про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
10 квітня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/700/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, 9) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
06.04.2026 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі- відповідач), в якій представник позивача просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без її індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення розміру її пенсії, на коефіцієнти у розмірах 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115, 1,121;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 на підставі частини другої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії ОСОБА_1 за 2018 - 2020 роки у розмірі 9118,81 грн., на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 01 березня 2022 року; на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01 березня 2023 року; на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01 березня 2024 року; на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,115 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з 01 березня 2025 року та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити індексацію пенсії та провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 березня 2026 року у відповідності до частини другої статті 42 Закону України №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2018 - 2020 роки у розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,121 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,14; 1,197; 1,0796; 1,115) відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2026 року № 236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та з 17.07.2021 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до норм статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, з урахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI, розмір якої обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії в Україні за 2018 -2020 роки у розмірі 9118,81 грн.
Письмово до органів Пенсійного фонду України ОСОБА_1 не звертався, та офіційної інформації, щодо здійснення йому індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, з 01 березня 2022 року у розмірі 1,14, з 01 березня 2023 року у 1,197, з 01 березня 2024 року у розмірі 1,0796, з 01 березня 2025 року у розмірі 1, 115, та з 01 березня 2026 року у розмірі 1,121 не отримував.
24 березня 2026 року, адвокатом зроблений адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо здійснення індексації та перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за 2022, 2023, 2024 , 2025 та 2026 роки відповідно до статті 42 Закону України № 1058.
На адвокатський запит ГУ ПФУ в Луганській області надало відповідь оформлену листом від 24.03.2026 № 1200-0202-8/7749 в якому зазначено:
«… Під час проведення перерахунків пенсії відповідно до норм постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова 118), постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова 168) та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році (далі - Постанова 185) індексація заробітної плати ОСОБА_1 не проводилася, оскільки показник середньої заробітної плати, оскільки показник середньої заробітної плати, який застосовувався при призначенні пенсії - 9118,81 грн, є більшим за показники середньої заробітної плати для пеперахунку пенсії відповідно до вищезазначених постанов, а саме: показник середньої заробітної плати в Україні для проведення перерахунку пенсії у 2022 році складає 6186,32 грн, у 2023 році - 7405,03 грн, у 2024 році - 7994,47 грн.
Водночас, відповідно до пункту 4 Постанови 118 ОСОБА_1 з 01.03.2022 було встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 135,00 грн, з 01.03.2023 за нормами пункту 6 Постанови 168 - щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн та з 01.03.2024 згідно з підпунктом 6 пункту 2 Постанови 185 - щомісячну доплату до пенсії в сумі 100,00 грн, які враховуються під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства (розпорядження додаються).
З 01.03.2025 ОСОБА_1 проведено індексацію заробітної плати за нормами підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовується для призначення /перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення, а саме, для пенсій, призначених/ перерахованих із застосуванням показників середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році - 1,0575 (9118,81 грн х 1,0575 = 9643,14 грн),середньомісячний заробіток для обчислення склав 20 577,98 грн.
З 01.03.2026 ОСОБА_1 проведено індексацію заробітної плати за нормами підпункту 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 № 236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій , призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2025 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовується для призначення/ перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення, передбачених підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», на коефіцієнт збільшення, а саме, для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показників середньої плати (доходу) України, з якої сплачено страхові внески, та які враховувалися для призначення пенсії у 2021 і 2022 роках, - 1, 061 (9118,81 грн х 1,0575х1,061= 10 231,37 грн), середньомісячний заробіток для обчислення склав 21 833, 23 грн.
Вважає, дії щодо відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у проведенні перерахунку пенсії (індексації) є безпідставними та такими, що порушують права та законні інтереси позивача.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про поновлення строку звернення до суду, обґрунтоване наступним.
Позивач пропустив строк звернення до суду з об'єктивних та незалежних від нього причин.
По-перше, після призначення пенсії ОСОБА_1 не звертався до органів Пенсійного фонду України. Наразі він працює муляром 4 розряду, що підтверджується трудовою книжкою.
По-друге, з 2023 року позивач перебуває на тривалому лікуванні у зв'язку з тяжким захворюванням (злоякісне новоутворення нирки), проходить регулярні обстеження та стаціонарне лікування, що об'єктивно ускладнювало можливість своєчасного звернення до суду.
По-третє, під час дії карантину, встановленого у зв'язку з COVID-19, процесуальні строки, у тому числі строки звернення до адміністративного суду, були продовжені відповідно до змін у законодавстві.
По-четверте, в Україні з 24.02.2022 введено воєнний стан, що супроводжувався активними бойовими діями на території Луганської області, припиненням роботи державних органів, зокрема Пенсійного фонду України та судів.
До 18.04.2022 позивач перебував у м. Лисичанськ, де були відсутні зв'язок, інтернет та доступ до державних органів. Лише 19.04.2022 він був вимушений покинути місце проживання та набув статусу внутрішньо переміщеної особи. Інформація про нове місцезнаходження органів Пенсійного фонду позивачу була невідома.
З урахуванням практики ЄСПЛ, право на доступ до суду має бути реальним і ефективним, а не формальним.
Вважає, що наведені обставини свідчать про наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду.
На підставі викладеного просив поновити строк звернення до суду.
Розглянувши вказане клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Згідно із частиною першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини п'ятої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Оцінивши наведені позивачем обставини у їх сукупності, суд виходить із того, що причини пропуску строку звернення до адміністративного суду є об'єктивними, непереборними та не залежали від волевиявлення позивача.
Зокрема, тривале лікування у зв'язку з тяжким захворюванням, що потребувало регулярного стаціонарного та амбулаторного нагляду, істотно обмежувало можливість своєчасного звернення до суду.
За таких обставин суд доходить висновку, що позивачем доведено наявність поважних причин пропуску строку звернення до суду.
Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов'язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.
Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження у справі за позовом адвоката Оверченко Оксани Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, а також копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в межах розгляду справи.
Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - «Електронний суд», яка надає змогу користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяА.Г. Секірська