Рішення від 09.04.2026 по справі 420/21948/25

Справа № 420/21948/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Чорноморської окружної прокуратури Одеської обласної прокуратури (вул.В.Шума,9/102Н, м.Чорноморськ, 68000) до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул.Перемоги,27, с.Таїрове, Одеська область, 65496), Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул.Перемоги,27, с.Таїрове, Одеська область, 65496), Управління містобудування архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул.Перемоги,27, с.Таїрове, Одеська область, 65496), за участю третьої особи Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання дій протиправними та скасування паспорту прив'язки,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Чорноморської окружної прокуратури Одеської обласної прокуратури до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, Управління містобудування архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, за участю третьої особи Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за результатом якого позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області та управління містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області в частині невжиття заходів з контролю у сфері благоустрою на території Таїровської територіальної громади при розміщенні групи тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_2 ;

скасувати (анулювати) паспорт прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_2 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області, реєстраційний №07/03-04 від 22.07.2024, виданий управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області;

стягнути з відповідачів на користь Одеської обласної прокуратури судові витрати на розрахунковий рахунок за наступними реквізитами: отримувач коштів - Одеська обласна прокуратура (неприбуткова організація); адреса: 65026, м. Одеса, вул. Італійська, 3; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 03528552; рахунок отримувача: UA808201720343100002000000564; банк отримувача: ДКСУ у м. Києві; код банку отримувача: 820172; код класифікації доходів бюджету 22030101.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначав, що паспорт прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_2 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області, реєстраційний №07/03-04 від 22.07.2024, виданий управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області видано відповідачем з порушенням норм чинного законодавства.

Ухвалою суду від 14 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представниками відповідачів надано відзив на позовну заяву, в якому вони просили відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначили, що відповідач діяв в межах повноважень та згідно норм чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Представником позивача подано відповідь на відзив в якій просив позов задовольнити з обставин викладених в позові.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

Судом встановлено, що Чорноморською окружною прокуратурою в порядку виконання покладених Конституцією України функцій щодо захисту інтересів держави через представницькі повноваження та під час здійсненні процесуального керівництва досудовим розслідувань у кримінальному провадженні №12024162160000891 від 05.10.2024 за ч.3 ст.197-1 КК України виявлені порушення вимог законодавства при розміщенні тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області.

Так, під час здійснення процесуального керівництва досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що рішенням виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області № 165 від 07.06.2024 «Про надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на розміщення групи тимчасових споруд у кількості 4 шт. для провадження підприємницької діяльності за місцем розташування: АДРЕСА_3 , вздовж АДРЕСА_2 » ФОП ОСОБА_1 попередньо погоджено місце розташування групи тимчасових споруд в кількості 4 штук для провадження підприємницької діяльності, загальною площею твердого покриття - 120,00 кв м.

У подальшому, на підставі заяви ФОП ОСОБА_1 , Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області видано паспорт прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_3 , вздовж АДРЕСА_2 з реєстраційним номером: 07/03-04. Строк дії паспорта прив'язки до 22.07.2029.

Відповідно до вказаного рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради та зазначеного паспорта прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_3 , вздовж АДРЕСА_2 провадження підприємницької діяльності ОСОБА_1 повинно здійснюватися у групі тимчасових споруд загальної кількості 4 шт., площею 120 м (згідно пояснювальної записки до Паспорта прив'язки, група тимчасових споруд (ГТС) для здійснення підприємницької діяльності має закрите приміщення для тимчасового перебування людей, габаритні розміри павільйонна в плані - 12,00 х 10,00 м, загальна площа ТС - 120,00 кв м, загальна висота ТС - 3,90 м, внутрішня висота ТС - 3,60 м).

Крім того, рішенням виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області № 165 від 07.06.2024 «Про надання дозволу ФОП ОСОБА_1 на розміщення групи тимчасових споруд у кількості 4 шт. для провадження підприємницької діяльності за місцем розташування: АДРЕСА_3 , вздовж АДРЕСА_2 » ФОП ОСОБА_1 надано дозвіл на укладання договору особистого строкового сервітуту та прийняття у термінове платне сервітутне користування реальну частку території Таїровської територіальної громади для встановлення, обслуговування та експлуатації стаціонарної тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Пунктом 2.5 вказаного рішення ФОП ОСОБА_1 зобов'язано укласти в місячний термін з Таїровською селищною радою договір особистого строкового сервітуту на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності на території Таїровської територіальної громади.

На виконання вказаного рішення 22.07.2024 між Таїровською селищною радою Одеського району Одеської області та ФОП ОСОБА_1 , укладено Договір № -9-07/03-04/2024 особистого строкового сервітуту на розміщення групи тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в АДРЕСА_2 .

Відповідно до п. 1 Договору строковий сервітут встановлюється на час дії Паспорту прив'язки, виданого Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області реєстраційний номер № 07/03-04 від « 22» липня 2024 року, дійсного до « 22» липня 2029 року. При цьому строк договору дорівнює строку дії Паспорту прив'язки, після продовження дії Паспорту прив'язки, укладається новий договір на термін дії Паспорту прив'язки.

Позивач вважає, що рішення Таїровської селищної ради щодо користування земельною ділянкою, на якій розташовані група тимчасових споруд, прийняте з порушенням вимог земельного законодавства, а також вважає, що рішення виконавчого комітету селищної ради № 165 від 07.06.2024 є незаконним, договір особистого сервітуту не укладеним а паспорт прив'язки ТС таким, що підлягає скасуванню з одночасним демонтажем групи тимчасових споруд.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону України Про прокуратуру від 14.10.2014 №1697-VII (далі Закон №1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За змістом частини четвертої статті 23 Закону №1697-VII наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень. Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб'єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.

Пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII передбачено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно з положеннями статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»№2807-IV (далі Закон №2807-IV) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.

Статтею 12 Закону №2807-IVпередбачено, що суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Відповідно до статті 34 Закону №2807-IVправила благоустрою території населеного пункту - це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила включають, зокрема, порядок здійснення благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.

Частиною першою статті 40 Закону №2807-IVвизначено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Таким чином, Закон України «Про благоустрій населених пунктів'наділяє повноваженнями міські ради та їх виконавчі органи здійснювати самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, та у розумінні вказаного закону дії з демонтажу елементів благоустрою є заходами з відновлення благоустрою населеного пункту.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві прокурор обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Зокрема, звернення до суду з позовом у цьому випадку обумовлено тим, що предметом даного позову є бездіяльність Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області та її виконавчих органів, яка полягає в тому, що відповідачами (за їх обізнаності) заходи щодо скасування неправомірних рішень виконавчого комітету та анулювання паспорту прив'язки ТС для провадження підприємницької діяльності за місцем розташування: с.Лиманка, ж/м «Совіньйон», вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області не вживаються.

У зв'язку з цим Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області, виконавчий комітет Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області та управління містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області є відповідачем у цих спірних правовідносинах.

Враховуючи, що Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області у даному випадку може бути виключно відповідачем по справі, прокурор звертається до суду самостійно як позивач в інтересах держави в особі Таїровської територіальної громади.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України «Про благоустрій населених пунктів» №2807-IV від 06 вересня 2005 року(далі- Закон №2807-IV).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону №2807-IV, благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; заходи з благоустрою населених пунктів - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з статтею 5 цього Закону управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до частини другої статті 10 Закону №2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів.

Відповідно до статті 13 Закону №2807-IV території загального користування й інші території в межах населеного пункту віднесено до об'єктів благоустрою.

На об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати, зокрема, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо (пункт 5 частини першої статті 16 вказаного Закону).

Згідно з частинами першою та четвертою статті 20 Закону №2807-IVорганізацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Відповідно до частин другої та четвертої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI від 17.02.2011 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності визначений Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 (далі- Порядок №244).

Відповідно до пункту 1.3 Порядку №244 тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

За визначеннями, наведеними у пункті 1.4 Порядку №244, паспорт прив'язки ТС - комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС та благоустрій прилеглої території на топографо-геодезичній основі М 1:500, інженерне забезпечення, зовнішній архітектурний вигляд ТС та напрям підприємницької діяльності; пересувна ТС - споруда, яка не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей, у якій може бути розміщене торговельне обладнання, низькотемпературний прилавок, лоток, ємність, торговельний автомат, інші пристрої для сезонної роздрібної торгівлі та іншої підприємницької діяльності; стаціонарна ТС - споруда, яка має закрите приміщення для тимчасового перебування людей і по зовнішньому контуру площу до 30 кв. м.

Отже, за аналізу наведеного слідує, що пересувна тимчасова споруда відрізняється від стаціонарної технічними характеристиками, а саме відсутністю закритого приміщення для тимчасового перебування людей.

Пунктами 2.1, 2.2, 2.7 Порядку №244 передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС. Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС. Паспорт прив'язки ТС надається органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Відповідно до пунктів 2.20-2.21 Порядку №244 встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки ТС. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається.

За вимогами п.2.23 Порядку №244 після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки ТС.

Дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив'язки ТС при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки ТС; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив'язки ТС (п.2.26 Порядку №244).

Крім того, розміщення ТС на території Таїровської територіальної громади регулюється Порядком розміщення та демонтажу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області, затвердженим рішенням виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області від 19.12.2022 № 279 (із змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 2.1. вище зазначеного Порядку, ТС розміщується на території Таїровської територіальної громади відповідно до паспорта прив'язки, який виготовляється на підставі рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради та наявних документів, встановлених законодавством.

Для отримання попереднього дозволу про можливість розміщення ТС Замовник звертається до Управління містобудування, архітектури та землеустрою (далі УМАЗ) Таїровської селищної ради із відповідною заявою через ЦНАП (п. 2.2 Порядку).

Слід зауважити, що законом визначений розмір тимчасової споруди не більше 30 кв.м. з метою забезпечення можливості її переміщення без втрати цільового призначення і основних властивостей.

Судом встановлено, що згідно паспорту прив'язки № 07/03-04, виданого Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області від 22.07.2024, торговельний павільйон фактично складає єдину споруду, з площею по контуру 120 кв м, що у чотири рази перевищує максимальну площу, встановлену законодавством.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради та зазначеного паспорта прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: АДРЕСА_3 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня провадження торгівельної діяльності ФОП ОСОБА_1 повинно здійснюватися у групі тимчасових спорудах у кількості 4 шт., розміром 12,0 м х 10,0 м (тобто загальна площа 120 м).

Крім того, згідно паспорту прив'язки з реєстраційним номером № 07/03-04 від 22.07.2024, виданого Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради, площа спірних тимчасових споруд складає: № 1 - 30,0 мІ, № 2- 30,0 мІ, № 3 - 30,0 мІ, № 4 - 30,0 мІ, (всього 120,00 кв м).

Водночас, цим же паспортом прив'язки (схема благоустрою прилеглої території) передбачено, що загальна площа мощення становить 195,0 мІ та відповідно до графічної частини тимчасові споруди формують одне приміщення із суцільним фасадом.

Крім того, згідно протоколу огляду від 15.03.2025, проведеного в межах №12024162160000891 від 05.10.2024, кримінального провадження встановлено, що за адресою: АДРЕСА_3 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня встановлено одноповерхову будівлю з несучим металевим каркасом по монолітній бетонній основі, що не відповідає даним паспорту прив'язки ТС, виданого 22.07.2024 Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради, згідно якого передбачено розташування тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у кількості 4 шт.

Судом встановлено, що згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи №25/2025 по кримінальному провадженню № 12024162160000891 від 03.04.2025, складеного за результатами проведеного експертом візуально-інструментального обстеження, за адресою: АДРЕСА_3 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня розташована будівля магазину «DRINX», площею забудови 121,72 кв м, що є об'єктом нерухомого майна та капітальною будівлею, переміщення якої у просторі без знецінення та зміни призначення є неможливим та фактично не відповідає паспорту прив'язки ТС, реєстраційний № 07/03-04, виданого 22.07.2024 Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області.

Невідповідності полягали в площі забудови, об'ємно-планувальних показниках об'єкта будівництва, частково застосованих конструктивних елементів будівлі та внутрішньому оздобленні, благоустрою прилеглої території.

Фактично обстежуваний магазин «DRINX», площею забудови 121,72 кв м є самостійною окремо розташованою будівлею, в той час паспортом прив'язки передбачено влаштування групи тимчасових споруд у кількості 4 штук по 30,0 кв м кожна.

Також, будівля магазину «DRINX» за адресою: Одеська область, Одеський район, с. Лиманка, ж/м «Савіньйон», вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня забезпечена водопостачанням, каналізацією та електропостачанням, що не відповідає паспорту прив'язки від 22.07.2024, яким передбачено підключення тільки до мереж електропостачання.

Так, вказані параметри ТС суперечать вимогам ст. 28 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 21.10.2011 № 244.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.01.2024 у справі № 440/6749/21 вказано, що розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності повинне відповідати усім вимогам закону, містобудівної документації, будівельним, санітарним, протипожежним, екологічним та іншим нормам, державним стандартам і правилам, локальним нормативно правовим актам органів місцевого самоврядування та іншим актам, дотримання яких вимагається під час перевірки намірів замовника щодо розташування таких споруд (п. 73 постанови).

У п.82 наведеної постанови суд касаційної інстанції також констатує, що стаціонарна тимчасова споруда, через перевищення її площі не відповідає ознакам тимчасової споруди у розумінні положень статті 28 Закону № 3038-VI та Порядку № 244, оскільки стаціонарна тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності (павільйон) не може перевищувати 30 квадратних метрів саме по зовнішньому контуру, у тому числі з урахуванням об'єднання (суміщення).

До того ж, Верховний Суд звертає увагу на те, що продовжуючи ФОП строк розміщення тимчасових споруд та строк дії паспорту прив'язки, відповідачі не звернули увагу на те, що на час прийняття оспорюваних у цій справі положень рішення втратили чинність норми законодавства, якими дозволялось розміщення групи ТС (але не більше п'яти) за єдиним паспортом прив'язки ТС з прив'язкою кожної окремої ТС з відображенням благоустрою прилеглої території та інженерного забезпечення (на топографо-геодезичній основі М 1:500).

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах у справах: № 440/7206/21 від 17.10.2023, № 440/6751/21 від 11.04.2024 та інших.

Зважаючи, що спірна тимчасова споруда не відповідає вимогам статті 28 Закону № 3038-VI і Порядку № 244 та паспорту прив'язки через перевищення їх площі, яка не може бути більшою 30 квадратних метрів саме по зовнішньому контуру, у тому числі з урахуванням об'єднання (суміщення), паспорт прив'язки ТС № 07/03-04 від 22.07.2024 підлягає анулюванню (скасуванню).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.

Крім того, пунктом 44 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виключно до компетенції міських, селищних, сільських рад належить приймати рішення про встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту.

З огляду на наведені норми права, на відповідача покладається обов'язок щодо вжиття заходів з відновлення благоустрою територіальної громади.

Однак відсутність будь-яких дій Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області та управління містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області в частині невжиття заходів з контролю у сфері благоустрою на території Таїровської територіальної громади при розміщенні групи тимчасових споруд за адресою: с. Лиманка, ж/м «Совіньйон», вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня є протиправними.

Отже, всупереч вищевказаних вимог законодавства України, Таїровською селищною радою Одеського району Одеської області та виконавчим комітетом Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області та управління містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області не здійснено владних управлінських функцій у сфері благоустрою громади, в тому числі не вжито заходів із демонтажу елементів благоустрою.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи, що позивачем понесені судові витрати лише зі сплати судового збору, відтак підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Щодо клопотання Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1-3 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ч.3 ст.257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно із п.10 ч.6 ст.12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

Отже, суд наділений повноваженнями, врахувати всі складники, наведені ч.3 ст.257 КАС України, та самостійно визнати справу такою, що має незначну складність.

При відкритті провадження, суд дійшов висновку, що справу за позовом можливо розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, а також, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:

1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;

2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

У поданій окружною прокуратурою позовній заяві не ставиться питання щодо подальших наслідків скасування (аналювання) паспорту привязки № 07/03-04, виданого Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області від 22.07.2024, а саме можливості знесення (при капітальності обєкту) чи демонтування (за тимчасового характеру обєкта), для чого важливо встановлювати капітальний чи тимчасовий характер обєкту.

За таких обставин, відсутні підстави для ускладненого розгляду справи за правилами загального провадження, передбачені ст. 262 КАС України..

Щодо клопотання Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області про призначення будівельно -технічної експертизи суд зазначає наступне.

У зазначеному клопотанні заявник просить призначити будівельну технічну експертизу по матеріалам судової справи № 420/2194825, проведення якої доручити експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, на розгляд яких поставити наступні питання:

- чи відповідають виконані будівельні роботи та об'єкти, а саме тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності за місцем розташування: АДРЕСА_2 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області у кількості 4 шт. паспорту прив'язки ТС, реєстраційний № 07/03-04, виданого 22.07.2024 Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області? Якщо не відповідають, то в чому полягають невідповідності?

- чи є об'єкт (результат виконання робіт), а саме тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності за місцем розташування: АДРЕСА_2 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області у кількості 4 шт., розміщення яких здійснено на підставі Паспорту прив'язки ТС, реєстраційний № 07/03-04, виданого 22.07.2024 Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області нерухомим майном?

- чи є об'єкт (результат виконання робіт), а саме тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності за місцем розташування: село Лиманка, ж/м «Совіньйон», вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області у кількості 4 шт., розміщення яких здійснено на підставі Паспорту прив'язки ТС, реєстраційний № 07/03-04, виданого 22.07.2024 Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області капітальною спорудою?

В обґрунтування клопотання зазначено, що на підставі висновку інженерно-технічної, зокрема, будівельно-технічної експертизи, можна вирішити питання, що входять до предмету доказування у цій справі, а саме відповідність виконаних будівельних робіт та об'єктів паспорту прив'язки № 07/03-04 виданого 22.07.2024 Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради.

Суд зазначає, що відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» передбачено, що судова експертиза визначена як дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.

Необхідність призначення експертизи у судочинстві визначена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів і обставин, які виходять за межі юридичних професійних знань судді і потребують спеціальних досліджень.

Відповідно до частини першої статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Відповідно до статті 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Отже, судова експертиза в адміністративній справі може бути нічим іншим як дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини в адміністративній справі, що перебуває у провадженні суду.

Таким чином, обов'язковою передумовою призначення в адміністративному процесі судової експертизи є необхідність з'ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань, та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з'ясовані судом на основі положень чинного законодавства, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті.

Тобто, призначення експертизи є диспозитивним правом суду виключно коли для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання.

Водночас, судова експертиза повинна призначатися лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 9 березня 2018 року у справі № 908/464/17.

Основною вимогою поданого адміністративного позову є скасування (анулювання) паспорта прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: с. Лиманка, ж/м «Совіньйон», вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області, реєстраційний № 07/03-04 від 22.07.2024, виданого управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області.

Тобто, позов стосується скасування паспорту привязки на групу тимчасових споруд, що не відповідає вимогам чинного на час розміщення законодавства, що зумовлює надання юридичної оцінки документу, а не будівельно-технічної.

При цьому, у поданій окружною прокуратурою позовній заяві не ставиться питання щодо подальших наслідків скасування (анулювання) паспорту прив'язки № 07/03-04, виданого Управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області від 22.07.2024, а саме можливості знесення (при капітальності об'єкту) чи демонтування (за тимчасового характеру об'єкта), для чого важливо встановлювати капітальний чи тимчасовий характер об'єкта.

З огляду на викладене клопотання відповідача про призначення будівельно -технічної експертизи не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні клопотання Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовити.

У задоволенні клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи - відмовити.

Адміністративний позов Чорноморської окружної прокуратури Одеської обласної прокуратури (вул.В.Шума,9/102Н, м.Чорноморськ, 68000) до Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул.Перемоги,27, с.Таїрове, Одеська область, 65496), Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул.Перемоги,27, с.Таїрове, Одеська область, 65496), Управління містобудування архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул.Перемоги,27, с.Таїрове, Одеська область, 65496), за участю третьої особи Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання дій протиправними та скасування паспорту прив'язки - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області та управління містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області в частині невжиття заходів з контролю у сфері благоустрою на території Таїровської територіальної громади при розміщенні групи тимчасових споруд за адресою: АДРЕСА_2 , вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня.

Скасувати паспорт прив'язки на групу тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності за адресою: с. Лиманка, ж/м «Совіньйон», вздовж вулиці Марківська ріг вулиці Дальня на території Таїровської територіальної громади Одеського району Одеської області, реєстраційний №07/03-04 від 22.07.2024, виданий управлінням містобудування, архітектури та землеустрою Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.

Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко