Рішення від 10.04.2026 по справі 400/11541/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 р. № 400/11541/25

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В., розглянув у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін, адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

до Міністерства освіти і науки України, просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Міністерства освіти і науки України з вимогами: визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України в частині внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 ст.10 Закону України «Про освіту»; зобов'язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення змін до інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту».

Свої позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтував тим, що задля реалізації свого права на відстрочкe від призову за мобілізацією з підстав здобуття фахової вищої освіти, він звернувся з заявою про видачу довідки за формою, визначеною п.62 постанови КМУ №560 від 16.05.2024. В отриманій довідки вказано про порушення послідовності навчання. Зазначений запис порушує права позивача на відстрочку. Позивач звертався до відповідача з заявою про внесення виправлення цього запису, але заява не була задоволена. Позивач звертає увагу, що він має диплом бакалавра, якій отримав у Миколаївському національному аграрному університеті, інших рівнів освіти не отримував. В теперішній час, позивач навчається на денній формі навчанні в магістратурі Чорноморського університету імені Петра Могили.

Відповідач надав відзив, в якому позов не визнав. Свою позицію аргументував тим, що Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування на навчання на такий же самий освітній рівень означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, що в термінах визначення послідовності здобуття освіти свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 25.09.2022 зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, відрахований 31.10.2023 за невиконання вимог навчального плану. 01.09.2025 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем магістра до Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ч.5 ст.262 КАС України, порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , 1999 р.н. проживає в м. Миколаєві та є військовозобов'язаним.

30.06.2020 ОСОБА_1 закінчив навчання в Миколаївському національному аграрному університеті та отримав диплом бакалавра.

25.09.2022 ОСОБА_1 зарахований на навчання до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова.

31.10.2023 ОСОБА_1 був відрахований з НУК ім. адмірала Макарова з невиконання вимог навчального плану.

01.09.2025 ОСОБА_1 зарахований на навчання до Чорноморського національного університету імені Петра Могили, рівень освіти - магістр, форма здобуття освіти - денна.

10.09.2025 Чорноморським національним університетом імені Петра Могили сформовано Довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №741897, в графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти на порушує послідовності, визначеної частиною другою стаття 10 Закону України «Про освіту»» зазначено «Ні, порушує».

11.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства освіти і науки України з заявою про вжиття заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіти» щодо нього.

24.09.2025 Міністерство освіти і науки України повідомило ОСОБА_1 про те, що Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацію на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищим, ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідального рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навичок та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Відповідно до ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» рівнями освіти є:

дошкільна освіта;

початкова освіта;

базова середня освіта;

профільна середня освіта;

перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

фахова передвища освіта;

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

другий (магістерський) рівень вищої освіти;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про вищу освіту» особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Відповідно до ст.7 Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Відповідно до ст.40 Закону України «Про освіту» після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти отримують відповідний документ про освіту.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про вищу освіту» єдиним документом, що підтверджує той факт, що особа успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію є диплом про вищу освіту.

Відповідно до п.62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою №560 від 16.05.2024, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.

Щодо Довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, неправильність внесення відомостей до якої оскаржує позивач, то вона передбачена Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024.

Тобто, зазначений документ не впливає на отримання позивачем освіти, а лише впливає на надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Позивач в 2022-2023 роках проходив навчання для здобуття освіти за рівнем «магістр», але навчання не завершив, та відповідний диплом не отримав.

Відповідно до п.23 ч.1 ст.1 Закону рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

При цьому, позивач не проходив атестацію на здобуття магістра екзаменаційною комісією навчального закладу, а також не отримував диплома магістра у Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова, як особа, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію та додатку до диплома, у якому наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України, що означає що позивачем не було завершено другий (магістерський) рівень вищої освіти як наступний етап (рівень) освіти.

За таких обставин, в нього залишився попередній рівень вищої освіти «перший (бакалаврський) рівень вищої освіти», що дає йому можливість повторно поступати на навчання для отримання кваліфікаційного рівня «магістр».

Оскільки, позивач не отримав свого часу диплом «магістр» вважається, що він не пройшов та не виконав відповідну освітню програму за цим рівнем освіти.

Пояснення, відповідача про те, що «після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку», є надуманими, нелогічними, та такими що не відповідає законодавству.

Суд звертає увагу, що ані у п.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані у пункті 62 Порядку №560 немає застережень щодо можливості надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації особам, які повторно поступили на навчання для здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

У цьому випадку, Міністерство надає власне розширене тлумачення Закону, розповсюджуючи повторне зарахування на навчання після відрахування, як порушення послідовності здобуття рівня освіти. Але, на думку суду, для такого тлумачення немає ніяких підстав.

Відповідач надав до відзиву власний лист, адресований керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти від 03.06.2024 за №1/9758-24. На сторінці 3 цього листа, відповідач сам вказує, що «…не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти:… здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив для здобуття ОС бакалавра. «Довідці буде зазначено «Так, не порушує»….».

У позивача ситуація майже аналогічна тієї, що описана Міністерством у цьому листі. Суду не зрозуміло, чому у цьому випадку, відповідач займає позицію, відмінну ніж у власному листі від 03.06.2024.

Відповідно до ст.23 Закону, у п.62 Порядку, відстрочка від призову, жодним чином не обумовлена забороною повторного вступу до навчального закладу для отримання рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий.

Єдиною умовою відповідно до ст.23 Закону, є те, що здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Суд звертає увагу, що законодавець у цьому випадку використовує дієприкметник доконаного виду «здобутий» щодо попереднього рівня освіти. Тобто, він повинен бути в наявності, а завершеність процесу здобуття рівня освіти підтверджується відповідним дипломом.

З цього можливо зробити висновок, що законодавець мав на увазі здобування освіти не в послідовності, передбаченої ст.10 Закону України «Про освіти» у тому випадку, коли особа здобуває освіту за рівним нижчим чи таким що дорівнює рівню, на який особа вже раніше отримала диплом про освіту (здобутий рівень освіти).

Таким чином, у позивача немає здобутого рівня освіти «магістр», а його незавершене навчання у 2022-2023 роках, жодним чином не порушує послідовність здобуття освіти у 2025 році.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для зазначення у довідці позивача про те, що здобуття ним освіти порушує послідовність здобуття освіти, оскільки таких заборон не передбачено законодавством.

Суд розуміє, що повторний вступ військовозобов'язаної особи до навчального закладу під час воєнного стану, може бути способом ухилення від мобілізації. Разом з цим, питання позбавлення осіб права на відстрочку у зв'язку з повторним вступом на навчання, може бути вирішено, виключено внесенням відповідних змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не шляхом маніпулювання відомостями про рівні освіти у довідках про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Суд також враховує правові позиції Верховного Суду по аналогічним адміністративним справам, викладеним у постановах від 29.10.2025 у справі № 200/5372/24, від 25.11.2025 у справі №160/34591/24, від 03.03.2026 у справі №340/7912/24, відповідно до яких фізична особа вважається такою, яка здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, що відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання необхідного обсягу відповідної освітньої програми та проходження атестації. Основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що має підтверджуватись відповідним документом про освіту.

За таких обставин, суд не знаходить підстав для відмови в задоволенні позову.

Позов належить задовольнити у повному обсязі.

Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 гривень підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Міністерство освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України в частині внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту.

3. Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (пр-т Берестейський, 10, Київ, 01135, код ЄДРПОУ 38621185) вжити заходів щодо внесення змін до інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України "Про освіту".

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (просп. Берестейський, 10,м. Київ,01135 38621185) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн двадцять коп) гривень.

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 10.04.2026