Справа № 201/1590/26
Провадження №3/201/464/2026
09 квітня 2026 року м. Дніпро
Суддя Соборного районного суду міста Дніпра Мельниченко С.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів НАЗК відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючої керівником політичної партії «Україна без олігархів», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутого за ст. 212-21 КУпАП,
1.Обставини справи про адміністративне правопорушення
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року N? 3337-IX, який відновив звітування політичних партій та обов?язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Відповідно до вимог ч.9 ст. 17 Закону, передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов?язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи вимоги ч.ч.3,4 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 N? 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 N? 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства Звіт за III квартал 2025 року до 10 листопада 2025 року.
Згідно до вимог ч.20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Так, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме 14.01.2026 року, ОСОБА_1 як керівником політичної партії «Україна без олігархів» не забезпечено подання до Національного агентства Звіту за III квартал 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (далі - Реєстр), про що свідчить Список, оприлюднений на офіційному веб-сайті Національного агентства, відповідальність за що передбачена ст. 212-21 КУпАП.
2.Позиція особи яка притягається до адміністративної відповідальності
На виконання вимог статей 268, 277, 277-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою забезпечення явки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання, судом було здійснено належне повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи шляхом направлення судової повістки за адресою проживання, зазначеною у протоколі про адміністративне правопорушення, а також шляхом направлення судового виклику на вказаний у протоколі номер телефону.
Незважаючи на належне повідомлення, ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Виходячи з положень ст.ст. 268, 277-2 КУпАП, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальним правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, не є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе провести розгляд даної справи за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
3.Докази надані на доведеність вини правопорушника.
Так, на підтвердження вини ОСОБА_1 надано:
- протокол про адміністративне правопорушення від №50-32/29 від 14.01.2026 року (а.с.3-7)
- роздруківку з веб-сайту Національного агентства щодо оприлюднення Списків політичних партій, які не подали свої Звіти за III квартал 2025 року (а.с.8-9);
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 16.12.2025 за кодом доступу 565977342084 (а.с.10-12);
- копію листа Національного агентства про інформування щодо визначення уповноваженої особи політичної партії від 22.07.2025 N? 50-20/63130-25(а.с.13-14);
- копію листа-звернення політичної партії «Україна без олігархів» (вх. N? 07/45706/21 від 04.06.2021), у т.ч. копія статуту політичної партії «Україна без олігархів» та протоколу позачергового з їзду політичної партії «Команда Дніпра» від 11.03.2021 N? 11/03/21 (а.с.15-31)
- копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 16.12.2025 N? 50-20/100796-25 (а.с.32-33);
- копію листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 29.12.2025 N? 50-20/103526-25 (а.с.34-35);
- роздруківку з веб-сайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.36);
- акт неявки ОСОБА_1 від 13.01.2026 N? 50-29/22 (а.с.37);
- копію наказу Національного агентства від 01.01.2025 N? 1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції»(а.с.38-40);
- копії рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень (а.с.41);
- копія листа Національного агентства щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення від 14.01.2026 N? 50-21/2016-26(а.с.42)
- копія Списку згрупованих відправлень N? 72498, фіскального чека та опис вкладень (а.с.43-44)
4. Положення закону та підзаконні нормативно-правові акти якими керується суд.
Відповідно до ст. ст. 251 та 252 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Положеннями частини дев'ятої статті 17 Закону встановлено обов'язок політичної партії подавати до Національного агентства звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, у тому числі щодо її місцевих організацій, які набули статусу юридичної особи, шляхом заповнення відповідних форм на офіційному вебсайті Національного агентства.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу ІІ та пунктів 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання зазначеного звіту, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, звіт формується шляхом внесення інформації до електронних форм Реєстру та підписується кваліфікованим електронним підписом керівника політичної партії або уповноваженої особи. Поданню звіту передує його формування шляхом заповнення відповідних електронних форм.
Згідно зі статтею 3 вказаного Закону діяльність політичних партій здійснюється відповідно до Конституції України, законів України та їх статутів.
5. Оцінка суду.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є керівником політичної партії «Україна без олігархів», що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також відповідним листом-зверненням.
З урахуванням положень статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні» та статей 7, 9, 14, 23, 24 КУпАП, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, є керівник політичної партії або уповноважена особа партії.
Так, згідно вимог ч.ч.3,4 розділу ІІІ зазначеного Порядку передбачено обов'язок подання звіту за ІІІ квартал 2025 року у строк до 10 листопада 2025 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Україна без олігархів» та відповідальною посадовою особою, не забезпечив подання до Національного агентства звіту за ІІІ квартал 2025 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій, що підтверджується відомостями, оприлюдненими на офіційному вебсайті Національного агентства.
Таким чином, неподання зазначеного звіту у встановлений строк свідчить про порушення вимог статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП.
Відповідно до статті 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за правопорушення, пов'язані з невиконанням обов'язків, що входять до кола їх службових повноважень.
За таких обставин суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення та підстав для притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП.
При визначені виду і розміру стягнення враховую характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність.
З урахуванням викладеного вважаю за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави.
Крім того, вважаю за необхідне стягнути з правопорушника судовий збір відповідно до ст. 40-1 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 283, 284, 299 КУпАП,-
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100, 00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 665 гривень 60 копійок.
Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Соборний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці з дня її винесення.
Суддя: С.П. Мельниченко