09 квітня 2026 року справа №200/1397/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу представника позивача Єрьоміної Вікторії Анатоліївни на ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року (повне судове рішення складено 04 листопада 2025 року) у справі № 200/1397/25 (суддя в І інстанції Логойда Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2025, яке набрало законної сили 13.05.2025, позов ОСОБА_1 до Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
- визнано протиправними дії Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із застосуванням п. 4 цієї Постанови у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру його пенсії;
- зобов'язано Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із застосуванням п. 4 цієї Постанови у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру його пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року прийнято звіт Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі № 200/1397/25.
Не погодившись з таким судовим рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу місцевого суду, та прийняти нову постанову, якою в прийнятті звіту Головного управління Служби безпеки України у Донецькій та Луганській областях про виконання судового рішення по справі №200/1397/25 - відмовити, зобов'язати Головне управління подати до суду першої інстанції письмовий звіт про виконання рішення суду від 10.04.2025.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що оновлену довідку, на виконання ухвали про надання звіту від 29.10.2025 по справі № 200/1397/25, Відповідач зменшив на - 616,26 грн, порівняно з довідкою від 29.04.2025 № 15/124, шляхом зменшення відсотку надбавки за особливості проходження служби з 100% до 63%, а також зменшення відсотку премії з 187% до 121 %.
Відповідач надіслав відзив, в якому просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення, ухвалу суду першої інстанції залишити без змін.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.10.2025 заяву ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі задоволено: встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі; зобов'язано Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2025 у справі № 200/1397/25 протягом одного місяця з дня отримання суб'єктом владних повноважень даної ухвали.
Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях подало звіт про виконання даного судового рішення (документ сформований в системі «Електронний суд» 30.10.2025), в якому зазначало наступне.
На виконання рішення суду, що ухвалено в даній справі, відповідачем було виготовлено довідку від 29.04.2025 № 15/124 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, яку із супровідним листом від 29.04.2025 № 78/8-728 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Після встановлення судового контролю за виконанням рішення суду проведено опрацювання зазначеної довідки та встановлено, що у ній були зазначені невірні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії. А саме надбавка за особливості проходження служби встановлена у завищеному розмірі 100 відсотків, премія - у завищеному розмірі 187 відсотків, і вони були встановлені виходячи з менших розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму у розмірі 1762 грн, що є помилковим.
У зв'язку з цим невідкладно підготовлено оновлену довідку від 29.10.2025 № 15/297, яку того ж дня разом із супровідним листом від 29.10.2025 № 78/8-1135 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
У довідці зазначені такі складові грошового забезпечення, як: посадовий оклад - 9660 грн., оклад за військовим званням - 2150 грн., надбавка за вислугу років - 5314,50 грн. Вони розраховані відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, тобто з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684 грн.
Також у довідці зазначені такі розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: «глава 2 розділ ІІІ» (надбавка за особливості проходження служби, 63%) - 10788,44 грн.; «глава 3 розділ ІІІ» (надбавка за службу в умовах режимних обмежень, 15%) - 1449 грн.; «глава 15 розділ ІІІ» (премія, 121%) - 11 688,60 грн.
Визначення розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення було здійснено відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зокрема, згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок перерахунку пенсії визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393».
Пунктом 5 Порядку (в редакції з урахуванням рішення Окружного адміністративного суду від 12.12.2018, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18) передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Розмір надбавки згідно з главою 3 розділу ІІІ (за службу в умовах режимних обмежень - 1449 грн) визначений, з урахуванням розміру цієї надбавки, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 № 414 та наказом ЦУ СБУ від 10.04.2018 № 515/ДСК.
Розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з главою 2 розділу ІІІ (надбавка за особливості проходження служби - 10 788,44 грн) та главою 15 розділу ІІІ (премія - 11 688,60 грн) зазначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому у позивача виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), з якої він звільнився.
Підставою для зазначення цих щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, є положення п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зі змісту яких слідує, що у випадку не встановлення Кабінетом Міністрів України розмірів відповідних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (щомісячних надбавок, доплат, підвищень та щомісячної премії) для перерахунку пенсій вони враховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Щодо виконання рішення суду в частині стягнення судового збору, то на користь ОСОБА_1 сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн, шо підтверджується копією платіжної інструкції від 23.04.2025 № 673.
Відповідач просив прийняти звіт про виконання рішення суду.
До звіту суб'єкт владних повноважень додав, зокрема:
- довідку від 29.04.2025 № 15/124 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 (як пояснив відповідач, це помилкова довідка);
- супровідний лист від 29.04.2025 № 78/8-728 про направлення вказаної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області з використанням фельд'єгерського зв'язку;
- копію реєстру від 01.05.2025 № 111 на відправлення, що надсилаються до відділу урядового фельд'єгерського зв'язку Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в містах Донецьку та Луганську;
- оновлену довідку від 29.10.2025 № 15/297 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 (як пояснив відповідач, це правильна довідка), в якій зазначені такі складові грошового забезпечення, як: посадовий оклад - 9660 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 2150 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 5314,50 грн.; додаткові види грошового забезпечення позначені як: «глава 2 розділ ІІІ» (надбавка за особливості проходження служби, 63%) - 10 788,44 грн., «глава 3 розділ ІІІ» (надбавка за службу в умовах режимних обмежень, 15%) - 1449 грн., «глава 15 розділ ІІІ» (премія, 121%) - 11 688,60 грн.; всього - 41050,54 грн. В довідці зазначено, що її складено з урахуванням прожиткового мінімуму станом на 01.01.2023 та на підставі рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі;
- супровідний лист від 29.10.2025 № 78/8-1135 про направлення вказаної довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (із зверненням уваги на те, що саме ця довідка є вірною);
- копію квитанції АТ «Укрпошта» від 29.10.2025 про направлення супровідного листа від 29.10.2025 № 78/8-1135 разом з оновленою довідкою від 29.10.2025 № 15/297 до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області;
- копію платіжної інструкції від 23.04.2025 № 637 (внутрішній номер 418493556), в якій в графі «Призначення платежу» зазначено, що перераховано судовий збір ОСОБА_1 за рішенням суду від 10.04.2025 у справі №200/1397/25.
Розглянувши звіт про виконання рішення суду, суд виходить з наступного.
Спір в даній справі розглянутий і вирішений судом шляхом ухвалення судового рішення, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в ст. 370 цього Кодексу, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах віднесено до процесуальних питань, що пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, які врегульовані розд. IV Кодексу адміністративного судочинства України (ст.ст. 370 - 383).
Відповідно до ст. 3811 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382 - 3823 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 зазначеного Кодексу суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 3 ст. 3821 цього Кодексу встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 1291 Конституції України.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 1291 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 ст. 3823 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Відповідно до ч. 2 ст. 3823 вказаного Кодексу суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 3822 цього Кодексу.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2025, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із застосуванням п. 4 цієї Постанови у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру його пенсії.
З поданого до суду звіту про виконання рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, вбачається, що Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях підготовлено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог нормативно-правових актів, які зазначені в резолютивній частині рішення суду, для проведення з 01.02.2023 перерахунку основного розміру його пенсії.
Вказані обставини підтверджуються оновленою довідкою від 29.10.2025 № 15/297 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, супровідним листом від 29.10.2025 № 78/8-1135 про направлення цієї довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, копією квитанції АТ «Укрпошта» від 29.10.2025.
Отже, з поданого до суду звіту про виконання рішення суду, що ухвалено в даній адміністративній справі та набрало законної сили, вбачається, що рішення Донецького окружного адміністративного суду виконано.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу представника позивача Єрьоміної Вікторії Анатоліївни - залишити без задоволення.
Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 04 листопада 2025 року у справі № 200/1397/25 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 09 квітня 2026 року.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук