Справа № 357/21517/25
Провадження № 2/357/1054/26
13 квітня 2026 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Сомок О. А. перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради, про встановлення факту батьківства
До Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради, про встановлення факту батьківства.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу передано на розгляд судді Сомок О.А.
Оглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що зазначена заява не може бути прийнята до розгляду Білоцерківським міськрайонним судом Київської області та підлягає направленню за підсудністю, виходячи з такого.
Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (ст. 125 Конституції України).
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Під підсудністю у цивільному процесуальному праві розуміють інститут (тобто сукупність правових норм), який регулює віднесення справ, які підлягають розгляду судами цивільної юрисдикції, до відання конкретного суду судової системи України для розгляду по першій інстанції. Тобто, визначити підсудність цивільної справи означає встановити компетентний, належний суд у цій справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачене законом.
Процесуальне законодавство передбачає альтернативну підсудність, яка надає позивачеві можливість на свій вибір звернутись за вирішенням спору до одного із декількох судів, зазначених у ЦПК України.
Згідно з ч.15 ст. 28 ЦПК України позови до кількох відповідачів, які проживають або знаходяться в різних місцях, пред'являються за місцем проживання або місцезнаходженням одного з відповідачів за вибором позивача.
Так, у позовній заяві ОСОБА_1 відповідачами зазначено дві особи: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Згідно ч. 6, 8 ст. 187 ЦПК України у разі якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи відповідача. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
У відповідності до ч. 9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Згідно відповіді з відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області щодо зареєстрованого місця проживання відповідача вбачається, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно відповіді з відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання Управління ДМС у Вінницькій області щодо зареєстрованого місця проживання відповідача вбачається, що відповідач ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Як вбачається з позовної заяви, позивач ОСОБА_1 визначила підсудність позову на підставі ст.316 ЦПК України за Білоцерківським міськрайонним судом Київської області, тобто за своїм зареєстрованим місцем проживання. Таке визначення підсудності є помилковим, оскільки позивач звернулась до суду в позовному провадженні, а не в окремому.
Оскільки судом встановлено, що місце реєстрації відповідачів територіально не відноситься до Білоцерківського району Київської області, справа підлягає направленню за підсудністю до належного суду, під територіальну юрисдикцію якого підпадає адреса одного з відповідачів, а саме: ОСОБА_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Село Застугна входить до складу Васильківської міської громади Обухівського району Київської області.
Відповідно до пункту 10 частини 1 Постанови Верховної ради України «Про утворення і ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX утворено у Київській області Обухівський район (з адміністративним центром у місті Обухів) у складі територій Богуславської міської, Васильківської міської, Кагарлицької міської, Козинської селищної, Миронівської міської, Обухівської міської, Ржищівської міської, Української міської, Феодосіївської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 10 частини 3 вказаної Постанови ліквідовано у Київській області: Баришівський, Білоцерківський, Богуславський, Бориспільський, Бородянський, Броварський, Васильківський, Вишгородський, Володарський, Згурівський, Іванківський, Кагарлицький, Києво-Святошинський, Макарівський, Миронівський, Обухівський, Переяслав-Хмельницький, Поліський, Рокитнянський, Сквирський, Ставищенський, Таращанський, Тетіївський, Фастівський, Яготинський райони.
Згідно з пунктом 3-1. Розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" - до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Рада суддів України в листі від 22.07.2020 № 9рс-466/20 зазначила, що до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 31 ЦПК України - суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ст. 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ч.1 ст. 378 ЦПК України).
Враховуючи те, що село Застугна Обухівського району Київської області, на території якого зареєстрована відповідач ОСОБА_2 , до набрання чинності Постановою Верховної ради України «Про утворення і ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, відносилося до адміністративних меж Васильківського району Київської області, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради, про встановлення факту батьківства необхідно передати на розгляд за підсудністю до Васильківського міськрайонного суду Київської області.
Керуючись ст. 27, 28, 31, 260 ЦПК України
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Міністерство оборони України, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області, Служба у справах дітей Білоцерківської міської ради, про встановлення факту батьківства - передати на розгляд до Васильківського міськрайонного суду Київської області (адреса: 08606, Київська область, місто Васильків, вулиця Шевченка, будинок 8).
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її підписання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя О. А. Сомок