10 квітня 2026 рокуЛьвівСправа № 380/25375/24 пров. № А/857/28174/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Носа С.П.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року (суддя - Грень Н.М., час ухвалення - не вказаний, місце ухвалення - м. Львів, дата складання повного рішення - не зазначена),
в адміністративній справі №380/25375/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У грудні 2024 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просив: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 1 від 20.08.2024, з 20 травня 2024 року; 2) зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивачу, з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 1 від 20.08.2024, з 20 травня 2024 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року позов ОСОБА_1 - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134650017774 від 12.06.2024 та від 28.08.2024, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 1 від 20.08.2024. Зобов?язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок та виплату пенсії та прийняти рішення по суті заяви, з урахуванням висновків наданих судом у цьому рішенні. У задоволені решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп сплаченого судового збору.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку, вважає, що рішення суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що позивач для перерахунку пенсії надав довідку про заробітну плату до 01.07.2000 за невстановленою формою (без кутового штампу, на якому зазначається адреса підприємства та без печатки підприємства із зазначенням коду ЄДРПОУ). Тому, на подану позивачем заяву №6060 від 21.08.2024 відповідачем прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії. Вважає апелянт, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та на підставі чинних нормативно-правових актів України.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №380/25375/24 повністю та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково.
Судом встановлено такі фактичні обставини справи.
20.05.2024 позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області зі заявою про перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідки про заробітну плату за період 1991-1995. До заяви ним додано копію довідки №5 від 29.01.1996 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1995, №6 від 30.01.1992 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1991, №7 від 31.01.1994 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1993, №8 від 28.01.1993 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1992 та №10 від 30.01.1995 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1994, видану роботодавцем Підприємства “Бескид», де позивач працював директором (а.с.6, 9, 10, 11, 12, 13).
За результатами розгляду цієї заяви від 20.05.2024 відповідач повідомив позивача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду у Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії №134650017774 від 12.06.2024, відповідно до ч.1 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із не підтвердженням довідки про заробітну плату первинними документами (а.с.17).
20.08.2024 позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області зі заявою про перерахунок пенсії за віком, з урахуванням довідки про заробітну плату за період 1991-1995. До заяви позивачем додано копію довідки про заробітну плату б/н від 20.08.2024 видану роботодавцем Підприємства “Бескид», де позивач працював директором (а.с. 20, 21).
За результатами розгляду цієї заяви від 20.08.2024 відповідач повідомив позивача про те, що ним прийнято рішення від 28.08.2024 №134650017774, яким відмовлено у перерахунку пенсії за віком до надходження акту перевірки довідки про заробітну плату б/н від 20.08.2024. Зазначено, що після надходження акту перевірки органом Пенсійного фонду буде переглянуто рішення про перерахунок пенсії (а.с.22-23, 24-25).
Позивач, не погодившись з вищенаведеним рішенням відповідача звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та рішенню суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду враховує наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції вірно враховано, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Так, відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV).
Частиною 4 ст. 42 Закону №1058-IV передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).
Згідно абз. 2 підп. 3 п. 2.1 Порядку №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Водночас згідно п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: - надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; - реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; - уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу.
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
З аналізу вищевказаних норм видно, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період.
Таким чином, судом першої інстанції вірно зазначено, що при зверненні особи із заявою про призначення (перерахунок) пенсії, позивач має право подати документи, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, а у разі виникнення в пенсійного органу сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів, останній може перевірити їх у визначеному законом порядку.
Колегія суддів враховує, що з матеріалів справи та змісту позовних вимог видно, що позивач оскаржує відмову відповідача у перерахунку пенсії, з урахуванням доходів отриманих на посаді директора малого підприємства "Бескид" за період з 1991-1995 років, на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої 20.08.2024.
Також з матеріалів справи видно, що за результатами розгляду заяви позивача від 20.08.2024 та наданої позивачем довідки про заробітну плату від 20.08.2024, ГУ ПФУ у Львівській області прийняв Рішення від 28.08.2024 №134650017774 про відмову в перерахунку пенсії.
Вищезгадане Рішення від 28.08.2024 №134650017774 обгрунтоване тим, що для проведення перерахунку пенсії та врахування наданої заявником довідки №б/н від 20.08.2024 необхідно провести перевірку достовірності її видачі та долучити відповідний акт перевірки. Після долучення акту перевірки перерахунок буде проведено згідно норм чинного законодавства.
З цього приводу колегія суддів зазначає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 (справа №291/99/17).
Колегія суддів також враховує те, що відповідач у спірному рішенні від 28.08.2024 №134650017774 не вказав жодного встановленого порушення, а лише покликається на необхідність проведення перевірки достовірності видачі довідки №б/н від 20.08.2024, що відноситься до компетенції відповідача.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що доводи відповідача щодо необхідності проведення перевірки достовірності видачі довідки та долучення акта перевірки, не свідчать про обґрунтованість та вмотивованість оскаржуваного рішення від 28.08.2024, тому таке необхідно визнати протиправним та скасувати.
Водночас, колегія суддів зауважує, що суд першої інстанції, вирішуючи спірні правовідносини, дійшов помилкового висновку про необхідність скасування рішення №134650017774 від 12.06.2024.
Так, у розглядуваних правовідносинах довідка про заробітну плату б/н від 20.08.2024 видана роботодавцем Підприємства “Бескид», де позивач працював директором, була додана позивачем лише до заяви про перерахунок пенсії від 20.08.2024, і за результатами розгляду саме цієї заяви було прийнято рішення № 134650017774 від 28.08.2024.
При цьому, як уже зазначалося вище та підтверджено матеріалами справи, до заяви позивача від 20.05.2024 ним додано копію довідки №5 від 29.01.1996 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1995, №6 від 30.01.1992 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1991, №7 від 31.01.1994 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1993, №8 від 28.01.1993 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1992 та №10 від 30.01.1995 про заробітну плату з 01.01. по 31.12.1994, видану роботодавцем Підприємства “Бескид».
Тобто до заяви від 20.05.2024 не було додано довідку про заробітну плату б/н від 20.08.2024.
Також, слід зазначити, що за результатами розгляду заяви від 20.05.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду у Івано-Франківській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії №134650017774 від 12.06.2024, яке позивачем не оскаржено.
Отже, з врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції від 30.05.2025 року, в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134650017774 від 12.06.2024 та зобов?язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок та виплату пенсії - підлягає зміні, з наведених вище мотивів.
У решта частині рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права та повним встановленням обставин, що не спростовано доводами апеляційної скарги, а тому підлягає залишенню без змін.
Водночас, колегія суддів враховує, що рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні решта позовних вимог не оскаржене позивачем в апеляційному порядку, а тому згідно приписів статті 308 КАС України не являється предметом апеляційної перевірки.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України,
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - задоволити частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року в адміністративній справі №380/25375/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - змінити, а саме:
- в абзаці другому резолютивної частини цього рішення суду виключити формулювання: «№134650017774 від 12.06.2024 та»;
- в абзаці третьому резолютивної частини цього рішення суду формулювання «про перерахунок та виплату пенсії» замінити таким формулюванням: «від 20.08.2024 про перерахунок пенсії».
У решта частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 травня 2025 року в адміністративній справі №380/25375/24 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
С. П. Нос