09 квітня 2026 рокуСправа №160/12158/22
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О., розглянувши заяву про заміну сторони в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Покровського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправної та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2022 року у справі №160/12158/22 адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною та скасовано постанову від 28.03.2016 № 0418/419/895/34 «Про припинення щомісячної страхової виплати», прийняту ВВД ФССНВУ в Покровському районі.
Зобов'язано Покровське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області поновити виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової суми у разі часткової чи повної втрати професійної працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку з 01.03.2016.
04.02.2026 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника позивача про заміну сторони у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Покровського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправної та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії.
У зазначеній заяві позивач просить замінити відповідача у справі №160/12158/22, зокрема, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 41323962) на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, юридична адреса: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26).
20.03.2026 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 09 квітня 2026 року.
Представники сторін у судове засідання 09 квітня 2026 року не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, у зв'язку із чим розгляд заяви здійснюється в порядку письмового провадження.
З матеріалів справи вбачається, що виконавчий лист в адміністративній справі не видавався, сторони доказів таких не надали, а тому дана заява розглядається в порядку стаття 52 КАС України про процесуальне правонаступництво.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що процесуальне правонаступництво необхідно розуміти як заміну або вибуття в адміністративній справі сторони чи третьої особи в разі переходу правового статусу від однієї особи до іншої (правонаступника), зокрема компетенції між суб'єктами владних повноважень, у спірних матеріальних правовідносинах. Залучення правонаступника до участі в розгляді та вирішенні адміністративної справи має відбуватися шляхом постановлення ухвали як за ініціативою суду, так і зацікавлених осіб.
Заміна правонаступником допускається на будь-якій стадії судового процесу, у тому числі і на стадії виконання судових рішень.
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.12.2021 у справі №9901/348/19 зазначила, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому.
У постанові від 18.03.2024 у справі №826/6799/15 та у постанові від 06.02.2025 у справі №620/17004/21 Верховний Суд зазначив, що підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб'єкта владних повноважень є або припинення суб'єкта владних повноважень в результаті реорганізації чи ліквідації, або повне чи часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, про задоволення заяви про заміну відповідача у справі №160/12158/22, зокрема, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 41323962) на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, юридична адреса: 49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26).
Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Статтею 52 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, пенсія виплачується органами Пенсійного фонду України через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 3 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям.
Як визначено у п. 12 Положення № 28-2, Головне управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (далі - Положення №280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (п. 7 Положення № 280).
Спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають, перераховують та виплачують пенсію в Пенсійному фонді України не створено.
Функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями територіальних органів Фонду.
Пенсійний фонд України є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках (абз. 4 п. 14).
Законом України від 21 вересня 2022 року №2620-IX “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності 1 січня 2023 року, викладено в новій редакції Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року №1105-XIV.
Згідно п.9 ч.1 ст.1, ч.1 ст.4 Закону №1105-XIV (в оновленій редакції), страховиком у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України; уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є Пенсійний фонд України.
Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного закону передбачено: припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень. Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цього Закону.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 №1442 “Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України» постановлено припинити з 1 січня 2023 р., реорганізувавши шляхом приєднання до Пенсійного фонду України: управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області.
Загальновідомим є факт того, що статус Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, як юридичної особи станом на час розгляду даної заяви є припиненим.
Отже, діяльність та адміністративна компетенція юридичної особи Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Пп. 4 п. 4 Положення № 280 визначено, що Пенсійний фонд України забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а відповідно до пп. 6 п. 4 - організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій.
Під бюджетним фінансуванням розуміють сукупність грошових відносин, пов'язаних із розподілом і використанням коштів централізованого грошового фонду держави, які реалізуються безоплатно і безповоротно шляхом надання бюджетних коштів юридичним та фізичним особам для проведення заходів, передбачених бюджетом. Пенсійний фонд України здійснює фінансування пенсій шляхом розподілу коштів, що надходять на його видатковий рахунок, та централізованого їх перерахування безпосередньо до АТ "Укрпошта" та уповноваженим банкам для здійснення ними виплат за виплатними документами, сформованими Головними управліннями Фонду в областях та місті Києві. При цьому централізоване перерахування коштів (фінансування) не є персоналізованим, не передбачає індивідуального визначення суми виплати кожному одержувачу та лише спрощує процедуру проходження коштів від Пенсійного фонду до банку або пошти.
Виплата пенсії передбачає здійснення територіальним органом Пенсійного фонду щомісячного нарахування пенсій (з урахуванням здійснення відрахувань за виконавчими документами, розподілу пенсії для осіб, які перебувають на повному державному утриманні тощо), оформлення документів для виплати нарахованої пенсії (персоналізованих відомостей на виплату пенсій, грошової допомоги або у разі виплати пенсії через поточний рахунок в уповноваженому банку - списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки), передачу виплатних документів уповноваженим на виплату пенсій організаціям або банкам, що також здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до повноважень Головних управлінь, визначених у Положенні №28-2, саме Головне управління, як сторона у судовій справі здійснює виплату нарахованих на виконання судових рішень сум.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про наявність обставин для застосування приписів статті 52 КАС України та заміни сторони у справі.
Керуючись статтями 52, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача - адвоката Біцулової Анни Анатоліївни про заміну сторони у справі №160/12158/22 за позовною заявою ОСОБА_1 до Покровського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправної та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Замінити відповідача в адміністративній справі №160/12158/22 з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області (Ідентифікаційний код: 41323962, місцезнаходження: 49020, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд. 93) на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (Ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26).
Ухвала набирає законної сили негайно відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Сластьон