Рішення від 09.04.2026 по справі 420/29343/25

Справа № 420/29343/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій відповідача при внесенні змін в Електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» і зняття з обліку даних про відстрочку, оформлену відповідно до Порядку №45 стосовно позивача, зобов'язання відповідача надати документи (накази, розпорядження, тощо), на підставі яких позивача знято з обліку як такого, що має право на відстрочку і внесення змін в Електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» і оголошення його в розшук, зобов'язання відповідача поновити і зарахувати позивача на спеціальний військовий облік, внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про позивача про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період за формою, визначеною у додатку 6 до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560 та проставити у графі 8 паперового військово-облікового документу військового квитка позивача підстави відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, визнати протиправними дій відповідача при оголошенні позивача в розшук і вжити заходи для зняття його з розшуку.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Ухвалою від 22.10.2025 року суд відмовив позивачу у задоволенні його заяви про забезпечення позову в цій справі.

Ухвалою від 05.02.2026 року судом залучено до участі в цій справі в якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 та наданий йому строк для подання до суду відзиву на цю заяву.

Ухвалою від 06.03.2026 року судом прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог та з врахуванням прийнятих уточнень позивач в цій справі просить суд визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зняття позивача з обліку як броньованого працівника, зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити дії направлені на внесення до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» даних про діючу відстрочку позивача, надану на підставі бронювання АТ «ДТЕК Одеські електромережі», видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 при наданні інформації до Національної поліції щодо розшукових заходів стосовно позивача і вжити заходи для її відкликання.

Ухвалою від 09.04.2026 року суд відмовив позивачу у задоволенні його заяви про залишення без розгляду заяви позивача про зміну позовних вимог.

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що він в липні 2025 року дізнався про оголошення його в розшук, при тому що позивач працює на посаді монтера з експлуатації розподільчих мереж АТ «ДТЕК Одеські електромережі», це підприємством визначено критично-важливим підприємством паливно-енергетичного комплексу для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період та позивач, як співробітник цього підприємства, має право на бронювання. При цьому, відповідач у відповідях на адресу позивача протиправно зазначає, що позивач, як резервіст, не підлягає бронюванню та його бронювання не передбачене нормами законодавства.

Відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 обґрунтований тим, що позивач має статус резервіста, рішення про його бронювання не має і ніколи не було, з 30.07.2025 року позивач обліковується як порушник правил військового обліку, що і було підставою для звернення до поліції про доставляння позивача до ТЦК та СП для складання протоколу. Підставою для такого звернення є не проживання позивача на території с. Жеребкове, тобто зміна ним місця проживання без повідомлення про це ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги позивача, заперечення відповідача, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з червня 2021 року був призваний на строкову військову службу та 07.05.2024 року звільнений з військової служби, ВОС 100868 п.

На підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.05.2024 року №111-мд позивача зараховано до військового оперативного резерву першої черги військової частини НОМЕР_1 .

Після звільнення з військової служби позивач, на підставі наказу керівника департаменту з управління персоналом АТ «ДТЕК Одеські електромережі» від 24.05.2024 року №756-к, працює в АТ «ДТЕК Одеські електромережі» на посаді електромонтера з експлуатації розподільчих мереж IV групи.

Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 10.03.2023 року №89 «Про затвердження переліку підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу» АТ «ДТЕК Одеські електромережі» включено до переліку підприємств, установ і організацій паливно-енергетичного комплексу, бронювання військовозобов'язаних працівників яких здійснюється незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності без застосування обмежень щодо їх кількості.

Відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 10.12.2024 року №464 АТ «ДТЕК Одеські електромережі» відноситься до підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

З матеріалів справи, зокрема, даних порталу «Дія» та відповіді АТ «ДТЕК Одеські електромережі» вбачається, що позивач був заброньований до 10.12.2025 року як працівник АТ «ДТЕК Одеські електромережі» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №76 від 27.01.2023 року.

При цьому, з відзиву ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що позивач обліковувався як заброньований військовозобов'язаний на спеціальному обліку, однак оскільки він є резервістом, 22.07.2025 року його облікові дані приведені у відповідність до законодавства та оскільки він не може обліковуватися одночасно як заброньований та як резервіст інформація про бронювання анульована з підстав «втрати особою статусу військовозобов'язаного».

Крім того, з 30.07.2025 року позивач обліковується як порушник правил військового обліку та ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано звернення до поліції про доставляння позивача до ТЦК та СП для складання протоколу за ст. 210 та/або 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Підставою для таких дій ІНФОРМАЦІЯ_2 стало не проживання позивача за адресою реєстрації в АДРЕСА_1 , що підтверджується листом Ананьївської міської ради, а також актом групи оповіщення про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача від 24.07.2025 року, відповідно до якого повістку не вручено, оскільки позивач за адресою місця реєстрації не проживає.

При цьому, в відзиві на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_5 зазначає, що позивач змінив місце проживання та не повідомив про ці обставини ІНФОРМАЦІЯ_2 , що є порушенням правил військового обліку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 року оголошено про загальну мобілізацію, в тому числі, на території Одеської області. Відповідно до п. 8 зазначеного Указу місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб - підприємців необхідно організувати та забезпечити в установленому порядку, в тому числі, своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини; здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.

Відповідно до ч. 5 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до ч. 10 ст. 2, ч. 1 ст. 26-2, ч. 4 ст. 33, ст. 35 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.

В особливий період на службу у військовому оперативному резерві в обов'язковому порядку зараховуються особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров'я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

На загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.

На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.

Особливості ведення військового обліку резервістів в органах військового управління, військових частинах, у відповідних міських (районних) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки встановлюються Генеральним штабом Збройних Сил України.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підприємства, установи і організації зобов'язані, зокрема, вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Відповідно до положень ст. 24, 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють, зокрема, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Відповідно до положень п. 1, 3 «Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 року №1332) цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють, зокрема, на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Бронювання військовозобов'язаних, зазначених у п. 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, в електронній формі засобами Порталу Дія. Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Не підлягають бронюванню військовозобов'язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Військовозобов'язані, зазначені у п. 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Відповідно до положень п. 7 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 Генеральний штаб Збройних Сил визначає перелік дефіцитних для Збройних Сил військово-облікових спеціальностей військовозобов'язаних, за наявності яких вони не підлягають бронюванню

В листі Генерального штабу Збройних Сил України від 20.04.2023 року №300/1/С/3886 «Щодо переліку дефіцитних військово-облікових спеціальностей, за наявності яких вони не підлягають бронюванню» зазначено перелік дефіцитних військово-облікових спеціальностей, однак військово-облікова спеціальність ОСОБА_1 (ВОС ВОС 100868 п) не входить до цього переліку та не підпадаю під заборону бронювання.

Жодною нормою законодавства не передбачено обмеження щодо бронювання особи, яка зарахована до оперативного резерву першої черги, за виключенням перелічених у листі від 20.04.2023 року №300/1/С/3886, а тому позивач може бути заброньований.

Слід зазначити, що АТ «ДТЕК Одеські електромережі» відноситься до підприємств паливно-енергетичного комплексу критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а тому працівники цього підприємства підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності особи.

Відповідно до положень п. 25, 28, 29, 30 «Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року №76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2024 року №1332) бронювання військовозобов'язаних здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою. Формування списку засобами Порталу Дія завершується накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису керівника державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, відокремленого підрозділу юридичної особи, відомості про яку містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або керівника державного органу, який прийняв рішення про визначення відповідного підприємства, установи, організації критично важливим підприємством чи критично важливою установою, або уповноваженої ним особи та надсилається до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично. Інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі.

При цьому, відповідно до п. 31 «Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року №76 надана відстрочка підлягає анулюванню в разі: 1) закінчення строку її дії; 2) завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань; 3) позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливого підприємства, критично важливої установи державним органом, який прийняв рішення про визначення їх критично важливою установою; 4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи; 5) звільнення військовозобов'язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи); 6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов'язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою; 7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування засобами Порталу Дія; 8) обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на місяць засобами Порталу Дія; 9) надання відстрочки з інших причин, визначених ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; 10) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України; 11) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності; 12) невідповідності військовозобов'язаного умовам, зазначеним в абз. 3 п. 8 цього Порядку; 13) звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов'язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою - релігійною організацією).

Слід зазначити, що позивачу у відповідності до цього Порядку оформлене бронювання засобами Порталу Дія, що підтверджується відповідними доказами та відповідач не заперечує перебування позивача на спеціальному обліку як заброньованого, про що він зазначив в відзиві на позовну заяву, однак з відзиву вбачається, що 22.07.2025 року облікової дані позивача були приведені у відповідність до законодавства та наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 та він почав обліковуватися як резервіст, а його бронювання було анульоване з підстав «втрати особою статусу військовозобов'язаного».

Однак, з підстав зазначених вище, оскільки позивач працює на підприємстві паливно-енергетичного комплексу критично важливому для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, жодних обмежень на його бронювання не передбачено нормами законодавства незважаючи на зарахування позивача до оперативного резерву першої черги, та враховуючи, що підстав, передбачених п. 31 «Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року №76 для анулювання відстрочки у територіального центру комплектування та соціальної підтримки не було, дій центру комплектування та соціальної підтримки щодо зняття позивача з обліку як заброньованого працівника є протиправними.

Відповідно до ст. 1, ч. 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є, в тому числі, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до ст. 6, ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, в тому числі, відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

ІНФОРМАЦІЯ_6 є ІНФОРМАЦІЯ_5 , а ІНФОРМАЦІЯ_7 є його структурним підрозділом то суд приходить до висновку про протиправність дій саме ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зняття позивача з обліку як заброньованого працівника.

В даному випадку належним способом захисту прав позивача буде задоволення позову шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 поновити дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про відстрочку позивача, надану на підставі бронювання АТ «ДТЕК Одеські електромережі» з дати її анулювання, тобто з 22.07.2025 року (дати, яка зазначена відповідачем в відзиві).

Щодо позовних вимог позивача про видачу йому довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, ці вимоги позивача не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до положень «Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 року №76 інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі. Також видача такої довідки не передбачена положеннями «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року №560.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про визнати протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 при наданні інформації до Національної поліції щодо розшукових заходів стосовно позивача і вжити заходи для її відкликання, ці позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Відповідно до положень ч. 3, 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає, в тому числі, дотримання правил військового обліку.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, в тому числі, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ст. 6, ч. 1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, в тому числі, місце проживання та місце перебування, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Відповідно до п. 1, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставляння до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення; розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 винесено розпорядження №152 про оповіщення, в тому числі, позивача про необхідність прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

З листа Ананьївської міської ради від 28.07.2025 року №94 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 , до якого доданий акт групи оповіщення про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 позивача від 24.07.2025 року, вбачається, що позивач не проживає за адресою реєстрації в АДРЕСА_1 .

Сам позивач в позові зазначає про те, що він проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до положень п. 1, 7, 8 ч. 1, ч. 3 Додатку 2 (Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів) «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.

Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Також, у випадку зміни персональних даних, зокрема, місця проживання та місця перебування, повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів у паперовій формі, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Крім того, відповідно до ст. 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» бронювання військовозобов'язаних працівників не звільняє їх від встановленої законом відповідальності за порушення правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Оскільки позивач не проживає за адресою реєстрації в АДРЕСА_1 , зазначає самостійно про те, що фактично він проживає за іншою адресою: АДРЕСА_2 та позивач не надав докази про те, що ним повідомлений центр комплектування та соціальної підтримки про зміну місця проживання, відповідач правомірно, у відповідності до «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 звернувся до органів Національної поліції щодо доставляння до територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивача, який порушив правила військового обліку.

Будь-яких спростувань цих обставин та доказів на підтвердження безпідставності дій відповідача, позивач не навів та не надав до суду відповідних доказів, а у відповідності до положень ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зняття позивача з обліку як заброньованого працівника та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 поновити дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про відстрочку позивача, надану на підставі бронювання АТ «ДТЕК Одеські електромережі» з дати її анулювання, тобто з 22.07.2025 року, а в іншій частині позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зняття позивача з обліку як броньованого працівника, зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити дії направлені на внесення до Електронного кабінету призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+» даних про діючу відстрочку позивача, надану на підставі бронювання АТ «ДТЕК Одеські електромережі», видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 при наданні інформації до Національної поліції щодо розшукових заходів стосовно позивача і вжити заходи для її відкликання - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо зняття ОСОБА_1 з обліку як заброньованого працівника.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 поновити дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів про відстрочку ОСОБА_1 , надану на підставі бронювання АТ «ДТЕК Одеські електромережі» з дати її анулювання, тобто з 22.07.2025 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА