Рішення від 10.04.2026 по справі 520/17439/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

10 квітня 2026 року № 520/17439/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0005485-2405-2030-UA63080090000067457 від 01.02.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 1407,58 гривень за об'єкт - нежитлова будівля площею 866,20 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначено, що податкове повідомлення-рішення № 0005485-2405-2030-UA63080090000067457 від 01.02.2024 є необґрунтованими та безпідставними, оскільки податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки нараховано на об'єкт нерухомості, який був розташований на тимчасово окупованій території у період часу з 24.02.2022 по 09.09.2022, та який внаслідок активних бойових дій був знищений, а дані про знищення вказаного нерухомого майна не можуть бути внесені до Реєстру майна з незалежних від його власника причин, а відтак порушує права позивача. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 09.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі.

Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. При цьому представником відповідача вказано, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням податковим органом було визначено позивачу податкове зобов'язання за січень і лютий 2022 року по об'єктах оподаткування, які належать позивачу, тобто відповідно до п.69.22 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України до 01.03.2022 року.

Також представником позивача до суду подано відповідь на відзив із викладенням власної правової позиції стосовно доводів відповідача.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , є власником нежитлового приміщення загальною площею - 866,20 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказана обставина сторонами не заперечувалась.

Судовим розглядом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Харківській області на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та відповідно до пп. 266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України відносно позивача прийнято податкове повідомлення-рішення №0005485-2405-2030-UA63080090000067457 від 01.02.2024, яким визначено податкове зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно відмінене від земельної ділянки, сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості в розмірі 1407,58 грн.

Зі змісту вказаного податкового повідомлення-рішення вбачається, що останнє прийнято за податковий період 2022 року, ставка податку 0,15 з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року.

Не погодившись із прийнятими Головним управлінням ДПС у Харківській області податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Суд, розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог, виходив з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.36.1 ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Положеннями ст. 266 Податкового кодексу України визначено порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/ або нежитлової нерухомості.

Згідно із пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Приписами пп. 266.3.1 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Відповідно до пп. 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 Податкового кодексу України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Згідно із пп. 266.5.1 п.266.5 ст.266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Приписами пп.266.6.1 п. 266.6 ст.266 Податкового кодексу України визначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до підпункту 266.7.1 пункту 266.7 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку:

а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті, та відповідної ставки податку;

г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Положеннями підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, зокрема, але не виключно, інформацію про адресу місцезнаходження об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості, його площу, ставки та надані фізичним особам пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до пп. 266.7.3 п. 266.7 ст.266 Податкового кодексу України платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних щодо: об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку; розміру загальної площі об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності платника податку; права на користування пільгою із сплати податку; розміру ставки податку; нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за своєю податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Під час розгляду справи встановлено, що позивач є власником нежитлового приміщення загальною площею - 866,20 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .

При цьому, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами, який діє і станом на час розгляду справи.

Згідно із ст. 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-ІХ від 15 березня 2022 року доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України підпунктом 69.22, відповідно до якого тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік № 309).

Відповідно до Переліку № 309 м. Куп'янськ Петропавлівської сільської територіальної громади Харківської області є тимчасово окупованою російською федерацією територією України у період з 24.02.2022 року до 09.09.2022 року, з 09.09.2022 року до 17.09.2022 року є територією активних бойових дій, з 17.09.2022 по 20.12.2024 року територія Куп'янської міської громади Харківської області входить до переліку територій можливих бойових дій.

З огляду на зазначене та враховуючи приписи підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, слід дійти висновку про те, що фізичні особи звільнені від сплати податку на нерухомість за 2022 рік за об'єкти нежитлової нерухомості, розташовані в м. Куп'янськ, за період із 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року.

Позивач посилався на те, що з 24 лютого 2022 року об'єкт нерухомого майна був розташований на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, внаслідок таких бойових дій об'єкт було знищено. Зазначив, що вказані обставини підпадають під дію положень пп. 69.22 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України, відповідно до яких податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується платником податку.

Однак, під час розгляду справи встановлено, що контролюючим органом було визначено податкове зобов'язання позивачу за спірний у цій справі об'єкт нерухомого майна за січень - лютий 2022 року, що підтверджується розрахунком податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 рік, по об'єкту оподаткування, який належить ОСОБА_1 .

В той же час, позивач також посилається на наявність інформації про внесення відомостей до Реєстру пошкодженого та знищеного майна щодо належних йому нежитлових приміщень, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , як на підставу для звільнення від сплати спірного податкового зобов'язання.

Так, позивачем у позовній заяві вказано, що до вересня 2022 року територія м. Куп'янська Куп'янського району Харківської області була тимчасово окупована російською федерацією, крім того під час ведення бойових дій, об'єкти, за які ОСОБА_1 було нараховано вищевказані податкові зобов'язання, були знищені, що підтверджується заявами про вчинення злочину та відповідними витягами із Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Листом Головного управління ДПС у Харківській області від 31.01.2025 року №4222/6/20-40-24-05-10 у відповідь на заяву представника позивача адвоката Романченко О.М. про скасування податкових повідомлень-рішень було повідомлено, що для проведення перерахунку податку на нерухоме майно необхідно надати інформацію про пошкодження/знищення об'єкту нерухомості з Реєстру майна.

Позивачем у позовній заяві вказано, він не зміг внести відповідні відомості про знищення належного йому об'єкту нежитлової нерухомості ані через портал «ДlЯ», ані через відповідний ЦНАП за місцем свого проживання, оскільки за інформацією державних реєстраторів на сьогоднішній день відсутня можливість внести відомості про пошкодження/знищення саме об'єктів нежитлової нерухомості.

Так, листом Державного підприємства «ДІЯ» від 31.03.2025 №2649/03.8-13 у відповідь на адвокатський запит було повідомлено, що на сьогоднішній день відсутня технічна можливість внесення відомостей до Реєстру пошкодженого та знищеного майна щодо нежитлових об'єктів нерухомості засобами Порталу Дія, а держателем Реєстру є Мінінфраструктури.

Листом Міністерства розвитку громад та територій України від 24.04.2025 №9887/32/10-25 у відповідь на адвокатський запит було повідомлено, що для внесення вказаного знищеного об'єкту нерухомого майна до Реєстру пошкодженого та знищеного майна необхідно звернутись до відповідної військової адміністрації.

Листом Куп'янської міської військової адміністрації від 08.05.2025 №2252 представнику позивача адвокату Романченко О.М. було повідомлено, що комісія, що займається питаннями, пов'язаними із пошкодженням будівель та споруд на території Куп'янської міської територіальної громади, тимчасово виконує свої повноваження в обмеженому режимі з урахуванням безпекової ситуації.

Представник позивача 21.05.2025 року звернувся до Куп'янської міської військової адміністрації із адвокатським запитом, в якому просив надати письмово інформацію про те, чи існує на сьогоднішній день технічна можливість внести ОСОБА_1 відомості до Реєстру пошкодженого та знищеного майна про знищену нежитлову будівлю площею 866,20 кв.м, яка знаходилась за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом Куп'янської міської військової адміністрації від 30.05.2025 №2526 у відповідь на адвокатський запит було повідомлено, що на даний час внесення таких відомостей неможливе у зв'язку із загостренням обстановки на території громади.

Зі змісту позовної заяви встановлено доводи позивача стосовно того, що протягом лютого-травня 2025 року ним були вчинені всі можливі дії з метою внесення відомостей до реєстру пошкодженого та знищеного майна щодо нежитлової будівлі площею 866,20 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . В той же час, станом на сьогоднішній день з незалежних від ОСОБА_1 причин внесення таких відомостей неможливе.

У зв'язку із вказаним обставинами, як зазначає позивач, його представником 04.06.2025 року було направлено до Головного управління ДПС у Харківській області заяву про проведення звірки щодо податку на нерухомість та скасування податкових повідомлень-рішень, в якій він просив скасувати (відкликати) податкове повідомлення-рішення № 0005485-2405-2030-0463080090000067457 від 01.02.2024 про сплату ОСОБА_1 податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 1407,58 гривень за об'єкт нежитлова будівля площею 866,20 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом Головного управління ДПС у Харківській області від 10.06.2025 №33728/6/20-40-24-05-10 у відповідь на заяву про скасування вищевказаних податкових повідомлень-рішень позивачу було повідомлено, що для проведення перерахунку податку на нерухоме майно необхідно надати інформацію з Реєстру пошкодженого майна.

Позивачем у позовній заяві вказано, що оскільки внаслідок бойових дій на території Куп'янського району Харківської області, яка також до вересня 2022 року була тимчасово окупована російською федерацією, об'єкти, за які ОСОБА_1 було нараховано спірні у цій справі податкові зобов'язання, були зруйновані та знищені повністю.

З даного приводу позивачем було подано заяву про злочин від 17.02.2023 до Куп'янського РВП ГУ НП в Харківській області за фактом вчинення в період часу з 24.02.2022 по 09.09.2022 державою агресором російською федерацією відносно ОСОБА_1 кримінального правопорушення у формі злочину, відповідальність за який передбачена ч.1 ст.438 КК України, що призвело до руйнування належного йому нерухомого майна. За фактом пошкодження належних ОСОБА_1 об'єктів нерухомого майна до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені дані про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 438 КК України.

Отже, на думку позивача, оскільки з 24 лютого 2022 року об'єкт нерухомого майна позивача був розташований на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, внаслідок таких бойових дій об'єкт було знищено, а відтак вказані обставини підпадають під дію положень пп. 69.22 підрозд. 10 розд. XХ Податкового кодексу України, відповідно до яких податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки не нараховується та не сплачується платником податку.

Надаючи оцінку вказаним доводам та враховуючи положення п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, суд зазначає, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за знищені внаслідок бойових дій об'єкти нежитлової нерухомості, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна.

Порядок ведення Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 червня 2023 р. № 624 (далі - Порядок №624) визначає процедуру та вимоги щодо ведення та функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр пошкодженого та знищеного майна).

Згідно із пп.8 п.48 Порядок №624 через електронний кабінет міністерства або іншого центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, публічним реєстратором здійснюється формування витягу про реєстрацію об'єкта нерухомого майна в Реєстрі пошкодженого та знищеного майна.

Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380 (далі - Порядок №380) визначає умови, механізм та процедуру подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - інформаційне повідомлення).

Відповідно до п.4 Порядку №380 інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру пошкодженого та знищеного майна: 1) самостійно фізичною особою чи представником юридичної особи: засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) у порядку, визначеному пунктами 6 і 7 цього Порядку; з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку, визначеному пунктом 6 цього Порядку; 2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса у порядку, визначеному пунктом 8 цього Порядку.

З огляду на викладене вище, суд зазначає, що позивачем не надано до суду документу про реєстрацію знищення об'єкта нерухомості, за який контролюючим органом визначено податкове зобов'язання.

Водночас, наданий до суду витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань не може в розумінні приписів п.п. 69.22 п. 69 підр. 10 розд. ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України вважатись доказом внесенням даних про знищення об'єкта нерухомості до Реєстру майна.

Відтак, надані позивачем документи не можуть бути належними доказами підтвердження наявності підстави для звільнення від сплати податку за нерухоме майно визначеного спірним податковим повідомленням-рішенням, як знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій об'єкти нежитлової нерухомості, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна.

Враховуючи викладене вище, суд доходить висновку про те, що під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача стосовно порушення його прав контролюючим органом, а отже підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0005485-2405-2030-UA63080090000067457 від 01.02.2024 року у суду відсутні.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат здійснити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Мельников Р.В.