Постанова від 02.04.2026 по справі 534/703/25

ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 534/703/25 Номер провадження 22-ц/814/516/26Головуючий у 1-й інстанції Малюк М. В. Доповідач ап. інст. Одринська Т. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року м. Полтава

Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого судді Одринської Т.В.,

суддів Панченка О.О., Пікуля В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Полтава цивільну справу за позовом Комунального підприємства «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг та стягнення 3% річних та інфляційних витрат за несвоєчасне здійснення платежів

за апеляційною скаргою Комунального підприємства «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області на рішення Комсомольського міського суду Полтавської області від 09 липня 2025 року,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2025 року позивач звернувся до суду першої інстанції із вказаним позовом, у якому просивстягнути з відповідача ОСОБА_1 заборгованість за отримані комунальні послуги з управління побутовими відходами в розмірі 5 595,00 грн, штрафні санкції, а саме: 2310,76 грн інфляційне збільшення, 490,21 грн 3% річних, 6 108,00 грн подвійна облікова ставка та судові витати зі сплати судового збору в сумі 3 028,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальної послуги по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів.

На умовах публічного договору позивач надає послуги по вивезенню побутових відходів споживачу ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв'язку з неналежним виконанням відповідачем зобов'язання по сплаті послуги з управління побутовими відходами за період з квітня 2022 року по лютий 2025 року виникла заборгованість у сумі 5 595,00 грн. Позивачем також нараховано штрафні санкції, а саме: 2 310,76 грн - інфляційне збільшення, 490,21 грн - 3% річних та 6 108,00 грн - подвійна облікова ставка.

Рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 09 липня 2025 року відмовлено у задоволенні позову, у зв'язку із недоведеністю.

Не погодившись із вказаним рішенням, його в апеляційному порядку оскаржило КП «СпецЕко» посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права просить рішення районного суду скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.

В обгрунтування доводів апеляційної скарги вказує, що законодавством не встановлено спеціальних вимог, щодо форми публічного договору, він може бути письмовим, усним, електронним. Договір, укладений між позивачем та відповідачем, є публічним договором, який опублікований на сайті КП «СпецЕко».

Вказує, що споживач не звільняється від сплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідач ОСОБА_1 не надав суду доказів того, що він звертався в КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області із заявою про відмову від укладення договору про надання послуг з управління побутовими відходами, не погоджуючись з умовами, тарифами та графіками вивезення, з часу опублікування публічного договору по день звернення позивача до суду з даним позовом.

Від ОСОБА_1 надійшов відзив, який він обгрунтовував незаконністю дій позивача та недоведеністю позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 367 ЦПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Згідно із ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Судом встановлено, що позивач, КП «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області з 01.04.2010 є виконавцем комунальних послуг по вивезенню твердих побутових відходів і утриманню міського полігону твердих побутових відходів, що підтверджується рішенням Виконавчого комітету Комсомольської міської ради від 20.04.2010 №184.

Рішенням Горішньоплавнівської міської ради від 19.12.2019 затверджено протокол засідання конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади, визнано КП «СпецЕко» виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Горішньоплавнівської міської об'єднаної територіальної громади строком на 10 років з 20.12.2019 по 19.12.2029.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради від 28.05.2019 №170 встановлено тарифи КП «СпецЕко» на послуги з поводження з побутовими відходами, а також вирішено КП «СпецЕко» привести договори із споживачами послуги у відповідність до вимог чинного законодавства та довести це рішення через засоби масової інформації до відома мешканців міста.

Рішенням виконкому Горішньоплавнівської міської ради від 25.05.2021 №137 встановлено тарифи КП «СпецЕко» на послуги з поводження з побутовими відходами для с.Дмитрівка, с. Кияшки, с. Солонці, с. Базалуки, с. Гора, зокрема на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для населення - 121,00 грн/1м3, 20,30 грн/чол; на послуги з поводження з рідкими побутовими відходами для населення - 209,40 грн/1м3 (з дотацією 104,70 грн/1м3) (підпункт 1.1 пункту 1 цього рішення).

Рішенням виконкому Горішньоплавнівської міської ради від 12.03.2024 №112 встановлено КП «СпецЕко» тарифи на збирання, перевезення та видалення (захоронення) змішаних побутових відходів, а також на послуги з управління змішаними відходами у селах: Келеберда, Салівка, Карпівка, Махнівка, Петрашівка, Дмитрівка, Кияшки, Кузьменки, Солонці, Базалуки, Гора згідно з додатками.

Згідно з довідкою, наданою Сектором з питань реєстрації місця проживання фізичних осіб житлового відділу департаменту економічного розвитку та ресурсів Виконавчого комітету Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Отже відповідач є користувачем означеного об'єкта нерухомості, індивідуального житлового будинку, що не оспорюється останнім.

Згідно з розрахунком за надані послуги з управління побутовими відходами, наданим позивачем, заборгованість відповідача за період з 01.04.2022 по 01.03.2025 становить 5 595, 00 грн. Також згідно з відповідними розрахунками позивачем нараховано інфляційні втрати в сумі 2 310,76 грн, 3% в сумі 490,21 грн та неустойку у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки в сумі 6 108,00 грн.

Відмовляючи в задоволенні позову районний суд виходив з того, що позивачем не доведено факту укладення індивідуального договору про надання відповідних послуг з відповідачкою.

Проте, колегія суддів не може погодитись з таким висновком районного суду з огляду на наступне.

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством, а саме, Житловим кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», а також Закону України "Про відходи"(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Приписами пункту 2 частини 1статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до вимог пунктів 1, 5 частини 2статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Нормою частини 1статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У частинах другій та третій статті 35-1 Закону України "Про відходи" передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами».

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до частин 2 та 3статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України "Про житлово-комунальні послуги"

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про управління відходами", послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835( далі- Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Отже, з викладеного вбачається, що послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахування особливостей з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України "Про управління відходами" та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання(правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони(правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

Установивши, що протягом місяця з дня опублікування проекту договору споживач про свою відмову укласти договір про надання послуг із вивезення побутових відходів чи про свою незгоду із умовами опублікованого договору до КП « СпецЕко» у письмовому вигляді не направляли, а тому вважається такою, що прийняла пропозицію позивача щодо укладення договору про надання послуг із вивезення побутових відходів, положення якого відповідають типовому договору.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з розрахунком за надані послуги з управління побутовими відходами, наданим позивачем, заборгованість відповідача за період з 01.04.2022 по 01.02.2025 становить 5595,00 грн.

Належних і допустимих доказів того, що відповідач ОСОБА_1 не користуються послугами КП « СпеЕко» по вивезенню побутових відходів з території, де він мешкає, або укладення договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідач вважається таким, що прийняв оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі. Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами відповідачами не надано.

На підставі наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за отримані послуги з управління побутовими відходам в розмірі 5595,00 грн підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1, 2 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.

Згідно зі ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов'язань, на них поширюється дія ч.2 ст.625 ЦК України, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язань.

При цьому передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що на дані правовідносини поширюється дія ч. 2 ст. 625 ЦК України щодо сплати суми боргу із врахуванням індексу інфляції та 3 % річних, як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

За таких обставин підлягають стягненню з ОСОБА_1 на користь КП «СпеЕко» 2310,76 грн інфляційних втрат та 490,21 грн 3% річних.

Щодо вимоги позивача про стягнення неустойки у вигляді пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ в сумі 6 108,00 грн, колегія суддів вважає, що така вимога не підлягає до задоволення.

Розмір пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг визначений ч. 1 ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Вказаною статтею передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов'язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ передбачено Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», який застосовується до відносин між суб'єктами господарювання. До відносин між комунальним підприємством та фізичною особою (споживачем) застосовується виключно спеціальний Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Слід зазначити, що сума пені у розмірі 6 108 грн перевищує суму основного боргу 5 595 грн, що прямо суперечить закону, оскільки пеня не може перевищувати 100% боргу.

Таким чином позивачем не доведено правомірність застосування саме подвійної облікової ставки НБУ до відповідача, яка не передбачена Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Враховуючи викладене, позовні вимоги в частині стягнення пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ не підлягають задоволенню. За вказаних обставин, апеляційну скаргу слід задовольнити частково, рішення районного суду скасувати та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Щодо стягнення судових витрат.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.

З матеріалів справи вбачається, що за подання позовної заяви КП «СпеЕко» сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн, а за подання апеляційної скарги 4542,00 грн.

За таких обставин, з ОСОБА_2 на користь КП «СпеЕко» підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 7570,00 грн.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області на - задовольнити частково.

Рішення Комсомольського міського суду Полтавської області від 09 липня 2025 року - скасувати. Ухвалити нове.

Позов Комунального підприємства «СпецЕко» Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг та стягнення 3% річних та інфляційних витрат за несвоєчасне здійснення платежів - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства "СпецЕко" заборгованість за отримані комунальні послуги з управління побутовими відходами в розмірі 8395,97 грн.

В іншій частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства "СпецЕко" судовий збір у розмірі 7570,00 грн.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття і може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, яким є Верховний Суд.

У разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, постанова може бути оскаржена протягом тридцяти днів з моменту виготовлення повного тексту постанови.

Повний текст постанови складено 07 квітня 2026 року.

Головуючий суддя Т.В. Одринська

Судді О.О. Панченко

В.П. Пікуль