Постанова від 09.04.2026 по справі 200/7900/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року справа №200/7900/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Гайдара А.В., Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г., розглянув апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року (головуючий суддя І інстанції Шинкарьова І.В.) у справі № 200/7900/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі позивач), звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача з припинення нарахування та виплати позивачу з 13.05.2024 щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», підвищень до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і соціальних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»;

-зобов'язати відповідача установити і виплачувати з 13.04.2025 до розміру пенсії позивачу щомісячну доплату в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум;

-зобов'язати відповідача установити і виплачувати з 13.04.2025 до розміру пенсії позивача підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням раніше виплачених сум;

-зобов'язати відповідача установити і виплачувати з 13.04.2025 до розміру пенсії позивача підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням раніше виплачених сум;

-зобов'язати відповідача установити і виплачувати з 13.04.2025 до розміру пенсії позивачу підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і соціальних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 13.05.2024 щомісячної доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», підвищень до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і соціальних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 13.04.2025 до розміру пенсії ОСОБА_1 щомісячну доплату в сумі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 13.04.2025 до розміру пенсії ОСОБА_1 підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 13.04.2025 до розміру пенсії ОСОБА_1 підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити з 13.04.2025 до розміру пенсії ОСОБА_1 підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і соціальних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначив, що пенсія позивачу призначена після 01 березня 2018 року, тому на позивача не розповсюджується положення абзацу 1 пункту 1 постанови КМУ №713, та щодо вимог індексації, відповідач зазначає, за 2022, 2023, 2024 роки індексація не нараховується та не виплачується позивачу оскільки в результаті перерахунку пенсії відбулося підвищення грошового забезпечення.

Сторони в судове засідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак листом суд першої інстанції повідомив, що справа в паперовому вигляді не формувалась. Також повідомлено, що всі документи експортовано в комп'ютерну програму «Діловодство спеціалізованого суду».

Відтак, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

З 26.10.2004 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (посвідчення серії НОМЕР_1 ).

З 31.03.2015 позивач продовжив службу в Збройних силах України, що підтверджується витягом з наказу №32 від 31.03.2015. 08.04.2024 звільнений з військової служби у запас у зв'язку з досягненням віку перебування на військовій службі з посади старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 у військовому званні «майор», що підтверджується витягами з наказу №104 від 02.03.2024 та №103 від 08.04.2024 і відомостями у пенсійній справі позивача.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 по справі №200/6808/23 визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні позивачу з 01.11.2023 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень, передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 № 713, до призначеної пенсії та встановлено зобов'язання пенсійному органу нарахувати та виплатити позивачу з 01.11.2023 щомісячну доплату у розмірі 2000 гривень, відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Після виконання наведеного судового рішення та проведеного пенсійним органом перерахунку пенсії позивача її розмір становив 24843,61 грн. і станом на 24.04.2024 пенсійна виплата була обрахована з таких видів і розмірів складових: посадовий оклад - 5220 грн.; оклад за військове звання - 1340 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3280 грн.; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 9006 грн.

2000 грн. - щомісячна доплата, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" та виплачувана позивачу з 01.11.2023 на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2023 по справі №200/6808/23.

Водночас, серед іншого до пенсійної виплати додатково ввійшли передбачені та визначені діючим законодавством України підвищення і доплати:

2242,68 грн. - розмір підвищення (індексація) пенсії, встановленого та виплачуваного позивачу з березня 2022 року відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118);

1500 грн. - розмір підвищення (індексації) пенсії, встановленого та виплачуваного позивачу з березня 2023 року відповідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168);

1500 грн. - розмір підвищення (індексації) пенсії, встановленого та виплачуваного позивачу з березня 2024 року відповідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і соціальних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185).

Відомості про наведені складові і розміри грошового забезпечення, що увійшли до обчислення при перерахунку пенсійної виплати позивачу, та про підвищення (індексації) до пенсії позивача, проведені в 2022, 2023 та в 2024 роках підтверджуються листом пенсійного органу №0500-0215-8/41025 від 24.04.2024 і протоколом складових пенсії від 24.04.2024 з пенсійної справи, наданими у відповідь на адвокатський запит представника.

З 13.05.2024 за поданою позивачем заявою пенсійний орган здійснив перевід з пенсії за вислугу років, первинно призначену за Законом №2262-XII, на пенсію по інвалідності, передбачену тим же Законом №2262-XII.

13.05.2024 (вх. 2371/5) та 26.06.2024 (вх. №3101/5) від Міністерства оборони України до Головного управління надійшли документи відносно позивача для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону №2262.

На підставі наданих документів відповідачем з 13.05.2024 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262, з урахуванням додаткової вислуги років. (протокол за пенсійною справою - 0501021712 (Міноборони) від 13.05.2024)

Грошове забезпечення на підставі грошового атестата №27 від 08.05.2024 та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій для обчислення пенсій №09/02141П від 08.05.2024 встановлено у розмірі 27287,77 грн.

Основний розмір пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення 19101,44 грн. (27287,77 х 70%).

Відповідач у листі-відповіді №0500-0203-8/55874 від 06.06.2025 з долученням до листа протоколу пенсії позивача станом на 05.06.2025, відповідно до яких поточну виплачувану ОСОБА_1 пенсію відповідач перерахував (призначив) з 13.05.2024, тобто при переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію по інвалідності в межах Закону №2262-XII.

З долученого протоколу пенсії від 05.06.2025 слідує, що під час перерахунку/призначення пенсії з 13.05.2024, зі складу пенсійної виплати позивача відповідачем виключено щомісячну доплату 2000 грн., передбачену Постановою №713, та суми підвищення (індексацій), призначених з березня 2022 року на підставі Постанови №118, з березня 2023 року на підставі Постанови №168 та з березня 2024 року на підставі Постанови №185.

Такі дії пенсійного органу щодо виключення зі складу пенсійної виплати позивача при переведенні його з 13.05.2024 в межах Закону №2262-XII з пенсії за віком на пенсію по інвалідності щомісячної доплати 2000 грн. за Постановою №713 та сум підвищень (індексацій) пенсії за 2022, 2023 та 2024 роки позивач вважає незаконними.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції погоджує висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ).

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Згідно з ч.ч.1, 2ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

14 липня 2021 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).

Згідно пп.1 Постанови №713 встановлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13,21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акту Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було встановлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Кабінетом Міністрів України вказаної Постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Судами встановлено, що переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ, було зумовлено поданою позивачем заявою про переведення на пенсію по інвалідності, у позовній заяві позивач відмічає, що він звільнений з військової служби у запас у зв'язку з досягненням віку перебування на військовій службі з посади старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 у військовому званні «майор». У протоколі від 13.05.2024 про перерахунок пенсії вказано: «Дата і причина звільнення - 08.04.2024 ст. 26 ч 6 А п. відставку за віком або за станом здоров'я; Причина інвалідності- поранення, контузія, травма, каліцтво, захворювання, пов'язані із захистом Батьківщини; Група інвалідності - 3;».

В матеріалах справи відсутні докази того, до грошового забезпечення вносилися зміни (збільшення) до грошового забезпечення, визначеного Постановою №704, за посадою помічника командира бригади - начальника фінансово - економічної служби НОМЕР_2 окремої механізованої бригади 6 гвардійського армійського корпусу Південного оперативного командування, з якої позивач звільнений з військової служби у запас 25.10.2004, та за посадою старшого офіцера ІНФОРМАЦІЯ_3 , з якої ОСОБА_1 08.04.2024 звільнився з військової служби у запас у зв'язку з досягненням віку перебування на військовій службі, яке враховується при розрахунку/перерахунку пенсій.

Отже, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" є протиправними.

В рішенні від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Тобто набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях по справах: № 5-рп/2005, № 17-рп/2010, № 23-рп/2010, № 10-рп/2011).

Наведене також відповідає висновкам Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, які викладені в постанові від 02 березня 2023 року у справі №600/870/22-а, 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22 та інших.

Таким чином, обставина переведення відповідачем позивача з 13.05.2024 з пенсії за віком за Законом №2262-XII на пенсію по інвалідності за Законом №2262-XII та збільшення розміру пенсійної виплати за рахунок застосування грошового забезпечення за різними посадами, з яких звільнявся позивач, та за рахунок збільшення його вислуги років та відсоткового значення розміру пенсії, не є підставою для виключення зі складу пенсійної виплати позивачу встановленої йому раніше щомісячної доплати 2000 грн., передбаченої Постановою №713

Щодо індексації.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ст. 3 цього Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Індексація пенсій в 2024 році проведена на підставі постанові Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 (далі - Постанова № 185).

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Також, суд вказує, що єдиною обставиною, що виключає підвищення призначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону №2262-XII пенсій, визначено в абз.3 п.2 постанов КМУ №118, №168 та №185, де вказано, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абз.2 п.1 постанови, не застосовується у випадку перерахунків пенсії, що проводилися за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-XII.

Таким чином, обставина переведення відповідачем позивача з 13.05.2024 з пенсії за віком за Законом №2262-XII на пенсію по інвалідності за Законом №2262-XII та збільшення розміру пенсійної виплати за рахунок застосування грошового забезпечення за різними посадами, з яких звільнявся позивач, та за рахунок збільшення його вислуги років та відсоткового значення розміру пенсії, не є підставою для виключення зі складу пенсійної виплати позивачу підвищень на коефіцієнт збільшення, встановлених йому раніше Постановою №118, Постановою №168 та Постановою №185.

Зважаючи на наведене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

У справі, що розглядається, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що скаржникові надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах, а доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду попередньої інстанції.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року у справі № 200/7900/25 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 грудня 2025 року у справі № 200/7900/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 09 квітня 2026 року.

Судді А.В. Гайдар

Т.Г. Гаврищук

Е.Г. Казначеєв