10 квітня 2026 рокуСправа №160/829/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 2-Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, 3-Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 2-Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, 3-Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.02.2025р. № 912430144905 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.05.2025р. вих №12097/03-16 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.07.2025р. №912430144905 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 21.02.2025р. пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії - 2022, 2023, 2024 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що неодноразово зверталася до органу Пенсійного фонду із заявою про перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах і проведення перерахунку, враховуючи наявність необхідного віку і стажу, проте Головними управліннями відмовлено позивачу у переході на інший вид пенсії з проведенням перерахунку.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 року відкрито провадження у справі №160/829/26, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1,2 ст.257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.
За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у відзиві на позовну заяву не згодне з позовними вимогами, вважає їх незаконними, необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Аналіз наданої ОСОБА_1 заяви № 2339 від 23.06.2025 року та доданих до неї документів, щодо перерахунку пенсії, свідчить про недоцільність переходу з виду на вид. За матеріалами електронної пенсійної справи на дату звернення заявниця одержує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 3323,00 грн., з 23.06.2025 року, за попереднім розрахунком при переведені на пенсію за віком, розмір пенсії зменшується та становитиме 3038,00 грн.
Враховуючи вищезазначене Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 912430144905 від 02.07.2025 ОСОБА_1 відмовлено щодо перерахунку пенсії (перехід пенсії з виду на вид) ,у зв'язку з недоцільністю переходу.
Відзив на позовну заяву подано і Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідач-2, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на наступне.
За результатами опрацювання заяви позивачки, винесено рішення від 28.02.2025 №912430144905 про відмову в проведенні перерахунку пенсії щодо переходу з виду на вид (з пенсії за вислугу років на пенсію за віком) згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 - IV від 09.07.2003 року.
Відмову вмотивовано тим, що ОСОБА_1 не досягла пенсійного віку визначеного статтею 26 Закону №1058, а саме 60 років.
Згідно пункту 1 статті 26 Закону № 1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та починаючи з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року за наявності страхового стажу - не менше 32 років.
Під час розгляду матеріалів пенсійної справи позивача встановлено, що для перерахунку пенсії була надана зокрема, довідка №20 від 17.02.2025 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої Дніпропетровською багатопрофільною клінічною лікарнею з надання психіатричної допомоги.
Згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування “Індивідуальні відомості про застраховану особу» ОСОБА_1 , в період з 01.12.2002 по 30.04.2005 відсутня сплата страхових внесків.
В зв'язку з тим, що надана позивачем довідка №20 від 17.02.2025 потребувала додаткової перевірки, оскільки наявні розбіжності з реєстром застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Саме тому, 21.02.2025 управлінням обслуговування громадян Дніпропетровської області скеровано зазначену довідку до відділу контрольно перевірочної роботи для проведення достовірності інформації зазначеної в довідці.
За результатами перевірки, до матеріалів пенсійної справи позивача долучено акт Управління контрольно перевірочної роботи від 07.04.2025 № 0400-011003- 1/76900 в якому зазначено, що в довідці від 17.02.2025 № 20 не зазначено інформацію про безоплатні відпустки, інформацію про переведення на інші посади та інформацію стосовно перебування в відпустках по догляду за дитиною до досягнення трьох річного віку та рекомендовано надати нову довідку.
Стосовно вимог позивача про обчислення розміру пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки, відповідачем зазначено таке.
ОСОБА_1 пенсію за вислугу років призначено з 10.01.2006 року із застосуванням норм Закону №1058-IV в тому числі розрахунок заробітку для визначення розміру пенсії, а Закон №1788 використовується лише для визначення умов, які дають право на пенсію за вислугу років.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Призначення пенсії вже відбулося незалежно від виду призначеної пенсії, надалі можливо лише здійснити перерахунок, поновлення або перехід на інший вид пенсії.
Позивачем було надано до суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Позивачем вказано, що відповідач ігнорує той факт, що пенсійний орган при розгляді заяви про призначення/перерахунок пенсії повинен діяти не як формальний реєстратор, а як орган, що сприяє реалізації прав громадян. Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств дооформлення у тримісячний строк поданих документів. Відповідач не надав позивачу можливості усунути недоліки до прийняття рішення про відмову, чим порушив процедуру, встановлену законом.
