Справа №295/10325/25
3/295/972/26
09.04.2026 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді Болейка А.П.,
секретаря судового засідання Вербовської Н.С.,
з участю:
представника митниці Красильникової С.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі матеріли, які надійшли з Житомирської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , співробітника відділу продажу запасних частин, уповноважена на роботу з клієнтами та підписання рахунків від імені компанії «Bullmer GmbH», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,
04 червня 2025 року до відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний» Житомирської митниці, керівником, особою уповноваженою на роботу з митними органами ТОВ «ТЕКСКО ЮКРЕЙН», Мацюк Катериною Миколаївною подано ЕМД 25UA101020018384U6 18 товарів, зазначені в описових частинах граф (гр. 31), в тому числі на товар №2 (графа 31): «Інші вироби з пластмаси: арт. 060548 Щітка АВ 100х100 мм. - 1000 шт., являє собою щітку, виготовлену з пластмаси розмірами 100х100 мм з щитинками довжиною 50 мм., чорного кольору», виробник: Bullmer GmbH. Торговельна марка: Bullmer та товаросупровідні документи на вказаний товар: інвойс від 27.05.2025 № 1054062, пакувальний лист від 27.05.2025 № 1054062, автотранспортна накладна СМР від 27.05.2025 № б/н, зовнішньо-економічний контракт від 11.02.2019 № 14. Згідно товарно-супровідних документів та ЕМД № 25UA101020018384U6 відправник товару (графи 2): Bullmer GmbH, Heutal 7, 72537 Mehrstetten Germany, одержувач/імпортер, особа, відповідальна за фінансове регулювання та декларант/представник (графи 8, 9,14): ТОВ «ТЕКСКО ЮКРЕЙН», код ЄДРПОУ 41567757, 13319, Житомирська обл., Бердичівський р-н., с. Романівка, вул. Бердичівська, буд. 43; Фактична адреса: 13306 Житомирська обл., м. Бердичів, вул. Низгірецька, буд. 7, умови поставки (гр. 20) EXW - Mehrstetten Germany (DE). Для товару №2 код згідно УКТЗЕД (гр. 33) 9603500000, вага товару брутто/нетто (графи 35, 38) 294,81 кг. та 235 кг. відповідно; вартість товару - 1580 євро (1,58 за шт.).
Слід зазначити що інформація про зазначений товар, а саме про його вагу, кількість та вартість міститься в інвойсі від 27.05.2025 № 1054062 (інвойс з відмітками Волинської митниці, що був поданий для проходження митного контролю під час переміщення через митний кордон України) та пакувальному листі від 27.05.2025 № 1054062, підписаних ОСОБА_1 (ОСОБА_1), співробітником відділу продажу запасних частин, уповноваженою на роботу з клієнтами та підписання рахунків від імені компанії «Bullmer GmbH».
Під час проведення огляду товару, задекларованого згідно вищезазначеної ЕМД, встановлено невідповідність для товару №2 в частині його кількості та ваги, а саме було виявлено товар «Щітка АВ 100х100 мм. - 1000 шт. арт. 060548, являє собою щітку, виготовлену з пластмаси розмірами 100х100 мм з щитинками довжиною 50 мм., чорного кольору. Встановлюється на розкрійному столі у сукупності з іншими щітками слугує як поверхня для утримання текстильного матеріалу під час розкрою автоматичним розкрійним комплексом фірми «Bullmer GmbH»» у кількості 1250 шт., складених у 10 (десяти) картонних коробках та вагою 207 кг., що на 250 шт. більше ніж заявлено, в той час як заявлена в товаросупровідних документах та ЕМД №25UA101020018384U6 кількість такого товару 1000 штук, що міститься у 8 коробках.
05.06.2025 на електронну адресу декларанта qdprotexco@gmail.com, зазначену в графі 54 ЕМД 25UA101020018384U6, було направлено повідомлення: «Для вирішення питання щодо можливого складання протоколу про ПМП пропонуємо Вам прибути до відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний» в строк до 13 год. 00 хв. 05.06.2025 для надання письмових пояснень, щодо декларування Вами товару № 2 «Щітка АВ 100х100 мм»., під час проведення митного огляду даного товару встановлено надлишок, замість 1000 шт., наявно 1250 шт. У випадку неможливості з'явитись, пропонуємо Вам направити на нашу адресу письмове пояснення у довільній формі, пояснивши причини, що призвели до даної ситуації. Також необхідно повідомити чи відповідно ст. 266 МКУ Вами було використано право здійснити фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах.».
У своєму поясненні від 05.06.2025 Мацюк Катерина Миколаївна зазначила, що попередній огляд авто не проводився і подаючи декларацію використовувала оригінальні документи надані відправником, а саме інвойс № 1054062 від 27.05.2025, пакувальний лист № 1054062 від 27.05.2025, митну декларацію країни відправника 25DE968060993518B6 від 27.05.2025. Ймовірною причиною надлишково надісланих одиниць товару є некомпетентність складу відправника, який здійснював пакування товару, і відповідно склав пакувальний лист у зазначеній кількості.
Враховуючи викладене встановлено, що частина товару (товар №2 ЕМД 25UA101020018384U6), а саме «Щітка АВ 100х100 мм. арт. 060548 у кількості 250 шт., та вагою нетто 40 кг., що знаходиться у двох картонних ящиках», переміщено через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документи (інвойс від 27.05.2025 № 1054062), що містять неправдиві відомості щодо кількості, ваги та вартості товару.
Відповідно до частини першої статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частиною першою статті 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною восьмою статті 257 Митного кодексу України визначено, що митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться, зокрема, визначені пунктом 5 відомості, а саме а) найменування; б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); г) код товару згідно з УКТ ЗЕД; ґ) найменування країни походження товарів (за наявності); д) опис упаковки (кількість, вид); е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; є) фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; з) відомості про уповноважені банки декларанта; и) статистична вартість товарів.
У відповідності до частини восьмої статті 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадова особа підприємства - керівник та інші працівники підприємства (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України з питань митної справи. Відповідно до статті 65 Господарського кодексу України: пункт 3 - для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства; пункт 5 - керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
Відповідно до частини 1 статті 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно Закону України від 21.11.2023 № 3475-IX частиною 1 статті 483 Митного кодексу України встановлено наступне: «переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Згідно з пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8 (із змінами і доповненнями, внесеними Постановою Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 № 8), незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю (ст. 201 КК, ст. 352 МК) - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 37 ст. 1 Митного кодексу України під спеціально виготовленим сховищем (тайником) треба розуміти сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані і пристосовані з цією ж метою конструктивні ємності та предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо. Використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо). Судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Таким чином, громадянка ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді співробітника відділу продажу запасних частин, уповноваженого на роботу з клієнтами та підписання рахунків від імені компанії «Bullmer GmbH», вчинила дії, спрямовані на переміщення товару, а саме «Щітка АВ 100х100 мм. - арт. 060548» у кількості 250 шт., вагою нетто 40 кг., що знаходиться у двох картонних коробках та вартістю 395 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення через митний кордон 29.05.2025 становить 18 595,06 гривень, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документи (інвойс від 27.05.2025 № 1054062), що містять неправдиві відомості щодо кількості, ваги та вартості товару.
ОСОБА_1 в судове засідання 09.04.2026, як і минулі 01.08.2025, 15.10.2025, 16.12.2025 та 16.02.2026, не з'явилась з невідомих суду причин. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином, в тому числі шляхом розміщення оголошення на сайті Богунського районного суду м. Житомира. Однак, до суду не прибула, про причини неявки суд не повідомила, будь яких клопотань до суду не подавала. Тому, суд постановив розглядати справу у її відсутність.
Представник ТОВ «ТЕКСКО ЮКРЕЙН» в судове засідання 09.04.2026, як і минулі 01.08.2025, 15.10.2025, 16.12.2025 та 16.02.2026, не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Крім того, судом здійснювалось оголошення про виклик до суду ТОВ «ТЕКСКО ЮКРЕЙН» на сайті Богунського районного суду м. Житомира. Однак, представник ТОВ «ТЕКСКО ЮКРЕЙН» до суду не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Тому, суд постановив розглядати справу у відсутність ТОВ «ТЕКСКО ЮКРЕЙН», так як неявка його представника не перешкоджає розгляду справи.
Представник митниці просила розглянути справу за наявними матеріалами справи, визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України застосувати до ОСОБА_1 штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів та конфіскацію майна. Крім того, просила стягнути плату за зберігання товару Житомирською митницею за період часу з 05.06.2025 по 09.04.2026 у сумі 31 368 грн 44 коп.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Частина 1 статті 483 Митного кодексу України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та передбачено накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, яка є чинною і не скасованою.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України підтверджується наступними доказами: протоколом про порушення митних правил №0241/UA101000/2025 від 05.06.2025; протоколом про тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів і документів у справі про порушення митних правил №0241/UA101000/2025 від 05.06.2025; завіреною копією митної декларації №25UA101020018384U6 від 04.06.2025; завіреною копією інвойсу №1054062 від 27.05.2025; завіреною копією банківського платіжного документу, що стосується товару №249 від 27.05.2025; завіреною копією фото № б/н від 02.06.2025; завіреною копією експортної декларації №25DE9680609935186 від 27.05.2025; завіреною копією акту митного огляду №б/н від 04.06.2025; завіреною копією доручення № б/н від 04.06.2025; завіреною копією повідомлення декларанту № б/н від 05.06.2025; завіреною копією пояснення від № б/н від 05.06.2025; завіреною копією паспорта громадянина України та ІНН ОСОБА_4 ; завіреною копією довідкою з місця роботи пані ОСОБА_1 №б/н від 05.06.2025; описом предметів по справі порушення митних правил №0241/UA101000/2025 від 05.06.2025; фототаблицею №1 від 05.06.2025; доповідною запискою про ПМП №0241/UA101000/2025 від 06.06.2025; актом прийому-передачі матеріалів справи про ПМП №0241/UA101000/2025; постановою про призначення товарознавчої експертизи від 23.06.2025 з супровідним листом; листом СЛЕД про визначення ринкової вартості товару з додатками; поясненнями від фірми «bullmer» від 09.07.2025 з перекладом; службовою запискою від відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку щодо визначення витрат понесених митним органом під час провадження у справі з довідкою про витрати; поданням у справі про порушення митних правил.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Таким чином,ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді співробітника відділу продажу запасних частин, уповноваженого на роботу з клієнтами та підписання рахунків від імені компанії «Bullmer GmbH», вчинила дії, спрямовані на переміщення товару, а саме «Щітка АВ 100х100 мм. - арт. 060548» у кількості 250 шт., вагою нетто 40 кг., що знаходиться у двох картонних коробках та вартістю 395 євро, що з урахуванням курсу НБУ на дату переміщення через митний кордон 29.05.2025 становить 18 595,06 гривень, та відповідно до висновку експерта №1420003301-0292 від 02.07.2025 станом на 05.06.2025 становить 33 357, 50 гривень, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача/імпортера та його вартості (та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості).
Своїми діями, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, що у Богунському районному суді м. Житомира раніше не притягалась до адміністративної відповідальності, відповідно до матеріалів справи перебуває за межами України, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, суд дійшов висновку про застосування до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
Крім того, відповідно до Порядку відшкодування витрат митних органів на огляд товарів та інших витрат, пов'язаних з переміщенням товарів на склад митного органу, та зберіганням товарів та транспортних засобів на такому складі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2012 № 731, враховуючи строк зберігання товару з 05.06.2025 по день винесення постанови суду від 09.04.2026, що становить 309 днів, загальна сума витрат, понесених митним органом за зберігання даного товару складає 618 Євро (309 днів х 2 Євро), що в еквіваленті у національну валюту на день винесення судового рішення за курсом НБУ (1 Євро = 50,75) становить 31368 (тридцять одна тисяча триста шістдесят вісім) гривень 44 копійки, які підлягають стягненню на рахунок Митниці.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 483, 527, 528 Митного кодексу України,
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 50% вартості товару, що становить 16 678 (шістнадцять тисяч шістсот сімдесят вісім) грн 75 коп з конфіскацією предметів порушення митних правил, а саме: «Щітка АВ 100х100 мм. - арт. 060548» у кількості 250 шт., вагою нетто 40 кг., що знаходиться у двох картонних коробках.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач ГУК у Жит. обл/ТГ м. Житомир/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37976485, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирської митниці витрати, понесені митним органом під час провадження у справі, а саме: витрати за зберігання товару на складі митниці 31 368 (тридцять одна тисяча триста шістдесят вісім) грн. 44 коп.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач Житомирська митниця, ЄДРПОУ 44005610, МФО 820172, банк отримувача: ГУДКСУ у Житомирській області, р/р UA358201720313271001201160956, призначення платежу: номер справи про ПМП №, П.І.Б. (порушника).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір в розмірі 665, 60 грн. Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: А.П. Болейко
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.