10 квітня 2026 року м. Житомир справа № 240/27378/25
категорія 111030600
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Газ Трейд" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Захід Газ Трейд" із позовом до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, яка прийняла рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №11860668/45423512 від 03.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 31.08.2024; № 1186066/45423512 від 03.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 31.08.2024; №11973425/45423512 від 29.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №21 від 30.09.2024; №11973434/45423512 від 29.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 30.09.2024;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №3 від 31.08.2024, №2 від 31.08.2024, № 21 від 30.09.2024; №13 від 30.09.2024, складені ТОВ "Захід Газ Трейд", датою їх фактичного подання.
В обґрунтування заявлених позовних вимог Товариство зазначає, що оскаржувані рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки позивачем надано до контролюючого органу всі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення господарської операції та правомірність складення податкових накладних.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позов прийнято до провадження, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та надано відповідачам строк для подання відзивів на позов.
На адресу суду надійшли відзиви на позовну заяву, в яких відповідачі просять у задоволенні позову відмовити. Зазначають, що платником податку надано неповний пакет документів для реєстрації податкової накладної, що, в свою чергу, і стало підставою для прийняття оскаржуваних рішень.
Позивачем подано відповідь на відзив.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що на виконання вимог пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України ТОВ "Захід Газ Трейд" направлено на реєстрацію Державній податковій службі України податкові накладні №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024.
Відповідно до квитанції №9273668941 та №9273672373 від 18.09.2024, №9308742876 та №9308745572 від 17.10.2024 податкові накладні прийнято та зупинено їх реєстрацію згідно п.201.16 ст.201 Податкового Кодексу України, оскільки ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем направлено пояснення та копії документів щодо податкових накладних №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024, що підтверджують здійснення господарських операцій.
Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних надано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Позивачем до податкового органу було надано додаткові пояснення з копіями відповідних документів.
В подальшому, Комісією ГУ ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою для відмови в реєстрації податкових накладних у вказаних рішень зазначено: у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Не погоджуючись із рішеннями комісії ГУ ДПС у Львівській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд дійшов таких висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).
Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст.2 КАС України, суд виходить із такого.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу, є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі по тексту - ПК України).
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Згідно п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Згідно із п.5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520.
Так, п.11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, що необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати.
Так, суд зазначає, що зупинення реєстрації ПН/РК за п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Із матеріалів справи встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації ПН ГУ ДПС у Львівській області не вказаний конкретний перелік документів, який платник податків має надати для обґрунтованого рішення щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
В свою чергу, ТОВ "Захід Газ Трейд" надано на розгляд комісії ГУ ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних повідомлення та пакет копій документів у зв'язку із зупинкою реєстрації податкових накладних №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних (договори, видаткову накладну, товарно-транспортну накладну, виписки з банку щодо проведення розрахунків).
Однак, за результатами розгляду поданих позивачем документів Комісією ГУ ДПС у Львівській області прийнято рішення про відмову в реєстрації таких податкових накладних, у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Суд критично оцінює даний висновок контролюючого органу, оскільки позивачем надано розгорнуті пояснення та первинні документи щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних для розгляду рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, як було запропоновано у квитанції після зупинення реєстрації податкової накладної та у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень.
В свою чергу, з наданих позивачем до матеріалів справи пояснень встановлено, що 02.08.2024 між ТОВ "Захід Газ Трейд" (зберігач) та ТОВ "Джи Ті Лоджистік" (поклажодавець) укладено договір надання послуг зберігання скрапленого газу за №4, згідно якого поклажодавець доручає, а зберігач зобов'язується надати послуги по прийманню, відповідальному зберіганню та видачі скрапленого газу, що належить поклажодавцеві та буде надходити залізницею або автомобільним транспортом до місяця зберігання, вказаних в п. 1.4 та за реквізитами, вказаними в п. 1.5 цього договору.
Відповідно до умов договору на адресу ГНС Станишівка надійшов на зберігання СГ Поклажодавця за серпень 2024 року у загальній кількості 1142,06 т., за вересень 2024 року у загальній кількості 877,931 т., про що складені акти приймання за кількістю СВГ, що надійшов автомобільним транспортом у відповідності до Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики від 03.06.2002 за №332.
В подальшому, відповідно до п. 4.7 договору зберігач здійснив відвантаження скрапленого газу зі зберігання поклажодавцю, що підтверджується актами прийому-передачі газу скрапленого зі зберігання: №1 від 26.08.2024, №8 від 27.08.2024, №15 від 29.08.2024, №3 від 27.08.2024, №14 від 28.08.2024, №16 від 29.08.2024, №18 від 30.08.2024, №17 від 29.08.2024 на загальну кількість скрапленого газу - 145,86 т.; №10 від 16.08.2024, № 11 від 16.08.2024, №12 від 16.08.2024, №13 від 16.08.2024, №14 від 16.08.2024, №15 від 16.08.2024, №16 від 16.08.2024, №17 від 16.08.2024, №18 від 16.08.2024, №19 від 16.08.2024, №20 від 16.08.2024, №21 від 16.08.2024, №22 від 16.08.2024, №23 від 16.08.2024, №24 від 16.08.2024, №26 від 18.08.2024, №29 від 18.08.2024, №25 від 18.08.2024, №27 від 18.08.2024, №28 від 18.08.2024, №30 від 20.08.2024, №32 від 21.08.2024, №31 від 21.08.2024, №34 від 21.08.2024, №33 від 21.08.2024, №35 від 21.08.2024, №38 від 22.08.2024, №37 від 23.08.2024, №36 від 23.08.2024, №39 від 31.08.2024, №40 від 31.08.2024, №41 від 31.08.2024, №42 від 31.08.2024 на загальну кількість скрапленого газу - 919,62 т.; №20 від 02.09.2024; №25 від 03.09.2024; №21 від 02.09.2024; №22 від 03.09.2024; №23 від 03.09.2024; №24 від 03.09.2024; №28 від 03.09.2024; №26 від 03.09.2024; №29 від 03.09.2024; №31 від 05.09.2024; № 30 від 03.09.2024; №32 від 05.09.2024; №33 від 06.09.2024; №34 від 06.09.2024; №35 від 06.09.2024; №36 від 09.09.2024; №39 від 09.09.2024; №38 від 09.09.2024; №75 від 11.09.2024; №78 від 10.09.2024; №76 від 13.09.2024; №71 від 15.09.2024; №68 від 15.09.2024; №70 від 15.09.2024; №96 від 21.09.2024; №100 від 23.09.2024; №99 від 23.09.2024; №98 від 23.09.2024; №101 від 23.09.2024; №102 від 23.09.2024; №109 від 24.09.2024; №108 від 24.09.2024; №110 від 24.09.2024; №111 від 24.09.2024; №112 від 24.09.2024; №113 від 24.09.2024; №114 від 25.09.2024; №117 від 27.09.2024; №118 від 30.09.2024, на загальну кількість скрапленого газу - 843,824 т.
На дату виникнення податкових зобов'язань відповідно до п.п. б) п. 187.1. ст. 187 ПК України позивачем складено податкові накладні №3 від 31.08.2024, №2 від 31.08.2024 та №21 від 30.09.2024 за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 31.12.2015 за №1307.
Також, 29.07.2024 між ТОВ "Захід Газ Трейд" (зберігач) та ТОВ "ВС Україна" (поклажодавець) укладено договір надання послуг зберігання №1, згідно якого поклажодавець доручає, а зберігач зобов'язується надати послуги по прийманню, відповідальному зберіганню та видачі скрапленого газу, що належить поклажодавцеві та буде надходити залізницею або автомобільним транспортом до місяця зберігання, вказаних в п. 1.4 та за реквізитами, вказаними в п. 1.5 цього договору.
За серпень-вересень 2024 року відповідно до умов договору на адресу ГНС Станишівка надійшов на зберігання скраплений газ поклажодавця, про що складені акти приймання за кількістю СВГ, що надійшов автомобільним транспортом у відповідності до Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики від 03.06.2002 за №332.
В подальшому, відповідно до п. 4.6 договору зберігач здійснив приймання (приймання/злив) на зберігання скрапленого газу від поклажодавця, що підтверджується актами прийому-передачі газу скрапленого на зберігання: №45 від 15.08.2024; акт №51 від 16.08.2024; акт №46 від 20.08.2024; акт № 47 від 20.08.2024; акт №48 від 21.08.2024; акт №49 від 22.08.2024; акт №50 від 26.08.2024, №40 від 09.09.2024, акт №73 від 10.09.2024, акт №72 від 16.09.2024, акт №85 від 17.09.2024, акт №86 від 19.09.2024, акт №95 від 21.09.2024, акт №103 від 24.09.2024, акт №115 від 25.09.2024.
На дату виникнення податкових зобов'язань відповідно до п.п. б) п. 187.1 ст. 187 ПК України позивачем складено податкову накладну №13 від 30.09.2024 за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 31.12.2015 за №1307.
ТОВ "Захід Газ Трейд" за правилом першої події (надання послуг зберігання) виписало та відправило на реєстрацію податкові накладні №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024.
Як вже було зазначено судом, пунктом 187.1 статті 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів / послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця / замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів / послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів / послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
При цьому, відповідно до пункту 201.1. статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Враховуючи викладене, саме на виконання вимог ПК України позивачем складено податкові накладні №2 та №3 від 31.08.2024 за першою подією - наданням послуг на виконання умов договору №4 від 02.08.2024 та податкові накладні №13 та №21 від 30.09.2024 за першою подією - наданням послуг на виконання умов договору №1 від 29.07.2024.
За результатами дослідження документів, наданих позивачем контролюючому органу разом з поясненнями, суд дійшов висновку, що такі підтверджують проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, а також інформацію, наведену у податкових накладних, в реєстрації яких відмовлено оспорюваними рішеннями.
Отже, надані позивачем до контролюючого органу документи повністю підтверджують господарські операції і податкові зобов'язання, що виникли у продавця та є підставою для реєстрації податкових накладних, виписаних за результатами її проведення.
При цьому, у своїх запереченнях відповідач зазначає, що Головою комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, однак позивач не скористався можливістю надання додаткових пояснень, оскільки не було надано необхідних підтверджуючих документів.
В той же час, матеріалами справи встановлено, що позивачем до податкового органу 10.10.2024 та 04.11.2024 було надано додаткові пояснення з копіями відповідних документів, а тому доводи відповідача щодо ненадання позивачем додаткових документів є безпідставними та необґрунтованими.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Так само у пункті 82 постанови від 23.02.2023 у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у постанові від 23.05.2023 у справі №500/770/21.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДПС у Львівській області №11860668/45423512 від 03.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 31.08.2024; №1186066/45423512 від 03.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 31.08.2024; №11973425/45423512 від 29.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №21 від 30.09.2024; №11973434/45423512 від 29.10.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 30.09.2024 є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то варто звернути увагу на таке.
Відповідно до вимог п.201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з приписами п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абз. 10), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024 датою їх фактичного надходження на реєстрацію.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, відповідачі як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому, позивачем сплачено судовий збір за подання позову до суду у розмірі 12110,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією від 28.11.2025 за №340, наявною у матеріалах справи.
З огляду на задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 6056,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області та 6056,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Газ Трейд" (вул. Комерційна, 8, м. Житомир, 10019, ЄДРПОУ 45423512) до Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (пл. Львівська, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11860668/45423512 від 03.10.2024, № 1186066/45423512 від 03.10.2024, №11973425/45423512 від 29.10.2024, №11973434/45423512 від 29.10.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід Газ Трейд" податкові накладні №2 та №3 від 31.08.2024, №13 та №21 від 30.09.2024 датою їх фактичного надходження на реєстрацію.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Газ Трейд" судовий збір в сумі 6 056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід Газ Трейд" судовий збір в сумі 6 056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко
10.04.26