Справа № 420/34545/25
09 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних, зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних та прийняти обґрунтоване рішення за результатами її розгляду.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Ухвалою від 23.10.2025 року суд відмовив у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову в цій справі.
Позов обґрунтований позивачем тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 його виключено з військового обліку на підставі п. п. 6 п. 6 с. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як такого, що скоїв тяжкий або особливо тяжкий злочин (Вирок Апеляційного суду Одеської області від 09.12.2002 року у справі №1-75/02). При цьому, позивача у червні 2025 року було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 та поставлено на облік в цьому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Позивач звернувся до відповідача із зверненням про виправлення даних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, однак таких виправлень відповідачем не здійснено.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки позивача взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 тільки з підстав його доставки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки та складення щодо позивача протоколу про адміністративне правопорушення, а тому для вирішення питання про внесення щодо нього даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач має звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, заперечення відповідача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З наданих до суду доказів вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 та 22.02.2023 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі п. п. 6 п. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (як засуджений).
Підставою для виключення позивача з військового обліку є наявність вироку Апеляційного суду Одеської області від 09.12.2002 року, яким позивача визнано винним у скоєнні злочинів, передбачених ст. 115, 296 Кримінального кодексу України.
Однак, відповідно до даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів позивач є військовозобов'язаним та з військового обліку не виключений, 12.06.2025 року позивач взятий на облік як військовозобов'язаний ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Враховуючи зазначені обставини, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із зверненням від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку, а також виправлення помилок в персональних даних, однак на дату звернення до суду відповіді на звернення він не отримав, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
Відповідно до положень п. п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції на час виключення з військового обліку)
Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до положень п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є, зокрема, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки також забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до ст. 1, ч. 1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Таким чином, відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_7 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 6, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із зверненням від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку, а також виправлення помилок в персональних даних, однак на дату звернення до суду відповіді на звернення він не отримав.
Враховуючи зазначені обставини, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 20.06.2025 року, а також зобов'язати розглянути її по суті.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, а також відповідь на заяву позивача за №1/8310/1 від 16.07.2025 року, в якій він зазначає, що позивача взято на військовий облік 15.04.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_8 та цим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повідомлено правоохоронні органи про скоєння позивачем правопорушення за ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому позивач має звернутися з заявою про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів саме до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
При цьому відповідач зазначає, що підставою для взяття позивача на облік в ІНФОРМАЦІЯ_9 було доставляння позивач органами поліції 12.06.2025 року до цього територіального центру комплектування та соціальної підтримки та складання щодо позивача протоколу про адміністративне правопорушення, а також відповідач зазначає, що позивач має звернутися з письмовою заявою до ІНФОРМАЦІЯ_4 та стати на військовий облік за місцем реєстрації.
Однак суд вважає, що такий розгляд звернення позивача від 20.06.2025 року є неналежним, відповідач по суті викладених в звернення питань рішення не прийняв, обмежився направленням позивача до іншого територіального центру комплектування та соціальної підтримки, при тому, що позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 з 12.06.2025 року, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та ІНФОРМАЦІЯ_7 наділений повноваженнями, у відповідності до положень Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», на внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, актуалізацію його даних.
Посилання в відзиві на необхідність вчинення позивачем дій щодо зняття його з обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 та повернення на облік до ІНФОРМАЦІЯ_4 для розгляду його звернення від 20.06.2025 року є безпідставним та не ґрунтується на нормах законодавства, заява позивача має бути розглянута тим територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, в якому позивач перебуває на обліку та до якого позивач звернувся, тобто, ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Таким чином, оскільки відповідач заяву позивача від 20.06.2025 року по суті не розглянув, ним допущена бездіяльність щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних, а тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних та прийняти обґрунтоване рішення за результатами її розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних, зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних та прийняти обґрунтоване рішення за результатами її розгляду - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.06.2025 року про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про його виключення з військового обліку та виправлення певних помилок у його особистих даних та прийняти обґрунтоване рішення за результатами її розгляду.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Леонід СВИДА