Справа № 369/6078/26
Провадження №2-а/369/195/26
08.04.2026 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Дубас Т.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним адміністративним позовом, в якому просить скасувати постанову від 21.03.2026 року у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 122 КУпАП, провадження у справі закрити.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, суд вважає, що вона підлягає передачі на розгляд до іншого суду, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Положеннями статті 19 КАС України визначено, що справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, а положеннями ст. 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію адміністративних судів між місцевими загальними судами та окружними адміністративними судами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з відповіддю №2575368 від 07.04.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що відноситься до Солом'янського району м. Києва.
Найменування відповідача позивач не вказує, зазначає адресу м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9.
Водночас вказана позовна заява не містить відомостей, зазначених позивачем, про посилання на положення КАС України щодо визначення підсудності позову.
Згідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно з ч. 5 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Згідно до ч. 1, 2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Таким чином, вказана позовна заява подана з порушенням територіальної юрисдикції (підсудності), а зазначена адміністративна справа не підсудна Києво-Святошинському районному суду Київської області.
На виконання ч. 1 ст. 25 КАС України позовна заява мала бути подана за вибором позивача, а тому суд, вважає що мала бути подана за зареєстрованим місцезнаходженням позивача ОСОБА_1 до Соломянського районного суду м. Києва, якому визначена територіальна підсудність справ за зареєстрованим місцезнаходженням позивача, так як позивачем при поданні позову не зазначено найменування відповідача.
За таких обставин адміністративна справа за вказаною позовною заявою підлягає передачі за підсудністю для розгляду до Солом'янського районного суду м. Києва.
Керуючись статтями 20, 25, 29, 171, 294, 295 КАС України, суддя,
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі передати на розгляд до Солом'янського районного суду м. Києва.
Передачу адміністративної справи здійснити в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (підписання).
Суддя Тетяна ДУБАС