Ухвала від 07.04.2026 по справі 761/12817/26

Справа № 761/12817/26

Провадження № 1-кс/761/8778/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2026 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 за погодженням з прокурором другого відділу управління організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях органів безпеки Департаменту нагляду за додержанням законів органами безпеки Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Обґрунтовуючи клопотання, зазначив, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000453 від 04.04.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 263 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з метою відсічі військовій агресії російської федерації (далі за текстом - рф проти України, починаючи з 24.02.2022 Указами Президента України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, дія якого продовжена на теперішній час.

Крім того, Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України № 2105-IX від 03.03.2022, у зв'язку з військовою агресією рф проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації, яка триває на теперішній час.

Відповідно до п. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Згідно зі ст. ст. 19, 65, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 1, ч. 1 ст. 4 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Збройні Сили України та інші військові формування комплектуються військовослужбовцями шляхом призову громадян України на військову службу та прийняття громадян України на військову службу за контрактом.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

На виконання вимог Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 1487 від 30.12.2022, Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 154 від 23.02.2022, представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки спільно із представниками Національної поліції здійснюють заходи щодо призову військовозобов'язаних та резервістів під час мобілізації.

Відповідно до п. 49 та 52 Порядку проведення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, у період проведення мобілізації уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники ІНФОРМАЦІЯ_1 мають право вимагати у громадян чоловічої статті віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу. У разі коли під час перевірки військово-облікового документа встановлено, що особа перебуває на військовому обліку в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ чи розвідувальних органах, процес фото- і відеофіксації пред'явлення такими особами документів не здійснюється.

У ході перевірки документів перевіряється приналежність громадян щодо військового обов'язку, звіряються їх персональні дані, дані військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників,

Із зазначеною метою представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціальне програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Окрім того, виходячи з норм п. 54 Порядку призову у разі встановлення, що громадянин порушує правила військового обліку, визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, або Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", виявлення розбіжностей військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів старший групи оповіщення пропонує резервісту або військовозобов'язаному (крім резервістів та військовозобов'язаних СБУ та розвідувальних органів) прослідувати до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів.

Відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543-XII).

Згідно з нормами пункту 1 частини першої ст. 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації воєнний за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і перебувають на спеціальному обліку.

Керуючись положеннями п. 21 частини першої ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів) ІНФОРМАЦІЯ_2 , Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , апарату ІНФОРМАЦІЯ_10 та експерти установ ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Таким чином, при перевірці документів, при здійсненні мобілізаційних заходів у разі пред'явлення службового посвідчення представниками силових, правоохоронних або інших державних органів, представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевіряє інформацію та персональні дані військовозобов'язаного у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Враховуючи вищевикладене, при перевірці документів, в тому числі під час здійсненні мобілізаційних заходів, у разі встановлення, що особа являється співробітником ІНФОРМАЦІЯ_5 або розвідувальних органів України не застосовується загальний порядок перевірки військово-облікових документів, а також не застосовуються загальні мобілізаційні заходи щодо: взяття на військовий облік в ТЦК, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів та не виписується повістка до ТЦК та СП.

Крім того, правове регулювання питань призову військовозобов'язаних громадян України на військову службу неодноразово висвітлювалось у засобах масової інформації.

Отже, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_12 був достовірно обізнаний про особливий правовий режим воєнного стану, який введено в Україні з 24.02.2022 у зв'язку зі збройною агресією рф та настанням, з моменту оголошення рішення про мобілізацію особливого періоду, який передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» та ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також про те, що питання мобілізаційної підготовки та мобілізації регулюється вищезазначеними нормативно-правовими актами.

09.07.2008 зареєстрований « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), як установа за рішенням ІНФОРМАЦІЯ_14 , головою якого є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .

У відповідності до установчого акту « ІНФОРМАЦІЯ_13 », затвердженого рішенням Голови « ІНФОРМАЦІЯ_13 » № 01-12/07/24 від 12.07.2024 комітет є державною установою зі спеціальним статусом у сфері охорони громадського порядку та безпеки. Комітет здійснює свою діяльність у взаємодії з Кабінетом Міністрів України, ІНФОРМАЦІЯ_15 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , ІНФОРМАЦІЯ_19 , ІНФОРМАЦІЯ_20 , ІНФОРМАЦІЯ_21 , ІНФОРМАЦІЯ_22 , з ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Агентством з розшуку та менеджменту активів, центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими установами, організаціями, підприємствами та фізичним особам, направленими на реалізацію правоохоронної політики щодо захисту конституційних прав і свобод громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, суб'єктів господарювання, інтересів держави, обороноздатності України та інше.

У своїй діяльності «Комітет» керується Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Установчим актом.

Поряд з цим, у відповідності до п. 2.10. вказаного положення встановлено, що «Комітет» має право розробляти форми службових посвідчень, що затверджуються Головою Комітету, з урахуванням державних стандартів щодо форм та опису службових посвідчень встановлених законодавством України та замовляти їх в установах.

У той же час, 16.01.2019 ОСОБА_5 , будучи головою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » на підставі заяви про державну реєстрацію створення відокремленого підрозділу юридичної особи зареєстрував відокремлений підрозділ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » - « ІНФОРМАЦІЯ_25 ».

Надалі, на підставі заяви ОСОБА_5 від 20.09.2022 про державну реєстрацію змін до відомостей про відокремлений підрозділ відбулась зміна місця знаходження відокремленого підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_13 » « ІНФОРМАЦІЯ_25 » з АДРЕСА_2 на АДРЕСА_3 , яка є офіційною юридичною адресою ІНФОРМАЦІЯ_5 .

У подальшому, на підставі заяви ОСОБА_5 від 07.11.2023 про державну реєстрацію змін до відомостей про відокремлений підрозділ відбулась зміна найменування з «Комітету правового захисту України» « ІНФОРМАЦІЯ_25 » на « ІНФОРМАЦІЯ_26 », яке містить повну офіційну назву державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, а саме ІНФОРМАЦІЯ_5 та знаходиться за тією ж адресою: АДРЕСА_3 .

Таким чином, ОСОБА_5 , не будучи представником державної влади та працівником правоохоронного органу, використовуючи юридичну особу - « ІНФОРМАЦІЯ_13 », з корисливих мотивів власного збагачення, усвідомлюючи протиправність дій, а саме те, що посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України» створені виключно для підтвердження приналежності громадян до вищевказаної установи, як її працівників, а не до державних та правоохоронних органів України (зокрема до ІНФОРМАЦІЯ_5 , як державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, створеного у відповідності до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України») і заборону їх використання для ухилення від проходження військової служби та мобілізації, вчинив злочинні дії спрямовані на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України шляхом виготовлення та подальшого збуту вказаних посвідчень, які за своїм зовнішнім виглядом, в тому числі атрибутами та реквізитами є подібними до офіційних посвідчень ІНФОРМАЦІЯ_5 , з метою їх використання військовозобов'язаними особами чоловічої статті для ухилення від проходження військової служби та мобілізації за наступних обставин.

Так, 19.05.2025 ОСОБА_5 , реалізовуючи злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, перебуваючи поблизу офісного приміщення, яке використовується останнім у власній протиправній діяльності та яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 , в ході зустрічі з громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , запропонував останньому придбати у нього посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України», зазначивши при цьому, що таке посвідчення надасть ОСОБА_6 можливість уникати перевірок співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які уповноважені на проведення мобілізаційних заходів на території України.

При цьому ОСОБА_5 , перебуваючи у вказаному вище місці та у той же час, зазначив ОСОБА_6 , що вартість такого посвідчення складає 3 000 (три тисячі) доларів США та що для його отримання необхідно зробити фотографію у військовій формі, з метою надання справжності до приналежності ОСОБА_6 до військової служби, надати копію паспорту громадянина України та реєстраційного номеру облікової картки платника податків.

Надалі, 24.07.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи у м. Києві, продовжуючи реалізовувати власний протиправний умисел направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, повторно запропонував ОСОБА_6 , придбати у нього посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України», зазначивши при цьому, що воно надасть ОСОБА_6 можливість уникати перевірок співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та вказавши, що ціна такого посвідчення буде складати 2 500 (дві тисячі п'ятсот) доларів США.

У подальшому, 28.07.2025 ОСОБА_5 , реалізуючи власний злочинний умисел, перебуваючи на зупинці громадського транспорту, яка знаходиться неподалік будинку АДРЕСА_4 , отримав від громадянина України ОСОБА_6 , фотографію у військовій формі розміром 3,5 см на 4,5 см та грошові кошти у сумі 2 500 (дві тисячі п'ятсот) доларів США за виготовлення посвідчення «Служби безпеки України Представництво Комітету правового захисту України», яке за зовнішнім виглядом, в тому числі атрибутами та реквізитами, є подібним до посвідчень ІНФОРМАЦІЯ_5 . При цьому, ОСОБА_5 зазначив, що для виготовлення вказаного посвідчення не достатньо однієї фотографії, в результаті чого надав вказівку ОСОБА_6 на виготовлення ще додаткових чотирьох фотографій у військовій формі зеленого кольору без погон.

Надалі, 07.08.2025 ОСОБА_5 , продовжуючи реалізовувати власний протиправний задум направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань зазначив про необхідність написання ОСОБА_6 , заяви на ім'я керівника Відокремленого підрозділу « ІНФОРМАЦІЯ_26 » щодо працевлаштування ОСОБА_6 на посаду радника.

Того ж дня, ОСОБА_5 реалізуючи злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, надав вказівку ОСОБА_6 , особисто передати написані заяви та фотографії у військовій формі охоронцю, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 та повідомити останнього, що вказані фотографії та заяви потрібно передам третій особі на яку він вказав.

Надалі, приблизно у той же час, ОСОБА_6 на виконання вказівки ОСОБА_5 передав йому вищеописані написані заяви та фотографії у військовій формі через охоронця за адресою: АДРЕСА_3 .

В подальшому ОСОБА_5 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та періоду часу впродовж серпня-жовтня 2025 року, продовжуючи виконувати власний злочинний задум направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, за сприяння залучених останнім невстановлених досудовим розслідуванням осіб та поліграфічних підприємств, розташованих на території м. Києва, забезпечив виготовлення посвідчення «Служба безпеки України «Представництво Комітету правового захисту України» на ім'я ОСОБА_6 , яке за своїм зовнішнім виглядом, в тому числі атрибутами та реквізитами, є подібним до офіційних посвідчень діючих співробітників ІНФОРМАЦІЯ_5 , а тому лише створює уяву щодо наявності владних повноважень та повноважень співробітника правоохоронного органу у його володільця.

У той же час, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України» «Служба безпеки України - державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України», а у відповідності до ст. 2 вказаного Закону «на ІНФОРМАЦІЯ_5 покладається у межах визначеної законодавством компетенції захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці».

При цьому, статус співробітника ІНФОРМАЦІЯ_5 підтверджується виключно службовим посвідченням, зразок якого затверджується Головою ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Надалі, 15.10.2025 ОСОБА_5 , перебуваючи біля будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 , усвідомлюючи протиправність своїх дій, бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків, на виконання злочинного умислу щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період, діючи в тому числі з корисливих мотивів власного збагачення, передав ОСОБА_6 посвідчення « ІНФОРМАЦІЯ_26 » на ім'я ОСОБА_6 .

У вказаному посвідченні містились наступні елементи, а саме назва організації - ІНФОРМАЦІЯ_5 Представництво ІНФОРМАЦІЯ_28 , фотографія ОСОБА_6 у військовій формі, посада - Радник, номер службового посвідчення НОМЕР_2 , дійсне до 10 січня 2027 року, голограма емблеми СБ України, гербова печатка червоного кольору та те, що «Власник службового посвідчення має право зберігати та носити табельну вогнепальну зброю при наявності дозволу» та підпис начальника управління роботи з особовим складом, які у своїй сукупності та за окремими ознаками подібні до офіційних посвідчень діючих співробітників ІНФОРМАЦІЯ_29 .

За вище викладених обставин, ОСОБА_5 , діючи на шкоду державній безпеці України, підриваючи вагомий авторитет та функціонування ІНФОРМАЦІЯ_5 серед населення України, будучи обізнаним із тимчасовими обмеженнями, які діють на період дії правового режиму воєнного стану щодо осіб призовного віку, а також, що під час дії воєнного стану (загальної мобілізації) всі військовозобов'язані громадяни України у віці від 18 до 60 років, які не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації підлягають призову на військову службу, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання суспільно небезпечних наслідків щодо перешкоджання проведення мобілізаційних заходів та зменшення мобілізаційних ресурсів військовозобов'язаних, в умовах воєнного стану, створив та забезпечив функціонування незаконного механізму з виготовлення та збуту посвідчень, які не підтверджують повноваження співробітників Служби безпеки України, як державного органу спеціального призначення з правоохоронними функціями, створеного у відповідності до ст. 1 Закону України «Про Службу безпеки України», однак є подібними до вказаних посвідчень, чим здійснив перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.

Органом досудового розслідування дії ОСОБА_5 кваліфіковано за ч. 1 ст. 114-1 КК України.

05.03.2026 ОСОБА_5 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

За вказаними обставинами злочинної діяльності 05.03.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , громадянину України, уродженцю с. Перемишель, Славутського району, Хмельницької області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 та проживає за адресою: АДРЕСА_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.

Поряд з цим, сектором дізнання відділення поліції № 1 Одеського РУП № 1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження № 12026168500000048 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України за фактом зупинки патрульною поліцією м. Одеси громадянина України ОСОБА_7 , який під час перевірки документів пред'явив службове посвідчення співробітника ІНФОРМАЦІЯ_29 , яке має ознаки підробки на власне ім'я.

Таким чином, інформація, яка міститься в кримінальному провадженні

за № 12026168500000048 містить фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.

Слідчий у судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без його участі та просить клопотання задовольнити.

Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.

Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 3 відділом 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000453 від 04.04.2025 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 263 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Абзацом 1 ч. 6 ст. 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи те, що інформація може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, слідчим у клопотанні доведено можливість використання як доказу інформації та іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою даної інформації неможливо, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо надання дозволу на тимчасовий доступ до оригіналів запитуваних документів з можливістю їх вилучення, то слідчий суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Як вбачається з долучених до клопотання документів, слідчим не доведено наявність обставин, якими законодавець передбачає можливість вилучення оригіналів документів, зазначених в клопотанні, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що надання завірених належним чином копій даних документів буде достатнім для досягнення мети зазначеного тимчасового доступу.

З урахуванням вищевикладеного, клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, --

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.

Надати старшим слідчим в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , слідчим в ОВС 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , старшим слідчим 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_16 ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , слідчим 3 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_20 , ОСОБА_21 дозвіл на застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю до матеріалів кримінального провадження № 12026168500000048 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України, а саме до:

- витягів з ЄРДР;

- рапортів, повідомлень, які стали підставою для внесення кримінального провадження з додатками до них;

- протоколів отримання добровільно наданих предметів із додатками до них;

- пояснень, допитів свідків із додатками до них;

- заяв про добровільну видачу із додатками до них;

- протоколів обшуків, оглядів місць події із додатками до них;

- матеріалів виконаних доручень оперативними підрозділами із додатками до них;

- протоколів оглядів із додатками до них, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_30 , яке розташоване за адресою: АДРЕСА_7 (або за іншим фактичним місцезнаходженням вказаної установи чи її кадрового підрозділу), з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій.

В іншій частині поданого клопотання - відмовити.

Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Cлідчий суддя

Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1