Справа № 420/5652/25
09 квітня 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, вчинених на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 по справі №420/5652/25, в порядку ст.383 КАС України,
У лютому 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, у якому позивач просив суд:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 83% від сум грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.01.2025 №11/1/170/1, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 83% від сум грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.01.2025 №11/1/170/1, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023.
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.03.2023 та з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити виплату призначеної пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.03.2023 та з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024.
5. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стан».
6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимального розміру та без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стан», починаючи з 01.01.2025.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025, позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/170/1 від 28.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №11/1/170/1 від 28.01.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, з урахуванням виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо застосування з 01.01.2025 при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
03.03.2026 від позивача до Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява, у якій просить: постановити окрему ухвалу, якою визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, які вчинені на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №420/5652/25, які полягають у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №420/5652/25 із застосуванням коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану». На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №420/5652/25 зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2026 без застосування коефіцієнтів до суми перевищення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».
В обґрунтування заяви зазначає, що незважаючи на набрання законної сили судовим рішення у даній справі, станом на день подання цієї заяви таке рішення суду відповідачем не виконано, на адвокатський запит представника позивача відповідач листом від 06.11.20251 №2100-0307-8/44475 повідомив, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №420/5652/25 виконано, позивачу нарахована та призначена до виплати пенсія у розмірі 36 868,74 грн, виплата якої буде здійснюватися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
Водночас, 30 грудня 2025 року КМ України прийняв постанову №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», якою встановлено обмежуючі коефіцієнти для виплати пенсій окремих категорій осіб, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, до відповідних сум перевищення.
З листа відповідача від 12.02.2026 №2100-0306-8/6147 на запит представника позивача, останньому стало відомо, що до поточного розміру пенсії Позивача застосовано коефіцієнти відповідно до постанови КМ України № 1778, внаслідок чого розмір пенсії до виплати нарахований у січні 2026 року становить 30263,62 грн.
Саме у зв'язку із вчинення таких дій відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 у справі №420/5652/25, які полягають у виплаті Позивачу пенсії із застосуванням зменшувальних коефіцієнтів згідно з Постановою КМУ №1778, позивач вважає наявними підстави для задоволення цієї заяви.
Перевіривши подану позивачем заяву, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви позивача, поданої в порядку ст. 383 КАС України, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами ч.1, 4, 6 ст.383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Заяву, зазначену у частині першій цієї статті, може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідним рішенням суду.
За відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Вказані норми Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення.
Водночас зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
При цьому, підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення.
Згідно із частини третьої статті 383 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Суд звертає увагу, що предметом спору у даній справі №420/5652/25 були дії відповідача - ГУ ПФУ в Херсонській області:
- щодо відмови перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 83% від сум грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.01.2025 №11/1/170/1, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.02.2023;
- щодо виплати пенсії позивачу із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», починаючи з 01.03.2022, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.03.2023 та з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024;
- щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 шляхом застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стан».
На виконання вказаного судового рішення, як вбачається із наданих позивачем документів, Головне управління в жовтні 2025 року провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 в межах покладених зобов'язань. За період з 01.01.2025 по 31.10.2025 у зв'язку із здійсненням перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення було нараховано доплату. Заборгованість після проведеного перерахунку в сумі 83367,20 (з яких: відкладена заборгованість в сумі 68916,89 грн за минулі періоди (з 01.01.2025 до дати набрання законної сили рішенням) та поточна заборгованість в сумі 14450,31 (з дати набрання законної сили рішенням по місяць виконання рішення суду).
Щодо виплати нарахованої заборгованості у зв'язку із здійсненим перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду по цій справі, у листі відповідача від 06.11.2025 №2100-0307-8/44475 на запит представника позивача було повідомлено, що така буде здійснена у найближчий період в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Позивачу цим листом також були надані розрахунки пенсійної виплати позивача, здійснені на виконання рішення суду від 30.05.2025 по даній справі №420/5652/25.
З огляду на викладене вище, суд не може прийти до висновку про наявність протиправних дій та бездіяльності відповідача щодо невиконання рішення суду у даній справі.
В той же час у поданій заяві, позивач фактично не погоджується із діями Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо застосування до пенсійної виплати позивача з січня 2026 року обмежувальних коефіцієнті, відповідно до Постанови №1778, внаслідок чого розмір пенсії до виплати нарахований у січні 2026 року становить 30263,62грн.
В той же час, дії Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо застосування до пенсійної виплати позивача приписів Постанови КМУ №1778 від 30.12.2025, не було предметом розгляду даної справи, та суд під час її розгляду не досліджував правомірність/протиправність таких дій, оскільки підстави для їх вчинення виникли вже після ухвалення рішення суду у даній справі, а відтак не охоплювались його предметом. Тобто вимоги позивача виходять за межі предмету спору, який розглядався судом у межах цієї справи.
Беззаперечних та достатніх доказів, які б підтверджували доводи позивача та доводили, що відповідач не виконав судове рішення у даній справі відповідно до покладених на нього судом зобов'язань, та не здійснив перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду у даній справі, позивачем не надано та з наявних документів судом не встановлено.
Відтак, зважаючи на відсутність доказів на підтвердження того, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 у справі №420/5652/25 відповідачем протиправно не виконується, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви представника позивача, поданої в порядку ст.383 КАС України, із наведених у ній підстав, адже позивач не довів, що рішення суду не виконується, та не виконується саме внаслідок протиправних дій чи бездіяльності відповідача, а не з об'єктивних причин, пов'язаних із загальною процедурою виконання рішень, тощо. Надані позивачем доводи ґрунтуються лише на припущеннях щодо можливого невиконання рішення, проте не містять жодних належних і допустимих доказів, які б підтверджували факт протиправної поведінки посадових осіб відповідача або перешкоджання виконанню рішення суду.
Керуючись ст.241, 243, 248, 294, 295, 383 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, вчинених на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2025 по справі №420/5652/25, в порядку ст.383 КАС України.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА