Постанова від 09.04.2026 по справі 520/18312/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 р. Справа № 520/18312/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Жигилія С.П. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 , Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2025, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., м. Харків, повний текст складено 16.10.25 по справі № 520/18312/25

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 , Адміністрації Державної прикордонної служби України

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України (далі - Адміністрація ДПСУ, перший відповідач), Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , другий відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у витребуванні з Окремого контрольно-пропускного пункту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України, та в подальшій підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нового грошового атестату та оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 03.06.2024, для здійснення перерахунку пенсії;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України витребувати з Окремого контрольно-пропускного пункту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України відповідні оновлені документи для перерахунку пенсії, підготувати, та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для проведення з 04.06.2024 перерахунку основного розміру пенсії новий грошовий атестат, та нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою займаною посадою перед звільненням, що оформлені виходячи із розрахункової величини, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 - у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов'язати Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України внести до грошового атестату та довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби ОСОБА_1 відомості про грошове забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 р. у справі №520/18458/24.

В обґрунтування позовних вимог зазначив про протиправність відмови Адміністрації ДПСУ у витребуванні з ВЧ НОМЕР_1 нового грошового атестату та оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 03.06.2024, для подальшого їх направлення до пенсійного органу для здійснення перерахунку пенсії позивача, оскільки рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі № 520/18458/24 підтверджено обставини протиправного обрахунку грошового забезпечення позивача під час проходження ним військової служби виходячи з величини прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018, замість показника прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, що є підставою для внесення відповідних змін до грошового атестату та довідки про розмір грошового забезпечення, що використовувались при призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, для приведення її розміру у відповідність до вимог чинного законодавства.

Переконував, що скасування постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 внесених змін, у тому числі до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року № 704 (далі за текстом - Постанова № 704), і відновлено попередню редакцію (станом на 01.01.2018), є підставою для перерахунку грошового забезпечення всіх військовослужбовців, яким воно нараховується та виплачується відповідно до Постанови № 704.

З огляду на відновлення з 29.01.2020 дії редакції пункту 4 Постанови № 704 та збільшення розміру прожиткового мінімуму з 01.01.2024 зазначив про наявність у позивача правомірних очікувань на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з пунктом 4 Постанови № 704 у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та відповідно на отримання нового грошового атестату та довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із обов'язковим зазначенням у них розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 по справі № 520/18312/25 позов - задоволено частково.

Здійснено вихід за межі позову.

Визнано протиправною відмову Військової частини НОМЕР_1 стосовно не включення до складеної відносно ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомостей про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 р. у справі №520/18458/24.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 внести до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомості про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 р. у справі №520/18458/24.

Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області для обчислення пенсії ОСОБА_2 з 04.06.2024 р. складену Військовою частиною НОМЕР_1 з урахуванням виплат за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 р. у справі № 520/18458/24 довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби.

Позов в решті вимог - залишено без задоволення.

ВЧ НОМЕР_1 , не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 року у справі № 520/18312/25 скасувати в частині задоволених позовних вимог до Військової частини НОМЕР_1 та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що пенсія позивача обчислена у відповідності до вимог Закону № 2262-ХІІ, на підставі належним чином оформлених документів, при цьому ВЧ НОМЕР_1 не має повноважень встановлювати або змінювати, а так само визначати ті складові грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії військовослужбовцям, що свідчить про безпідставне покладення на другого відповідача обов'язку внести до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомості про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 р. у справі № 520/18458/24.

Адміністрація ДПСУ, також не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування обставин у справі та порушення судом норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2025 року у справі № 520/18312/25 скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги стверджував про відсутність факту порушення прав позивача з боку першого відповідача, оскільки ОСОБА_1 не проходив службу на посадах в Адміністрації ДПСУ та не перебував на її фінансовому забезпеченні, а тому у першого відповідача відсутні повноваження щодо виготовлення та видачі оновленого грошового атестату та довідки про додаткові види місячного грошового забезпечення за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення позивача зі служби, оскільки такі повноваження належать до виключної компетенції ВЧ НОМЕР_1 , в якій він проходив службу та отримував грошове забезпечення перед звільненням в запас.

