09 квітня 2026 року Справа № 580/8360/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г. розглянувши у письмовому провадженні звіт в адміністративній справі №580/8360/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №580/8360/24, адміністративний позов задоволено частково, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року №1-р(II)/2021 та відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР від 06 червня 1996 року в розмірі шести мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2025 у справі №580/8360/24, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року скасовано в частині задоволення позовних вимог за період з 01.07.2021 по 15.02.2024 та ухвалено в цій частині нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01 липня 2021 року по 15 лютого 2024 року включно - залишено без розгляду. В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2024 року залишено без змін.
20.03.2026 ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду встановлено судовий контроль, встановивши Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали для подання до суду звіту про виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.11.2025 у справі №580/8360/24.
На виконання ухвали від 20.03.2026 до суду надійшов звіт про виконання судового рішення. Згідно наданого звіту, на виконання рішення суду Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 16.02.2024, відповідно до вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021, згідно статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 230/96-ВР від 06.06.1996", в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком. Вказано, що статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року встановлено розмір прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність на рівні 2361,00 грн. Розмір пенсії з 16.02.2024 становить 14336,82 грн, в тому числі: 14166,00 грн - основна пенсія інвалідам ЧАЕС (2361,00 грн (прожитковий мінімум станом на лютий 2024 року) х 6); 170,82 грн - додаткова пенсія потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Таким чином, судове рішення у поточній справі виконане Головним управлінням відповідно до вимог чинного законодавства та в межах повноважень, покладених на органи Пенсійного фонду. Також наголошено, що позивачу здійснено часткову виплату заборгованості по рішенню суду: у лютому 2026 року у розмірі 1103,00 грн. у березні 2026 року у розмірі 1083,00 грн. в результаті чого залишок боргу становить 216432,79 грн.
Ознайомившись із поданими звітами, суд зазначає таке.
Як встановлено судом з розпорядження про перерахунок пенсії, Головне управління щодо виконання рішення суду здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розміру 6 мінімальних пенсій за віком, без урахування надбавок у розмірі 14166грн. При чому, згідно листа, позивачу за попередні періоди нарахована доплата з 16.02.2024 по 30.04.2026 на суму 218618,79грн, яка частково виплачена, а решта обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Отже, рішення Черкаського окружного адміністративного суду у даній справі в частині перерахунку пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком виконане.
Судом також враховано, що подальша виплата пенсії з даного мінімального розміру, виходить за межі рішення суду, оскільки не було предметом розгляду у справі.
Крім того, суд зазначає таке.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим з військової служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 (в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 №4901-VI плануються в межах коштів Державного бюджету України на фінансування пенсійних програм на відповідний рік. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Як вбачається з матеріалів звіту, боржником вчиняються дії для виплати наявної заборговоності.
Розгляд звіту про виконання судового рішення врегульовано ст. 382-2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.(ч. 1 ст. 382-3 КАС України).
Керуючись статтями 243, 248, 382 - 382-1-2-3 КАС України, суд,
Прийняти звіт в адміністративній справі №580/8360/24.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
СуддяПетро ПАЛАМАР