09 квітня 2026 року Чернігів Справа № 620/5691/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про виконання рішення суду у справі № 620/5691/25,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 620/5691/25.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 у справі №620/6519/24 позов задоволено повністю.
12.02.2026 до суду від позивача надійшла заява в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, про встановлення судового контролю та подання звіту про виконання судового рішення від 19.08.2025 у справі № 620/5691/25.
Ухвалою суду від 27.02.2026 вказану заяву задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали, подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 у справі №620/5691/25.
18.03.2026 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області в порядку судового контролю подано звіт, у якому зазначено, що на виконання рішення суду від 19.08.2025 у справі №620/5691/25 Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії з 24.02.2025 та застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки, які передують року розрахунку пенсії за віком, за 2022-2024 роки, що ніким не оспорюється. Розмір пенсії відповідно до рішення суду з 24.02.2025 склав 5468,83 грн. При цьому позивачу частково погашено заборгованість пропорційно виділеним бюджетним призначенням. Додатковими відомостями від 25.11.2025 профінансовано 19756,91 грн та від 23.02.2026 профінансовано 2145,83 грн в рахунок погашення боргу. Станом на 24.02.2026 залишок невиплаченої заборгованості, нарахованої на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 у справі №620/5691/25, складає 6437,49 грн. 24.02.2026 Пенсійним фондом України затверджено План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на 2026 рік. На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 05 лютого 2026 року № 127 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік», з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області у 2026 році та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1), наказом Головного управління від 12.03.2026 №255 введено в дію з 24 лютого 2026 року План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на 2026 рік, яким передбачені, зокрема: Видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій в солідарній системі, перерахованих на виконання рішень суду, у розмірі 9729,5 тис. грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень у розмірі 10687,6 тис. грн. За рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, у розмірі 15341,8 тис. грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень у розмірі 14933,6 тис. грн.
Позивачем заперечення на звіт не подані.
Розглянувши звіт, суд зазначає наступне.
Надаючи правову оцінку поданому звіту, суд зважає на таке.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно частини першої - третьої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Отже, з указаних законодавчих положень вбачається, що суд може вжити заходів реагування в контексті судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Аналогічний висновок викладений Великою Палатою Верховного Суду в ухвалі від 30 червня 2022 року у справі № 826/9960/15, а також Верховним Судом в ухвалах від 11 серпня 2020 року у справі №160/3586/19 та від 17 вересня 2024 року у справі №200/3958/19-а.
Усталеною судовою практикою також сформовано правову позицію, відповідно до якої для застосування інституту судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
В цьому контексті суд зазначає, що Порядком розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1) (далі - Порядок 21-2) встановлено механізм складання, розгляду, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, планів доходів і видатків головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до п.1-2 Розділу 2 Порядку № 21-2 основними складовими бюджету Пенсійного фонду є дохідна та видаткова частини.
Доходи бюджету Пенсійного фонду класифікуються за такими основними групами: власні доходи (кошти); кошти Державного бюджету України.
Відповідно до п.4 Розділу 2 Порядку №21-2 у структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Пунктами 6,7 Розділу 2 Порядку №21-2 визначено, що видатки за рахунок власних доходів (коштів) здійснюються на:
- пенсійне забезпечення осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону (крім випадків, передбачених Законом);
- виплату пенсій, призначених згідно з іншими законодавчими актами в частині розміру пенсії, на яку особа має право відповідно до Закону;
- пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, інших осіб, визначених законом, у частині розміру пенсії із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, передбаченого відповідно до Порядку визначення різниці між розміром пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1168;
- виплату щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття згідно із Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» (для осіб, яким пенсія виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду);
- пенсійне забезпечення осіб, які проживають за кордоном, та іноземних пенсіонерів (крім пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доплат, фінансування яких згідно з законодавчими нормами забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України);
- виплату допомоги на поховання щодо одержувачів пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок власних доходів;
- оплату послуг з виплати та доставки пенсій, призначених відповідно до Закону;
- розрахунково-касове обслуговування та плату за підкріплення готівкою виплати пенсії і грошової допомоги;
- фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду (далі - адміністративні видатки).
За рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Отже, чинним нормативно-правовим регулюванням встановлено, що власні кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України, а видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм.
Водночас в силу вимог статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Враховуючи наведене вище, встановлені у справі обставини в порядку судового контролю за виконанням судових рішень підтверджують ускладнення самостійного проведення відповідачем виплати позивачу перерахованої йому пенсії незалежно від визначених законодавцем бюджетних процедур.
Суд встановив, що поданим звітом з доданими до нього матеріалами підтверджується виконання відповідачем заходів з виконання судового рішення та погашення заборгованості, нарахованої позивачу на виконання даного судового рішення, а саме: відповідачем проведено перерахунок пенсії, нараховано заборгованість з виплати пенсії в сумі 6437,49 грн, наказом від 12.03.2026 №255 введено в дію з 24 лютого 2026 року План доходів і видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на 2026 рік, яким передбачені, зокрема: Видатки за рахунок коштів загальнообов'язкового державного пенсійного страхування: на виплату пенсій в солідарній системі, перерахованих на виконання рішень суду, у розмірі 9729,5 тис. грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень у розмірі 10687,6 тис. грн. За рахунок коштів Державного бюджету України: на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), перерахованих на виконання рішень суду, у розмірі 15341,8 тис. грн; на погашення заборгованості з виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) на виконання ретроспективних судових рішень у розмірі 14933,6 тис. грн.
Відтак, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 у справі №620/5691/25 виконано ГУ ПФУ в Чернігівській області частково, адже позивачеві нараховано пенсію в розмірі 5468,83 грн, однак не виплачена заборгованість в сумі 6437,49 грн.
У свою чергу відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Наведена норма передбачає можливість прийняття судом звіту лише в тій частині, що свідчить про виконання судового рішення, з одночасним встановленням боржнику нового строку для подання звіту в тій частині, що рішення суду не виконано.
Таким чином, оскільки боржником рішення суду виконано не в повному обсязі, тому з урахуванням приписів частини 11 статті 382-3 КАС України суд дійшов висновку прийняти поданий звіт лише в тій частині, що стосується нарахування позивачу пенсії 5468,83 грн, а в іншій частині (виплати заборгованості в сумі 6437,49 грн) - встановити боржнику новий строк для подання звіту про виконання судового рішення.
У справах щодо пенсійних виплат, де має місце тривале невиконання судового рішення, формальне виконання зобов'язань без реального відновлення прав особи є неприпустимим, оскільки суперечить принципу верховенства права та підриває довіру до судової системи. Судовий контроль за виконанням таких рішень повинен не лише передбачати перевірку обґрунтованості розрахунків та забезпечення повного відшкодування заборгованості, а й гарантувати ефективний захист соціальних прав громадян та належний механізм їх реалізації.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області від 18.03.2026 № 8451/26 про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.08.2025 у справі №620/5691/25 в частині нарахування ОСОБА_1 пенсії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області 10 - денний строк для подання звіту про повне виконання рішення суду після фактичної виплати ОСОБА_1 заборгованості по перерахунку пенсії за цим судовим рішенням.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та може бути оскаржено в порядку, визначеному статями 294-295 КАС України.
Суддя І.І. Соломко