Постанова від 09.04.2026 по справі 201/2353/26

Справа № 201/2353/26

Провадження № 3/932/647/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. Дніпро

Суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Потоцька С.С., за участю секретаря судового засідання: Карапиш А.М., прокурора Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Коломієця В.А., особи, відносно якої складено протокол- ОСОБА_1 , захисника-Бартош-Стрельникова Т.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією у відношенні:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце народження м. Запоріжжя, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

відповідальність за вчинення якого передбачена частиною першою ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Шевченківського районного суду міста Дніпра надійшов протокол від 19.02.2026 № 178 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за частиною першою ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

У протоколі зазначено, що ОСОБА_1 , звільнившись з посади інструктора відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порушення вимог абз.2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на функцію держави або місцевого самоврядування за 2024 рік за типом «щорічна», а саме -04.02.2026 о 20:12, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною першою ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не знав, що потрібно подавати декларації, необзінанний з вимогами чинного законодавства, при звільненні з посади, йому ніхто не роз'яснив, що потрібно подавати декларацію. Він доглядає за своїми дітьми, оскільки його дружина проходить службу. Також ОСОБА_1 пояснив, що має проблеми зі здоров'ям, у зв'язку з чим, часто проходить лікування та перебуває на стаціонарі у лікарні.

Захисник у судовому засіданні пояснила, що при звільненні ніхто не пояснював, що необхідно подавати декларації.

Прокурор у судовому засіданні вказав на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 172-6 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, захисника та прокурора, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов таких висновків.

Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частини першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.12.2016 ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є зокрема військові посадові особи Збройних Сил України.

За приписами ч.12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи-це військовослужбовці, які обіймають штатні посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Відповідно до функціональних обов'язків головного спеціаліста відділення призову старший сержант ОСОБА_1 підпорядковується начальнику відділення призову районного ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідає за: ведення бази даних; ведення картотек особових справ призовників; підготовку засідань районної комісії з питань приписки та призовної комісії; підготовку для відправлення на обласний збірний пункт особових справ на призовників, які підлягають відправленню до військових частин; складання іменних списків на військову команду, що направляється на обласний збірний пункт; виписування військових квитків та обліково-послужних карток на громадян, призваних на строкову військову службу, підготовку відповідних розділів звіту з приписки та призову.

Положеннями ч. 2 ст. 5 Закону України «Про військовий обов?язок і військову службу» визначено, що до Старшого сержантського і старшинського складу відноситься військове звання старший сержант.

Отже, старший сержант ОСОБА_1 , інструктор відділення рекрутингу та комплектування ІНФОРМАЦІЯ_2 є військовою посадовою особою Збройних Сил України.

ОСОБА_1 , як військова посадова особа, в силу підпункту «г» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», а отже ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до частини дев'ятої ст. 20 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці, визначені Законом України "Про запобігання корупції", зобов'язані подавати декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у порядку та строки, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".

Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пунктів 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Старший сержант ОСОБА_1 на підстав наказу від 28.05.2024 № 152 звільнений з військової служби у запас.

Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні декларації за 2024 рік (після звільнення) до 1 квітня 2025 року.

Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна) подав 04.02.2026.

Відповідальність за ч. 1 ст.172-6КУпАП настає у разі несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не знав про необхідність подачі декларації та має проблеми зі здоров'ям.

Суд зазначає, необізнаність про чинне законодавство не звільняє особу від обов'язку дотримання вимог закону. Крім того, догляд за дітьми також не може бути віднесено до поважності причину несвоєчасного подання декларації, оскільки не є перешкодою у її поданні. Проаналізувавши надані захисником медичні висновки перебування ОСОБА_1 на лікуванні, суд зазначає, що періоди перебування ОСОБА_1 у лікарні на стаціонарі, не охоплює весь період прострочки подання щорічної декларації, тому обєктивно не перешкоджало подачі декларації.

Отже, поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік «після звільнення» у ОСОБА_1 - відсутні.

Датою і часом вчинення ОСОБА_1 правопорушення, пов'язаного з корупцією, є фактичний час і дата несвоєчасної подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, тобто 04.02.2026.

Відповідно до ч. 1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст.172-6 КУпАП, підтверджується протоколом № 178 від 19.02.2026, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 06.02.2026; копією декларації тип «щорічна» за 2024 рік яка подана 04.02.2026; витягом з наказу від 19.12.2016 № 78, витягом з наказу від 28.05.2024 № 152; листом від 30.01.2026 Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань; інформацією про послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчиняв ОСОБА_1 у період з 01.01.2024 по 15.02.2026», витягом з положення про функціональні обов'язки, рапортом від 19.02.2026, копією військово-облікового документу ОСОБА_1 , виписками з медичної картки ОСОБА_1 , довідкою від 12.02.2025 № 262/14 КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги», медичною документацією ОСОБА_1 ,

Таким чином, ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», маючи обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні за 2024 рік, несвоєчасно, без поважних причин подав 04.02.2026.

Тобто, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною першою ст. 172-6 КУпАП.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення враховується обставини, згідно зі ст. ст. 33-35 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особа порушника, з урахуванням чого застосовується адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Крім того, в силу ч. 1 ст. 40-1 КУпАП, стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 665 грн 60 коп.

Керуючись ст. ст. 7, 9, 36, 172-6, 251, 268, 280, 283 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665,6 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.ст. 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, через установу банку України.

Роз'яснити, що у разі не сплати штрафу в п'ятнадцяти денний строк постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом, котрий передбачає подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя С.С. Потоцька