Рішення від 10.04.2026 по справі 320/15500/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2026 року справа №320/15500/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить суд:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) щодо відмови у зарахуванні до мого страхового стажу, який надає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду роботи на заводі «Яшма» (м. Сквира) з 25.06.1986 року по 10.08.1998 року.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) зарахувати до мого страхового стажу, який надає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах, період роботи на заводі «Яшма» (м. Сквира) з 25.06.1986 року по 10.08.1998 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Станом на 08.04.2026 року від відповідача відзиву не надходило. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши обставини справи та оцінивши доводи позивача суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Записами в трудовій книжці підтверджується, що позивачка працювала:

a) з 25.06.1986 року по 18.09.1986 року - на заводі «Яшма» на посаді учня контролера ділянки металізації в цеху № 35;

b) з 18.09.1986 року по 01.11.1991 року - на заводі «Яшма» на посаді контролера ВТК;

c) з 01.11.1991 року по 01.07.1996 року - на заводі Яшма (пізніше - ВАТ «ЯШМА») на посаді інженера по випробуванням у відділ технічного контролю;

d) з 01.07.1996 року по 10.08.1998 року - на ВАТ «ЯШМА» на посаді контролера ВТК.

Вказані роботи відносяться до робіт з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, як такі що пов'язані з постійним застосуванням оксиду свинцю.

Враховуючи вище вказане, а також норми ч. 2 та З ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачка має право на вихід на пенсію на пільгових умовах, оскільки у неї наявний необхідний стаж роботи на роботах за списками № 1 та № 2.

З цією метою позивачка неодноразово зверталася до органів Пенсійного фонду для вирішення питання призначення пенсії. До Відділу обслуговування громадян №15 ГУ ПФУ у Київській області (розташований у м. Сквира) було подано заяву встановленого зразку про призначення пенсії та надані відповідні документи, включаючи трудову книжку та уточнюючі пільговий стаж довідки, але Відповідачем було відмовлено у зарахуванні до вказаних періодів роботи до страхового стажу, який дає право на вихід на пенсію на пільгових умовах та відмовлено в призначенні пенсії за віком.

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загально обов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Довідкою №31 виданою ВАТ «ЯШМА» підтверджується, що займана позивачкою посада за час роботи на заводі «Яшма» пов'язана з постійним застосуванням в процесі роботи окису свинцю та дає право на пільгову пенсію за списком № 1 (розділ XIII пункт 1130000в-1753а постанови КМУ № 162 від 11.03.1994 року). Атестація робочого місця була проведена відповідно Наказу № 77 від 02.08.1993 року. Аналогічний пункт також міститься в Списку № 1 затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року.

Таким чином, у Відповідача були відсутні будь-які законні підстави для прийняття рішення про відмову в призначенні мені пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 ЗУ «Про загальнообов 'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зобов'язане зарахувати вказані періоди роботи на заводі «Яшма» (м. Сквира) до страхового стажу позивачки, який надає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах та призначити таку пенсію.

Відповідно до ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи і зазначені правові висновки Верховного Суду, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позову у обраний позивачем спосіб захисту.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, що підтверджується відповідною квитанцією.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) щодо відмови у зарахуванні до мого страхового стажу, який надає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду роботи на заводі «Яшма» (м. Сквира) з 25.06.1986 року по 10.08.1998 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) зарахувати до мого страхового стажу, який надає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах, період роботи на заводі «Яшма» (м. Сквира) з 25.06.1986 року по 10.08.1998 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ЄДРПОУ: 22933548) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 (шістдесят) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.