09 квітня 2026 р. № 400/12814/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) та просить:
- визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 (РНО КПП 3335713097 ) правил військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що дії відповідача порушують його права, оскільки відповідачем порушено порядок притягнення до адміністративної відповідальності встановлений Кодексом про адміністративні правопорушення. Позивач не був належним чином повідомлений про надходження повістки. Адміністративне затримання можливе лише в разі вчинення адміністративного правопорушення, а адміністративне порушення вважається таким лише за наявності не оскарженої постанови про адміністративне правопорушення. Строк притягнення позивача до відповідальності закінчився.
Ухвалою від 08.12.2025 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що позивач вважається належним чином оповіщеним, проте за повісткою не прибув, про поважність причин неявки не повідомив. Обов'язок позивача прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки передбачений Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу». Відтак, ІНФОРМАЦІЯ_3 діючи на підставі чинного законодавства, у зв'язку з неявкою позивача за повісткою, маючи підстави вважати, що останній вчинив правопорушення, в автоматичному порядку подав звернення до органів Національної поліції надіславши його у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС для доставлення позивача, який скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій заперечив обґрунтування відповідача та повністю підтримав позовні вимоги.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд
Позивачу з Резерв+ стало відомо, що ним порушені правила військового обліку. А саме в електронному військово-обліковому документі зазначено, що позивача розшукує ТЦК та СП за порушення правил військового обліку. При чиною розшуку зазанчено «Не прибув за повісткою до ТЦК та СП . «Дата початку розшуку» - 13.04.2025 року.
Позивачем було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та його доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
23.10.2025 року на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 було надано відповідь, якою відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву про повідомлення відповідним органам Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та його доставлення.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й на час розгляду цієї справи.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:
п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_5 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;
28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Витяг з Резерв+ свідчить, що позивач є порушником правил військового обліку, проживає за адресою: АДРЕСА_3 .
Повістка № НОМЕР_1 надсилалась на адресу позивача АДРЕСА_3 , в якій зазначено про необхідність явки в ІНФОРМАЦІЯ_6 03.04.2025 року о 14:00 год для уточнення даних, але повістка повернулась до ТЦК без вручення адресату з вказівкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою». Зазначене підтверджується фіскальним чеком про оплату відправлення на адресу позивача та копією поштового конверту з поштовим повідомленням.
Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на адресу проживання військовозобов'язаного, але неотримання ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до норм постанови КМУ № 560, які в спірних правовідносинах є спеціальними.
Відповідно до ч.10 статті 1 Закону № 2232-XII, ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитись до ТЦК та СП.
Неприбуття позивача до ТЦК та СП стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210,201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тому звернення ТЦК та СП до Національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є правомірним .
Позивач у позові не зазначає, що він не порушував правила військового обліку, але зазначає, що дії відповідача порушують чинне законодавство України та строк притягнення його до адміністративної відповідальності закінчився через рік, як у нього виник обов'язок уточнити дані відповідно до абз. 4 п. 2 розділу ІІ. Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».
Суд зазначає, що в Резерві + щодо позивача міститься інформацію про порушення ним правил військового обліку, а не те, що його притягнуто до адміністративної відповідальності.
Посилання позивача на те, що він не порушував правила військового обліку спростовуються наданою відповідачем повісткою, яка надсилалась на адресу позивача та не була ним отримана, та позивач не з'явився до ТЦК та СП.
Також позивач не зазначив, які саме його права порушені внесенням запису у Резерв+ про порушення ним правил військового обліку.
Отже, позивач доказів порушення його прав та законних інтересів суду не надав, не надав суду доказів на спростування доводів відповідача щодо порушення ним правил військового обліку.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позову.
Судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар