2610100000:01:001:0121), на якій розміщено вказаний об'єкт нерухомості, є територіальна громада міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради. Відповідач фактично користується земельною ділянкою, однак речові права на неї не зареєстровані, а плата за користування землею не вносилася. Згідно з даними податкового органу відповідач у період 2020 - 2024 років не здійснював декларування за користування цією земельною ділянкою. Відповідно до здійсненого розрахунку сума безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності за період з 01.01.2020 до 28.11.2022 становить 280 358,11 грн.
4. Обставини справи, оцінка доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, представника позивача дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 86 ГПК України, суд встановив таке.
4.1. Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради від 29.08.2006 № 56390 надано підприємцю Кучеру Т. В. в оренду земельну ділянку площею 0,2000 га, кадастровий номер 2610100000:01:011:0121, для розміщення та обслуговування стоянки автомобілів поруч АС-2, що знаходиться за адресою: вул. Горбачевського, м. Івано-Франківськ. Надалі рішенням Івано-Франківської міської ради від 18.12.2012 № 913-31 продовжено термін оренди вказаної земельної ділянки.
4.2. Між Івано-Франківською міською радою та підприємцем Кучером Т. В. було укладено договір оренди землі № 113 від 22.05.2012 на таких умовах: орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та обслуговування стоянки автомобілів (п. 1.); в оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 2610100000:01:011:0121 загальною площею 0,2000 га (п. 2.); договір укладено строком на 5 років (п. 8.).
4.3. Івано-Франківська міська рада зверталася до суду з позовом до відповідача про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати. Згідно з рішенням від 13.07.2021 у справі № 909/502/21 суд стягнув з відповідача на користь позивача безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати за період з 01.01.2019 до 31.12.2019 в сумі 91 384,98 грн.
В цьому рішенні суду встановлені такі обставини: відповідач використовував земельну ділянку з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121 площею 0,2000 га без правовстановлюючих документів після закінчення строку дії договору оренди землі № 113 від 22.05.2012; загальний розмір орендної плати за вказану земельну ділянку за 2019 рік становив 96 372,49 грн (сума стягнення 91 384,98 грн та зарахована оплата у сумі - 4 987,51 грн). Розрахунок суми безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою було проведено на підставі витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, розташованої, за адресою вул. Горбачевського, кадастровий номер: 2610100000:01:011:0121, площею 0,2000 га за 2018 рік № 1429/0/196-18.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України вказані обставини не доказуються при розгляді цієї справи.
4.4. Згідно з рішенням Івано-Франківської міської ради від 27.06.2019 № 148-27 (додаток № 3) встановлено ставку річної оренди для земельних ділянок із цільовим призначенням 03.15 "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" - 4%.
4.5. Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради від 23.12.2021 № 472-19 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.06.2019 № 148-27" внесено зміни до ставок річної орендної плати для земельних ділянок із цільовим призначенням 03.15 "для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови" - ставку 4 % змінено на 5 %.
4.6. Згідно з інформаційною довідкою з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого від 05.09.2024 (№ 393639370) за ОСОБА_1 25.05.2018 зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва багатоквартирного житлового будинку готовністю 3% за адресою: АДРЕСА_1 .
4.7. Згідно з інформаційною довідкою з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого № 460172862 від 14.01.2026 щодо об'єкта з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121 містяться такі відомості:
власник земельної ділянки площею 0,2000 га - територіальна громада міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради (номер запису про право власності 12860230 від 30.12.2015);
ОСОБА_1 - 25.05.2018 зареєстровано право власності на об'єкт незавершеного будівництва - багатоквартирний житловий будинок готовністю 3 %, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису про право власності 26390414);
право оренди земельної ділянки ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі № 113 від 22.05.2012 - зареєстроване 30.12.2015, термін - 5 років (номер запису про інше речове право 12860983).
4.8. Листом № 34.3-02/191 від 04.11.2024 Управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю Івано-Франківської міської ради повідомило, що за даними Реєстру будівельної діяльності порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Горбачевського, 14 "Д", корпус 1 та 2 наявна інформація щодо таких дозвільних документів:
сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ІФ122221031154 від 04.11.2022 на об'єкті будівництва "Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського призначення";
сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів № ІФ122221116565 від 29.11.2022 на об'єкті будівництва "Багатоквартирний житловий будинок з приміщеннями громадського призначення ІІ черга будівництва".
Згідно з рішеннями виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 1101 від 10.11.2022 та № 1224 від 01.12.2022 вказаним багатоквартирним будинкам присвоєно адреси: вул. Горбачевського, 14-Д, корпус 1 та корпус 2.
4.9. Відповідно до акту обстеження земельної ділянки № 124 від 17.09.2024, складеного Департаментом комунальних ресурсів, на ділянці з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121 розташовано збудований багатоквартирний будинок, а документи на право користування землею у відповідача відсутні.
4.10. Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-0501243002025, сформованим 18.11.2025, земельна ділянка з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121 розташована за адресою: Івано-Франківська обл., м. Івано-Франківськ, вулиця Горбачевського; має загальну площу 0,2000 га та віднесена до категорії земель житлової та громадської забудови. Цільове призначення вказаної ділянки визначено "03.15 - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови".
4.11. Згідно з витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 30.09.2024 № 3527, сформованим Головним управлінням Держгеокадастру в Івано-Франківській області на запит міської ради, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121 становить 740 261,98 грн.
4.12. Головне управління ДПС в Івано-Франківській області у листі від 02.02.2026 повідомило, що ОСОБА_1 за період 2020 - 2024 років не декларував та не сплачував земельний податок або орендну плату за вказану ділянку.
4.13. В листах Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 09.12.2024 № 0-9-0.10-6397/0/2-24 та від 23.01.2026 № 0-9-0.10-394/0/2-26 повідомлено, що витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121 у 2020, 2021 та 2022 роках не формувалися, а програмний функціонал Державного земельного кадастру не передбачає технічної можливості їх формування за минулі роки.
У вказаних листах вказано, що орієнтовна розрахункова вартість 1 кв. м ділянки за 2020 рік та до 09.11.2021 - 1 670,43 грн. З 10.11.2021 набрала чинності постанова КМУ № 1147, якою змінено методику розрахунку нормативної грошової оцінки, внаслідок чого з 10.11.2021 орієнтовна вартість 1 кв. м ділянки становить - 278,41 грн, та у 2022 році - 306,29 грн за 1 кв. м.
4.14. Департамент комунальних ресурсів та сільського господарства Івано-Франківської міської ради направляв на адресу відповідача попереднє повідомлення від 09.09.2024 № 380/34.3-02/19в про обстеження земельної ділянки, а також претензію від 21.05.2025 № 751/01-18/18в щодо необхідності оформлення правовстановлюючих документів з вимогою добровільно відшкодувати безпідставно збережені кошти за використання земельної ділянки. Вказана претензія була залишена відповідачем без відповіді та задоволення; кошти до місцевого бюджету не сплачені.
4.15. Згідно з наданим позивачем розрахунком суми безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності заборгованість становить 280 358,11 грн, а саме:
в період з 01.01.2020 до 29.02.2020 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3 340 860,00 грн, ставка орендної плати від НГОЗ - 4%) - 21 907,28 грн;
в період з 01.04.2020 до 31.12.2020 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3 340 860,00 грн, ставка орендної плати від НГОЗ - 4 %) - 100 408,36 грн;
в період з 01.01.2021 до 09.11.2021 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3 340 860,00 грн, ставка орендної плати від НГОЗ - 4%) - 114 596,07 грн;
в період з 10.11.2021 до 31.12.2021 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки 779 540,00 грн, ставка орендної плати від НГОЗ - 4%) - 4 442,31 грн;
в період з 01.01.2022 до 28.11.2022 (нормативна грошова оцінка земельної ділянки 857 620,00 грн, ставка орендної плати від НГОЗ - 5%) - 39 004,09 грн.
5. Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
5.1 Відповідно до ч. 3 ст. 53 ГПК України у спірних правовідносинах наявні підстави для звернення прокурора до суду на захист інтересів держави. За приписами ст. 23 ЗУ "Про прокуратуру", згідно з рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 порушення інтересів держави прокурор обґрунтовує систематичним ненадходженням до місцевого бюджету коштів за використання земельної ділянки і у невжитті належних та достатніх заходів по стягненню вказаної заборгованості Івано-Франківською міською радою. Івано-Франківська окружна прокуратура направляла Івано-Франківській міській раді повідомлення від 16.01.2026 № 09.50-69-272вих-26, в якому повідомляла про виявлені порушення щодо ненадходження коштів до місцевого бюджету, зокрема і щодо землекористування без правовстановлюючих документів ОСОБА_1 . Івано-Франківська міська рада у період з 2020 по 2022 роки самостійно позов до суду не подала, хоча була обізнана про порушення, що підтверджується направленими відповідачу повідомленням від 09.09.2024 № 380/34.3-02/19в та претензією від 21.05.2025 № 751/01-18/18в. Івано-Франківська окружна прокуратура листом від 16.01.2026 № 09.50-69-272вих-26 повідомила Івано-Франківську міську раду про подання цього позову в інтересах держави.
Такий висновок відповідає правовим позиціям Верховного Суду у аналогічних справах, зокрема у справі № 915/767/21 (постанова КГС ВС від 06.11.2024).
5.2. При вирішенні позову суд керується ст. 14 Конституції України, в якій визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно зі ст. 80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
5.3. Відповідно до ст. 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають в комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст. 122 цього Кодексу.
5.4. В ч. 1 ст. 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (ст. 125 ЗК України).
Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України. Така правова позиція викладена у постанові ВП ВС від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17.
Суд встановив, що відповідач є власником нерухомого майна, яке знаходиться по вул. Горбачевського у м. Івано-Франківську та розташоване на земельній ділянці площею 0,2000 га з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121, що належить територіальній громаді міста Івано-Франківська на праві власності. Відповідач здійснює користування вказаною земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та не сплачував кошти за користування нею, а тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
5.5. Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону. Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (п. "в " ч. 1 ст. 96 ЗК України).
За приписами ч. 2 ст. 21 ЗУ "Про оренду землі" розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Основою для визначення розміру орендної плати для земель комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати. Розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим розміру земельного податку, встановленого для відповідних категорій земельних ділянок на відповідній території, та не може перевищувати 12% нормативно грошової оцінки земельної ділянки (п. 288.5.1- 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Згідно з рішенням Івано-Франківської міської ради від 27.06.2019 № 148-27 встановлено річну ставку оренди у розмірі 4% від нормативно грошової оцінки землі. Рішенням міської ради від 23.12.2021 № 472-19 для ділянок із цільовим призначенням 03.15 ставку змінено з 4 % на 5 % від нормативно грошової оцінки землі.
Відповідно до ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 23 ЗУ "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
5.6. Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач здійснив нарахування безпідставно збережених коштів з 2020 року до 28.11.2022, використовуючи розмір нормативної грошової оцінки (далі - НГО) земельної ділянки, який визначено самостійно на підставі листів-роз'яснень Головного управління Держгеокадастру. Проте розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки повинен визначатись не розрахунково, а підтверджуватись доказами.
Як зазначено в постанова КГС ВС від 06.11.2024 у справі № 915/767/21, законодавство не обмежує можливості подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом із Державного земельного кадастру. Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка із Державного земельного кадастру, витяг із Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, наданий відповідно до ст. 98 - 103 ГПК України, які містять інформацію щодо предмета спору. У справі № 905/979/20 Верховний Суд підтвердив раніше висловлені правові висновки про те, що при стягненні безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати нарахування мають здійснюватися позивачем не самостійно (шляхом арифметичного розрахунку без проведення нормативної грошової оцінки землі), а виключно на підставі витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (правова позиція з постанов Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 у справі № 922/1276/18, від 01.10.2019 у справі № 922/2082/18, від 06.11.2019 у справі № 922/3607/18).
5.7. З огляду на викладене, суд враховує преюдиційні обставини, встановлені у рішенні Господарського суду Івано-Франківської області від 13.07.2021 у справі № 909/502/21, де на підставі чинного на той час витягу визначено суму річної плати за 2019 рік у розмірі 96 372,49 грн. Оскільки ставка оренди становила 4 %, НГО ділянки станом на 2019 рік складала 2 409 312,25 грн. Суд вважає за можливе застосувати цей показник для розрахунку за 2020 рік та до 09.11.2021 включно.
Щодо нарахувань після 10.11.2021 та за весь 2022 рік доказів на підтвердження НГО не подано. В листах Головного управління Держгеокадастру зазначено, що офіційні витяги за цей період не формувались, а з 10.11.2021 набрала чинності нова Методика НГО (постанова КМУ № 1147), що докорінно змінила порядок розрахунку нормативно грошової оцінки землі.
5.8. Суд провів власний розрахунок безпідставно збережених коштів, виходячи з доведеного розміру НГО.
Період 2020 року: НГО 2 409 312,25 грн, ставка 4 %, нараховано - 2 409 312,25 х 4 % = 96 372,49 грн.
Період 2021 року (з 01.01.2021 до 09.11.2021 - до зміни Методики): кількість днів - 313; нараховано - (96 372,49 грн / 365 днів) х 313 днів = 82 642,71 грн.
Загальна сума: 96 372,49 грн + 82 642,71 грн = 179 015,20 грн.
6. Висновки суду.
6.1. Позов належить задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь Івано-Франківської міської ради 179 015,20 грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за період з 01.01.2020 до 28.11.2022. В частині стягнення 101 342,91 грн потрібно відмовити.
7. Судові витрати.
7.1. Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
7.2. При зверненні з позовом прокуратура сплатила судовий збір в розмірі 3 364,30 грн.
Інших витрати сторони не заявили.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача пропорційно до розміру задоволених вимог в розмірі 2 148,18 грн.
Керуючись ст. 2, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ - ПІДПРИЄМЦЯ КУЧЕРА ТАРАСА ВОЛОДИМИРОВИЧА ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (76004, м. Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, ідентифікаційний код 33644700) 179 015,20 грн (сто сімдесят дев'ять тисяч п'ятнадцять гривень двадцять копійок) безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за землю за період з 01.01.2020 до 28.11.2022 за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 2610100000:01:011:0121.
Відмовити в позові в частині стягнення 101 342,91 грн.
Стягнути з ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ - ПІДПРИЄМЦЯ КУЧЕРА ТАРАСА ВОЛОДИМИРОВИЧА ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11, м. Івано-Франківськ, 76018, ідентифікаційний код 03530483) судовий збір у розмірі 2 148,18 грн (дві тисячі сто сорок вісім гривень вісімнадцять копійок).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 13.04.2026.
Суддя О. В. Малєєва