Постанова від 31.03.2026 по справі 690/182/26

Справа № 690/182/26

Провадження № 3/690/53/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року м. Багачеве

Суддя Багачевського міського суду Черкаської області Линдюк В.С., розглянувши матеріали справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 26.03.2008 року Звенигородським РВ УМВС України в Черкаській області, одружений, освіта середня спеціальна, має на утриманні 5 неповнолітніх дітей, кочегар Багачевська гімназія № 1 Багачевської міської ради Черкаської області, інші відомості суду не відомі, за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Багачевського міського суду Черкаської області із Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали за фактом вчинення 09.03.2026 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

За змістом протоколу про адміністративне правопорушення від 10.03.2026 року серії ВАД № 984515 - ОСОБА_1 09.03.2026 року близько 21 год. 00 хв., перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив домашнє насильство відносно своєї дружини ОСОБА_2 , тобто умисні дії фізичного та психологічного характеру, а саме штовхав її та ображав нецензурними словами, внаслідок чого була завдана шкода її фізичному та психологічному здоров'ю, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, не визнав. Надав суду пояснення, що 09.03.2026 року близько 21 год. він перебував за місцем свого фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 , та між ним з його дружиною ОСОБА_2 виник звичайний побутовий конфлікт у ході якого вони розмовляли між собою на підвищених тонах, але жодного насильства відносно дружини не вчиняв. Також вказав, що йому не відомо чому приїхали працівники поліції, адже ні він, ні його дружина, їх не викликали. Додатково пояснив, що увечері 09.03.2026 року відмовився їхати на зустріч з із ОСОБА_3 , мотивуючи це відсутністю належного настрою через сварку з дружиною, але той чомусь про вказаний факт вирішив повідомити працівників поліції.

Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснила, що сварка між нею та ОСОБА_1 мала випадковий побутовий характер, не принесла їй ні фізичної, ні психологічної шкоди, та жодних протиправних дій її чоловік відносно неї не вчиняв. Додатково вказала, що здивувалась, коли наступного дня до неї додому приїхали працівники поліції за повідомленням їх спільного з чоловіком знайомого ОСОБА_3 , який чомусь наводить наклеп на її чоловіка. Жодних претензій до ОСОБА_1 вона не має, оскільки ніякого домашнього насильства не було. Також вказала, що заяву та письмові пояснення від свого імені підписувала під тиском працівників поліції.

Згідно рапорту оперативного чергового Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області 10.03.2026 року о 11 год. 01 хв. зі служби 102 надійшло повідомлення від ОСОБА_4 про те, що вчора ввечері до нього звернулася знайома ОСОБА_2 та повідомила, що її чоловік ОСОБА_5 мав неадекватну поведінку та вчинив домашнє насильство відносно неї.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , всебічно, повно і об'єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи, що мають доказове значення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом та правосвідомістю, вважаю, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу даного адміністративного правопорушення.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Положеннями ст. 280 КУпАП України передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, крім іншого, передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, зокрема вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного характеру внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

За змістом п. 3) ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашній насильством є діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

При цьому, очевидним є те, що не кожна сварка чи словесний конфлікт між подружжям, у тому числі колишнім, що супроводжується нецензурною лайкою, безумовно слід розцінювати як домашнє насильство, оскільки для домашнього насильства характерним є можливість настання наслідків у вигляді заподіяння шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

З огляду на вказане, враховуючи зміст пояснень ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , наданих ними в судовому засіданні про те, що їх сварка 09.03.2026 року мала побутовий характер, та не містила ознак домашнього насильства, вважаю, що в діянні ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Згідно з п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Одночасно вважаю за необхідне звернути увагу посадових осіб Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області на необхідність проведення додаткових роз'яснень підпорядкованим працівникам щодо необхідності повного з'ясування ними обставин справи під час складення протоколів про адміністративні правопорушення, зібрання належних доказів щодо фактів за якими складаються протоколи про адміністративні правопорушення, в тому числі шляхом встановлення осіб заявників та відібрання у них пояснень щодо обставин звернення до правоохоронних органів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 173-2, 245, 247, 251, 252, 274, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення 09.03.2026 року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 2 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Багачевський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Линдюк В.С.