вул. Димитрія Ростовського, 35, селище Макарів, Бучанський район, Київська область, 08001, тел. (063)069-85-65, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
"24" березня 2026 р. Справа № 370/541/26
Провадження № 3/370/191/26
Суддя Макарівського районного суду Київської області Сініцина О.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Батальйону патрульної поліції в с. Чайки УПП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , водій міжнародних перевезень, за статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення
У Протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 510508 від 19 лютого 2026 року, що 17.02.2026 об 05 год 20 хв, траса АД М06 56 км 901м, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом «Іveco», державний номерний знак НОМЕР_1 , був учасником дорожньо-транспортної пригоди та залишив місце події, що змусило працівників поліції провести розшукові заходи, чим порушив вимоги підпункту «а» пункту 2.10 Правил дорожнього руху, за що визначена відповідальність за статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причин не з'явлення суду не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином SMS повідомленням. Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд вважає за можливе розглядати справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Санкція статті 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачає накладення стягнення за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Зі змісту письмових пояснень ОСОБА_1 , долучених до матеріалів справи, вбачається, що 17 лютого 2026 року він близько 5 год 20 хв заїхав на АЗС «Укрнафта», що розташована на автодорозі Київ-Чоп у напрямку Києва, випив каву та поїхав у сторону Києва, щодо факту дорожньо-транспортної пригоди йому нічого не відомо, наміру залишати місце ДТП не мав, оскільки нічого не знав і не відчув.
У поясненнях водія ОСОБА_2 , долучених з матеріалів справи вбачається, що 17.02.2026 об 5 год 20 хв він знаходився на заправці «Укрнафта» неподалік його транспортного засобу «Daf» номерний знак НОМЕР_2 з напівпричепом НОМЕР_3 , яким керував, коли побачив і почув як вантажний транспортний засіб, виїжджаючим із заправки, зачепив його автомобіль.
Згідно із статтею 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є в тому числі всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю (стаття 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до вимог статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із статтею 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова суду має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Для дотримання стандарту доведення «поза розумним сумнівом» недостатньо, щоб версія обвинувачення була лише більш вірогідною за версію захисту. Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення за відсутності будь-яких інших доказів не є беззаперечним доказом вини особи, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи і не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який передбачає співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій.
У цьому випадку, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки він не мав умисного наміру залишення місця дорожньо-транспортної пригоди. Жодних дій, спрямованих на уникнення відповідальності ОСОБА_1 не вчиняв.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 7, 9, 122-4, 245, 247, 251, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, на підставі пункту 1 частини першої статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її ухвалення через Макарівський районний суд Київської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, якщо вона не була оскаржена. В інакшому разі після її перегляду апеляційним судом.
Суддя О.С. Сініцина