про передачу адміністративної справи з
одного адміністративного суду до іншого
м. Вінниця
10 квітня 2026 р. Справа № 120/4771/26
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_1 до Могилів-Подільського відділу державної виконавчої служби у Могилів-Подільському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій та постанови про відкриття виконавчого провадження протиправними, скасування постанови,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Могилів-Подільського відділу державної виконавчої служби у Могилів-Подільському районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання дій та постанови про відкриття виконавчого провадження протиправними, скасування постанови,.
Відповідно до ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Інший порядок оскарження встановлено спеціальним в цьому випадку законом - Законом України "Про виконавче провадження".
Частиною 1 ст.74 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі також - Закон №1404-VIII) передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч.5 ст.287 КАС України, адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Тобто, діючим законодавством України передбачено порядок оскарження сторонами, іншими учасниками та особами рішень, дій чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення саме до суду, який видав виконавчий документ.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач фактично оскаржує постанову відповідача про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2026 №80666225.
Також судом встановлено, що виконавче провадження №80666225, в межах якого було прийнято оскаржувану постанову, було відкрито на підставі постанови №138/1573/25 від 23.06.2025, яка була видана Могилів-Подільським районним судом Вінницької області.
Вказане вище, на переконання суду, та з урахуванням приписів встановлених чинним законодавством свідчить про те, що оскільки оскаржувані в межах поданої позовної заяви дії були вчинені в межах виконавчого провадження яке було відкрито на підставі виконавчого документу який був виданий безпосередньо Могилів-Подільським районним судом Вінницької області, у відповідності до приписів ч.1 ст.74 Закону №1404-VIII та ч.5 ст.287 КАС України розгляд такої позовної заяви має здійснюватись саме таким судом.
У відповідності до п.2 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно положень ч.5 ст.29 КАС України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Відповідно до ч.6 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене з урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що оскільки постанова №138/1573/25 від 23.06.2025 видана Могилів-Подільським районним судом Вінницької області, а позивач оскаржує постанову про відкриття виконавчого провадження, яка була прийнята у межах виконавчого провадження, яке відкрито на підставі такої постанови, то суд вважає, що справа №120/4771/26 не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Вінницького окружного адміністративного суду.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для передачі матеріалів вказаної заяви на розгляд Могилів-Подільським районним судом Вінницької області, тобто на розгляд суду, який видав постанову, на підставі якого було прийнято оскаржувану постанову про відкриття виконавчого провадження.
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 294 КАС України, -
Адміністративну справу №120/4771/26 передати за підсудністю до Могилів-Подільським районним судом Вінницької області.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати (вручити) позивачу.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна