СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/3201/26
ун. № 759/9068/26
09 квітня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні № 42024110000000196 від 21.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, -
Прокурор першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням в якому просить надати дозвіл прокурору відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , а також іншим прокурорам із числа групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42024110000000196 від 21.05.2024 на проведення тимчасового доступу до інформації та документів (з можливістю виготовлення їх копії), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: належним чином завірені копії наказів про призначення: головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , головного спеціаліста - юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 , головного спеціаліста - юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_11 .
Прокурор у судове засідання не з'явився, подав заяву про слухання клопотання за його відсутності.
Згідно ч.2 ст. 163 КПК України слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання без виклику представників, у володінні яких знаходяться речі та документи.
Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024110000000196 від 21.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Київської обласної прокуратури.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_6 " (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) є замовником будівництва трьох 16-типоверхових багатоквартирних житлових будинків на земельній ділянці з кадастровим номером 3210900000:01:156:3279 (загальною площею 1 га) на підставі містобудівних умов та обмежень: MU01:9968-6654-9645-4916 (в 5 редакції від 29.12.2021), назва об'єкта: Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями комерційного призначення; MU01:3936-6345-5612-2705 (в 3 редакції від 07.08.2023), назва об'єкта: Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями комерційного призначення. Будинок 1; MU01:3941-9531-8525-2610 (в 3 редакції від 16.10.2023), назва об'єкта: Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями комерційного призначення, Будинок 3.
Згідно генерального плану міста Ірпінь Київської області, затвердженого рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.12.2018 № 4574-62-VII, земельна ділянка з кадастровим номером 3210900000:01:156:3279 потрапляє в межі території зелених насаджень загального користування (ландшафтна зона "Ірпінська заплава", парки та сквери), а також частково потрапляє до території під розташування водно-спортивного комплексу, що не передбачають багатоповерхової житлової забудови.
У вищезазначених містобудівних умовах та обмеженнях перевищено максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки, а саме вказано 31-40%, що не відповідає розрахунковим показникам граничних параметрів забудови, визначеним таблицею 6.2 ДБН Б.2.212:2019 "Планування і забудова територій", відповідно якої максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки при розміщенні житлового будинку 11 поверхів і вище - становить 30%.
Крім того, відповідно до п. 4 та п. 8 ч. 5 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження повинні містити, зокрема гранично допустиму висотність будівників, будівель та споруд у метрах (з урахуванням обмежень використання приаеродромних територій, встановлених відповідно до Повітряного кодексу України).
Відповідно до ч. 3 ст. 69 Повітряного кодексу України визначення умов забудови (здійснення будівництва) та використання землі на приаеродромній території здійснюється під час планування територій шляхом розроблення та затвердження містобудівної документації відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обмеження перешкод, зон обмежень забудови щодо умов авіаційного шуму, захисних зон аеронавігаційного обладнання, а також обмежень, пов'язаних із заходженням на посадку та вильотом на аеродромі, використанням зон для виконання навчально-тренувальних та інших видів польотів.
В порушення зазначених вимог законодавства, в містобудівних умовах та обмеженнях граничнодопустима висотність будівель вказана без врахування висновків Державіаслужби або Міноборони.
Зазначені містобудівні умови та обмеження видані та підписані в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за допомогою захищеного носія особистого ключа, на якому були згенеровані кваліфіковані сертифікати електронного підпису уповноваженої особи - начальника відділу містобудування та архітектури ОСОБА_11 , який з 28.10.2022 увільнений з роботи, адже перебуває на військовій службі у зв'язку з мобілізацією. Тобто, містобудівні умови та обмеження було затверджено та видано особою, яка не мала на те відповідних повноважень.
Враховуючи зазначене, посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 видано містобудівні умови та обмеження всупереч інтересам служби та наявних підстав для відмови згідно з п. 3 ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки вказані містобудівні умови та обмеження містять невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
В подальшому, ІНФОРМАЦІЯ_2 видано сертифікати про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів за реєстраційними номерами в ЄДЕССБ: КС122250123100 від 03.02.2025 "Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями комерційного призначення", КС122250716572 від 18.07.2025 та КС122250703976 від 17.07.2025.
Вищевказане підтверджується позаплановим заходом державного архітектурно-будівельного нагляду, проведеним ІНФОРМАЦІЯ_7 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час видачі містобудівних умов.
Крім того, під час здійснення огляду web-сайту « ІНФОРМАЦІЯ_8 », а саме сторінки з огляду об'єкта будівництва житлового комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_9 », який згідно інформації зазначеної на сайті будується за адресою: АДРЕСА_2 .
В ході огляду було встановлено, що станом на лютий 2025 року (коли було зареєстровано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів КС122250123100) та липень 2025 року (сертифікати КС122250703976 та КС122250716572) будівництво об'єкта фактично не було завершено, а саме: 1) не завершено утеплення зовнішніх огороджувальних конструкцій об'єкта будівництва, в тому числі встановлення віконних та дверних конструкцій; 2) наявність будівельного обладнання на території об'єкта, введеного в експлуатацію, що створює пряму загрозу життю і здоров'ю людей, а також безпечну експлуатацію об'єкта нерухомого майна; 3) відсутнє забезпечення доступності та інклюзивності житлового комплексу з вбудовано-прибудованими комерційними приміщеннями, що суперечить вимогам ДБН В.2.2-40:2018 "Інклюзивність будівель і споруд", згідно якого усі громадські приміщення, зокрема магазини, офіси, тощо, житлові будівлі повинні бути обладнані безбар'єрним входом, шляхами руху, доступними санітарними вузлами та іншими елементами інклюзивного середовища (тактильні елементи, маркування скляних прорізів тощо.)
Відповідно до п. 3 ст. 39-2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» обов'язковому обстеженню підлягають об'єкти, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, а також багатоквартирні житлові будинки незалежно від класу наслідків (відповідальності).
Також, згідно п. 3 ч. 7 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» орган державного архітектурно-будівельного контролю відмовляє у видачі сертифіката з таких підстав: невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та/або вимогам будівельних норм, у тому числі щодо: доступності об'єкта для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення.
В супереч вищевказаним вимогам законодавства, головним спеціалістом ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 03.02.2025 видано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництво об'єктів, який зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за реєстраційним номером КС122250123100.
Крім того, 17.07.2025 ОСОБА_4 видано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництво об'єктів, який зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за реєстраційним номером КС122250703976, статус документа: діючий.
Також, 18.07.2025 ОСОБА_4 видано сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництво об'єктів, який зареєстровано в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва за реєстраційним номером КС122250716572, статус документа: діючий.
В подальшому, ОСОБА_4 18.12.2025 були зареєстровані в ЄДЕССБ документи «Видача сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів» з статусом «Повернуто без розгляду» з реєстраційними номерами КС122250703976 та КС122250716572.
З метою встановлення обставин кримінального правопорушення, які можуть мати інформацію щодо вчиненого кримінального правопорушення, отримання доказів причетності осіб до скоєння вказаного кримінального правопорушення, а також повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей і документів, з можливістю вилучення належним чином завірені копії наказів про призначення: головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , головного спеціаліста - юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 , головного спеціаліста - юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_11 , які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
У сторони обвинувачення наявні достатні та обгрунтовані підстави вважати, що документи до яких планується отримати тимчасовий доступ перебувають у володінні у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно із ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей та документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 165 КПК України, особа, яка зазначена в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі речей і документів особі, зазначеній у відповідній ухвалі слідчого судді, суду.
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що при зверненні до суду із зазначеним клопотанням прокурором доведено, що існує потреба у вказаних заходах, вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а також можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а тому подане клопотання слід задовольнити.
Керуючисьст.ст.159-165, 369, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні № 42024110000000196 від 21.05.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл прокурору відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 , а також іншим прокурорам із числа групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42024110000000196 від 21.05.2024 на проведення тимчасового доступу до інформації та документів (з можливістю виготовлення їх копії), які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: належним чином завірені копії наказів про призначення: головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 , головного спеціаліста - юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_6 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 , головного спеціаліста - юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 , заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 , головного спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_11 .
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1