Справа № 539/1193/26
Провадження № 3/539/270/2026
10.04.2026
місто Лубни Полтавської області
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Мирошникова О. Ш., розглянула у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , передбачене частиною четвертою статті 121 КУпАП, та
винесла цю постанову про накладення адміністративного стягнення про таке:
1.19.03.2026 працівник апарату суду зареєструвала справу про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною четвертою статті 121 КУпАП: ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
1.1.06.04.2026, 10.04.2026 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі в якій зазначив, що вину визнає та просить не позбавляти його права керування транспортними засобами.
1.2.Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувся в приміщенні суду 10.04.2026 без участі ОСОБА_1 , оскільки його присутність при розгляді справи не є обов'язковою за частиною другою статті 268 КУпАП.
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
2.Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 12.03.2026 серії ЕПР1 №613495, повторно, 12.03.2026 о 22:17 годині на 208 кілометрі автодороги Київ-Харків-Довжанський, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Volkswagen crafter державний номер НОМЕР_1 , який підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
2.1.Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 31.3 «б» Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена частиною четвертою статті 121 КУпАП.
2.2.До протоколу поліцейські додали: картку обліку адміністративного правопорушення, реєстраційну картку транспортного засобу, постанову від 07.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 121 КУпАП, копію постанови від 13.03.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 126 КУпАП, довідки Управління патрульної поліції в Полтавській області, диск із записом відео з body-камери поліцейського.
2.3.Суддя дослідила додані до протоколу відеоматеріали.
2.4.На відео з body-камери працівника поліції зафіксовано зупинення водія ОСОБА_1 у зв'язку з непрацюючою правою фарою в режимі ближнього світла в темний час доби. В ході перевірки документів та встановлення особи водія з'ясувалось, що транспортний засіб Volkswagen crafter державний номер НОМЕР_1 підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов. Водію ОСОБА_1 було роз'яснено суть скоєного ним адміністративного правопорушення, а також права та обов'язки при складанні протоколу, за порушення останнім ПДР України та оголошення протоколу.
ІІ. Закон, яким керувалася суддя.
3.Правила дорожнього руху:
Пункт 31.3 «б» - забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством: якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
4.Закон України «Про дорожній рух»:
Стаття 35 - транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Обов'язковому технічному контролю не підлягають:
1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;
2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".
Обов'язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
5.Кодекс України про адміністративні правопорушення
Стаття 9 - адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частина третя статті 121 - керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частина четверта статті 121 - повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі від п'ятидесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців або адміністративний арешт на строк від п'яти до десяти діб.
Стаття 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності тощо.
Частина перша статті 69 Кримінального кодексу України, за наявності кількох обставин, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення, може, призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, або перейти до іншого, більш м'якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу за це кримінальне правопорушення.
ІІІ. Оцінка судді.
6.Суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, яке передбачене частиною четвертою статті 121 КУпАП - повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
7.Його вина підтверджується доказами у справі про адміністративне правопорушення відповідно до статті 251 КУпАП: протоколом про адміністративне правопорушення; постановою від 07.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною третьою статті 121 КУпАП, реєстраційною карткою транспортного засобу, довідками Управління патрульної поліції в Полтавській області, записом відео з body-камери поліцейського.
ІV. Адміністративне стягнення.
8.При накладенні стягнення, суддя враховує як обставину, що пом'якшує відповідальність, щире розкаяння ОСОБА_1 та обставину, що робота водієм є його єдиним джерелом доходу.
8.1.За аналогією частини першої статті 69 КК України, суддя, накладає на ОСОБА_1 адміністративне стягнення нижче від найнижчої межі установленої КУпАП, у виді адміністративного арешту строком дві доби.
9.Суддя вважає, що це стягнення відповідатиме меті виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття та запобігатиме вчиненню нових правопорушень правопорушником згідно зі ст. 23 КУпАП.
10.У зв'язку з накладенням адміністративного стягнення, із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави у сумі 665,60 гривень статті 40-1 КУпАП та статті 4 Закону України «Про судовий збір».
З цих підстав суддя вирішила:
1.Громадянина України ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення за частиною четвертою статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
2.Накласти на громадянина України ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком дві доби.
3. Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 гривень (шістсот шістдесят п'ять гривень 60 копійок).
3.Сторони виконавчого провадження:
3.1.Стягувач за рішенням про стягнення судового збору: Державна судова адміністрація України, код ЄДРПОУ 26255795, місцезнаходження: вулиця Липська, будинок 18/5, місто Київ, 01601.
3.2.Боржник: ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
4.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо така скарга не була подана. У разі подання апеляційної скарги, постанова суду, якщо вона не скасована набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5.Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської області Мирошникова О. Ш.