У надісланому до суду апеляційної інстанції відзиві на апеляційні скарги, позивач просив відмовити Адміністрації ДПСУ та ВЧ НОМЕР_1 у задоволенні їх апеляційних скарг у справі № 520/18312/25.

В обґрунтування відзиву зазначив, що у поданих апеляційних скаргах відповідачами не наведено вагомих підстав для скасування рішення суду першої інстанції, а викладені ними доводи фактично зводяться до переоцінки встановлених судом першої інстанції обставин.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив військову службу з 14.04.2022 по 03.06.2024 за призовом за мобілізацією, під час особливого періоду на штатній військовій посаді в організаційній структурі Військової частини НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України).

Наказом начальника Окремого контрольно-пропускного пункту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України від 20.05.2024 № 254-ОС позивач був звільнений у відставку згідно з підпунктом «б» (за станом здоров'я) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу».

Наказом начальника Окремого контрольно-пропускного пункту « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України від 03.06.2024 № 296-ОС позивач був виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення Військової частини НОМЕР_1 .

Другим відповідачем відносно позивача був складений грошовий атестат від 25.09.2024 № 132, до якого включено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад - 451,00 грн; оклад за військовим званням - 120,00 грн; надбавка за вислугу років (25%) - 142,75 грн; надбавка за особливості проходження служби (40%) - 285,50 грн; премія (460%) - 2074,60 грн за період з 01.06.2024 по 03.06.2024.

Також другим відповідачем відносно позивача була складена довідка від 25.09.2024 № 268 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії за період з 01.06.2022 по 31.05.2024.

Як вбачається із наведених у грошовому атестаті від 25.09.2024 № 132 та довідці від 25.09.2024 № 268 арифметичних розрахунків, грошове забезпечення позивача у порядку Постанови № 704 обчислювалось із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1762,00грн.

Позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262-XII з 04.06.2024.

Не погодившись з повнотою та правильністю нарахування грошового забезпечення під час проходження служби, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в межах адміністративної справи № 520/18458/24.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі №520/18458/24 визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) стосовно встановлення ОСОБА_1 в 2022 році посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) щодо неперерахування ОСОБА_1 в 2023 році його грошового забезпечення шляхом застосування розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення в 2022 та 2023 рр. у розмірі меншому, ніж законодавчо визначений.

Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) щодо нарахування та виплати при звільненні ОСОБА_1 в розмірі меншому, ніж визначений законодавством, компенсації за усі невикористані протягом 2022 та 2024 рр. днів основної та додаткової відпусток, а також - грошової допомоги, що визначена постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 р. № 460.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 , з урахуванням раніше здійснених виплат, грошове забезпечення за 2022, 2023 та 2024 рр., шляхом застосуванням для його визначення (зокрема посадового окладу та окладу за військовим званням), розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом, відповідно, на 1 січня 2022 року та 1 січня 2023 року.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , з урахуванням раніше здійснених виплат, одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2022, 2023 та 2024 рр.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , з урахуванням раніше здійснених виплат, компенсації за невикористані ним протягом 2022 та 2024 рр. 50 календарних днів щорічних основних відпусток, та за 28 календарних днів невикористаної в 2023 та 2024 рр. додаткової відпустки як учаснику бойових дій.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , з урахуванням раніше здійснених виплат, одноразової грошової допомоги, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 р. №460.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (Окремий контрольно-пропускний пункт « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Державної прикордонної служби України) при здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 коштів - одночасно компенсувати останньому суми податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою КМУ від 15.01.2004 № 44 (із змінами).

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2025 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024р. по справі №520/18458/24 залишено без змін.

За твердженнями позивача, викладеними у позові, 19 березня 2025 року рішення суду у справі № 520/18458/24 було виконано та ОСОБА_1 отримав грошові кошти в сумі 379258,54 грн.

У березні 2025 року позивач звернувся до Адміністрації ДПСУ з листом, в якому просив витребувати у ВЧ НОМЕР_1 оновлені фінансові документи, здійснити перерахунок грошового забезпечення згідно з Постановою № 704 та скласти новий грошовий атестат і довідку про додаткові види грошового забезпечення з направленням їх до ГУ ПФУ з метою перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії.

Також позивач звернувся з листом до ВЧ НОМЕР_1 з проханням направити уповноваженому структурному органу Адміністрації ДПСУ оновлені відомості про його грошове забезпечення, а саме: оновлений грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню позивача з військової служби, з урахуванням проведеного перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі № 520/18458/24.

Листом від 17 квітня 2025 року за № 09/2279-25-Вих ВЧ НОМЕР_1 повідомила позивача, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі №520/18458/24 не зобов'язує ОКПП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (Військова частина НОМЕР_1 ) внести зміни у документи, а тому відсутні правові підстави для внесення таких змін.

Листом від 14.05.2025 за № 09/В-3704/9229 Адміністрація ДПСУ повідомила позивача про відмову у витребуванні як документів так і в перерахунку грошового забезпечення позивача та підготовці й надсиланні оновлених документів до ГУ ПФУ, оскільки рішенням суду від 14.10.2024 у справі №520/18458/24 на Адміністрацію ДПСУ не покладено жодних зобов'язань щодо підготовки нового грошового атестату та нової довідки.

Вважаючи протиправними дії Адміністрації ДПСУ та ВЧ НОМЕР_1 з приводу відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нового грошового атестату та оновленої довідки про розмір грошового забезпечення заявника для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням проведеного перерахунку грошового забезпечення відповідно до рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі № 520/18458/24 позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про визнання протиправною відмови ВЧ НОМЕР_1 стосовно не включення до складеної відносно ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомостей про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі № 520/18458/24, суд першої інстанції, пославшись на вказане судове рішення, яким визнано право позивача на отримання грошового забезпечення за період з 01.06.2022 по 19.05.2023 виходячи з величини прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, дійшов висновку про наявність підстав для внесення відповідних виправлень до довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці та грошового атестату для подальшого їх подання до органу пенсійного фонду та приведення розміру пенсії у відповідність до оновлених показників грошового забезпечення.

З метою належного та повного захисту порушених прав позивача, суд першої інстанції вважав за необхідне зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 внести до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомості про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року по справі № 520/18458/24, а Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області для обчислення пенсії ОСОБА_2 з 04.06.2024 складену Військовою частиною НОМЕР_1 з урахуванням виплат за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №520/18458/24 довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у витребуванні з Окремого контрольно-пропускного пункту " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України, та в подальшій підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нового грошового атестату та оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 03.06.2024, для здійснення перерахунку пенсії; зобов'язання Адміністрації ДПСУ витребувати з Окремого контрольно-пропускного пункту " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (Військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України відповідні оновлені документи для перерахунку пенсії, підготувати, та надати до ГУ ПФУ в Харківській області новий грошовий атестат, та нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за останньою займаною посадою перед звільненням, що оформлені виходячи із розрахункової величини, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-ХІІ), з урахуванням положень Постанови № 704, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 04.06.2024 перерахунку основного розміру пенсії позивача, суд першої інстанції виходив з їх безпідставності, оскільки з 20.05.2023 (дати набрання чинності Постановою № 481), право позивача на обчислення грошового забезпечення у порядку Постанови № 704 з урахуванням показника прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня календарного року припинено, а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі № 520/18458/24 стосується перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2022-2023 роки, отже не породжує правових підстав для визначення у 2024 році складових грошового забезпечення з використанням відмінного від 1762,00 грн показника прожиткового мінімуму та не поширює свою дію на відносини з приводу грошового забезпечення позивача з 01.01.2024 та складання грошового атестату від 24.05.2024 № 132.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційних скарг, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України (рішення підлягає перегляду в частині задоволення позовних вимог), колегія суддів зазначає наступне.

Так, спірні правовідносини у цій справі виникли у зв'язку з не включенням ВЧ НОМЕР_1 до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії та грошового атестату від 24.05.2024 № 132 оновлених даних про розмір грошового забезпечення, обрахованих на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі № 520/18458/24 з використанням показника прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а також не направлення Адміністрацією ДПСУ таких відомостей до ГУ ПФУ в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ яким визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Приписами частини 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі по тексту - Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За приписами пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі за текстом - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема, такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби (пункт 7 Порядку № 3-1).

Пунктом 12 Порядку № 3-1 встановлено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Згідно з пунктом 17 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

З аналізу вищенаведеного вбачається, що грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію є необхідними документами для призначення пенсії військовослужбовцю. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна (підвищення) розміру грошового забезпечення військовослужбовця.

Пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 (далі - Порядок № 393) визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Тобто, при обчисленні пенсії особам, яким вона призначена на умовах Закону № 2262-ХІІ, пенсійний орган використовує відомості про розмір грошового забезпечення виходячи з середнього значення за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Колегією суддів встановлено та не заперечується учасниками справи, що як грошовий атестат № 132 від 25.09.2024 так і складені та направлена до пенсійного органу довідка ВЧ НОМЕР_1 про щомісячні види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ від 25.09.2024 № 268 містить відомості про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 (основні та додаткові види), обраховані з використанням величини прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018 (1762,00 грн).

Разом з цим, враховуючи висновки суду, викладені у судовому рішенні від 14.10.2024 по справі № 520/18458/24, про неправильне нарахування та виплату грошового забезпечення позивачу за 2022-2023 роки, колегія суддів дійшла висновку, що для приведення розміру пенсії позивача у відповідність до розміру його грошового забезпечення та здійснення її перерахунку позивачу належить видати оновлений грошовий атестат та оновлену довідку для подальшого їх подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Колегія суддів зазначає, що відповідно до підпункту 1 пункту 1 розділу І Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 року № 760 (далі - Інструкція № 760), ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Підпунктами 1-4 пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760 визначено, що уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.

Згідно із положеннями пункту 28.1 Інструкції про організацію фінансового господарства в органах Державної прикордонної служби України, затвердженої Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 28.02.2006 № 155 (далі - Інструкція № 155), грошове забезпечення (заробітна плата) виплачується особовому складу, який займає посади в органах Держприкордонслужби, тільки за місцем його постійної служби.

Відповідно до пункту 28.27 Інструкції № 155, начальник фінансово-економічного органу при виключенні з грошового забезпечення військовослужбовців зобов'язаний задовольнити їх усіма належними видами грошового забезпечення і про виплачені суми зробити в їх грошових атестатах установлені записи. Видача грошових атестатів провадиться під підпис військовослужбовців у Журналі реєстрації грошових атестатів, виданих військовослужбовцям форми № 9 (додаток 19).

Таким чином, з огляду на проходження позивачем служби в органах Державної прикордонної служби України, виходячи із положень Порядку № 3-1, Інструкції № 760 та Інструкції № 155, колегія суддів вважає, що видача грошових атестатів та довідок про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії належить до компетенції органу Державної прикордонної служби України, в якому військовослужбовець проходив військову службу (у спірних правовідносинах ВЧ НОМЕР_1 ), а на Адміністрацію ДПСУ покладено обов'язок щодо направлення таких документів (необхідних для призначення (перерахунку) пенсії) до органів Пенсійного фонду України.

При цьому, з урахуванням приписів підпункту 3 пункту 1 розділу ІІ Інструкції № 760, Адміністрація Державної прикордонної служби України не позбавлена права самостійно отримати грошовий атестат для подальшого його направлення в пенсійний орган саме від ВЧ НОМЕР_1 .

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність відмови Військової частини НОМЕР_1 щодо не включення до складеної відносно ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомостей про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №520/18458/24.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовнійший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява 33202/96, п. 120, ECHR 2000, "Онер'їлдіз проти Туреччини" [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), заява 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява 55555/08, п. 74, від 20.05.2010, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Таким чином, з огляду на не оскарження позивачем рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог та обраного судом способу захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 внести до довідки про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, відомості про додаткові щомісячні види грошового забезпечення та премії, виплачені на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року по справі № 520/18458/24, а Адміністрації Державної прикордонної служби України подати до Головного управління Пенсійного фону України в Харківській області для обчислення пенсії ОСОБА_2 з 04.06.2024 складену Військовою частиною НОМЕР_1 з урахуванням виплат за рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2024 року у справі №520/18458/24 довідку про грошове забезпечення ОСОБА_2 за останні 24 місяці, що передували звільненню з військової служби, колегія суддів не вбачає підстав для його зміни.

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційних скарг, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч. 4 ст. 229, ч. 4 ст. 241, ст.ст.243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційні скарги Військової частини НОМЕР_1 , Адміністрації Державної прикордонної служби України - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.10.2025 по справі № 520/18312/25 в частині задоволення позовних вимог - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді С.П. Жигилій О.А. Спаскін