Звернення за новою довідкою було вимушеним кроком позивачки задля захисту свого права на отримання належної пенсії, оскільки відповідач створив штучні перешкоди у її призначенні.
Головне управління Пенсійного фонду в Миколаївській області відзив на позовну заяву не надало.
Відповідач-3 про розгляд справи повідомлений належним чином, шляхом доставлення 27.01.2026 до його електронного кабінету ухвали суду, що підтверджується довідкою Дніпропетровського окружного адміністративного суду про доставку електронного листа.
За правилами ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пояснень на позовну заяву не надало.
Ухвалою суду від 26.03.2026 продовжено процесуальний строк розгляду справи на розумний строк , достатній для всебічного та повного розгляду справи.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і з 10.01.2006 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» .
21.02.2025 позивач звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з переходом з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.02.2025 №0912430144905 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку -переході на пенсію за віком, оскільки вона не досягла пенсійного віку, визначеного п. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 60 років.
08.05.2025 позивач повторно звернулася із заявою до органу Пенсійного фонду.
Заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області, яким прийнято рішення 15.05.2025 №912430144905 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах і не менше 25 років у жінок, із них не менше 10 років на зазначених роботах.
Головним управлінням, проаналізувавши матеріали електронної пенсійної справи та додатково надані документи встановлено, що довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.04.2025 №32, видана Дніпропетровською багатопрофільною клінічною лікарнею з надання психіатричної допомоги, за результатами акту перевірки достовірності документів від 07.04.2025 №0400-011003-1/7690 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не відповідає змісту акту перевірки.
Отже, враховуючи вищевикладене, питання щодо проведення перерахунку пенсії можливо розглянути тільки після надання довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, з урахуванням зауважень акту перевірки.
23.06.2025 позивач в черговий раз звернулася до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії - перехід з одного виду пенсії на інший вид пенсії.
Дана заява була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на наступне.
Аналіз наданої ОСОБА_1 заяви №2339 від 23.06.2025 та доданих до неї документів, щодо перерахунку пенсії, свідчить про недоцільність переходу з виду на вид. За матеріалами електронної пенсійної справи на дату звернення заявниця одержує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 3323,00 грн., з 01.03.2025 року, за попереднім розрахунком при переведені на пенсію за віком, розмір пенсії зменшується та становитиме 3038,00 грн.
Листом від 11.11.2025 №0400-010307-8/212935 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адвокатський запит представника позивача з питання пенсійного забезпечення ОСОБА_1 повідомило, що розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 станом на 01.11.2025 становить 3323,00 грн.
ОСОБА_1 звернулася із заявою на переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону №1058.
Частиною 3 ст . 45 Закону №1058 передбачено переведення з одного виду пенсії на інший з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справи, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за період страхового стажу, зазначений в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Враховуючи зазначене, для обчислення розміру пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки (3764,40 грн.) та збільшеної на коефіцієнти 1,17; 1,11;1,11;1,14;1,197;1,0796 та 1,115, що складає 8913,83 грн.
Заробітну плату розраховано за період з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 31.10.2005 за даними персоніфікованого обліку.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 0,84828.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 7561,42 грн. (8913,83 грн - показник середньої заробітної плати в Україні, який враховується для обчислення пенсії х0,84828). Розмір пенсійної виплати складає 3038,00 грн, що є недоцільним.
Не погодившись з вищенаведеними рішеннями Головних управлінь Пенсійного фонду, позивач з позовною заявою звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України гарантовано право громадянам на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Тобто, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, врегульовані Законом України від 09.07.2003№ 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІVвизначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
З рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №912430144905 від 02.07.2025 про перерахунок пенсії вбачається, що страховий стаж позивача складає 29 років 3 місяці 29 днів, з них робота за Списком №2 складає 21 рік 5 місяців 11 днів.
Статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Зважаючи на вік позивача, її трудовий і пільговий стаж позивач має право на призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області приймаючи рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком від 28.02.2025 №0912430144905 не врахувало наявність у позивача підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 і протиправно відмовило позивачу у переході на інший вид пенсії і перерахунку, посилаючись на відсутність пенсійного віку за ст. 26 Закону №1058, а тому вказане рішення підлягає скасуванню.
Щодо рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.05.2025р. №912430144905 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що позивачем на підтвердження пільгового стажу надавалась довідка КП «Дніпропетровська багатопрофільна клінічна лікарня з надання психіатричної допомоги» Дніпропетровської обласної ради» №20 від 17.02.2025, по якій Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було проведено перевірку і встановлено необхідність надати оновлену довідку, з урахуванням зауважень, про що складено акт 07.04.2025 за №0400-011003-1/7690.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області визнало надану позивачем оновлену довідку №32 від 07.04.2025, складену за результатом перевірки, такою, що не відповідає змісту акту перевірки.
З цього питання суд зазначає, що Головне управління не було позбавлено можливості здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі інших наявних документів.
Крім того, суд виходить з правової позиції Верховного Суду, який зокрема, у постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17 вказав, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства, що не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії.
Таким чином, вказане рішення підлягає скасуванню.
Стосовно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.07.2025р. №912430144905, яким відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск:), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно ч. 3ст. 45 Закону1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Суд зазначає, що переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» можливе у тому разі, якщо особі відповідно до цього Закону був призначений один з видів пенсії, визначених у статтях 9,10 цього Закону- пенсія за віком, пенсія по інвалідності чи пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 №1058-IV при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший, показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, при визначенні розміру пенсії за віком повинні застосовуватись формули, які використовуються при призначені пенсії вперше за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не формули, які використовуються при переході із одного виду пенсії, призначеної за цим законом, на інший.
Вказане узгоджується з правовою позицією в постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 465/5246/17, від 13.02.2019 у справі № 265/7301/16-а, від 11.09.2019 у справі №213/1226/16-а, від 18.08.2020 у справі № 263/6611/17, від 29.03.2023 у справі №240/4170/19 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.
Отже, порушення прав позивачки відбулося також внаслідок протиправного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, який виходив при обчисленні розміру пенсії із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, що в подальшому підтверджено і листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Відповідно до вимог ч.1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Разом з тим позовні вимоги в частині зобов'язання призначити ОСОБА_1 з 21.02.2025р. пенсію за віком слід покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке останнім приймало рішення про відмову у перерахунку пенсії -переходу на інший вид пенсії.
Призначення пенсії слід здійснити з 21.02.2025 - дати першого звернення позивача із заявою, яке незаконно було відхилене.
Позовні вимоги в частині зобов'язання виплачувати пенсію не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
На виконання рішення суду призначення пенсії позивачу ще не здійснено.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Дані вимоги є передчасними, оскільки спрямовані на майбутнє, тоді як судовому захисту в адміністративному процесі підлягають лише порушені права позивача на час звернення за судовим захистом.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду із позовом сплачено судовий збір у загальній сумі 3194,88 грн., що підтверджується квитанціями № ІD 2396-6118-2850-7264 від 31.12.2025 і квитанцією ІD 3104-8394-3794-2644 від 26.01.2026.
Суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судовий збір у сумі 1597,44 грн.
Керуючись ст.ст.139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до 1-Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківська область,61022, код ЄДРПОУ 14099344) , 2-Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; тимчасова адреса: вул. Надії Алексєєнко, буд. 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010), 3-Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54008, код ЄДРПОУ 13844159), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28.02.2025р. № 912430144905 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - переході на інший вид пенсії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 15.05.2025р. № 912430144905 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - переході на інший вид пенсії.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 02.07.2025р. №912430144905 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - переході на інший вид пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківська область,61022, код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 21.02.2025р. пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії - 2022, 2023, 2024 роки.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, м. Харків, Харківська область,61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 532 (п'ятсот тридцять дві ) грн. 48 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122; тимчасова адреса: вул. Надії Алексєєнко, буд. 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 532 (п'ятсот тридцять дві ) грн. 48 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, буд. 1, м. Миколаїв, Миколаївська область, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 532 (п'ятсот тридцять дві ) грн. 48 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Врона