Справа № 420/919/26
09 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Одеського окружного адміністративного суду 14.01.2026 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу": у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", згідно з інформацією, наявною у його військово-обліковому документі, а саме: у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про розшук ОСОБА_2 та про потребу проходження ОСОБА_1 базової загальновійськової підготовки;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_2 та про потребу проходження ОСОБА_1 базової загальновійськової підготовки.
Ухвалою від 19 січня 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі № 420/919/26 та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог в позивній заяві зазначено, що ОСОБА_1 , згідно з постановою від 17.03.2022 Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, що підтверджується відповідним записом у п. 12 «Особливі відмітки» Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , виданого на його ім'я ІНФОРМАЦІЯ_6 17.03.2022. Відомості про виключення позивача з військового обліку були занесені до паперового військово-облікового документа, тому він добросовісно вважав, що виключений з військового обліку через визнання непридатним. У жовтні 2025 року, встановивши на свій телефон мобільний застосунок Резерв+, позивач виявив, що відносно нього не занесено відомостей про виключення з обліку на підставі висновку ВЛК від 17.03.2022 року. У мобільному додатку позивача відображаються некоректні дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Крім того в сформованому 03.11.2025 витягу у системі «Резерв+», позивач обліковується за ІНФОРМАЦІЯ_7 і з 04.07.2025 перебуває у розшуку, хоча порушення правил військового обліку не допускав; відомості про постанову ВЛК від 17.03.2022 у реєстрі відсутні, і, нібито, ОСОБА_1 має звання «рекрут», номер в реєстрі Оберіг 290520251464437500048, та потребує проходження базової загальновійськової підготовки. Однак те, що позивач має звання «рекрут» та потребує проходження базової загальновійськової підготовки не відповідає дійсності, оскільки позивач є непридатним до військової служби та був виключений з обліку 17.03.2022. В мобільному додатку Резерв+, інформація до якого вноситься з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відображаються неправильні, неправдиві дані щодо позивача. ІНФОРМАЦІЯ_8 не дотримано вимоги Законодавства України щодо реалізації процедури виключення позивача з військового обліку, що створює для нього негативні наслідки, порушує його права і законні інтереси, оскільки він вважається таким, що порушив Законодавство України, яке регулює питання військового обліку. А також з боку ІНФОРМАЦІЯ_9 наявна протиправна бездіяльність яка полягає у невнесенні відомостей про виключення позивача з військового обліку до указаного Реєстру. Така бездіяльність Відповідача порушує права та законні інтереси позивача, як особи, щодо якої на законних підставах було прийнято рішення про виключення з військового обліку. ІНФОРМАЦІЯ_7 вчинив протиправні дії - необґрунтовано, протиправно вніс щодо позивача до указаного Реєстру відомості з приводу того, що ОСОБА_1 перебуває у розшуку і потребує проходження базової загальновійськової підготовки
12 березня 2026 року від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_10 до суду надійшов відзив на позовну заяву, де зазначено, що пред'явлена позовна заява є не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню. Згідно актуальної інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , в період з 29.05.2025 року по теперішній час перебуває на персонально-якісному військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_12 , належить до категорії обліку військовозобов'язаних, перебуває в картотеці «Вільні залишки», підкартотека - «Взяті на облік відповідно ПКМУ № 932, підлягають призову на військову службу під час мобілізації», інформація у розділах облікової картки до військового квитка АІТС «Оберіг» Реєстру: « 34 Відомості про медичний огляд», « 37 Відмітки про взяття, зняття, або виключення з обліку» - в частині зняття чи виключення з обліку відсутня. Враховуючи зазначені обставини, за результатами вивчення відомостей та реєстрової інформації наявної та доступної ІНФОРМАЦІЯ_12 , було встановлено ознаки порушення вимог абзацу сьомого частини 3 статті 22 Закону № 3543-ХІІ, а саме те, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , будучи згідно даних Реєстру військовозобов'язаним, до 16.07.2024 року вчасно не уточнив свої персональні данні (адресу проживання), (номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти)) в спосіб встановлений законодавцем (через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки) протягом 60-денного строку з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України. Уточнення персональних даних позивачем відбулося лише 20.10.2025 року, підтверджено витягами з ЄДРПВР персональні дані, та доданим самим Позивачем до позову ЕВОД з мобільного застосунку «Резерв+». У зв'язку з зазначеними обставинами, враховуючи вимоги статті 258 КУпАП та неможливість розгляду справи про адміністративне правопорушення за виявленим порушенням без складення протоколу про адміністративне правопорушення, засобами автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи «Оберіг» Реєстру було створено автоматично та направлено електронне звернення 04.07.2025 року №E2732715 до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення цього громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в порядку ст. 259 КУпАП, підтверджено витягами з ЄДРПВР звернення до Нац. поліції та
персональні дані. При цьому розшук і доставлення військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП, в силу зазначених вище норм законодавства здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим. В подальшому, 06.03.2026 року, враховуючи вимог частини 9 статті 38, пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП, на виконання вимог розпорядження Начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 23.02.2026 року № 21983/С, згідно абзацу 17 пункту 79 Порядку № 1487, ІНФОРМАЦІЯ_7 засобами Реєстру відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , було направлено повідомлення Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення, як щодо особи на яку
раніше надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Фактично станом на 06.03.2026 року позивач як військовозобов'язаний відповідно до даних Реєстру не перебуває в розшуку за ІНФОРМАЦІЯ_7 , та не обліковується як порушник правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, законодавства про військовий обов'язок і військову службу, що підтверджено витягами з ЄДРПВР звернення до Нац. поліції та облікова картка. Вжиття заходів з направлення на базову загальновійськову підготовка, складання протоколів про адміністративне правопорушення, примусового доставлення до ТЦК відповідачем щодо позивача не вчинялося, а тому права позивача жодним чином не порушено. Персонально-якісний військовий облік, а також проведені заходи в межах його ведення, буди здійснені ІНФОРМАЦІЯ_7 виключно в межах чинного законодавства України, відповідно до наявних даних Реєстру та визначеної категорії обліку "військовозобов'язаний" зазначеній у ньому. Станом на час надання відзиву та до прийняття судового рішення, фактично відсутній предмет спору в частині позовних вимог до ІНФОРМАЦІЯ_10 , оскільки оскаржувані рішення були усунуті та скориговані відповідачем і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого усунення.
13 березня 2026 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, де зазначено, що відповідач протиправно не визнає позивача непридатним до військової служби, обліковує його військовозобов'язаним. Безпідставними та такими, що спростовуються доказами, наданими позивачем є твердження відповідача з приводу того, що «персонально-якісний облік, а також проведені заходи були здійснені ІНФОРМАЦІЯ_13 виключно в межах чинного законодавства України, відповідно до наявних даних Реєстру та визначеної категорії обліку «військовозобов'язаний». Правомірність постанови ВЛК (щодо позивача), а також правомірність виключення позивача з військового обліку відповідачем не спростовані. Відповідач не заперечує обставини, викладені у п. 5 позову, а також доводи наведені у цій частині позову. Правомірність та наявність фактичних підстав для «автоматичного внесення в АІТС «Оберіг» Реєстру» відомостей щодо позивача - відповідачем не доведено. Відповідач не зазначає: коли, хто саме та на підставі чого встановив ознаки порушення позивачем вимог Законодавства України про військовий облік, через що позивача 04.07.2025 було оголошено у розшук для доставлення його до ТЦК. Твердження відповідача про порушення позивачем вимог Закону та правомірність оголошення його у розшук є надуманими, необґрунтованими. Пояснення відповідача з приводу того, що позивач не перебуває у розшуку та не обліковується як порушник правил військового обліку належними та допустимими доказами не підтверджено. Доказів направлення до НПУ та отримання поліцією повідомлення про відсутність підстав для затримання позивача та доставлення до ТЦК суду не надано. Протиправність та безпідставність оголошення позивача у розшук відповідач не визнав; доказів скасування незаконних рішень про розшук позивача, його облік як військовозобов'язаного, необхідність проходження позивачем базової загальновійськової підготовки суду не надано. Натомість відповідач надав виписку з Картотеки вільних залишків, відповідно до якої мій клієнт підлягає призову на військову службу є солдатом резерву тощо. Означене є порушенням чинного Законодавства, а також прав та законних інтересів ОСОБА_1 , який, насправді, не є військовозобов'язаним і тому на нього не поширюється норми права щодо виконання військового обліку та військового обов'язку.
Адміністративний позов з додатками надіслано ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено квитанцією № 5620395 про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС 13.01.2026 року (а.с. 15-16)
Ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження від 19.01.2026 року по справі № 420/919/26 надіслано ІНФОРМАЦІЯ_1 в його електронний кабінет. Документ доставленодо електронного кабінету ІНФОРМАЦІЯ_9 19.01.2026, що підтверджено довідкою про доставку електронного документу (а.с. 25).
Відповідач ІНФОРМАЦІЯ_8 не скористався процесуальним правом надати відзив на позовну заяву.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом та відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №2559045 від 03.04.2026 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зареєстрований з 22.01.2008 року за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно військово-облікового документу «Резерв+» сформованого 03.11.2025 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , категорія обліку: військовозобов'язаний; на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 ; звання рекрут; ВОС 999; номер в реєстрі «Оберіг» 290520251464437500048; потребує проходження базавої загальновійськової підготовки; адреса проживання: АДРЕСА_2 , дата уточнення даних 20.10.2025. Також наявний запис «Порушення правил військового обліку», причина розшуку: не уточнення даних до 16.07.2024; дата початку розшуку 04.07.2025 (а.с.9).
До позовної заяви надано два аркуші посвідчення про приписку до призивної дільниці серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 де зазначено, що 31 березня 1993 року він пройшов медичну комісію і визнаний непридатним до стройової служби (а.с. 10-11).
У тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 (а.с. 12) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 зазначено, що: 17.03.2022 р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно НМОУ №402 - 2008 (п. 7); 17.03.2022 р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з в/обліку за ст. 26 «а», згідно ЕМОУ № 402 - 2008 (п.12); 17.03.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 за станом здоров'я (п.14).
До суду також надано виписка №830 із медичної картки стаціонарного хворого ОСОБА_1 виданій КЗ «Маріупольська міська лікарня № 1», де зазначено, що в період з 23.10.18 по 26.10.18 ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні з діагнозом «Кератоконус третього ступеню обох очей.» та, рекомендовано на МСЕК (а.с. 13).
На виконання ухвали суду від 19.01.2026 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_15 надійшов лист № 1277/687, де зазначено про неможливість надання до суду належним чином засвідчених копій: облікової картки до військово-облікового документу ОСОБА_1 ; документів на підставі яких видано ОСОБА_1 тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 ; постанови ВЛК від 17.03.2022 року щодо ОСОБА_1 ; документів на підставі яких взято на військовий облік ОСОБА_1 ; інформації щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 , так як вище перелічені документи відсутні у ІНФОРМАЦІЯ_16 .
09 квітня 2026 року до суду від представника позивача надійшли пояснення, що позивач у березні 2022 року перебував у с. Тарутино (Бесарабське) Одеської області де й пройшов ВЛК та передав документи щодо проходження ВЛК працівникам ТЦК та СП. Згодом його документи були направлені ІНФОРМАЦІЯ_1 , а військово-обліковий документ він отримав під розписку 23.03.2022 у Книзі видачі документів у ІНФОРМАЦІЯ_17 .
Вважаючи протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 та протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 представник позивача звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Згідно ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Приписами п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України визначено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.
Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ)
Згідно ч.1 ст. 2 Закон № 2232-ХІІ, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
В ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5).
Приписами ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1). Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної поліції України, Державного бюро розслідувань, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2). Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3). Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний (ч.4). Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону №2232-ХІІ, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад та виконавчими апаратами районних, обласних рад (далі - державні органи), територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, військовими частинами, підприємствами, установами, організаціями та закладами освіти незалежно від їх підпорядкування та форми власності до 05.01.2023 року визначений в Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921 (далі Порядок №921 в редакції чинній до 05.01.2023 року)
Згідно п. 15 Порядку №921, військовий облік здійснюється з урахуванням встановленого в Україні порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб, організовується і безпосередньо ведеться державними органами,
Приписами п. 15-1 Порядку №921, передбачено, що взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п. 56 Порядку №921, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством.
