09 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/24459/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року в адміністративній справі №160/24459/25 (головуючий суддя першої інстанції - Серьогіна О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач 25.08.2025 року звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у незаконному виключенні з 01.10.2024 року з розрахунку розміру пенсії довідки Рахункової палати №13/1-9 від 19.01.2024 року та у відмові включити в розрахунок розміру пенсії Довідку Рахункової палати № 13/1-9 від 19.01.2024 року, яка викладена в листі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 22.07.2025 року;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки Рахункової палати №13/1-9 від 19.01.2024 року, починаючи з 01.10.2024 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідача зазначено, що рішення суду першої інстанції ухвалено з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що на підставі довідок, які отримані від Рахункової палати на запит про складові заробітної плати, розмір пенсії позивача з 01.10.2024 року перераховано. Для розрахунку пенсії застосовані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Рахунковою палатою №13/1-318 від 12.09.2024 року (врахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №823 від 12.07.2024 року) та №13/1-11 від 19.01.2024 року (на виконання рішення суду). Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024 року, призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень Постанови №823. Отже, відповідачем правомірно застосовані положення Порядку №622 у редакції Постанови № 823 для перерахунку пенсії позивача, призначеної 19.01.2024 року.
Позивач подала до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У період з 29.12.2025 року по 11.01.2026 року суддя-доповідач Юрко І.В. перебувала у відпустці. У період 20.01.2026 року по 12.02.2026 року суддя-член колегії Чабаненко С.В. перебувала у відпустці. У період з 18.03.2026 року по 20.03.2026 року суддя-член колегії Чабаненко С.В. перебувала на лікарняному. 26.03.2026 року та 27.03.2026 року судді-члени колегії Білак С.В. та Чабаненко С.В. перебували у відпустці. У період з 01.04.2026 року по 06.04.2026 року суддя-член колегії Чабаненко С.В. перебувала у відпустці.
Відповідно до частин першої та другої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, відзиву на скаргу, встановила наступне.
Позивач - ОСОБА_1 19.01.2024 року звернулася до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
До заяви позивач долучила:
-довідку №13/1-9 від 19.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Рахунковою палатою, в якій зазначена нарахована заробітна плата за січень 2024 року та
- довідку №13/1-11 від 19.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана Рахунковою палатою, в якій була зазначена заробітна плата за грудень 2023 року (надбавка за інтенсивність, надбавка за виконання особливо важливої роботи, місячна премія).
У зв'язку з тим, що з 19.01.2024 року пенсія була розрахована тільки по довідці №13/1-9 від 19.01.2024 року, а довідка №13/1-11 від 19.01.2024 року Пенсійним органом не взята до уваги при розрахунку пенсії, позивач оскаржила такі дії відповідача до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2024 року у справі №160/16087/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням довідки Рахункової палати №13/1-11 від 19.01.2024 року, починаючи з 19.01.2024 року та з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду пенсійним органом здійснено позивачу перерахунок пенсії з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, тобто середній розмір надбавок, премій та інших виплат від 19.01.2024 року №13/1-11, яка видана Рахунковою палатою з 19.01.2024 року за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії та довідки від 19.01.2024 року №13/1-10 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Пенсія обчислена в розмірі 60 відсотків від суми розрахованої заробітної плати.
Розмір пенсії з 19.01.2024 року становить 19275,22 грн. (32125,36 грн. х 60%).
Позивачу проведена індексація пенсійної виплати 01.03.2025 року із застосуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
У складі пенсійної виплати наявне обмеження в індексації з 01.03.2025 року в розмірі 716,65 грн.. Розмір пенсійної виплати з 01.07.2025 року становить 20775,22 грн..
Як зазначає відповідач, 12.07.2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №823, якою внесено зміни до Порядку №622. Постановою №823 передбачено, що вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024 року. Розмір пенсії, призначеної у 2024 році, обчислюється з урахуванням довідок про заробітну плату, що видані за формами, наведеними в додатках 1-6 до Порядку № 622, з дати її призначення. Отже, пенсії, призначені згідно Закону України «Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024 року, підлягають перегляду. Розмір пенсії, призначеної у 2024 році, обчислюється з урахуванням довідок про заробітну плату, що видані за формами, наведеними в додатках 1-6 до Порядку № 622, з дати її призначення.
На підставі довідок, які отримані від Рахункової палати на запит про складові заробітної плати, відповідач перерахував розмір пенсії позивача з 01.10.2024 року.
Для розрахунку пенсії застосовані довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Рахунковою палатою №13/1-318 від 12.09.2024 року (врахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №823 від 12.07.2024 року) та №13/1-11 від 19.01.2024 року (на виконання рішення суду).
Тобто, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024 року, призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень Постанови №823.
Не погодившись з діями відповідача, позивач оскаржив такі дії до суду.
Апеляційний суд, переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, зазначає про таке.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» (далі по тексту - Закон №889) передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно із п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 визначено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою КМУ від 14.09.2016 року №622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі по тексту - Порядок №622).
Відповідно до п.4 Порядку №622 (у редакції від 01.01.2020 року) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно вказаного Порядку №622:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому-п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
20.07.2024 року набрала чинності Постанова КМУ №823, якою затверджені зміни до Порядку №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Згідно із п.3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування - з 20.07.2024 року та застосовується з 01.01.2024 року.
Пунктами 5, 6 постанови КМУ №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 року здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 року з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі по тексту - Постанова №1-3), яка діяла на момент призначення пенсії позивачу.
Цією постановою затверджено форми наступних довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Як вбачається з матеріалів справи, за заявою позивача від 17.01.2024 року, її переведено на пенсію за віком згідно ст.37 Закону №3723-ХІ.
До заяви про призначення пенсії позивач долучила довідку № 13/1-9 від 19.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Рахунковою палатою, в якій була зазначена нарахована заробітна плата за січень 2024 року та довідку № 13/1-11 від 19.01.2024 року про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видана Рахунковою палатою, в якій зазначена заробітна плата за грудень 2023 року (надбавка за інтенсивність, надбавка за виконання особливо важливої роботи, місячна премія).
На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.10.2024 року по справі № 160/16087/24 відповідачем з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка мас не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, тобто середній розмір надбавок, премій та інших виплат від 19.01.2024 року № 13/1-11, яка видана Рахунковою палатою з 19.01.2024 року за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії та довідки від 19.01.2024 №13/1-10 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Розмір пенсійної виплати з 01.07.2025 року становив 20775,22 грн..
Пенсійним органом позивачу з 01.10.2024 року здійснено новий перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про складові заробітної плати для призначення особі пенсії державного службовця, яка працювала в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посаду якої було класифіковано (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) у зв'язку із прийняттям Постанови № 823, якою внесено зміни до Порядку №622, за результатами розрахунку загальний розмір пенсійної виплати складає 7977,22 грн.. (станом на 19.01.2024 року), з 01.03.2025 року - 8894,60 грн..
Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.10.2024 року, призначеної відповідно до Закону №889-VIII, з урахуванням положень Постанови №823.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про необґрунтованість позиції Пенсійного органу щодо набрання чинності Постановою №823, якою внесено зміни до Порядку №622, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024 року, тоді як позивачу призначено пенсію державного службовця у січні 2024 року.
Апеляційний суд зауважує, що пенсія за віком згідно ст.37 Закону №3723-ХІІ призначена позивачу з 19.01.2024 року, тобто до внесення змін до Порядку №622, тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.
Відтак, положення Постанови №823 можуть стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Крім того, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
З урахуванням наведених вище обставин в їх сукупності, апеляційний суд дійшов висновку, що дії відповідача є протиправними щодо незаконного виключення з 01.10.2024 року з розрахунку розміру пенсії довідки Рахункової палати №13/1-9 від 19.01.2024 року та у відмові включити в розрахунок розміру пенсії.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки дана справа розглянута судом апеляційної інстанції у відповідності до вимог частини 1 статті 310 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного провадження та не відноситься до справ, передбачених частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню.
Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року в адміністративній справі №160/24459/25 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2025 року в адміністративній справі №160/24459/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя В.А. Шальєва