Рішення від 08.04.2026 по справі 200/4538/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2026 року Справа№200/4538/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку позивача;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення позивачем правил військового обліку.

Ухвалою суду від 25 червня 2025 року позовна заява була залишена без руху, встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

1 липня 2025 року до суду надійшли документи на підтвердження усунення позивачем недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 7 липня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву; зобов'язано відповідача надати суду додаткові доказі по справі, зокрема докази на підтвердження порушень позивачем правил військового обліку, які слугували підставою внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

9 липня 2025 року від позивача надійшли докази на підтвердження сплати судового збору.

23 липня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив.

28 липня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та додаткові докази по справі.

В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.

ОСОБА_1 перебуває в категорії обліку «військовозобов'язаний», номер в реєстрі «Оберіг» 080420211464242400042; дані у військово обліковому документі (надалі - ВОД) обновив вчасно.

30 травня 2025 року у мобільному додатку «Резерв+» позивачем було сформовано електронний ВОД (надалі - еВОД), в якому зазначено про порушення ОСОБА_1 військового обліку.

Позивач зазначає, що жодним чином не порушував правила військового обліку, повістки на його адресу не надходили.

З метою з'ясування обставин стосовно наявності у «Резерв+» відомостей про порушення ним військового обліку позивач 5 червня 2025 року звернувся до відповідача із запитом, в якому просив повідомити про порушення, про яке зазначено у «Резерв+», надати відповідні процесуальні документи (у випадку їх складання), повідомити про надсилання/не надсилання до органів поліції повідомлень про доставлення або про розшук ОСОБА_1 , а також просив у випадку відсутності порушень - виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - ЄДРПВР, Реєстр) дані про порушення.

12 червня 2025 року на електронну адресу позивача надійшов лист від позивача від 10 червня 2025 року, в якому вказано, що було розпорядження про виклик ОСОБА_1 для звірки військово-облікових даних (без зазначення дат) та згідно із даними системи «Оберіг» 2 травня 2025 року ОСОБА_1 подано у розшук як порушника правил військового обліку.

Позивач вважає дії відповідача, які полягають у внесенні до ЄДРПВР даних про порушення ним правил військового обліку протиправними та просить позов задовольнити (а.с. 1-7).

У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

ОСОБА_1 було викликано Розпорядженням про виклик № 08/568 від 5 лютого 2025 року, направленим до ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», з метою проходження військово-лікарської комісії (надалі - ВЛК) та уточнення військового облікових даних, проте керівник ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» на вказаний виклик не відповів та не повідомив про причини неприбуття позивача до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі - Р(М)ТЦК та СП) в порядку та строки, визначені законодавством.

У зв'язку із неприбуттям позивача до ТЦК та СП був сформований лист-звернення № 01/85 від 20 лютого 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 з проханням притягнути до відповідальності ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» за невиконання вимог, визначених у Розпорядженні.

Також зазначено, що відповідно до абз. 3 п. 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, громадяни, які прибули з тимчасово окупованих територій, можуть бути взяті на персонально-первинний та персональний військовий облік після того, як їх зареєструють як внутрішньо-переміщену особу (надалі - ВПО) і внесуть до військового обліку в Р(М)ТЦК та СП, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

Частиною 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік як ВПО стати на військовий облік у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку ВПО.

Враховуючи наведені приписи, додатковою підставою внесення позивача у ЄДРПВР як порушника правил військового обліку є те, що він покинув зареєстроване місце проживання та не став на військовий облік за фактичним місцем проживанням, як того вимагає ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», що є порушенням правил військового обліку і за що передбачена відповідальність ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративне правопорушення (надалі - КУпАП).

Відповідач наполягає на тому, що діяв виключно в межах та у спосіб, визначені чинним законодавством України (а.с. 34-35).

У відповіді на відзив позивач наголошує на тому, що його не було повідомлено у передбаченому законом порядку про виклик до ТЦК та СП, оскільки виклик з метою проходження ОСОБА_1 ВЛК та уточнення військово-облікових даних у вигляді направлення до ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» «розпорядження про виклик» № 08/568 від 5 лютого 2025 року не є належним повідомленням про виклик.

Наполягає на тому, що не був обізнаний про його виклик до ТЦК та СП та, відповідно, не порушував правил військового обліку.

Також ОСОБА_1 зауважив, що станом на день подання позову відповідачем жодної постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності не виносилось, крім того, на момент розгляду справи сплили строки накладення на позивача адміністративних стягнень за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.

Наполягає на задоволенні позовних вимог (а.с. 31-32).

Згідно із ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_5 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 від 14 лютого 2004 року, РНОКПП НОМЕР_2 ; відповідно до відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; відповідно до відомостей з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери місце фактичного проживання згідно із довідкою ВПО № 1240-5002174089 від 27 вересня 2022 року: АДРЕСА_2 (а.с. 9, 47, 48).

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_6 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_3 , є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_7 без статусу юридичної особи (а.с. 36, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/154-2022-%D0%BF#Text).

Відповідно до еВОД, сформованого в застосунку «Резерв+», від 30 травня 2025 року та 12 червня 2025 року, ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_8 , військове звання: «солдат», військово-облікова спеціальність (ВОС): 790037, водій; номер в реєстрі Оберіг: 080420211464242400042; адреса проживання: АДРЕСА_4 ; дата уточнення даних: 5 березня 2025 року; дані уточнено вчасно; також наявний запис: «порушення військового обліку» (а.с. 11, 13).

За поясненням позивача, після формування зазначеного вище еВОД він дізнався, що вважається таким, що порушив правила військового обліку (а.с. 1).

5 червня 2025 року позивач звернувся із запитом до ІНФОРМАЦІЯ_9 , в якому просив повідомити про порушення, про яке зазначено у «Резерв+», надати відповідні процесуальні документи (у випадку їх складання), повідомити про надсилання/не надсилання на до органів поліції про доставлення або розшук ОСОБА_1 , а також просив у випадку відсутності порушень - виключити з ЄДРПВР дані про порушення (а.с. 9-10).

Листом від 10 червня 2025 року (вих. № 01/2123) ІНФОРМАЦІЯ_6 позивачу було повідомлено, що так як він працює у ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», тому ІНФОРМАЦІЯ_6 направив до зазначеного товариства розпорядження про виклик позивача для звірки військового-облікових даних. У зв'язку із тим, що позивач не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_9 , 2 травня 2025 року його було подано в розшук як порушника правил військового обліку. Зазначено, що постанови або протоколи про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП України стосовно позивача не складалися. Вказано, що позивач повинен встати на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 за місцем мешкання (у АДРЕСА_5 ) як такий, який залишив/покинув своє місце проживання відповідно до абз. 3 п. 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, та згідно із ч. 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Зазначено, що відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не постановка на військовий облік за новим місцем проживання (перебування) в умовах дії військового стану є грубим порушенням правил військового обліку (а.с. 12).

Згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_9 від 18 липня 2025 року № 01/2654 «Активне працевлаштування», ОСОБА_1 на підставі даних, отриманих від ПФУ, працює в ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», код ЄДРПОУ 39942919, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область (а.с. 38).

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем не наведено пояснень стосовно того, яким саме чином ним були отримані від ПФУ відомості про те, що ОСОБА_1 працював/працює у ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», належних доказів на підтвердження працевлаштування позивача у ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» матеріали справи не містять.

Розпорядженням т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 підполковника ОСОБА_2 від 5 лютого 2025 року № 08/568, адресованим керівнику ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», із посиланням на Конституцію України, Закони України «Про оборону України», «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зобов'язано керівника ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» забезпечити прибуття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 18 лютого 2025 року о 09.00 год до ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_6 , […] з метою уточнення військово-облікових даних та проходження ВЛК. Зобов'язано про результати виконання розпорядження проінформувати до 12 лютого 2025 року та подати до ІНФОРМАЦІЯ_9 інформацію щодо військовозобов'язаних, які ухиляються від виконання військового обов'язку (а.с. 37).

Докази направлення зазначеного розпорядження керівнику ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» відповідачем суду не надано.

Також в матеріалах справи наявна копія листа т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 підполковника ОСОБА_2 від 20 лютого 2025 року (вих. № 01/850), яким повідомлено начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 , АДРЕСА_5 , про те, що на виконання вимог розпорядження заступника начальника Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 5 січня 2024 року № 321/132, розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 8 січня 2024 року № 08/02/50, з метою охоплення військовим обліком військовозобов'язаних та резервістів, які рахуються на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (підпорядкованих відділах), які окуповані з 24 лютого 2022 року, ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР» в особі керівника порушує п. 13 постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», у зв'язку із не оповіщенням про виклик за розпорядженням ІНФОРМАЦІЯ_9 від 5 лютого 2025 року № 08/568 військовозобов'язаного ОСОБА_1 та просить притягнути до відповідальності посадових осіб ТОВ «ПРОБУДРЕСУРС КР» за порушення правил військового обліку за ст. 210 КУпАП (а.с. 39).

Інші докази в матеріалах справи відсутні.

Будучи не згодним із діями ІНФОРМАЦІЯ_10 з внесення до ЄДРПВР відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, останній звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України про продовження строку дії воєнного стану в Україні, затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 № 389-VIII воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року в Україні оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі - Закон № 3543-XII) мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» (надалі - Закон № 2232-ХІІ).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), […] пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно із ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, […].

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; […] проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; […] дотримання правил військового обліку.

Частиною 2 ст. 14 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у Р(М)ТЦК та СП за місцем проживання, а відповідно до ч. 3 ст. 33 цього закону військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно із приписами ст. 34 Закону № 2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до ЄДРПВР. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні Р(М)ТЦК та СП (ч. 1). Персонально-первинний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх проживання. Ведення персонально-первинного обліку покладається на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад (ч. 4). Персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників […] підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: […] військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; […].

Згідно із ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які […] перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, […] зобов'язані: […] прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) ТЦК та СП, […] для оформлення ВОД, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або ВЛК відповідного Р(М)ТЦК та СП, […] проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Отже, перебування на обліку у відповідних ТЦК та СП за місцем проживання, проходження ВЛК у передбачених законом випадках та з'явлення (прибуття) до ТЦК та СП за викликом є складовими обов'язку військовозобов'язаних.

Згідно із ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік призовників, військовозо-бов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).

Підпунктом 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом Р(М)ТЦК та СП, […] до ТЦК та СП, […] у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) Р(М)ТЦК та СП, […] для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення ВОД, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, […].

Як зазначено вище, Указом Президента України № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року оголошено загальну мобілізацію.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 3543-XII мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.

Згідно із ч. 3 ст. 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації військовозобов'язані […] зобов'язані з'явитися на збірні пункти ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними п о в і с т к а х або мобілізаційних розпорядженнях.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Згідно з п. 21 Порядку № 560 за викликом Р(М)ТЦК та СП […] резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в п о в і с т ц і, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних ВОД з військово-обліковими даними ЄДРПВР (ТЦК та СП), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до п. 28 Порядку № 560 виклик громадян до Р(М)ТЦК та СП чи їх відділів, […] під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пунктом 30 Порядку № 560 передбачено, що повістка може формуватися за допомогою ЄДРПВР, або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником Р(М)ТЦК та СП.

Згідно із п. 30-2 Порядку № 560 повістки, сформовані за допомогою ЄДРПВР, можуть:

- централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;

- друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, […] підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, […] міські (районні у містах, об'єднані міські) ТЦК та СП, […].

Згідно із ч. 1 ст. 38 Закону № 2232-ХІІ […] підприємства, установи, організації та заклади освіти незалежно від підпорядкування і форми власності зобов'язані на вимогу ТЦК та СП, […] с п о в і с т и т и призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_7 , […] забезпечити їх своєчасне прибуття за цим викликом, […].

Відповідно до п. 34 Порядку № 1487 з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють: […] оповіщення на вимогу Р(М)ТЦК та СП, […] про їх виклик до відповідних Р(М)ТЦК та СП, […] і забезпечення їх своєчасного прибуття; […].

Відповідно до п. 47 Порядку № 1487 у разі отримання розпоряджень Р(М)ТЦК та СП, […] (додаток 13) щодо оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до Р(М)ТЦК та СП, […] керівники […] підприємств, установ та організацій зобов'язані:

видати наказ (розпорядження) про оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, довести його до відома таких осіб під особистий підпис, а у разі виконання такими особами дистанційної, надомної роботи, у період їх тимчасової непрацездатності, перебування у відпустці або у відрядженні - рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення у частині, що стосується їх прибуття до Р(М)ТЦК та СП […] у визначені строки, та надіслати копію відповідних наказів (розпоряджень) та підтвердну інформацію або документи про здійснення оповіщення у триденний строк до відповідного Р(М)ТЦК та СП […];

вручити призовникам, військовозобов'язаним та резервістам п о в і с т к и про явку за викликом до Р(М)ТЦК та СП […];

письмово повідомити з наданням витягів з наказів (розпоряджень) відповідним Р(М)ТЦК та СП […] про осіб з числа призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які тимчасово непрацездатні, перебувають у відпустці або у відрядженні;

забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуттям призовників, військовозобов'язаних та резервістів до відповідного Р(М)ТЦК та СП […].

Пунктом 1 Порядку № 560 передбачено, що цей Порядок, крім іншого, визначає механізм реалізації повноважень та взаємодію між […] підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, […] та посадовими особами ТЦК та СП з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК та СП, […]; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; […].

Згідно із п. 6 Порядку № 560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) ТЦК та СП чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) ТЦК та СП, […];

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) ТЦК та СП, […] уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до ЄДРПВР;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби; […].

Відповідно до п. 15 Порядку № 560 керівники Р(М)ТЦК та СП з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного ( ІНФОРМАЦІЯ_12 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних: […] доставляють до […] підприємств, установ, організацій, управителів багатоквартирних будинків розпорядження начальника Р(М)ТЦК та СП про проведення заходів оповіщення резервістів та військовозобов'язаних разом із повістками про їх виклик до такого центру; […].

Згідно із п. 13 Порядку № 560 керівники підприємств, установ, організацій з отриманням розпорядження […] відповідного керівника Р(М)ТЦК та СП про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних Р(М)ТЦК та СП:

видають наказ керівника підприємства (установи, організації) про проведення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних, у якому зазначаються підстава та мета видання, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час та місце їх прибуття, способи доставки до ТЦК та СП, який надіслав розпорядження, […];

організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників підприємства (установи, організації) шляхом вручення п о в і с т о к під їх особистий підпис; […];

повідомляють письмово у триденний строк Р(М)ТЦК та СП про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства;

забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору Р(М)ТЦК та СП або військових частин чи звільнення їх від виконання обов'язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до ТЦК та СП, та у разі потреби часу на зворотній шлях;

невідкладно інформують відповідний Р(М)ТЦК та СП про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.

Відповідно до п. 31 Порядку № 560 повістки мають право вручати:

представники ТЦК та СП - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного ТЦК та СП; […] представники підприємств, установ, організацій - на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт (обов'язків); […].

Пунктом 35 Порядку № 560 визначено, що представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, р о б о т и, […], ТЦК та СП, […].

Відповідно до п. 47 Порядку № 560 […] якщо особа підлягає оповіщенню відповідно до розпорядження […] відповідного керівника Р(М)ТЦК та СП про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних Р(М)ТЦК та СП, їй вручається повістка […]. У разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину. Акт відмови від отримання повістки подається керівнику Р(М)ТЦК та СП для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності. Акт відмови від отримання повістки реєструється в Р(М)ТЦК та СП.

Проаналізувавши наведені нормативно-правові приписи, суд висновує, що виклик військовозобов'язаного до Р(М)ТЦК та СП, зокрема для уточнення військово-облікових даних та/або проходження ВЛК, може відбуватись як направленням/врученням повістки військовозобов'язаному безпосередньо посадовою особою Р(М)ТЦК та СП, так і шляхом направлення повістки разом із розпорядженням про її вручення підприємству, на якому працює військовозобов'язаний.

Відповідно до п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до Р(М)ТЦК та СП або його відділу […] є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку: […].

Матеріали справи не містять ані доказів працевлаштування позивача у ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», ані доказів направлення розпорядження т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 5 лютого 2025 року № 08/568 до ТОВ «ПРОМБУДРЕСУРС КР», ані доказів направлення разом із розпорядженням т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 5 лютого 2025 року № 08/568 повістки для її вручення позивачу, ані доказів безпосереднього вручення повістки ОСОБА_1 або його відмови отримати повістку.

Отже, ІНФОРМАЦІЯ_6 не доведено обставин порушення позивачем військового обов'язку з'явитись (прибути) за викликом Р(М)ТЦК та СП для проходження медичного огляду та/або уточнення військово-облікових даних.

Щодо посилань відповідача на порушення ОСОБА_1 правил військового обліку в частині не постановки на військовий облік за місцем фактичного проживання (ч. 4 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ), суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік ВПО стати на військовий облік у ТЦК та СП за місцем перебування на обліку ВПО […].

Згідно із абз. 5 п. 21 Порядку № 1487 взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на облік внутрішньо переміщених осіб та на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004 (чинний у період з 27 грудня 2022 року по 19 березня 2025 року), та Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року № 376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786 (чинний з 20 березня 2025 року), селище Зеленопілля Бахмутської міської територіальної громади Донецької області (код UA14020010160018650) у період з 24 лютого 2022 року по 30 листопада 2022 року було віднесено до території активних бойових дій, з 1 грудня 2022 року віднесено до тимчасово окупованих російською федерацією території України.

Як встановлено судом на підставі відомостей з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, місце фактичного проживання позивача згідно із довідкою ВПО № 1240-5002174089 від 27 вересня 2022 року: АДРЕСА_2 (а.с. 48).

Відповідно до відомостей, наявних в ЄДРПВР (відображених у мобільному застосунку «Резерв+»), ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с. 11, 13).

Враховуючи наведене, суд погоджується з твердженням відповідача про порушення позивачем правил військового обліку в частині постановки на військовий облік за місцем фактичного проживання.

Разом із цим суд зазначає, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із приписами ст. 42 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, […] проходження служби у військовому резерві, […] прибуття за викликом до ТЦК та СП, […], а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, […] притягуються до адміністративної відповідальності згідно із КУпАП.

Пунктом 79 Порядку № 1487 встановлено, що Р(М)ТЦК та СП розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, […] правил військового обліку, […].

Згідно із приписами ст. 235 КУпАП, ТЦК та СП розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, […] (ст.ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені ТЦК та СП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ТЦК та СП.

Статтями 210, 210-1, 211 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку (210), порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (210-1), зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов'язаними і резервістами військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (211).

Пунктом 79 Порядку № 1487 встановлено, що Р(М)ТЦК та СП звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного Р(М)ТЦК та СП, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абз. 3 п. 56 цього Порядку.

При цьому відповідно до ч. 6 ст. 258 КУпАП протокол н е складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК та СП, […], я к щ о особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК та СП, […], будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК та СП, […] підтвердних документів про отримання особою виклику.

Відповідно до ч. 8 ст. 258 КУпАП у випадках, передбачених ч.ч. 6 і 7 цієї статті, уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику або відповідної заяви виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 цього Кодексу.

Пунктом 16 Порядком № 560 встановлено, що керівники територіальних органів (підрозділів) поліції з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації):

[…]

організовують за зверненням ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України, адміністративне затримання та доставлення органами (підрозділами) поліції до зазначених центрів та органів резервістів та військовозобов'язаних, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210 і 210-1 КУпАП […];

забезпечують внесення до реєстрів та баз (банків) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, інформацію про осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210 і 210-1 КУпАП, провадження у справах за якими здійснюється ТЦК та СП;

[…]

організовують проведення поліцейськими перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років ВОД (ВОД в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, та у разі відсутності у такої особи ВОД (ВОД в електронній формі) чи наявності інформації в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, про р о з ш у к такої особи, - здійснення адміністративного затримання та доставлення такої особи до найближчого ТЦК та СП.

Отже, у випадку виявлення ТЦК та СП фактів порушення військовозобов'язаним правил військового обліку (зокрема, передбачених ч. 4 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ) відповідна посадова особа (керівник) зазначеного ТЦК та СП вповноважена у визначеному законодавством порядку притягнути військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку із прийняттям відповідного протоколу/постанови та внести до ЄДРПВР відомості про таке притягнення.

Як встановлено судом, відповідачем (керівником) протокол/постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку не складались.

Також суд вважає за необхідне зважити на наступне.

Згідно із приписами ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII) ЄДРПВР - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ТЦК та СП, […].

Згідно із п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення даного Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру п е р е д б а ч е н и х ц и м З а к о н о м відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.

Частиною 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться відомості, визначені ст. 6 цього Закону, […].

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:

1) персональні дані;

2) службові дані.

Частиною 1 ст. 7 Закону № 1951-VIII встановлений перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста (який є вичерпний), пунктом 20-1 якого передбачено внесення до Реєстру відомостей про п р и т я г н е н н я призовника, військовозобов'язаного та резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст. 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

При цьому зазначений перелік н е передбачає внесення до Реєстру (інформація з якого відображається у мобільному застосунку «Резерв+») загальних відомостей про «порушення призовником, військовозобов'язаним та резервістом правил військового обліку».

Враховуючи наведене, а також беручи до уваги приписи ст. 19 Конституції України, суд приходить до висновку, що внесення відповідачем до ЄДРПВР відомостей про те, що з боку позивача має місце «порушення правил військового обліку», - є перевищенням наданих чинним законодавством повноважень.

Як наслідок, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у внесені до ЄДРПВР відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_9 виключити з ЄДРПВР дані про порушення позивачем правил військового обліку, суд виходить з наступного.

Відповідно до приписів ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно із правовою позицією, викладеної у постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року по справі № 21-1465а15, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Враховуючи наведене, беручи до уваги висновок суду про протиправність дій відповідача з внесення до ЄДРПВР відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, суд вважає належним способом захисту порушеного права позивача зобов'язати відповідача виключити з ЄДРПВР відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, […].

Згідно з квитанцією від 13 червня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, при зверненні до суду з даним позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн (а.с. 29, 49).

Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог позивача, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 1211,20 грн.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_13 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 з внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна