Справа № 420/29779/25
09 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області ЄДРПОУ 21295057 щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії при призначенні та при здійснені щорічному перерахунку кожного першого числа березня (2023-2025), що призвело до подальшого невірного розрахунку розміру пенсії з урахуванням доплат та підвищень що у сукупності складають дохід ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з розміру якого має нараховуватися індексації пенсії згідно Порядку КМУ №124 від 20.02.2019 року та відповідних постанов якими встановлюється коефіцієнт збільшення на відповідний рік який має бути врахований при наступному перерахунку у відповідності до вимог ч.2 ст.42 ЗУ №1058-IV та Порядку;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області ЄДРПОУ 21295057 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з часу призначення -25.04.2022 року з урахуванням застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії станом на 01.04.2022 рік;
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області ЄДРПОУ 21295057 щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 при перерахунку з 01.07.2022 року по 01.03.2025 рік та не нарахування індексації пенсії згідно вимог ст.42 ЗУ №1058-IV, затвердженого Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, без застосування коефіцієнту збільшення у розмірі 1,14, Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,197, Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,0796, Постанови КМУ №209 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,115;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області ЄДРПОУ 21295057 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 01.07.2022 року з урахуванням застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, вимог ст.42 ЗУ №1058-IV, затвердженого Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанов КМУ №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14., Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,197, Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,0796, Постанови КМУ №209 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,115.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач в порушенні вимог ст.42 ЗУ №1058-IV та Постанови КМУ №124 від 20.02.2019 року з 01.05.2022 року по теперішній час невірно здійснював нарахування та виплату основного розміру пенсії та індексації пенсії, замість застосування коефіцієнту збільшення додавав 100 грн. та різні доплати, що у сукупності є меншими за коефіцієнт збільшення. В той же час щороку розмір пенсії збільшувався автоматично в різні часи відповідного року, але після отримання консультації у фахівця права (15.07.2025 року), стало відомо, що згідно правового висновку ВС у подібних справах станом на квітень 2025 року ВС зазначено, що органи ПФУ невірно щороку з 01.03.2019 року нараховували у заниженому розмірі індексацію, що протирічить вимогам ст. 42 ЗУ №1058-IV та Постанови КМУ №124 від 20.02.2019. Так при отриманні документів з ГУ ПФУ в Херсонській області щодо фактичного розрахунку пенсії з часу призначення (заява від 17.07.2025 року № ВЕБ-21001-Ф-С-25-137669) відповідач 15.08.2025 року надав відповідь (лист № 7139-6207/Б-02/8-2100/25) де зазначено, що діяв правомірно та право на індексацію виникло не в 2022 році, а тільки 01.03.2023 року та її у розмірі 100 грн. на місяць нараховано згідно вимог закону. В той же час згідно отримання правової консультації у адвоката з урахуванням правової практики ВС у подібних спорах зазначений розмір, на думку позивача, є заниженим.
Позивач вказує, що згідно роз'яснення ПФУ (https://www.pfu.gov.ua/2158510- pokaznyk-serednoyi-zarobitnoyi-platy-za-2023-rik/) зазначено, що: «З 01 січня 2021 року відповідно до Закону України від 19.09.2019 № 115-IX “Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб» змінено порядок та строки подання звітності про нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначена звітність подається платниками єдиного внеску у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку). Для роботодавців строк подання звітності за найманих працівників - протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу. Розрахунок показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, здійснюється Пенсійним фондом України за інформацією Державної податкової служби України, наданою в порядку міжвідомчого обміну. До зазначеної інформації, зокрема, належать дані звітності страхувальників про заробітну плату (дохід), на яку нараховується єдиний внесок, та середньооблікову чисельність штатних працівників, зайнятих на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та у фізичних осіб - підприємців та у осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.». Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, розмір якого зазначено на сайті ПФУ, зокрема, за квітень 2022 року становить 12 081 гривня 96 копійок.
З огляду на викладене, позивач уважає, що відповідач при призначенні пенсії у квітні 2022 року був зобов'язаний розрахувати виходячи з показника середньої заробітної плати не 10846,37 грн, а 12 081 гривня 96 копійок (розмір який зазначений на сайті ПФУ), а тому за ст.27 Закону замість розрахунку -10846,37 грн х 0,60283 х 0,33500 мав бути 12081,96 х 0,60283 х 0,33500=2439,92 грн - основний розмір пенсії з якого в подальшого мав робитися розрахунок, а не з 2190,40 грн, тобто відповідач ще при призначенні занизив розмір на 250 грн.
Також позивач уважає, що відповідач в подальшому зробивши перерахунок 01.07.2022 року мав взяти основний розмір з нового розрахунку показника середньої заробітної плати не 10846,37 грн, а 13 499 гривень 87 копійок, тобто основний розмір мав складатися 13499.87 х 0,60283 х 0,33500 = 2726,27 грн, а не 2190,40 грн, що на 535,87 грн. менше ніж мав право позивач, а тому розрахунок мав складати наступні дані:
Станом на час призначення 25.04.2022 рік:
2439,92 грн. (12081.96 х 0,60283 х 0,33500) - основний розмір пенсії (ст.27)
доплата за понаднормативний стаж 3 роки, ст.28 Закону складає -3% (до 30.06.2022 року складав -1934 грн. (1934 грнх3%) =58,02 грн.;
219,59 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (2439,92 грн х 9%). Загальний розмір пенсії на час призначення мав складати: 2439,92 грн+58,02 грн.+ 219,59 грн=2717,53 грн., а не 2445,56 грн.
Враховуючи що на час призначення пенсії діяв Порядок КМУ №124 від 20.02.2019 року та діяла Постанова КМУ №118, яка визначає здійснення автоматичного перерахунку з урахуванням вже призначених пенсій, який має бути врахований, то позивач уважає, що відповідач мав з часу призначення пенсії при наступному перерахунку застосувати коефіцієнт збільшення -1,14, а саме 01.07.2022 року та одночасно розрахувати основний розмір пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати на місяць в якому здійснений перерахунок в даному випадку у липні.
Так, на 01.07.2022 рік розмір пенсії мав складати:
2726,27 грн (13 499 , 87 х 0,60283 х 0,33500) - основний розмір пенсії;
доплата за понаднормативний стаж 3 роки (3%х2027)=60,81 грн.;
підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (2726,27 грн х 9%)=245,36 грн.;
Індексація Постанова КМУ №168 - коефіцієнт збільшення -1,14 (2726,27 грн.+ 60,81 грн+245,36 грн)х1.14=3456,98 грн, що є новим розміром пенсії та діє до наступного перерахунку, а не 2448,35 грн, яку нарахував відповідач.
Також позивач вказує, що відповідач зазначив робив перерахунок 01.03.2023 року, але був зобов'язаний здійснити 01.12.2022 та 01.01.2023 року з урахуванням зміни розміру мінімальної пенсії показник якої збільшився та враховується при розрахунку надмірного стажу, що зроблено не було та є протиправним. Так, розмір пенсії станом на 01.12.2022 рік мав складати:
показника середньої заробітної плати, який враховується для визначення основного розміру пенсії в даному випадку на грудень 2022 року -15 116 гривень 40 копійок: (15116.40 грн х 0,60283 х 0,33500)=3052,72 грн;
доплата за понаднормативний стаж 3 роки (2093х3%)=62,79 (01.12.2022-2093 (розмір мінімальної пенсії) х3%);
274,74 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (3052,72 грн х 9%);
Індексація Постанова КМУ №118 - коефіцієнт збільшення - 1,14 (3052,72 грн +62,79+274,74)х1,14=3864,89 грн, що є новим розміром пенсії з 01.12.2022 року та діє до наступного перерахунку, а не 2448,35 грн, яку нарахував та сплачував відповідач, що є заниженням та порушенням права.
Наступний перерахунок відповідач провів 01.03.2023 року у розмірі 2760,00 грн, в той же час позивач уважає, що має право на інший розмір пенсії, який має складати:
показника середньої заробітної плати, який враховується для визначення основного розміру пенсії в даному випадку на березень 2023 рік -13 423 гривні 28 копійок: (13423.28 х 0,60283 х 0,33500)=2710,80 грн;
доплата за понаднормативний стаж 3 роки (3120х3%)=93,60 грн;
243,97 грн. підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (2710,80 грн х 9%);
Індексація Постанова КМУ №118 - коефіцієнт збільшення -1.14, який згідно ст.42 ЗУ №1058 так і Порядку Перерахунку Постанова КМУ №124 від 20.02.2019 року має враховуватися при наступному перерахунку, а саме: (2710,80 грн+93,60 грн +243,97 грн)х1.14=3475,14 грн;
Індексація Постанова КМУ №168-коефіцієнт збільшення -1,197 (3475,14 грнх1,197)=4159,74 грн. зазначений розмір є новим розміром пенсії та має діяти до нового перерахунку, а не 2760,00 грн, які нарахував відповідач.
Надалі відповідач здійснив перерахунок 01.03.2024 року та нарахував пенсію у розмірі 2980,00 грн, в той же час позивач уважає, що має право на інший розрахунок, а саме:
показника середньої заробітної плати, який враховується для визначення основного розміру пенсії в даному випадку на березень 2024 рік-15 433 гривень 98 копійок (15433,98 х 0,60283 х 0,33500)=3116,86 грн.;
доплата за понаднормативний стаж 3 роки (3200х3%)=96 грн.;
підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (3116,86 грн.х9%)=280,51 грн.;
Індексація Постанова КМУ №118 - коефіцієнт збільшення -1,14, який згідно ст.42 ЗУ №1058 так і Порядку Перерахунку Постанова КМУ №124 від 20.02.2019 року має враховуватися при наступному перерахунку, а саме:( 3116,86 грн+96 грн+280,51 грн.)х1,14=3493,37 грн.;
Індексація Постанова КМУ №168-коефіцієнт збільшення -1,197 (3493,37 грн х 1,197)=4181,57 грн. Індексація Постанова КМУ №185 коефіцієнт збільшення-1,0796 (4181,57 грн х 1,0796)=4514,42 грн., що є новим розміром пенсії та має діяти до наступного перерахунку, а не 2980,00 грн, які нарахував відповідач.
В подальшому відповідач здійснив перерахунок 01.03.2025 року та розмір пенсії склав 3323,00 грн., в той же час позивач уважає, що має право на інший розмір в зазначений період, а саме:
показника середньої заробітної плати, який враховується для визначення основного розміру пенсії в даному випадку на березень 2025 року - 19430,52 грн (19430,52 грн х 0,60283 х 0,33500) = 3923,95 грн.- основний розмір пенсії;
доплата за понаднормативний стаж 3 роки (3370х3%)=101,1 грн.;
підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (3923,95 грн х 9%)=353,15 грн;
Індексація Постанова КМУ №118 - коефіцієнт збільшення -1.14, який згідно ст.42 ЗУ №1058 так і Порядку Перерахунку Постанова КМУ №124 від 20.02.2019 року має враховуватися при наступному перерахунку, а саме (3923,95 грн + 101,1 грн + 353,15 грн) х 1,14 = 4991,15 грн.;
Індексація Постанова КМУ №168-коефіцієнт збільшення -1,197 (4991,15 грн. х 1,197) = 5974,41 грн;
Індексація Постанова КМУ №185 коефіцієнт збільшення-1.0796 (5974,41 грн х 1,0796) = 6449,97 грн.;
Індексація Постанова КМУ №209 коефіцієнт збільшення -1.115 (6449,97 грн. Х 1,115) = 7191,72 грн., а не 3323,00 грн, які нарахував відповідач.
Таким чином, позивач уважає протиправними дії відповідача щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії при призначенні та при здійснені щорічному перерахунку кожного першого числа березня (2023-2025), що призвело до подальшого невірного розрахунку розміру пенсії з урахуванням доплат та підвищень з розміру якого має нараховуватися індексації пенсії згідно Порядку КМУ №124 від 20.02.2019 року та відповідних постанов якими встановлюється коефіцієнт збільшення на відповідний рік який має бути врахований при наступному перерахунку у відповідності до вимог ч.2 ст.42 ЗУ №1058-IV та Порядку та щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії при перерахунку з 01.07.2022 року по 01.03.2025 рік та не нарахування індексації пенсії згідно вимог ст.42 ЗУ №1058-IV, затвердженого Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, без застосування коефіцієнту збільшення у розмірі 1,14, Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,197, Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,0796, Постанови КМУ №209 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,115, а тому звернулась до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 08.09.2025 року Одеський окружний адміністративний суд визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду, відкрив провадження у справі № 420/29779/25 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.
23.09.2025 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що позивач перебуває перебуває на обліку в Головному управлінні з 25.04.2022 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058. У відповідності до статті 40 Закону, для розрахунку пенсії позивача застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 10846,37 грн - за 2019-2021 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії). Слід зазначити, що перерахунок пенсій з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025 проводився на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118), від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168), від 23.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) та від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209). Перерахунок пенсій здійснювався із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014 - 2016 роки, збільшеного на коефіцієнти підвищення, визначені вищевказаними постановами, та який становив: з 01.03.2022 - 6186,32 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14); з 01.03.2023 - 7405,03 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197); з 01.03.2024 - 7994,47 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796); з 01.03.2025 - 8913,83 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115). З наведеного вбачається, що здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням вищевказаних показників недоцільно, оскільки пенсію обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки (10846,37 грн), що є більшим ніж ті, що враховувалися для перерахунку пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023, з 01.03.2024 та з 01.03.2025. Оскільки пенсію позивачу вже обчислено із застосуванням показника (офіційного показника) середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки (10846,37 грн) з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії, здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з часу призначення (25.04.2022) - підстав немає. Таким чином, вимога позивача щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.07.2022 з урахуванням індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 - є такою що суперечить чинному законодавству.
Також відповідачем зазначено, що позивачем пропущено строк звернення до суду, а тому відсутнє право на здійснення перерахунків пенсії з 25.04.2022 та з 01.07.2022 відповідно.
Разом з відзивом відповідачем надано копії документів з пенсійної справи позивача.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25.04.2022 року.
При цьому, для обчислення пенсії був застосований показник середньої заробітної плати (дохід) в України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2019-2021 роки), що визначена в розмірі 10846,37 грн. відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону 1058-ІV.
На звернення позивачки щодо розрахунку пенсії, листом від 15.08.2025 року № 7139-6207/Б-02/8-2100/25, відповідач повідомив;
«Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 25.04.2022 та отримуєте пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Відповідно до статті 40 Закону, для розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, 10846,37 грн - за 2019-2021 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії).
При індивідуальному коефіцієнті заробітної плати 0,60283 за періоди роботи з 01.07.2000 по 30.04.2022 (ст. 40 Закону) та коефіцієнті страхового стажу 0,33500 за 33 роки 6 місяців 17 днів, розмір пенсії з 25.04.2022 складав 2445,56 грн, у тому числі:
2190,40 грн - основний розмір пенсії, ст.27 Закону (10846,37 грн х 0,60283 х 0,33500);
58,02 грн - доплата за понаднормативний стаж 3 роки, ст.28 Закону (1934,00 грн х 3%, де 1934,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2022 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»);
197,14 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (2190,40 грн х 9%).
Вперше перерахунок пенсії проведено з 01.07.2022 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік») та її розмір складав 2448,35 грн, у тому числі:
2190,40 грн - основний розмір пенсії, ст.27 Закону (10846,37 грн х 0,60283 х 0,33500);
60,81 грн - доплата за понаднормативний стаж 3 роки, ст.28 Закону (2027,00 грн х 3%, де 2027,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2022 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік»);
97,14 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» (2190,40 грн х 9%).
З 01.03.2023 пенсію перераховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) та її розмір склав 2760,00 грн, у тому числі:
2190,40 грн - основний розмір пенсії, ст.27 Закону (10846,37 грн х 0,60283 х 0,33500);
62,79 грн - доплата за понаднормативний стаж 3 роки, ст.28 Закону (2093,00 грн х 3%, де 2093,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2023 відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік»);
197,14 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 (2190,40 грн х 9%);
100,00 грн - щомісячна доплата з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168; 209,67 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови № 168 (до 2760,00 грн).
З 01.03.2024 пенсію перераховано на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) та її розмір склав 2980,00 грн, у тому числі:
2190,40 грн - основний розмір пенсії, ст.27 Закону (10846,37 грн х 0,60283 х 0,33500);
170,60 грн - доплата до мінімального розміру пенсії, ст. 28 Закону (до 2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2024 відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік»);
65,71 грн - доплата за понаднормативний стаж 3 роки, ст.28 Закону (2190,40 грн х 3%); 197,14 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 (2190,40 грн х 9%);
100,00 грн - щомісячна доплата з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168; 100,00 грн - щомісячна доплата з 01.03.2024 відповідно до Постанови № 185;
156,15 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови № 185 (до 2980,00 грн).
З 01.03.2025 пенсію перераховано на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209) та її розмір склав 3323,00 грн, у тому числі:
2291,16 грн - основний розмір пенсії, ст.27 Закону (10846,37 грн х 1,046 х 0,60283 х 0,33500, де 1,046 - коефіцієнт підвищення відповідно до Постанови № 209);
69,84 грн - доплата до мінімального розміру пенсії, ст. 28 Закону (до 2361,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2025 відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік»);
68,73 грн - доплата за понаднормативний стаж 3 роки, ст.28 Закону (2291,16 грн х 3%);
206,20 грн - підвищення жінкам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 (2291,16 грн х 9%);
100,00 грн - щомісячна доплата з 01.03.2023 відповідно до Постанови № 168;
100,00 грн - щомісячна доплата з 01.03.2024 відповідно до Постанови № 185;
487,07 грн - щомісячна доплата відповідно до Постанови № 209 (до 3323,00 грн).».
Уважаючи дії відповідача щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії при призначенні та при здійснені щорічному перерахунку кожного першого числа березня (2023-2025), що призвело до подальшого невірного розрахунку розміру пенсії з урахуванням доплат та підвищень з розміру якого має нараховуватися індексації пенсії згідно Порядку КМУ №124 від 20.02.2019 року та відповідних постанов якими встановлюється коефіцієнт збільшення на відповідний рік який має бути врахований при наступному перерахунку у відповідності до вимог ч.2 ст.42 ЗУ №1058-IV та Порядку та щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії при перерахунку з 01.07.2022 року по 01.03.2025 рік та не нарахування індексації пенсії згідно вимог ст.42 ЗУ №1058-IV, затвердженого Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, без застосування коефіцієнту збільшення у розмірі 1,14, Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,197, Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,0796, Постанови КМУ №209 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,115 протиправними, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Суд зазначає, що Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон №1058-IV ).
Частиною 1 ст.9 Закону №1058-IV, визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
З матеріалів адміністративної справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, починаючи з 25.04.2022 року.
Позивач уважає, що розмір її пенсії за віком з моменту призначення розраховується неправильно, оскільки мав застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, розмір якого зазначено на сайті ПФУ за квітень 2022 року та становить 12 081 гривня 96 копійок.
Так, на сайті Пенсійного фонду України в розділі статистика вказані за кожен рік дані про розмір середньої заробітної плати для обчислення пенсії (https://www.pfu.gov.ua/statystyka/pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/).
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп ? Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно ч.2 ст.40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, за загальним правилом передбаченим частиною 2 статті 40 Закону №1058, при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Показник середньої заробітної плати за 2019 рік (https://www.pfu.gov.ua/2119447-pokaznyk-serednoyi-zarobitnoyi-platy-za-2019-rik/) складає 9 205 гривень 19 копійок.
Показник середньої заробітної плати за 2020 рік (https://www.pfu.gov.ua/2121350-pokaznyk-serednoyi-zarobitnoyi-platy-za-2020-rik/) складає 10 340 гривень 35 копійок.
Показник середньої заробітної плати за 2021 рік (https://www.pfu.gov.ua/2130793-pokaznyk-serednoyi-zarobitnoyi-platy-za-2021-rik/) складає 12 993 гривень 56 копійок.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2019-2021 роки) становить 10846,37 грн.
З матеріалів справи убачається, що для обчислення пенсії позивача був застосований показник середньої заробітної плати (дохід) в України, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2019-2021 роки), що визначена в розмірі 10846,37 грн. відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону 1058-ІV.
Законом №1058-ІV не передбачено для обчислення пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії визначений станом на момент її призначення.
Таким чином, відповідачем не вчинено протиправних дій щодо невірного розрахунку основного розміру пенсії позивача при її призначенні, оскільки її розмір був розрахований відповідно до закону.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що підстави для здійснення перерахунок та виплату пенсії позивачу з часу призначення 25.04.2022 року з урахуванням застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії станом на 01.04.2022 рік відсутні, а тому позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині проведення індексації пенсії згідно вимог ст.42 Закону України №1058-IV, затвердженого Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №168 від 24.02.2023 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,197, Постанови КМУ №185 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі - 1,0796, Постанови КМУ №209 від 23.02.2024 року Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році з застосуванням коефіцієнту збільшення який враховується для обчислення пенсії у розмірі -1,115, суд зазначає наступне.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом № 1058-IV.
Преамбулою названого Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
Як встановлено ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».
Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
За приписами статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина 2 статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким частину 5 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.
Так, частиною 5 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20.02.2019 видав постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Пунктом 5 Порядку № 124 встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%
К = ---------------------------- + 1%,
100%
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24.02.2023 року прийняв постанову № 168 (Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
Пунктом 6 Постанови № 168 установлено з 01.03.2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 року включно, які не підвищуються з 01.03.2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Постанова № 185), пунктом 1 якої установлено, що з 01.03.2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено з 01.03.2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2023 року включно, які не підвищуються з 01.03.2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», відповідно до пункту 1 якої з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
У підпункті 6 пункту 2 постанови №209 установлено, що з 1 березня 2025 р. з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 р. включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345;
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.
Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов №168, №185 та №209 проводиться згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.
Таким чином, положення Порядку №124, не узгоджені з приписами частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
Відповідно до статті 7 Закону №1058-ІV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому, цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу.
Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розмір внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки.
Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.
Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії.
Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати.
Тобто, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.
Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.
Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною 2 статті 42 Закону №1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
В іншому випадку, відповідно до частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституцій України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.
При цьому, дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію "якості закону".
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2024 роках згідно з Законом №1058-ІV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною 2 статті 42 Закону №1058-ІV.
Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 року №168 та від 24.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-ІV положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним.
З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною 2 статті 42 Закону №1058-ІV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням заявлених позовних вимог та зазначених вище висновків Верховного Суду, суд констатує, що відповідач здійснюючи в 2023-2024 роках перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону №1058-IV, без застосування коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд, зокрема, у постановах від 13.01.2025 у справі №160/28752/23, від 27.01.2025 у справі №620/7211/24, від 28.01.2025 у справі № 440/4663/24, від 28.01.2025 у справі №120/1483/24, від 16.04.2025 у справі №200/5836/24, які відповідно до частини 5 статті 242 КАС України враховується судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Щодо застосування під час обчислення (індексації) пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році у розмірі 1,046 (зазначеного у підпункті 6 пункті 2 постанови №209), замість коефіцієнта збільшення 1,115, що визначений пунктом 1 постанови №209, суд звертає увагу на такі обставини.
Відповідно до абзацу другого частини другої статті 42 Закону №1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Виходячи з темпів зростання споживчих цін у 2024 році і зростання середньої заробітної плати за останні три роки (2022-2024 роки) порівняно з попередніми трьома роками (2021- 2023 роки) постановою №209 встановлено для підвищення пенсії коефіцієнт 1,115, що відповідає приписам абзацу другого частини другої статті 42 Закону №1058-IV.
Поряд з цим положення Закону №1058-IV не передбачають випадків зменшення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії та не уповноважує Кабінет Міністрів України на визначення розміру такого зменшеного коефіцієнта.
Таким чином, приписи підпункту 6 пункту 2 постанови №209 в частині визначення коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, для цілей індексації пенсій, призначених у 2021-2024 роках, не відповідають положенням частини другої статті 42 Закону №1058-IV, а тому не підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.
За наведених обставин, індексація пенсії позивача з 01.03.2025 мала бути проведена шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії (10846,37 грн) на коефіцієнт збільшення 1,115, передбачений пунктом 1 постанови №209, тому Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснюючи перерахунок (індексацію) пенсії позивача з 01.03.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,046, що встановлений підпунктом 6 пункту 2 постанови №209, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено має право на ефективний засіб правового захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Стаття 13 Конвенції, крім іншого визначає те, що засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги в цій частині шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2023 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2024 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 та 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 року.
Щодо позовних вимог в частині проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,14 передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», то позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, оскільки позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначено починаючи з 25.04.2022 року.
Стосовно позовних вимог позивача про перерахунок пенсії з 01.07.2022 року з урахуванням застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, суд зазначає наступне.
Так, в позовній заяві позивач вказує, що відповідач здійснюючи перерахунки пенсії з 01.07.2022 року, з 01.12.2022 року, 01.01.2023 року, а саме перерахунки доплати за понаднормовий стаж у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України», та з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року, а саме перерахунки у зв'язку з проведенням щорічної індексації, повинен був розраховувати її розмір із застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії станом на липень 2022 року у розмірі 13 499 гривень 87 копійок, на грудень 2022 року у розмірі 15 116 гривень 40 копійок, на березень 2023 рік у розмірі 13 423 гривні 28 копійок, на березень 2024 року у розмірі 15 433 гривень 98 копійок, на березень 2025 року у розмірі 19430,52 грн відповідно.
Законом 1058-ІV не передбачено при здійсненні перерахунку доплати за понаднормовий стаж у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України», здійснювати перерахунок основного розміру пенсії із застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії та який визначений станом на дату проведення перерахунку.
Як зазначено судом вище, ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Верховний Суд по справі №460/4358/24 дійшов висновку, що абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися у відповідності з ч.2 ст.42 Закону №1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
На підставі ч.5 ст.242 КАС України суд враховує правові висновки Верховного Суду та вважає, що під час індексації пенсії позивачки застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії під час її призначення.
Позивачці пенсія за віком призначена з 25.04.2022 року, під час обчислення якої застосовано показник середньої заробітної (доходу) в Україні за три попередні календарні роки, тобто за 2019-2021 роки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що для щорічної індексації пенсії позивачки має бути використаний показник середньої заробітної плати за 2019-2021 роки, оскільки саме цей показник застосовувався для обчислення пенсії під час її призначення.
З огляду на викладене позовні вимоги, в частині перерахунок пенсії з 01.07.2022 року з урахуванням застосування офіційного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, а саме станом на липень 2022 року у розмірі 13 499 гривень 87 копійок, на грудень 2022 року у розмірі 15 116 гривень 40 копійок, на березень 2023 рік у розмірі 13 423 гривні 28 копійок, на березень 2024 року у розмірі 15 433 гривень 98 копійок, на березень 2025 року у розмірі 19430,52 грн, задоволенню не підлягають.
Щодо твердження відповідача про те, що строк звернення до суду з вказаною позовною заявою позивачем пропущено, суд зазначає, що ухвалою від 08.09.2025 року Одеський окружний адміністративний суд клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду задовольнив, визнав поважними причини пропуску строку звернення до суду.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії»). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії»). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позивач навів законні й обґрунтовані підстави для часткового задоволення позову.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що під час подання позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1937,92 грн, як за дві вимоги майнового характеру.
З огляду на викладене, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ: 21295057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796, 1,115.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019-2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197 та 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2025 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. Валентини Крицак, 6, м. Херсон, 73036, код ЄДРПОУ: 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 09.04.2026 року.
Суддя Г. В. Лебедєва