09 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/9458/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року (суддя Олійник В.М.) у справі №160/9458/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року було частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та:
визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 21.04.2021 №13314-8275/М-01/8-0400/21 про відмову у поновленні пенсії ОСОБА_1 ;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 року відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та здійснити виплату відповідної пенсії.
Рішення суду набрало законної сили.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 встановлено контроль за виконання рішення суду:
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом трьох місяців з дня отримання вказаної ухвали надати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року в справі №160/9458/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
05.01.2026 від відповідача до суду надійшов звіт про виконання судового рішення. Відповідач повідомляв на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 по справі № 160/9458/21 Головним управлінням поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 відповідно до положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Доплата ОСОБА_1 за період з 07.10.2021 по 31.12.2025 становить 97013,61 грн. та нарахована на додаткову відомість в січні 2026 року.
Пенсія за період з 01.01.2026 по 31.01.2026 у розмірі 498,00 грн. нарахована на
основну відомість січня 2026 року.
Пенсійні виплати нараховані на банківську установу АТ "Ощадбанк" з датою виплати - 24 число.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 по адміністративній справі № 160/9458/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління набрало законної сили 07.09.2021 та обліковується в “Реєстрі судових рішень» підсистеми Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) під номером С1963624.
Таким чином, відповідач зазначав, що покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо поновлення пенсії ОСОБА_1 виконані Головним управлінням у порядку встановленому судовим рішенням, у зв'язку з чим просив прийняти звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року:
прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010804-7/760 від 02.01.2026 року про виконання рішення суду від 06.08.2021 року в справі №160/9458/21;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протягом трьох місяців з дня отримання вказаної ухвали надати до суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року в справі №160/9458/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала суду мотивована тим, що відповідачем частково виконано рішення суду, здійснено перерахунок пенсії, а сума заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії, буде виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Суд зазначив, що невиплата сум перерахованої пенсі не пов'язана з умислом відповідача, спрямованого на невиконання рішення суду, у зв'язку з чим відсутні підстави для застосування до керівника пенсійного органу штрафу.
Не погодившись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм процесуального права, просить ухвалу суду скасувати, відмовити в прийнятті звіту, накласти на керівника штраф за невиконання рішення суду і зобов'язати відповідача подати новий звіт про виконання рішення суду. Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на те, що суд першої інстанції безпідставно прийняв звіт відповідача, оскільки останнім рішення суду не виконано, а саме відповідачем визначено розмір пенсії, який очевидно не відповідає вимогам чинного законодавства.
Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваної ухвали суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
В силу приписів ст..129-1 Конституції України, ст..13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ст.ст.14, 370 КАС України рішення суду є обов'язковим для виконання.
Одним із видів судового контролю за виконанням рішення суду, який передбачений КАС України, є встановлення судом обов'язку суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ст..382 КАС України).
Відповідно до ч.2, 3 ст.382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються:
1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;
2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно із ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
У спірному випадку встановлено, що поданий відповідачем звіт відповідає вимогам ч.2, 3 ст.382-2 КАС України, у ньому, зокрема, відображено дії, які чинені відповідачем на виконання рішення суду та долучені відповідні докази.
Так, рішенням суду було зобов'язано відповідача поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 року відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та здійснити виплату відповідної пенсії.
На виконання рішення суду відповідачем поновлено виплату пенсії, визначено розмір пенсії та визначено заборгованість, яка підлягає виплаті на користь позивача, але не виплачена на теперішній час у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.
Отже, надані відповідачем докази свідчать про поновлення пенсії позивачу, яку призначено на умовах Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначено заборгованість невиплаченої пенсії. Тобто, надані докази свідчать про виконання рішення суду у спосіб, який таким рішенням встановлено.
Позивач, заперечуючи факт виконання відповідачем рішення суду, вказує на те, що визначений відповідачем розмір пенсії не узгоджується з чинним законодавством.
Надаючи оцінку таким аргументам позивача, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на те, що спір, який становив предмет спору у цій справі та який був вирішений судом, не стосувався конкретного розміру пенсії, сподівання на який мав позивач. Судом не було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії до конкретно визначеного розміру чи у відповідності до ти чи інших нормативно-правових актів, які б могли вказувати на розмір пенсії, що повинен становити на час поновлення виплати цієї пенсії.
Отже, аргументи позивача про неправильність, на його думку, визначення розміру пенсії не можуть бути підставою для неприйняття звіту. При цьому, враховуючи і те, що позивач а ні в заявленому позову, а ні в цій апеляційній скарзі, не зазначає того, яким ж на його думку має бути розмір пенсії.
Стосовно того, що відповідачем не виплачено суму заборгованості, яка виникла внаслідок перерахунку пенсії за минулі періоди, суд першої інстанції правильно зазначив, що фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України. Невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України, в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. З цих підстав суд першої інстанції обгрунтовано вказав на відсутність підстав стверджувати про наявність умислу відповідача на невиконання рішення суду, що свідчить про відсутність підстав для застосування до керівника пенсійного органу штрафу за невиконання рішення суду.
Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у спірному випадку були наявні підстави для прийняття звіту відповідача.
В той же час, встановивши те, що рішення суду в повному обсязі не виконано відповідачем, суд першої інстанції обгрунтовано зобов'язав відповідача протягом двох місяців подати новий звіт про виконання рішення суду, як то передбачено ч.11 ст.382-3 КАС України.
Таким чином, у спірному випадку дії суду першої інстанції відповідали вимогам процесуального закону щодо судового контролю за виконанням рішення суду, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги позивача.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року у справі №160/9458/21 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у строки, передбачені ст.329 КАС України.
Повний текст постанови складено 09.04.2026
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров