08 квітня 2026 року Київ справа №320/11820/25
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Сас Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Рух справи
Позивач звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою, якою просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у ненаданні відповіді на мою Скаргу, від 17.12.2024 року у порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
2. Зобов?язати відповідача надати відповідь на мою Скаргу, від 17,12.2024 року у порядку, передбаченому Законом, України «Про звернення громадян».
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що 17.12.2024 звернувся до Міністерства оборони України із скаргою. 23.12.2024 відповідач отримав направлений лист зі скаргою, проте на день подання позову відповідь за розглядом звернення позивачу не надходила. Позивач зазначає, що його не було повідомлено про продовження строку розгляду запиту чи про направлення його належному розпоряднику. Відповідно до Закону України «Про звернення громадян», звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Таким чином, вважає, що ненадання Міністерством оборони України відповіді на подану скаргу від 17.12.2024 порушує право позивача, що є достатньою правовою підставою для визнання такої бездіяльності незаконною та зобов'язання відповідача надати відповідь на вказану скаргу.
Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 18.03.2025 позовну заяву залишив без руху.
Київський окружний адміністративний суд ухвалою від 04.09.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві проти задоволення позовних вимог зазначає, що відповідно до Інструкції №?735 та Положення про Міноборони, письмові звернення громадян підлягають обов'язковому розгляду органами військового управління, компетенція яких поширюється на порушені питання. У зв'язку з тим, що питання, порушені у скарзі, не входять до компетенції безпосередньо Міноборони, скарга була направлена на розгляд відповідним підрозділам: Генеральному штабу ЗСУ, Командуванню Сухопутних військ, Оперативному командуванню « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ІНФОРМАЦІЯ_2 , де було надано належну відповідь за №?943/1610 від 21.01.2025. Таким чином, Міноборони вжило всіх передбачених законодавством та внутрішніми нормативними актами заходів для розгляду скарги, забезпечивши її належну реєстрацію, передачу за належністю та отримання відповіді скаржнику. Жодних протиправних дій чи бездіяльності з боку Міноборони не допущено.
Обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
17.12.2024 ОСОБА_1 , звернувся до Міністерства оборони України із письмовою скаргою.
Міністерство оборони України перенаправило скаргу до компетентного органу - Генеральному штабу Збройних Сил України; ІНФОРМАЦІЯ_3 ; Оперативному командуванню « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; ІНФОРМАЦІЯ_2 ., водночас у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували повідомлення позивача про перенаправлення його скарги за належністю.
ІНФОРМАЦІЯ_4 надана письмова відповідь на скаргу №?943/1610 від 21.01.2025.
Вказана відповідь щодо поданої скарги міститься в матеріалах відзиву, поданого до суду. Водночас у матеріалах справи відсутні докази того, що зазначена відповідь була належним чином направлена та доведена до відома позивача.
Вважаючи, що відповідачем порушено право позивача на доступ до публічної інформації, позивач, за захистом своїх прав, звернувся до суду.
Норми права, які застосував суд та мотиви їх застосування
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 1 Закону України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР (далі - Закон України № 393/96-ВР) передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Приписами статті 3 Закону України № 393/96-ВР визначено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання)і скарги.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 18 Закону України № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
Відповідно до статті 19 Закону №393/96-ВР, органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи. У разі необхідності та за наявності можливостей розгляд звернень громадян покладається на посадову особу чи підрозділ службового апарату, спеціально уповноважені здійснювати цю роботу, в межах бюджетних асигнувань. Це положення не скасовує вимоги абзацу дев'ятого частини першої цієї статті.
Згідно із статтею 20 Закону №393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Відповідно до ст.7 Закону №393/96-ВР якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади» міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.
Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України та Державна спеціальна служба транспорту.
Своєю чергою, відповідно до пункту 7 Положення про Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.09.2022 № 257, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює прийом, реєстрацію, облік, попередній розгляд та аналіз звернень громадян, запитів на публічну інформацію фізичних і юридичних осіб, що надійшли до Міноборони, отриманих під час проведення особистого прийому громадян керівництвом Міноборони, через телекомунікаційні системи загального доступу (мережу Інтернет), “гарячу лінію» Міноборони, урядову телефонну “гарячу лінію», від державної установи Урядовий контактний центр» і надсилає їх в електронній формі для розгляду по суті до структурних підрозділів Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Держспецтрансслужби та органів військового управління Збройних Сил, відповідно до компетенції.
Відповідно до пункту 2 розділу II Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 №735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2017 за № 94/29962 (далі - Інструкція № 735), письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.
Пунктом 5 Інструкції № 735 встановлено, що відповідь за результатами розгляду звернення в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, який його отримав і до компетенції якого входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління.
Інструкція №735 виділяє наступні стадії розгляду звернень громадян, це -«Первинний розгляд та облік звернень громадян» (розділ 2 Інструкції №735) та власне «Розгляд звернень громадян» (розділ 3 Інструкції №735). У відповідності до пункту 2.2 Інструкції №735 - «Письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця. Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень».
Наказом Міністра оборони України № 257 від 05.09.2022 року було затверджено Положення про Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації Міністерства оборони (далі - Положення №257).
У відповідності до Положення № 257 відділ відповідно до покладених на нього завдань: здійснює реєстрацію та попередній розгляд звернень громадян, визначає відповідно до покладених завдань головних виконавців направляє їх за належністю до структурних підрозділів апарату Міністерства оборони України та Генерального Штабу інших органів військового управління для опрацювання.
Вказані повноваження узгоджуються з приписами пункту 3 Інструкції №735, згідно з якими після первинного розгляду звернень громадян керівниками органів військового управління, працівник підрозділу документального забезпечення (секретаріату, канцелярії), крім іншого, також, здійснює відправку звернень за належністю та забезпечує оперативне доведення звернень громадян до виконавців.
Оцінка аргументів учасників справи та висновки суду
На підставі встановлених судом обставин справи та з урахуванням наведених норм чинного законодавства України, суд зазначає, що скаргу подано до Міністерства оборони України як до суб'єкта владних повноважень.
Міністерство оборони України зобов'язаний враховувати вимоги Закону України «Про звернення громадян», зокрема абз. 3 ст. 7, згідно якого, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Аналогічні приписи містяться в Інструкції № 735.
Направлення скарги позивача до Генерального штабу України, який надалі направляв скаргу за належністю відповідач мотивував тим, що порушені у скарзі питання не належать до його компетенції. Зазначену обставину позивач не спростував, а іншого судом не встановлено.
Суд звертає увагу, що обов'язок повідомлення скаржника про направлення скарги за належністю, передбачений абз. 3 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», є імперативним і не ставиться у залежність від внутрішньої організації роботи органу державної влади або відносин підпорядкованості між суб'єктами владних повноважень.
Отже, навіть за умови, що скарга від 17.12.2024 була передана за належністю до інших органів, до компетенції яких входить розв'язання порушених у скарзі питань, саме Міноборони як первинний адресат скарги зобов'язане не лише переслати його належному органу, але й одночасно повідомити про це скаржника.
Таким чином, суд доходить висновку, що Міністерство оборони України, отримавши скаргу позивача, зобов'язане діяти у спосіб, прямо передбачений законом: або надати відповідь по суті, або переслати скаргу відповідному органу, до компетенції якого входить розв'язання порушених у скарзі питань з одночасним повідомленням про це скаржника.
Невчинення зазначених дій свідчить про протиправну бездіяльність відповідача в частині недотримання вимог законодавства «Про звернення громадян».
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
З урахуванням повноважень суду, передбачених статтею 245 КАС суд визнає бездіяльність відповідача протиправною та зобов'язує повідомити ОСОБА_1 про розгляд скарги від 17.12.2024 в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
Щодо доводів позивача про протиправне надіслання його скарги до ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки такі дії відповідача порушують вимоги ст. 7 Закону України «Про звернення громадян».
Суд зазначає, що предметом розгляду даної справи є саме не надання відповіді Міністерства оборони України по суті скарги від 17.12.2024 в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
Правомірність дій щодо направлення звернення виходить за межі позовних вимог, тому не підлягають оцінці судом.
Розподіл судових витрат
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору розподіл судових витрат не проводиться.
Керуючись статтями 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
1. Позовні вимоги - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у ненаданні у встановлений законом строк відповіді на скаргу від 17.12.2024.
3. Зобов'язати Міністерство оборони України повідомити ОСОБА_1 про розгляд скарги від 17.12.2024 в порядку, передбаченому Законом України «Про звернення громадян».
4. Надіслати учасникам справи (їх представникам) копію судового рішення в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення та набирає законної сили в порядку встановленому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач: Міністерство оборони України, місцезнаходження: м.Київ, просп. Повітряних сил, буд. 6; код ЄДРПОУ 00034022.
Суддя Сас Є.В.