Ухвала від 09.04.2026 по справі 200/18121/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

09 квітня 2026 року Справа №200/18121/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду адміністративний від 31.01.2022 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради здійснити ОСОБА_1 виплату недоотриманої разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354 (сім тисяч триста п'ятдесят чотири) грн 00 коп.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.09.2025 змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 по справі № 200/18121/21 в частині "зобов'язання здійснити виплату" на “стягнути з Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради (ідентифікаційний код 41336065, 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Миру, буд.70) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) недоотриману разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 7354 (сім тисяч триста п'ятдесят чотири) грн 00 коп.».

23.03.2026 на адресу суду надійшла заява, в якій позивач просила змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/18121/21, визначивши виконання шляхом стягнення грошових коштів безпосередньо з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України; стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 основну суму боргу - 7354 грн; зобов'язати Державну казначейську службу України перерахувати вказану суму на банківський рахунок: IBAN: НОМЕР_2 Банк: АТ «ПУМБ» ЄДРПОУ 14282829, МФО (код банку) 334851, визнати, що виконання рішення за рахунок Державного бюджету є необхідним у зв'язку з неможливістю виконання його первинним боржником.

В обґрунтування зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 та ухвалою від 24.09.2025 зобов'язано здійснити виплату грошових коштів. Виконавче провадження відкрито 14.06.2023, але рішення не виконано. Вважає наявними підстави для зміни способу виконання рішення, оскільки боржник фактично припинив діяльність унаслідок тимчасової окупації м. Маріуполь.

У судове засідання призначене на 09.04.2026 представники сторін не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Суд визнав за можливе розглянути заяву на підставі наявних матеріалів справи.

Надаючи правову оцінку поданій позивачем заяві, суд виходить з такого.

Станом на час розгляду заяви рішення суду в частині виплати грошових коштів не виконано.

Суд враховує, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 по справі № 200/18121/21 набрало законної сили 03.03.2022.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.09.2025 змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 по справі №200/18121/21 в частині "зобов'язання здійснити виплату" на «стягнення грошових коштів з боржника».

Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.

Відповідно до змісту частин 1-3 статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Позивач звернувся до суду із заявою про повторну зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якій просить визначити виконання рішення суду від 31.01.2022 шляхом стягнення грошових коштів безпосередньо з Державного бюджету України через Державну казначейську службу України, з підстав того, що відповідач припинив свою діяльність як юридична особа, що, на думку позивача, унеможливлює виконання рішення суду.

Порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 № 4901-VI (далі Закон № 4901-VI), виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно до ч. 1 ст. 2, ч. ч. 1, 2, 4 ст. 3 Закону № 4901-VI, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган.

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45) (далі Порядок № 845), визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

Відповідно до п. 2 Порядку № 845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів;

боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання;

виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України Про виконавче провадження.

Згідно п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Водночас, відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року № 1404-VIII, рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

З аналізу зазначеного Порядку вбачається, що виконання судових рішень органами Державної казначейської служби України здійснюється на підставі заяви стягувача та поданого ним виконавчого документа.

Ухвалою суду від 30.03.2026 зобов'язано ОСОБА_1 повідомити суду обставини щодо наявності/відсутності звернення із відповідною заявою до Державної казначейської служби України з метою виконання рішення суду по справі №200/18121/21 у спосіб безопірного списання з урахуванням ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 24.09.2025, якою змінено спосіб виконання рішення суду.

Станом на час розгляду заяви ухвала заявником не виконана.

Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача до Державної казначейської служби України із заявою про виконання судового рішення у спосіб безопірного списання грошових коштів з урахуванням ухвали про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

Отже, із наданих до суду документів не вбачається можливим визначити обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, що в свою чергу є умовою для зміни способу або порядку виконання рішення суду.

Суд зазначає, що сам по собі факт припинення діяльності відповідача не свідчить про неможливість виконання судового рішення у передбаченому законом порядку та не є безумовною підставою для повторної зміни способу і порядку його виконання.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви належить відмовити, оскільки не вбачає правових підстав для її задоволення.

Керуючись положеннями ст. ст. 241-243, 248, 256, 294, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про зміну способу і порядок виконання рішення суду відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до Першого апеляційного адміністративного суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.О. Кошкош