Згідно п. 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних, (Додаток № 1 до Порядку №921) військовозобов'язані повинні перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно відповіді №2559045 від 03.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, що ОСОБА_1 з 22.01.2008 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
З дослідженої судом облікової картки з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 вбачається, що з 16.03.2009 року він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_12 .
В подальшому механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487 (далі Порядок №1487).
В п. 79 Порядку №1487, вказано, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку; організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Отже ОСОБА_1 , відповідно до Правил військового обліку перебуває з 16.03.2009 року на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_12 .
При цьому позивачем надано до суду тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 , органом видачі якого зазначений ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Згідно з Наказом Міністерства оборони України №610 від 21.11.2017 року Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного - це документ, який посвідчує військовозобов'язану особу, що перебуває у запасі осіб офіцерського складу або осіб рядового, сержантського й старшинського складу. Також визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.
В означеному тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 , зокрема, містяться такі дані:
- у графі «Видано» - ОСОБА_1 ;
- у графі « 1. Дата народження» - ІНФОРМАЦІЯ_18 ;
- у графі « 2. Військове звання» -;
- у графі « 3. Склад» -;
- у графі « 4. Профіль -;
- у графі « 5. Військово-облікова спеціальність» -;
- у графі « 6. Категорія» -;
- у графі « 7. Придатність до проходження військової служби за станом здоров'я» - 17.03.2022р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку згідно НМОУ №402 - 2008
- у графі « 8. Призовною комісією - зарахований у запас» -;
- у графі « 9. Підлягає повторному медичному пересвідченню» -;
- у графі « 10. Тимчасове посвідчення видано» - замість військового квитка;
- у графі « 12. ОСОБЛИВІ ВІДМІТКИ: 17.03.2022 р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 визнаний непридатним до в/служби з виключенням з в/обліку за ст. 26 «а», згідно ЕМОУ № 402 - 2008; «Начальник ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_3 »;
- у графі « 13. ВІДМІТКИ ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК»: в розділі «Взято на військовий облік» - міститься штамп «ВЗЯТО на військовий облік військовозобов'язаних другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_9 17.03.2022р»; в розділі «ЗНЯТИЙ з військового обліку» - міститься штамп: «Знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 17.03.2022» та в штампі слово «ЗНЯТИЙ» виправлено на «Виключений»;
- у графі « 14.» вказано, що 17.03.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_9 за станом здоров'я» (а.с. 12)
Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (в редакції чинній 17 березня 2022 року - дата видачі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного), (далі Положення № 402), медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів (п.3.1). Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд. Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" (п.3.8).
До суду не надано Довідку ВЛК відносно ОСОБА_1 про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку.
Також в тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 не зазначено на підставі якого документу (довідки) позивача визнано непридатним до військової служби, а також відсуне посилання на статтю (частину статті) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» за якою б позивач визнаний непридатним до військової служби.
Окрім того з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_15 №1277/687 від 07.04.2026 року вбачається, що у ІНФОРМАЦІЯ_15 відсутні: облікова картка до військово-облікового документу ОСОБА_1 ; документи на підставі яких видано ОСОБА_1 тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 ; постанова ВЛК від 17.03.2022 року щодо ОСОБА_1 ; документи на підставі яких взято на військовий облік ОСОБА_1 ; інформація щодо взяття на військовий облік ОСОБА_1 .
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначено в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
В ст. 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до ч. 8, 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
Оскільки ОСОБА_1 , перебуває з 16.03.2009 року на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання в ІНФОРМАЦІЯ_12 , відповідно ІНФОРМАЦІЯ_4 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію даних про позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Приписами ст. 6 Закону № 1951-VIII визначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ч.1).
В ст. 7 Закону № 1951-VIII зазначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (п.17-1).
Приписами п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 1951-VIII передбачено, що до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Згідно ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII, до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає зокрема: внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.
Приписами ч.3 ст. 14 Закону № 1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді від: 6) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, - відомості, зазначені у пункті 17-1 частини першої статті 7 цього Закону;
Отже відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки одержують в електронному вигляді від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до п. 2.1 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 (далі Положення № 402), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Положеннями п. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції станом на 17.03.2022 року) визначено, що постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
З досліджених матеріалів справи вбачається, що у ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутня постанова ВЛК від 17.03.2022 року щодо ОСОБА_1 . Також позивачем не надано довідка ВЛК про проходження ним військово-лікарської комісії 17.03.2022 року та визнання непридатним до військової служби.
Щодо пояснення представника позивача від 09 квітня 2026 року про проходження позивачем ВЛК в с. Тарутино (Бесарабське) Одеської області, суд зазначає, що дані пояснення не підтверджені належними та достовірними доказами, оскільки до суду не надано позивачем документи військово-лікарської комісії про проходження позивачем медичного огляду в березні 2022 року
Також відсутні належні та достатні докази щодо передачі документів про проходження ВЛК працівникам ТЦК та СП, оскільки відповідно до п. 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 особі яка проходить ВЛК видається копія довідки ВЛК та законодавчо не передбачено передача такої копії довідки працівникам ІНФОРМАЦІЯ_5 .
З приводу посилання представника позивача про отримання ОСОБА_1 військово-облікового документу під розписку 23.03.2022 у Книзі видачі документів у ІНФОРМАЦІЯ_17 , суд зазначає, що в Одеській області відсутній ІНФОРМАЦІЯ_19 .
З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 на підставі п.п. 3 ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022 року.
В п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 зазначено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися засобами Порталу або особисто звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви про внесення змін.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі у паперовій формі (зокрема відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу), відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовник, військовозобов'язаний або резервіст, який перебуває на військовому обліку, або громадянин України, який був виключений з військового обліку (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів або громадян України, звільнених у відставку із зазначених органів), повинен сформувати військово-обліковий документ в електронній формі відповідно до пункту 6 цього Порядку. Зміни у військово-облікові документи у паперовій формі зазначених громадян України не вносяться, а військово-облікові документи у паперовій формі, відомості в яких не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, вважаються недійсними.
Враховуючи вище встановлені обставини справи та приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу": у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022 та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", згідно з інформацією, наявною у його військово-обліковому документі, а саме: у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022 не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог визначених до ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд зазначає наступне.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначені в Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі Закон №3543-ХІІ).
Згідно зі ст. 1 Закону № 3543-XII, мобілізація це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано; особливий період це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
В ст. 22 Закону № 3543-XII зазначено, що порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України (ч.5).
Відповідно до абз. 4 п. 1 ч. 2 розд. ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Закон України від 11.04.2024 №3633-IX набрав чинності 18.05.2024
Отже, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані були протягом 60 днів (до 17.07.2024) з дня набрання чинності цим Законом (18.05.2024) уточнити свої персональні дані, шляхом:
- самостійно прибути до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання;
- звернутись до центру надання адміністративних послуг;
- через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
З військово-облікового документу «Резерв+» на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , вбачається, що ним уточненні персональні дані лише 20.10.2025. В документі наявні відмітки: «Порушення правил військового обліку» «Дата початку розшуку 04.07.2025»; Причина розшуку: «не уточнили дані до 16.07.2024».
Отже, як свідчать досліджені матеріали справи, позивачем уточнені дані після спливу терміну визначеного Законом України від 11.04.2024 №3633-IX для уточнення своїх персональних даних, що є порушенням п. 22 Порядку №560.
Факт порушення позивачем приписів абз. 4 п. 1 ч. 2 розд. ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX підтверджується і в позовній заяві представником позивача.
За своєю юридичною природою несвоєчасне уточнення військовозобов'язаним персональних даних відповідно до Закону України від 11.04.2024 №3633-IX - є правопорушенням, яке носить триваючий характер, оскільки ним не було виконано припис Закону ні протягом встановленого законодавцем строку (до 17.07.2024), ні після спливу цього строку.
Триваюче правопорушення - це проступок, пов'язаний з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених Законом. Тобто, триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно вчиняє правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону.
З військово-облікового документу ОСОБА_1 , сформованого за допомогою застосунку «РЕЗЕРВ+», вбачається, що повідомлення про розшук здійснено 04.07.2025, тобто до уточнення позивачем персональних даних (20.10.2025).
Відповідно до пункту 9 Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, звертаються до Національної поліції або її територіальних підрозділів щодо надання відомостей стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць, є Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон №1951-VIII).
Відповідно до ст. 1 Закону №1951-VІІІ, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону №1951-VIII).
Згідно ч. 8, ч. 9 ст. 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону №1951-VIII, до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Відповідно до пункту 56 Порядку №1487, Національна поліція: за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Приписами п. 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Національна поліція України або її територіальні підрозділи в межах компетенції за вимогою територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки подають у десятиденний строк відомості стосовно призовників про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості.
В п. 8 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про Національну поліцію» зазначено, що поліція засобами інформаційно-комунікаційної системи наповнює та підтримує в актуальному стані реєстри та бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, зокрема і стосовно: 8) осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється поліцією або територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
В свою чергу, ст. 210 КУпАП встановлено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку у вигляді накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - у вигляді накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення таких дій, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 210-1 КУпАП встановлено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію у вигляді накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення таких дій в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У примітці до даних статей передбачено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
За наведеного, органи Національної поліції за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюють адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 9 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення
Тобто, за приписами наведеної вище правової норми початком відліку строку для накладення адміністративного стягнення є день виявлення правопорушення. Вказана стаття не передбачає інших умов відліку цього строку, крім як для триваючих правопорушень.
З військово-облікового документу ОСОБА_1 сформованого 03.11.2025 в «Резерв+», вбачається, що днем виявлення відповідачем порушення правил військового обліку, а саме не уточнення військовозобов'язаним ОСОБА_1 персональних даних відповідно до Закону України від 11.04.2024 №3633-IX є дата звернення до Нацполіції та початку розшуку 04.07.2025 року.
З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки днем виявлення правопорушення, а саме не уточнення військовозобов'язаним ОСОБА_1 персональних даних відповідно до Закону України від 11.04.2024 №3633-IX є 04.07.2025 року, а вчинення такого правопорушення продовжувалося до 20.10.2025 року (дата уточнення даних), то відповідно строк притягнення до відповідальності відповідно до ч. 9 ст. 38 КУпАП станом на дату звернення до суду 13.01.2026 року не сплив.
Окрім того суд звертає увагу, що сама ж по собі наявність запису «порушення правил військового обліку» не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено в КУпАП.
Суд при розгляді даної справи не вирішує питання вини позивача в адміністративному правопорушенні. При цьому, суд вказує на те, що звернення відповідача згідно п. 56, п.79 Порядку №1487 до органів Нацполіції щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є заходом впливу з метою вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
В ст. 10-1 Закону № 2232-XII зазначено, що базова загальновійськова підготовка проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України (ч.1).
На підставі вищевикладеного суд доходить до висновку про відсутність правових підстав для визнання: протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про розшук позивача та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_10 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_1 , та про потребу проходження базової загальновійськової підготовки.
Враховуючи вище викладене та встановлені обставини справи, у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості
Положеннями ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (ч.1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
У відповідності до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Під час розгляду справи судом не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження зазначених обставин.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 та ІНФОРМАЦІЯ_2 не підлягає задоволенню.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу": у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022 про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних на підставі пп. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", згідно з інформацією, наявною у його військово-обліковому документі, а саме: у зв'язку із непридатністю до військової служби за станом здоров'я з 17.03.2022 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про розшук ОСОБА_2 та про потребу проходження ОСОБА_1 базової загальновійськової підготовки та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про розшук ОСОБА_2 та про потребу проходження ОСОБА_1 базової загальновійськової підготовки - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )
Суддя O.A. Вовченко
.